Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Bebelusi de sept-oct 2004 (25)


roandre

Recommended Posts

PrInTeSs2_, Adela felicitari pentru dintisori! Mihaela sanatate multa piticei [pup] si poate nu e nevoie de antibiotic. Si lasa ca o sa ia cat trebuie in greutate daca ii dai si vitamine. Si eu m-am uitat si nu v-am vazut. Poate am ajuns mai devreme de 1:15. Chiar nu mai stiu cat era ceasul. Oricum eu cum ajung intru direct in cabinet, deci pe hol n-am stat decat in trecere. Pufymic, Aissa ce mai fac puiutii? Sanatate multa! Anielas multa sanatate si tie. Sa te faci bine repede. Pitica mea are un pic de tot temperatura mai mare decat de obicei... Am trecut cu bine peste noaptea asta... Aseara a vomat destul de mult din ce a mancat. O fi fost pt. ca i-am dat Eferalgan chiar inainte de masa? [pup] [url="http://community.webshots.com/photo/258512151/272001596QpDSRQ"][foto]Elena cu cipilica[/url] Eliana si [copil] Elena (23.10.2004)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 145
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Mihaela, bine ca sunteti cat de cat ok si nu are nimic pulmonar. Si foarte bine ca nu i-a facut vaccinul. Noi l-am facut pe cel de 2 luni la 3,5, pe cel de 4 il vom face cred saptamana viitoare, adica la 5 luni iar cel de 6 pe la 6,5 luni. Asta e, nu e nici o problema. Noi suntem bine, am zis ca azi cronometrez cat doarme ca m-a spart! Azi noapte ne-am trezit la 1,30, a baut putin ceai si am facut o toaleta a nasului ca nu stiu de ce era iar infundata. I-am pus intai niste picaturi pe care mi le-au dat la spital (mi-au dat denumirea, nu si sticluta[bang]) si care sunt pentru nas, ochi si urechi. Ei mi-a scris sa-i pun 1-2 picaturi de 2-3 ori pe zi, dar nu stiu pentru cat timp, asa ca eu nu i-am pus decat la nevoie. bineinteles ca nu am reusit sa scot cu pompita mare lucru, iar dupa ce am pus-o in pat tot fornaia asa ca i-am dat si cu spray Humex (e tot un spray cu apa de mare). Pe la 4,30 mi-a baut restul de ceai (sa nu credeti ca intre timp dorm prea mult, nu ca d-ra trebuie sa-si indese degetele pe gat pana face "beac" de zici ca acum vomita), iar la 6,30 era iar ocupata cu mainile alea. Fetelor, de la atata supt, mainile ei sunt moi ca si cum acum am scos-o din cada. Si acum o aud cum si le suge. O verific intr-una si nu vad un dinte, dar cine stie, m-oi trezi cu el gata iesit ca voi. Asa, a papat la 7 si acum inca nu doarme....vorbeste cu tati. Ce sa fac, saptamana viitoare vad ce pot sa cumpar, un scaun ceva, sa o pun acolo si sa nu ma mai plimb cu carutul prin casa.
