Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Bebelusi de sept-oct 2004 (25)


roandre

Recommended Posts

felicitari pt. dintisori la toti iepurasii[iepu] de pe-aici si multumesc ca m-ati lamurit cu luatul in greutate. Las' c-or incepe ei sa alerge prin casa si noi dupa ei, vedem noi atunci slabit!!! anielas, eu nu-i mai fac de la 3 luni baita in apa fiarta: la inceput i-am facut in ceai de musetel cu tarate, apoi doar ceai, apoi apa fiarta si racita iar de la 3 luni apa calda de la robinet. Si, slava Domnului, n-am avut nici un fel de probleme. In leg cu programul de somn, Alex doarme noaptea de pe la 20: pana la 7-8 dimineata, cu 2-3 treziri pt titi sau suzeta, iar in cursul zilei doarme max cate jumate de ora in 3 reprize: intre 11 si 12, intre 14 si 15 si intre 16 si 17. Asa ca ziua nu ma lasa sa fac mai nimic[bang]! Pt. nasuc noi folosim de mult timp si vad ca-i face tare bine spray cu apa de mare Biolane. Intai punem un pic de ser fiziologic si, daca nu e suficient, punem spray, tinem apasat pe el cca 2 secunde. Si avem si vas cu apa pe calorifer. Numai ca, atunci cand e rece, iesim cu suzeta in gurita afara si cu fularul peste. Si nu zice nici pas afara, chiar daca nu ae suzeta in gurita, e tare curios, se uita peste tot dar nu vorbeste. Ionela si Alex (DN 21.09.2004) [URL="http://community.webshots.com/user/ionella3003"]ALEX cantaretul[/URL]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 145
  • Creat
  • Ultimul răspuns
nature cit ai dat pe scaunel? mi se pare super. Nici eu nu fierb apa de la baie, nu am fiert-o niciodata. Fetelor am scris in mesajul de ieri ca am dat 15ml EURESPAL pt raceala , am GRESIT este 1.5 ml (am uitat sa pun virgula) poate nu a luat nimeni in considerare ce am scris dar eu ma simteam vinovata ca am dat gresit reteta. Cred ca din cauza ca mucisorii nu pot iesii la bb se recomanda si expectorante. Razvanel al meu a inceput sa aiba pofta de mincare, ieri ne-a lasat cu gura cascata pe toti a mincat toy, inclusiv piureurile ... Monica Robert si Razvan (10.09.05)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Roandre, multumesc de informatia cu balansoarul, ma gandeam si eu ca e mai util scaunul. Chiar ma aflu in negocieri cu cineva care vinde un scaun ca lumea la super-ocazie, sa vad cum pot face sa-l vizionez pe viu (am vazut doar poze) si poate il iau pe ala. Ar fi super util pentru mine daca arata la fel ca in poze. nature, nici nu a fost scump leaganul, ma gandeam ca e mult mai mult. Fata mea papa bine in continuare, iar azi mi-a si dormit de la 8 la 10, asa ca nu cred ca pana diseara ma atipeste. E in carut si ma urmareste cum vorbesc cu voi.[:D] Azi i-am facut supa cu mai multa albitura si telina, morcoveii erau mai putini si i-am pus si ceapa la fiert dar nu am pasat-o. Si a papat 160 ml supa groasa (v-am zis eu ii dau practic piureu dar prin biberon). Abia curge, cred ca daca ar fi mai subtire l-ar papa pe tot 200 ml. Si dupa supa asta i-am dat si 90 de lapte si a inceput sa planga cand s-a terminat. Voua vi se pare prea mult? O colega a zis sa nu-i dau lapte ca e prea mult si ca daca nu i-as da nu ar manca. Dar din moment ce mananca eu zic ca ii e foame si ce rost are sa nu ii dau? Oricum si la celelalte mese cred ca o sa ii fac mai mult de 180 ml ca nu pare satula.... Nu stiu cat o sa o tina faza asta, ca vad la voi ca nu prea mananca copiii. Sper macar sa recupereze ce a pierdut in 2 saptamani cat nu a prea mancat din cauza bolii.
Cristina si[url="http://photos.yahoo.com/temiscris"][zana] Alexandra[/url](30.09.2004)[foto]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Merci fetele pentru lamuriri. Mihaela-bravo..ma bucur mult ca Alexia a trecut cu bine peste noapte si e mai bine..sper sa le revina pofta de mancare. Apropo de lista cu zilele de nastere..eu sunt nascuta in 1978. Fetele..HELP...am vrut ieri sa-i cumpar Inei un bibi pentru sucul de fructe..si am descoperit ca-ti trebuie scoli inalte pentru a putea alege ceva..sunt atatea modele. Voi ce fel de bibi+tetina folositi? La mine sucul mai are si putina pulpa..uneori ii place Inei dar se enerveaza ca se infunda tetina de la bibi normal . Am vazut la Chicco o tetina pt suc de fruste dar avea o formatare ciudata..avea trei orificii siera ca la canitele alea pt cand vor fi maimari..nu stiu dacapot sa pape cu ele acum..scria ca sunt totusi pentru 4 luni+ Am mai pus si noi pozici noi..sper sa va placa [:)] Ania & bebitza Ina (23 oct 2004) [url="http://community.webshots.com/user/anielast"][foto]Inutza televizomana [ttv][/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

