Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Bebelusi de sept-oct 2004 (24)


roandre

Recommended Posts

Pufymic sanatate multa! Asteptam sa ne spui ce ati facut. Mina multumim pt. reteta... Sa vedem cand am timp si chef sa fac si eu. Aissa eu supa i-am facut-o si cu apa plata si cu apa de la robinet. Am sa-i fac doar cu apa de la robinet, ca doar o fierb cand fac supa. Acum daca o invat numai cu apa plata, cand s-o face mai mare si manaca acelasi lucuru ca si noi ma apuc sa fac si mancarea aia cu apa plata? Eu cartof n-am pus, iar ceapa doar am fiet-o cu celelalte legume si pe urma am aruncat-o. Si ii fac supa sub forma de piure. Pun putina apa pentru supa ca sa raman zeama cat mai putina si cat mai concentrata si o amestec cu legumele pasate. Iese ca un piure mai moale. Am verificat urechiusele si nu a avut nici o reactie cand i le-am astupat. O sa vorbesc si cu dr miercuri, cand mergem la vaccin. Eu stiuam ca daca duce mana des pe la urechi e un semn ca ar avea otita, dar e se trage ueori de urechi, nici macar zilnic nu se intampla. Cauta in jurul ei ceva de care sa se apuce (de obicei gaseste, ca o pun pe paturica ei) si daca nu da de nimic pana la urma ajunge cu manutele la urechi. Si pac, cum le-a prins se tine de le si se chinuie sa se ridice in fund. Si pitica mea a vomat aseara. Ea nu prea are obiceiul asta. Dar am observat ca face chestia asta de fiecare data cand manaca mai mult decat. Aseara a mancat 120 g de cereale si 100 ml de lapte... mult peste media ei de 130 [:D]. Si ce fericita eram ca a papat copilu' asa de mult. [pup] [url="http://community.webshots.com/photo/258512151/272001596QpDSRQ"][foto]Elena cu cipilica[/url] Eliana si [copil] Elena (23.10.2004)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 143
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Buna! Pufimic, sanatate multa la bebel, oof tare e greu cind e bebe bolnav. LA MULTI ANI PENTRU TEODOR MIHAI SI PAULA DIANA!!!! Mcm, merci de reteta de ciocolata, am salvat-o la arhiva, acum mai ramine sa o incerc[:D] De aseemenea merci Mina si Danyce pentru retete. Sa stiti ca atunci cind vad cum gatiti voi, ma apuca si pe mine harnicia, asa ca sa ne mai spuneti de faceti. Naty, ai zis ca sterzilizezi dupa fiecare masa biberoanele. Sa nu dai cu rosii in mine, ca imi spun parerea, dar eu stiu ca e bine in timp sa mai raresti sterlizarea si pina la un an sa ajunga la fara sterilizare, ca sa ii creasca imunitatea. Nu de alta dar cind o prinde sa iasa pe afara si sa mai bage si nasul in tarina cind nu prinzi de veste...[:D] Aissa, Amelia este asa miriita cum spui tu cind e obosita si nu a dormit de ajuns in timpul zilei. Adica cel putin asa am observat eu si cred ca e prea obosita si nu poate adormi. Si o adormim tot in brate( de obicei doarme in patut singurica) Eu i-am introdus cite o leguma la fiecare trei zile: prima zi o lingurita, a doua zi 2-3, a treia 4-5, etc. Am inceput si eu cu supa mai intii trei zile ca si Mihaela. Apa i-o fierb de la robinet. Si daca ii fac cumva cu apa plata, tot i-o fierb. Ana_a , tot vroiam sa iti spun si uitam, tu ai intrebat ce e cu intorsul la sin.Eu una nu cred in de astea, dar stiu ca tata zicea ca el a fost intors la sin( adica a hotarit sa-l intarce si peste citeva zile i-a dat iar) si ca cica oamenii astia pot deochea foarte repede fara sa vrea( si rau de tot) iar descintecul lor are efect foarte bine. Acum nu stiu daca o fi asa. Din cite vad eu, bebelusilor nu le prea plac fructele. Nici Amelia nu vrea si gata. Se strimba si cind ii ajunge in git( adica inghite ceva) face ca si cum ar vrea sa vomite si il da inapoi si ride dupa