Cristina si[url="http://photos.yahoo.com/temiscris"][zana] Alexandra[/url](30.09.2004)[foto]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata, Aissa, in Bucuresti, in magazinul Bucur Obor ( parter) se gasesc niste leagane pt. bebei care sunt f. practice.Daca vrei sa te uiti, am adaugat acum o poza cu Ilinca in leagan, in albumul Tusca Ratusca.Scaunelul se poate lasa mai pe spate sau se poate tine mai drept, e foarte comod pt.ea. Eu o mai pun acolo in timpul zilei si e foarte fericita, mai ales ca o si legan si i-am si legat jucarii de barele de la leagan.E foarte incantata si ma ajuta si pe mine, sa nu stau cu ea in brate sau in carucior toata ziua. Daca-ti place, iti dau detalii cum sa gasesti raionul respectiv, in Obor... Patrice si Ilinca http://pg.photos.yahoo.com/ph/nature474/my_photos
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Roandre sa va faceti bine cat mai repede. Am citit ce ti-a zis dr despre diversificare. Ma iau si eu dupa voi ca nu am incredere in dr nostru. Nu e pediatru de specialitate ci medic generalist. Plus...mi-a zis sa i dau banana dela 4 luni, suc demar de la 2 luni etc...dar noi nu am facut asa. AAAAA si la inceput mi-a zis sa ii fac baie din 2 in 2 zile. Noi am facut in fiecare zi pana aproape de 3 luni.[:D] Multumim pt informatii. tyaa si bebe Elisa Nicola(21 sept. 2004) [url="http://community.webshots.com/user/tyaa2002"]Pozele noastre[foto][/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Neata fetele! Mihaela-multa sanatate Alexiei..sase faca repede bine si sa-i treaca fara antibiotic. Merci mult pentru lamuriri. Sper din tot sufletul sa nu renunte si Ina la tzitzi. Parerea mea e ca vrea sa intretotal in clubul bb sept-oct..si s-a gandit ea ca ar tb sa tina o dieta...ieri o singura data a papat 30min..in rest cate 5 min max...m-a terminat...ma doare capul de la cat m-am stresat sa o fac sa pape. Oare ar tb sa-i raresc si ei mesele?Ea in general papa cam la 3 ore cam 10min..uneori si mai mult... Antibioticulnu l-am intrerupt ca vad ca e cu toane...mai incerc sa rezist o zi macar. Mai am si eu o intrebare...Voi mai fierbeti apa pt baita? Pupici, Ania & bebitza Ina (23 oct 2004) [url="http://community.webshots.com/user/anielast"][foto]Inutza televizomana [ttv][/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

nature, spune-mi ce si cum, ca acum fac studiu de piata sa vad ce sa iau. Nu-mi permit sa iau si scaun de masa si balansoar, asa ca trebuie sa ma gandesc ce mi-e mai util. Eu am vazut ca exista niste balansoare, cum sunt scaunele de masina numai ca in partea de jos sunt pe o structura metalica astfel ca se poate balansa, il pot pune undeva pe masa sa-mi fie comod sa-i dau sa pape... Dar nu stiu cat timp pot folosi un astfel de balansoar. Scaunul de masa inalt mi se pare ca e prea mare pentru ea acum, mai ales ca nu sta in fundulet, dar ma gandesc ca e mai util mai incolo. De asta nu stiu ce sa iau....ce e mai ieftin si mai util. Cel din pozele tale e ca lumea dar pare destul de jos....poti sa-i dai si sa pape in el? Cred ca am vazut ceva asemanator si in Carrefour. Cat a costat? In plus, e stabil? Sa nu se darame sau baza e suficient de larga astfel incat sa nu fie pericol? anielas, eu nu am fiert niciodata apa pentru baie, i-am facut de la inceput cu apa de la robinet.
Cristina si[url="http://photos.yahoo.com/temiscris"][zana] Alexandra[/url](30.09.2004)[foto]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Leaganul a costat 1 milion, nu am incetcat sa-i dau sa manance cat timp statea acolo...Totusi cred ca daca ii ridic un pic spatarul se poate si asta.Deocamdata il tin mai culcat pt. ca nu vreau sa o las sa stea inca in fundulet.Oricum, e mult mai inaltut decat leaganul care se gaseste in Cora.Si ala e tot cam un milion, un milion si ceva... Apa de baita am fiert-o in primele trei luni, si adaugam si tarate cand o fierbeam.Acum o spalam cu apa de la robinet si o clatim cu ceai de musetel.Ii fierb inca de dimineata cam 2.5 litri de ceai de musetel si pana seara e tocmai bun ca temperatura. Maine iau cu mine la serviciu si va trimit si voua lista cu ordinea de introducere a alimentelor, pe care mi-a facut-o pediatra noastra.Cuprinde toate alimentele pana la 3 ani. Cat va invidiez ca stati acasa cu bebeii....:( Patrice si Ilinca http://pg.photos.yahoo.com/ph/nature474/my_photos
