Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Bebelusi de Noiembrie-Decembrie 2004 (23)


Oana_B

Recommended Posts

AURAS bine ai venit printre noi. E o dulcica fetita ta si are un nume pe masura.[il] Noi suntem aproape "vecine" La capitolul lovit picioruse de masuta de infasat Tudor e campion. Eu ma tot mir de el cum poate sa loveasca asa si nici nu-l doare. Chiar pare incantat de ceea ce face el. ONITZA draga gand la gand. [cheers]M-am gandit si eu dar am zis ca nu se face sa zica fata prima. Deci ramane cum am stabilit. Chestia cu departarea...e ceva...dar mai vedem. Cu ocazia asta poate vad si eu Bucurestiul. Ce ma bucur ca nu ai probleme cu Paul si e atat de cumintzel. [mamica] gemenusilor BIANCA si TUDOR - 03.11.2004 [url="http://f2.pg.photos.yahoo.com/ph/adriana_axa_cluj/my_photos"] pozele noastre[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 151
  • Creat
  • Ultimul răspuns
quote:
Originally posted by dama Voiam sa va mai intreb pe fetele din tzara (scuze daca am mai intrebat si ma repet) cum se numeste vaccinul de la 4 luni? InfanrixQuinta cumva? Nu stiu daca sa-l cumpar de aici sau sa-l iau de acolo (in caz ca este acelasi).
Dama depinde de varianta aleasa. Eu am cumparat Pentact-Hib. Dar cum te gindesti sa-l aduci de acolo? Trebuie sa stea la rece tot timpul. Ela2001 - [mamica] bebitzei Diana Andreea (22.10.2004) http://f2.pg.photos.yahoo.com/mirelai2001
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

salutare la mamici! iate-ne si pe noi, dupa un week-end de cosmar! ieri seara am sosit de la spital. Vineri noaptea , David fost operat de urgenta...Pe scurt: vineri la ora 10 seara am observat ca avea un oushor umflat si vanat. Ne-am dus cat de repde am putut la spitalul de copii, doctorul ne spune ca i s- rotit cumva oushorul si ca i-a ramas asa (din cauza ca are multa apa acolo) si ca trebuie operat imediat . Vine si chirurgul , face eco, si pe langa confirmarea celor spuse de pediatru ne mai zice ca are si hernie deasupra oushorului . Ne spune ca il opereaza pe loc, ca daca mai stam riscam extirparea oushorului. Norocul mare a fost ca el nu prea mancase in ultimele ore. Chirurgul ne-a spus ca s-ar fi nascut cu hernia si ca oricum trebuia operat la un moment dat ..dar nu asa de mic.. Asa ca ne-am ales cu doua operatii in acelasi timp. Din fericire, David a suportat bine operatiile..dar noi am cam cedat psihic . A fost groznic sa-l aud cum plangea la terapie intensiva, dupa ce si-a revenit dupa anestezie..Pana la urma ne-a chemat asistenta sa stam langa el ...mi s-a rupt inima cand l-am vazut atat de trist , printre firele alea.. Joia urmatoare ne da rezultatele la analize, sa vedem cate de mult i-a afectat oushorul. [mamica] lui David voinicelu', tras ca prin inelu' (1 dec. 04) [url="http://f2.pg.photos.yahoo.com/zumperiox"]pozitze [/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

FULGULETZ - Ce spui tu acolo? Saraca mamica! Ma ingrozesc doar cand ma gandesc, operatii, terapie, fire. Bietul pui! Cred ca ti-a fost tare greu. Acuma poate ai sa te linistesti si o sa se linisteasca si bebe. Sa aveti parte de sanatate si liniste![pup] Cristina si D[bibe]amiana (5 nov 2004) http://photos.yahoo.com/miria_cristina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fulguletz, nu-mi vine sa cred ce vad. Cred ca ai trecut printr-un cosmar, dar lasa ca a trecut, bine ca s-a intervenit la timp si ca a fost salvat oushoru' si hernia a fost descoperita, gandeste asa si lasa supararea. Fii tare, ce-i mai greu a trecut. Iti doresc numai bine si sanatate multa la bb si sa dea Domnul sa fie ultima problema de genul acesta din viata lui. Numai bine si pupici multi multi bebeului si tie. elena si ANA (2.11.2004) http://photos.yahoo.com/elenapangica
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