aia( ce ciuda mi-e cind imi ride asa). Chiar ca risipa de fructe cu ei. Eu mai incerc miine ca am facut mar copt si pe miine si daca nu, o mai las pina dupa 5 luni. Vedeti, ca daca Mina nu mai da pe aici ceva timp are probleme cu calculatorul sa stiti. Pupici Lilia si printesa ei [url="http://fr.pg.photos.yahoo.com/ph/liliatoma/my_photos"]AMELIA[/url] (26.09.2004)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu am o mare dilema [bang], culoarea ochilor se mai schimba la bebi sau gata? Ce a fost de schimbat s-a schimbat! Intreb pt. ca Dami are ochii albastrii desi in poze ii ies rosii[:D]si tare fain ar fi sa ramana cu ei asa. Geo, Ioana (20.06.1998) si Damian (01.10.2004) http://community.webshots.com/user/giorgios72
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Frosa, doctora mi-a spus sa nu-i dau banana pana la 6 luni. O sa incerc sa-i dau para cu branzica si daca nu-i place o sa incerc si cu banana. Deci, nu am gasit doar eu singurul sot nepriceput...hihihi Aissa, eu i-am dat supa si tinuta la frigider pana a doua zi. Eliana daca n-o doare cand o apesi inseamna ca e doar curioasa de ce a descoperit. Georgiana, mie mi-a zis doctora ca asa o sa-i ramana ochii cum ii are acum. Sa vedem daca o sa aiba dreptate. Am pus si pozele cu scaunelul mult iubit [url="http://community.webshots.com/album/277853087VfhqHL"]aici[/url]. Va pup si ma duc sa-i dau sa pape si intru mai pe seara ca vin nasii la noi azi! Mihaela si papusica mica Alexia Maria (26.08.2004) [url="http://community.webshots.com/user/alexia2004100"][foto]Alexia, [zana] de 5 luni +[/url] [url="http://community.webshots.com/user/roandre"][foto]Evenimentele din viata mea[/url] Chiar daca esti pe drumul bun, vei fi calcat daca stai pur si simplu.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata! Of, tare sper sa nu fie nimic grav cu Alesio cel mic! tinem pumnii si ne rugam pentru voi, Ioana! Mihaela, ce sa mai zic acuma, cred ca si taticii nostri cand gasesc messengeru deschis se pun de acord... pai sa vezi: aseara eu ungeam copilu cu ulei si tati se invartea pe langa noi, si cum vizigotu parea infometat il trimit pe tati sa faca laptele cu cereale. Avea pe masa bibe pregatit, cutia de lapte, cea de cereale, pe usa de la frigider sta clar scrisa reteta, adicatelea cate din fiecare..... Vine el cu laptele, ne asezam frumos in pat si da-i sa pape... tragea de trei ori, se infunda tetina... am zis ca asta e , se mai intampla. O desfund si se repeta figura. Ma uit la tetina, era aia buna, adica cu gaura mare de cereale. Ma uit la ce e in bibe, nu parea amestecul prea gros... il pun pe tati sa aduca cutiile din care a pus... erau alea bune. A supt bietu copil 50 ml, ma enervasem eu de=mi venea sa mor.[bang] Intre timp vizigotu isi pierduse concentrarea, avea chef de joaca. I=am lasat sa aiba grija unul de altul [zz]si m-=am dus sa fac alt bibe, bineinteles sub privirile pline de repros ale lu tati: cum adica nu am incredere in el... Concluzia e ca nu stiu ce a facut, probabil in loc sa pun 5 masuri de lapte si 1-2 de cereale a pus invers... Azi la 10 i-am dat mar bot de iepure, pasat si ingrosat cu cereale si a papat cam 50 g. Cred ca mergem spre bine, probabil ca nu i=au placut biscuitii si a capatat aversiune si pentru gustul de mere. Intreba cineva cum se introduc cerealele. Noi am inceput cu portia de 50 g si am crescut treptat pana la un max de 200. Insa media e de 150. La fel si cu supa de legume. I=am dat din prima piure pentru ca al meu bebe nu prea mai poate suferi biberonul [zz]. La inceput i-am dat morcov + pastarnac apoi am introdus in piure si cartoful si telina. Ceapa doar am