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata! Noi am trecut cu bine noaptea si nu s-a trezit de aseara nici macar acum. Nu a mai fost haraita asa rau si a putu sa se odihneasca si ea. Am curatat-o aseara in nasuc cu betisor de urechi si a iesit un muculet de vreo 5-6 cm....nu se mai termina. Pe urma a respirat mai bine. Referitor la diversificare, v-am spus ce mi-a zis doctora dar asta nu inseamna ca e cea mai buna parere pt voi toate. Eu asa am sa fac in continuare si am scris doar ca sa aveti si voi o parere despre ce vom face noi. Eu astazi am sa-i dau doar 4 mese si am sa vad cat mananca. Acum la prima masa ii dau piure de banana, para, portocala si mar de la Hero amestecata cu branzica. Sper sa-i placa de data asta! Mel_g, da...s eu tot jumate de fiola putin incalzita de ser fiziologic i-am pus si sper sa-i faca bine. De crescut era normal intre 450-600 gr pe luna. Si a mea luase tot 400 gr cu o luna inainte dar pe urma a renuntat din ce in ce mai mult la mancare. Sper ca sa-i revina pofta de mancare cu vitaminele astea. Eliana, si noi intram in cabinet cand ajungem dar ieri erau multi bebelusi in cabinet deja si am mai asteptat putin pe hol si m-am tot uitat dupa voi. Eee, nesincronizare ce sa-i faci!?!? Cat a avut temperatura? Cu vomatul ...ce sa zic. Nu cred sa fi vomitat din cauza ca i-ai dat eferalgan inainte. Sper sa nu se mai repete incidentul! Acum e bine? Aissa, stiu ca nu e nici o problema daca intarziem cu vaccinul. Oricum noi si pe cel de la 4 luni l-am facut tot pe data de 29...si acum la fel...deci aproape ca nu e vorba de intarziere. Cat despre balansoar, eu stiam ca e pt bebelusi de pana la 6 luni. Eu zis ca se merita mai degraba un scaun de masa pt ca va creste repete Alexandra si i-l va folosi apoi mult timp. Asta e parerea mea. Tyaa, dar de ce nu schimbati doctora daca nu esti multumita? Trebuie sa ai un doctor in care sa poti avea incredere. Oricum, daca mai ai intrebari despre diversificare poti sa ma intrebi. Anielas, la varsta asta ar trebui sa aiba 5-6 mese pe zi. Sper din tot sufletul ca Inuta sa fie fata cuminte si sa pape la san in continuare. Eu am intrebat doctora ieri de oprirea lactatiei si nici nu a vrut sa auda (mi-a zis chiar "rusine") si sa continui sa ma mulg si sa-i dau. Cred ca in final o sa am niste sani ca de vacuta la cat voi trage de ei. Va pup si ma duc sa-mi trezesc maimuta...adica fac putina galagie pe acolo cat sa se trezeasca singura....hihihi! Mihaela si papusica mica Alexia Maria (26.08.2004) [url="http://community.webshots.com/user/alexia2004100"][foto]Alexia, [zana] de 5 luni +[/url] [url="http://community.webshots.com/user/roandre"][foto]Evenimentele din viata mea[/url] Chiar daca esti pe drumul bun, vei fi calcat daca stai pur si simplu.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Neata! Roandre nu ti fa griji ca nu esti singura care se mulge ... io o fac de mai bine de 5 luni ca numai asa mere la noi[bang]. Saptamana viitoare mergem si noi la vaccinul pt 6 luni si ma cam ia cu groaza ca o sa mi spuna ca Sofia e cam slabuta cu toáte ca mananca da nu prea se prinde ... Ii cam plac cerealele cu orez si am inceput sa i dau cam 50 gr da donsoara tot ar vrea oare sa i maresc portia ??? pupici, mari
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Roandre, oraselul nostru e tare mic. Exista un sg cabinet in care sunt 2 dr. Cand am iesit din maternitate nu stiam ca dr nostru nu e de fapt pediatru. Nu e mare diferenta intre cei doi dr. Daca avem probleme mai mari mergem direct la medicii din maternitate. Azi stiti ce am facut? Am incercat sa ii dau supa cu putin morcov in ea. Nu a vrut deloc.Pana la urma a inmuita un biscuite in supa si numa asa avrut sa pape. [pup] tyaa si bebe Elisa Nicola(21 sept. 2004) [url="http://community.webshots.com/user/tyaa2002"]Pozele noastre[foto][/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...