fulguletz, cred ca ce-i in sufletul vostru...toate vor trece si va veti aduce aminte ca de un vis urat. Curaj in continuare si totul o sa fie bine. Pupici lui Davidutu mic si curajos. [pup] bumbacel [mamica] ingerasului Tudor (9.12.2004) [url="http://pg.photos.yahoo.com/ph/dobrinescul/album?.dir=/7109&.src=ph"]Poze[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mamaaaa Doamne! Incet mi se mai deschide internetul, iar eu zbarnai toata pe langa el![neand] LA MULTI ANI! Tuturor bebicilor, dar si mamicilor lor! Zic si eu cu intarziere, ca sunt mai inceata de vreo cateva luni. Oare ce de?[:D] Si noi avem oglinzi! Si radem si luam de manuta toate feticile din ele! Si toate fac la fel si sunt prietenoase cu noi![olala][dual] Cristina si D[bibe]amiana (5 nov 2004) http://photos.yahoo.com/miria_cristina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Andreap, stiu ca ai zis-o din suflet, ma gandeam doar ca nu s-a prins urarea de Alex. Azi noapte a dormit iarasi bine. S-a terzit prima data la 2 (asa ma bucur cand de la 9 doarme pana la 2 si asta ma face sa-i iert "zburatacirile" de dupa ora 2. Apoi s-a trezit la 4, la 6 si apoi la 7 si ceva. Asta e de regula ora cand il iau cu noi in pat, ii dau sa suga mai prelung si uneori adoarme iarasi pentru vreo juma de ora - o ora, alteori se trezeste definitiv. E clar ca trebuie sa-i mai scot din mancatul de noaptea. Pana acum rareori s-a intampalt sa se scoale si sa nu-i dau san. Era ca un fel de regula. Dar am vazut ca uneori merge sa-l reculc si fara sa-i mai dau sa suga. Si ma gandesc ca pe masura ce creste va fi mai indicat sa nu-l invat cu mese multe noaptea. Asa am procedat si azi-noapte: i-am dat sa pape la 2 cand s-a trezit, apoi si la 4, iar la 6 cand am incercat sa-l reculc fara sa-i mai dau sa suga. am reusit, dar pentru scurt timp. trebuia sa-i suprim masa de la 4, ar fi fost mai indicat. Cert este ca acum avem program aproape bun ziua: culcarica la 10, la 1 si la 4. Si apoi treaz pana la 8 cand incepem masajul, baita, papica si apoi culcarica. Dar ziua doarme numai cate o jumatate de ora, parca e ceas. Rareori il mai fac sa se culce in continuare peste acea jumatate de ora. Si daca reusesc mai mai doarme inca 10 minute sau inca o ora, nu stiu inca de ce factori depinde. Bun venit fetelor noi: Aura si Cassandra (si mie tot Andra mi se spune). Doamne, dar ce rusinoase mai sunteti de n-ati indraznit sa lasati urme pe forum pana acum. Cici, ce mare ti-a crescut Alexia si ce razareata mai e. Sa sti ica am vazut ca avem lucruri comune: scutecel de-ala cu patratele bleu avem si noi, iar bluzita de-aia de gravida cu dungute orizontale pe nuante de gri am si eu, dar a mea e pe nuante de rosu. Ai fost in Scarborough Centre? Mai zi-mi daca ajungi pe acolo in cursul sapt. sau chiar sambata ca sa ne intalnim pe-acolo ca si eu ajung destul de usor acolo. Mi-ai facut o pofta cu tortul alaaaaaa!!!! Felis, EXACT asa facea si Alex pana acum cateva sapt. Cand il puneam pe burtica se impingea in picioruse, se ridica di nfund in sus si se protzapea cu capu-n pat si asa ramanea pana slabea impinsul in picioruse sau pana cadea pe-o parte. Onitza, eu rar reusesc trucul asta cu suzeta si readormitul la loc noaptea. Alex e mai tzafnos din fire si mai persistent, nu renunta usor. Oricum sunt constienta ca depinde si de bebelusi, nu numai de consecventa si rutina creata de parinti. Mai, Hena, mai, daca ai stii de cate ori nu m-am intrebat daca nu cumva Alex se trezeste des noaptea si pentru ca dormim noi cu el in camera? M-am gandit ca zgomotele noastre (sotul sforaie ingrozitor, fosnetul cearsafurilor si al pilotei, sunetele scoase de saltea cand ne miscam etc.) sunt de ajuns sa-l scoale in anumite momente mai sensibile ale lui din noapte. I-am propus sotului sa facem experiemnt sa dormim o sapt. in sufragerie sa vedem daca Alex doarme mai bine, dar nu vrea, e foarte atasat de patul conjugal si de comfortul lui. Oricum deocamdata nu ar putea fi o solutie permanenta sa dormim separat de el, ar macar mi-as face o idee daca asta ar fi un motiv important al