fiert-o. Ieri am pus si la fiert si la piure ardei gras. De maine introducem la fel, cate o leguma zilnic, de fapt la 2 zile. M=am gandit sa continui cu dovlecel, frunze de salata, conopida, frunze de spanac, fasole verde... ultima se baga rosia. Apoi introducem carnita si facem diverse combinatii. Phiiiii, meniu in toata regula. Prin urmare, meniul zilnic arata cam asa: 7 dimineata 200 ml lapte cu cereale din bibe 10-11 50-100 g mar ras cu cereale, apoi 30-60 ml de lapte (nu intotdeauna) 14-15 100-150 g piure de legume, apoi 30-60 ml lapte (nu intotdeauna) 19-20 150-200 g piure de cereale 22-23 200 ml lapte cu cereale din bibe. Daca suntem in zi de mofturi si face fitze, ii pun cate o lingurita de cereale cu lapte inclus in piureul de legume, sa pacalesc un pic gustul. Dar papa dragul de el, lingurita ii place. Baita noi o facem cam tarziu, insa daca o fac mai devreme si deci papa mai devreme, tot pe la 12 se culca, insa se trezeste pe la 4, deci nu doarme bine in noaptea aia. Sper ca in curad sa reusesc sa mut baita mai devreme. Intrebare: branzica de vaci unde ar intra in schema de mai sus? Georgiana, eu stiu ca pana in 6 luni culoarea se stabilizeaza. Al meu are un gri petrol cu diverse nuante de albastru sau verde [olala] dupa cum cade lumina. Lilia, si eu auzisem de chestia asta cu intorsul de la san.... Eu rad de vizigotu meu ca nu se va deochia niciodata ca e smucit de la tzatza, si s-a smucit singur... [:-)))] Fetelor, gripa de care e vorba se manifesta si cu dureri de incheieturi? Sunt total intepenita. Eu inainte de sarcina aveam dureri articulare destul de nasoale, in sarcina mi=au trecut ca prin farmec, sper ca nu au revenit. Eu fac si supa si laptele si cerealele cu apa de la robinet, fiarta si racita. Am inteles ca nici cu apa plata nu e prea ok, ca ar da de lucru rinichilor. Cam atat despre noi, in dupa amiaza asta cred ca mergem in vizita la o aniversare, abia astept. Pupici. Mina si Matei-Costin, sensu'lu'viata lu'mami si tati din:09.09.2004
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Georgiana si eu imi doresc sa nu i se mai schimbe culoarea la ochi. Nu-i are mereu albastri, uneori sunt gri, alteori irizeaza spre verde, dar sunt tare placuti si i-as dori sa-i aiba asa. Multi (dr., asistente) au zis ca o sa cam ramana de acum asa cum sunt, speram. Fetelor sa-mi tineti pumnii! I-am dat sa pape supa aia groasa, am subtiat-o cu un pic de apa plata ca nu trecea neam. Si asa s-a cam chinuit sa traga. Si a papat cam 150 ml (masurati dupa masura biberonului) si apoi i-am dat si lapte. A papat 100 ml lapte, mult peste limita ei maxima (nu i-am dat niciodata mai mult de 180 ml). Acum ma rog sa nu vomite. A, i-am scos eu biberonul din gura ca ar mai fi mancat. Ba chiar isi sugea degetele, cred ca ii era foame. Dupa masa a dat aerul repede afara, am mai tinut-o un pic si iar a inceput cu maraiala. Zic, na sa vezi ca o luam de la capat! Am pus-o acum in patut ca nu mai vroia nici in brate si da semne ca adoarme. Asa ca tind sa cred ca ii era foame saracuta! Sper sa ii ramana in burta ce a mancat. Daca nu am reactii negative, maine ii dau la 10 la fel si la masa 3 o sa-i bag din nou cereale. Pufymic, astept vesti sa ne spui de bine. Multa sanatate la puiut! Mina, da, se manifesta cu dureri de oase. Vorbesc serios ca e nasoala. Am vorbit acum cu sora mea si a zis ca luat-o pe mama pe brate din baie. La mine a inceput cu frison, apoi m-am incins de ziceai ca-s soba, iar dupa 2 zile am avut 1 zi de stat la wc. Si tine cont ca asta se petrecea in spital si trebuia sa fac ture intre salon si toaleta. Offf, nu vreau sa mai trec prin asta vreodata!
