Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Bebelusi de sept-oct 2004 (25)


roandre

Recommended Posts

Buna fetelor! Noi am avut peripetii aseara ca la 11 cand sa-i fac injectia am vazut ca merge paravenos, asa ca i-am scos branula si am mers la spital sa-i puna alta...l-au intepat saracutul de 4 ori(si in manute si in picioruse) si in final a reusit sa-i puna intr-o vena de la piciorus...asa ca am ajuns pe la 12 acasa...si toata noaptea a mancat si numai cu tzatzuca in gurita a vrut sa stea.....cand i-o scoteam se apuca de urlat...cred ca i-a fost dor de mamica lui... Acum nu mai are diaree( nu e bine scaunul dar nici rau...merge spre bine), dar inca mai are o gramada de secretii, asa ca continuam cu aerosolii si antibioticele si miofilinul si HHc.... Pupici! Ioana[olala]&[bibe] Alesio, bâzucu lu' mami si bebelacu lu' tati(08.10.2004)http://alesio.shorturl.com/
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 145
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Salutare Felicitari alexiei pentru dintisori! Nu-i de tinut copilul sub clopot... si eu stiu pe cineva la fel...mi-e mila de copilul ala:( Cu hepatita C am impresia ca se ia prin contact sangvin dar nu-s sigura... Herra eu nu vreau sa pun paie pe foc dar nu-i steril ca-i pocalul si lingurita din argint...e ceva ca nu se strica apa de la ionii de argint dar ca nu te imbolnavesti.. eu am retineri... Acu' imi dau si eu cu spusa... daca nu-i bine stiti voi: "cainii latra, caravana trece" Anamaria.. eu stiu ca mi-e Mara frumoasa ca orice mama...:) E fain de tot sa ai casa ta.. nu stiu cum e la voi dar la noi merita sa-ti cumperi, de cand ne-am cumparat noi s-a scumpit casa noastra cu 15 mii... nu puneam atatia bani intr-un an... cati ai atatia cheltuii:( Ana merci de incurajari la capitolul KK... Noi avem probleme cu unghiutele...e in permanenta plina de zgarieturi, i le tai la 2-3 zile...ea tot timpul se prinde de nas:((( Numai bine, Timea si Mara 10 sept. 2004 http://community.webshots.com/user/timea2004
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna ziua la toata lumea! Prezenti la apel raportam si noi ca am facut vaccinul de 4 luni, cam tarziu este adevart, dar acum ne-a chemat dr. pt ca la noi se fac dupa 20 ale luni. De ce, nu stiu sa va spun. Inainte sa plecam de acasa i-am pus un supozitor paracetamol si acum cand am ajuns acasa i-am aplicat o compresa cu apa rece pe piciorus. La ce sa ma astept mai tarziu? Ii va fi rau? Avem 8,100 kg, circumferinta craniana 43, toracica 43, lungime 66 cm. Dr a spus ca aratam foarte bine!!! Despre mancare, noi papam cam de toate(mar ras u biscuiti, banana cu biscuiti, supa de legume, supa cu piept de pui pasat si bineinteles lapte). Problema spinoasa la noi este ca nu ne place portocala....nu stiu cum sa-l pacalesc. Am amestecat bababa sau marul cu suc de portocala si simte imediat. La capitolul constipatie nu avem deloc probleme, face kk fara probleme, uneori mai tare, consistent chiar, dar este de la diversificare. Spueti-mi si mie ca am uitat sa intreb dr. daca pot sa-i dau branza sau iaurt si daca da cum se face branza si de care iaurt. Am intrebat-o pe d-na dr. daca nu cumva mananca cam mult ( o jumatate de babana cu un biscuite sau un mar golden cu 2 biscuiti) o data, la o masa. Si mi-a zis ca nu, este chiar foarte bine. Alexutu' nu prea mai vrea ceai de cateva zile, de abia suge 30 ml. Luam in continuare Vigantol, dar nu ne-a dat nici un fel de calcu, am vazut ca unele fete mai dau bebeilor asa ceva. Mai am o intrebare, desi dr. mi-a zis ca este normal si sa nu il fortez: Alex al meu nu prea sta i fundulet decat cateva secunde, apoi cade. Si asta din cauza burtii....ai vostrii stau? Voi folositi premergatorul? sau de la ce varsta i-ati pus ? In rest felicitari pt bb-ii vostri mancaciosi si zbenguiti si sanatate celor care sunt cam bolnaviori. ana-maria si Alexandru Andrei(7 oct.2004)http://www.cat.betasis.ro/puiu
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