trezirilor lui peste noapte. Miche, noi merem ne studiem in oglinda, a avut momente si cand a plans vazandu-se. Dar de regula nu se uita la el, ci la cel ce-l tine in brate. Mai noi avem o poza a lui in casa, undeva pe pervazul din living, si de cate ori il tin sa se uite la ea, trage niste chiote de-ti vine sa-l mananci. Fetelor, voi stici ca baiatu' mamii canta? Eu v-am mai zis, ii cant foarte des, ii pun multe casete muzicale (caruselul, leganusul cu muzica), tot felul de jucarioare cu muzicute, merge des radioul pe muzica si are momente de invidiat cand il pun in leganus si-i dau drumul la muzica: gangureste preluuuung, fara intrerupere pe note diferite ca si cand ar vrea sa cante. Nu suan deloc muzical ce scoate el, insa cu siguranta vrea sa cante. L-am surprins de mai multe ori. Pavaroti il face mama. Andreap, pai de la 6 luni stau nesprijiniti in fundulet, deci nu e absolut nici o problema s-o pui in carut chiar la cea mai ridicata pozitie. Poti sa-i ridici de pe acum spatarul cu o treapta, zic eu, depinde cat de mult o tii in carut. Eu cand il port prin casa sau prin vecini cu carutul, pe Alex nu-l pun culcat, ca n-are ce sa vada asa, ci il pun la 45 de grade sau cate o avea treapta a doua. Ii leg si hamurile acolo ca sa nu alunece. Ioana_du, si Alex a avut o perioada cand se cam trezea uraland. Cred ca era de la stresul programului in schimbare. Era tocmai in periaoda cand isi schimba programul de somn, iar eu incercam sa-l invat sa doarma singurel si cam plangea inainte sa readoarma, motiv pentru care am presupus ca se scula plangand in gura mare. Ramanea sub aceeasi imresie cu care se culcase. Eu cred ca o sa treaca, stai linistita. Ele, Alex se trezea des din alt motiv, nu de foame, dar pentru ca nu reuseam sa-l adorm altfel, trebuia sa-i dau sa manance. Si sugea 10 minute si se lasa pe duca, iar cand il puneam in patut scancea si se foia si iar se trezea. Nu am gasit eu inca nici o metoda de a-l reculca catunci cand face scene de genul asta, singura care merge in proportie de cam 90% e varianta tzitzi. El a avut alti bazdaci de mi-afacut scene cu somnul noaptea in ultimele 10 zile, dar, slava Domnului, pare ca s-a intors la programul cel bun. roserb, da'stiu ca Mihnea e mare, nu gluma. Si inalt si grasunel (bine e normal sa fie si mult mai greoi daca e asa inalt). Dar banuiesc ca va seamana voua, ca-mi pari inalta si tu, iar sotul banuiesc ca nu-i mai scund ca tine [:D] A propos, am aflat o metoda de estimare a inaltimii bebelusilor nostri cand vor fi la maturitate: (inaltimea mamei+inaltimea tatalui+13cm)/2=inaltimea pt. baietei. la fetite, in loc sa se adune 13 cm, se scad si apoi se imparte totul la 2. Astea sunt estimari, atentie. Mikimi, daca ai stii ce-l adulmecam si noi pe Alex. Mai ales cand se trezeste din somn si-l iau in bratic ca sa-i fac trecerea lina de la lumea viselor la lumea asta reala, il tin lipit de mine iar eu ma gudur toata pe langa el, mai ales ca mi se face dor de el cand doarme. Si plus ca e unul din putinele momente cand el sta cuminte, nemiscat aproape, la mine in brate, altfel e un zbenghi si jumatate. florypop, sper ca nu te-ai suparat pe noi. Da-ne un semn de viata, te rugam. "Tot ceea ce nu te doboara, te face mai puternic" [mamica] Alex - 5 Nov. 2004 ......... [url="http://pg.photos.yahoo.com/ph/andra_marinescuro/my_photos "]poze cu noi[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

hai ca pana am reusit eu sa scriu mesajul kilometric, deja au aparut noi postari. Fulguletz, imi pare tare rau ca treceti prin asa ceva. Multa multa sanatate lui Davidut, iar voua rabdare si putere, imi imaginez ce greu e sa-ti vezi puiutul asa mic trecand printr-o operatie. Fetelor, studiati-va bebelusii in fiecare zi, la fiecare masaj sau baita foarte atent ca sa observati rapid eventualele schimbari ce pot fi nu intotdeauna placute. "Tot ceea ce nu te doboara, te face mai puternic" [mamica] Alex - 5 Nov. 2004 ......... [url="http://pg.photos.yahoo.com/ph/andra_marinescuro/my_photos "]poze cu noi[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...