Cristina si[url="http://photos.yahoo.com/temiscris"][zana] Alexandra[/url](30.09.2004)[foto]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Roandre, super scaunelul! Cat si de unde? Abia astept sa se faca pitica mea mai maricica, acum mi-ar fi frica sa o pun in el... Poti sa o speli bine peste tot? Ah, ce mi-au placut pozele!
Cristina si[url="http://photos.yahoo.com/temiscris"][zana] Alexandra[/url](30.09.2004)[foto]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ooooof, pufymic! multa multa sanatate la bebelus si tie putere! Kittie - listuta cu greutati si dintisori e la bebelusi iunie-iulie 2003? n-am gasit-o, dar as fi de acord cu ea. Salutari pentru ralucule si Tristan! nu sunt eu foarte veche pe aici, dar va salut si sper ca sunteti bine! Good friends are like stars.........You don't always see them, but you know they are always there. Cristina & Vlad[baietel] (23 septembrie 2004) [url="http://community.webshots.com/user/crstnmntn/"]me, my family and MY SON[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pufymic, multa sanatate la puiut. Sa se faca repede bine si sa auzim numai de bine. Roandre, mie mi-a dat pediatra carnetul de vaccinari de la spital. Am crezut ca asa este obligatoriu. Scaunelul este super. Mi-au placut mult pozele. Sa ne zici si noua de unde l-ai achizitionat. Piureul de legume eu il fac cu apa de la robinet. Vorba Mihaelei oricum fierbe ea acolo cel putin 30 de min. Cand am inceput sa ii dau piure, am inceput cu morcov. Cateva zile i-am dat morcov (cate 2 lingurite, a 2-a zi 4, apoi 6 si apoi 8) pana s-a obisnuit cu el si apoi am introdus pe rand: pastarnac, telina, cartof, ardei, conopida, dovlecel si pastai. mai trebuie sa mai introduc si rosie, numai ca nu am vrut sa-i dau rosie din asta din comert care se gaseste acum. Asa ca nu i-am mai dat rosie. Nu stiu daca pot sa-i pus suc de rosii ca am suc numai fiert, fara conservant. Si mie mi-a zis pediatra sa ii dau carnita pana la 8 lingurite pe zi de 3 ori pe saptamana, dar totusi mie mi se pare cam mult. oricum se constipa de la carne de nu se poate. Asa ca nu ii dau 8 lingurite ci cam 3 max 4. Si noi avem probleme cu contipatia. De cand am inceput sa-i dau carnita face destul de greu. Azi dimineata a facut foarte tare si s-a trezit pe la 5 plangand. Pana nu i-am dat niste ceai nu s-a linistit. Noi avem ceva probleme cu mancatul seara. Mie mi se pare ca mananca prea mult. De ex. aseara a mancat asa: 100g cereale, 170 de lapte si 50 de ceai. De ceai nu pot sa scap. Pana nu bea ceai nu adoarme. In cursul zilei nu mananca chiar asa mult, dar seara ma sperie. La noi la masa de pranz cand ii dau piureul de legume, daca ii pun si carne nu mai vrea lapte deloc. Ii mai dau niste suc dar lapte nu mai vrea. Cand nu ii pun carne, mai bea max. 60 ml. oricum piure de legume mananca cam 200g. Si eu sterilizez biberoanele de fiecare data, dupa fiecare folosire, in schimb lingurita si castronelul nu le sterilizez. Sper sa nu aiba probleme mai tarziu. Eu stiam ca in timp trebuie sa nu mai ajung sa sterilizez biberonul in sine dar tetina da. [flo] Elena & [copil][url="http://community.webshots.com/user/ely_new"]Alexandra (25.09.2004)[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...