frosa eu am vrut sa te intreb de Eurespal dar aseara nu am mai apucat sa scriu, am vazut ca scrie 15 ml da...m-am gandit ca sunt 1,5[:D], de fapt am vrut sa te intreb cum ai reusit sa-i dai siropul asta amar? ca al meu atata scandal mi-a facut de nu am reusit sa-i picur pe gat mai nimic din sirop, mai mult pe haine! Noua ne-a zis sa-i dau cate o linguritza de 3 ori pe zi. mel_g, eu nu-i curatz cu pompitza niciodata ca nu am ce scoate din nasuc cu pompitza da in schimb ii pun ser, si mai nou mi-a luat sotul un spray cu apa de mare, da il curatz pe urma cu un betzisor cu vata. Arte dimineatza nasul infundat, ca si mine de altfel, si haraie asa cum zice Mihaela, da el haraie asa dimineatza d emult, de aia ma gandesc ca nu cred sa aiba alceva decat cate un muc care nu vrea sa iasa...pe urma ii trece, peste zi nu l-am auzit sa haraie niciodata. Mihaela, Alexiei ii haraie nasucul si ziua? sau doar dimineatza si uneori noaptea pana adoarme? Mihaela, pai daca tu reusesti sa o convingi pe Alexia sa-ti manance si 130 gr de puireu la o masa de fructe si la una de legume...si plus inca 500 ml lapte pe zi in total...sa-mi spui si mie cum faci...ca eu zau nu pot! De aia nu stiu cum sa fac pentru ca Stefan dupa pireu nu mai vrea lapte.Si de 3 zile mananca foartebine pireurile, cam 130-150 la o masa si daca nu-i dau cat vrea si ii dau lapte imi urla! Vrea pireu! Si ieri a mancat ce-i drept cam 350 ml lapte in total pe langa pireu. Dar o sa-i dau si azi mai multa carnitza, 30 de gr cum mi-a zis doctora, si fructe a mancat cam 150 de grame cu cereale cu tot, si lapte doar azi dimineatza de la san. Cat despre chinul cu mulsul laptelui...Mihaela, sa stii ca eu nu as trece prin asa ceva, acuma, Mari74, al tau era micutz, e si normal sa te fi chinuit la inceput sa mulgi si sa-i dai cu biberonul...dar de la 6 luni incolo, parerea mea e ca este un chin care nu merita.Poate gresesc. Al meu inca ar vrea sa suga saracutzul da e pe terminate, abia ii ajunge 2 ore dimineatza si e clar ca e slab ca si consistentza. Dar daca el nu ar mai fi vrut sa suga...eu nici nu stateam pe ganduri si il intzarcam si luam pastile de oprirea laptelui...Deja copilul e mare, mananca carne, ou, ficatzel, si alte minuni, nu vad de ce sa insist cu laptele meu, mai ales ca sunt convinsa ca dupa luna a 6-a nu mai e la fel de plin de anticorpisi toate alea ca la inceput...daca gresesc sa nu [bruta] ca e doar parerea mea! mari74, daca fata vrea cereale cu orez da-i acolo cat vrea! chiar o masa completa de 120-150 ml cat o vrea...daca tot zici ca e slabutza! Pai nu? al meu mananca seara pe la 18 cam 120-150 ml de cereale cu lapte din sticlutza ca nu le vrea cu linguritza... [url="http://community.webshots.com/user/pozici_ana"][foto]Maria Sa Stefan Speculant mic[copil] ( 19.08.2004) - POZICI[/url] [url="http://community.webshots.com/user/pozici_ana"][flo]flori din gradina mea[/url] Ana si Stefan, minunea lui mami si tati!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...