merci, timea, pt. lamuriri[bis], asa am citit si eu pe net! Si Alex se zgarie pe fata, are si acum 2 urme de toata frumusetea; trebuie sa-i tai unghiutele la 2, max. 3 zile, ca altfel e jale[:D]! Mihaela, felicitari pt dintuci[bis]! Ce i-ai luat frumos??? Am fost azi la dr. la controlul de 5 luni: este totul ok, mai putin sternul, sa vedem cum evolueaza!...are 7 kg si 69 cm lungime! Ce baiat mare am! Ne-a dat dr sa-i dam vitamine - Visol-Calciu si Fer-Sol. Si, gata, trecem serios la diversificare: introducem si alte legume in afara de morcov si albitura si chiar carnita de pui! Am intrebat de zahar in ceai si de sare in supa, mi-a zis da la ambele, ba, mai mult, la supa mi-a zis sa pun si cateva picaturi de ulei de floarea soarelui. In legatura cu dormitul pe pernuta, inca nu, mai lasam sa mai creasca. Premergatorul l-a recomandat, ca si scaunelul de masa de la 7 luni in sus. Am intrebat si de vaccinuri suplimentare si mi-a zis ca nu recomanda. Ionela si Alex (DN 21.09.2004) [URL="http://community.webshots.com/user/ionella3003"]ALEX cantaretul[/URL]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ana_miti dupa vaccin este posibil sa faca febra, sa fie marait si sa nu aiba pofta de mancare. Si neaparat compresa cu apa rece (noi n-am pus la primul vaccin si locul s-a umflat si s-a inrosit putin si a cam plans de durere) si a doua oara a facut nodul de la vaccin (nu am tinut compresa decat cateva minute). Si am uitat de statul in funduletz. Noi suntem nascuti pe 02.10.2004 si nu stam inca in funduletz, nici macar nu incercam. Pediatra ne-a spus sa nu incercam pana la 6 luni. [bibe] [url="http://community.webshots.com/user/marcrisalex"]Alexia Maria cocheta[/url] [url="http://community.webshots.com/user/lastusedpixel"]Mai multe poze cu noi[/url] Cristina, Christian si bebe Alexia Maria (DN 02.10.2004)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salut, fetele, sunt in viteza ca am ceva de lucru dar doua vorbe tot va zic. Felicitari Mihaela pentru dintisori. Azi cand am venit din plimare mi-a tras si mie vizigotu niste urlete de numa, fara motiv. Daca si dintii le ies la astia doi in acelasi timp apoi chiar ca nu e a buna [:D] La multi ani cu sanatate sarbatoritilor! Mel, bravo pentru performante, s-a dus linistea ta daca incepe micul sa se rostogoleasca. Pufy, ma bucur sa aud ca sunteti mai bine. Si noi punem ulei in piureul de legume insa din cel de porumb, presat la rece. Sare si zahar nu. Am descoperit america. Vizigotului nu-i place pulpa de mar, insa suculetul e tare bun, ingrosat cu cereale. Fasooooane. Maine ne plimbarim, am vb deja cu Eliana, cand iesiti de la vaccin voi fi pe acolo prin IOR. Oricum, mai vorbim. Va pup si va las ca sunt in maxima viteza. Mina si Matei-Costin, sensu'lu'viata lu'mami si tati din:09.09.2004
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Anielas, saru'mana de raspuns. Am sunat doctora si am intrebat-o. Mi-a zis ca doar daca e agitata sau pare s-o doara sa-i mai pun Calgel, altfel nu...eu nici macar n-am desfacut tubul. Sper sa fie tot asa si la ceilalti dintisori. Pufymic, bine ca si-a mai revenit putin Alesio mic. Tot asa pana va faceti bine de tot! Mari74, poti deja sa-i bagi inca o leguma in piure. La 2 zile ar fi ok... Timea, toti copii sunt zgariati pe fata...si a mea se zgarie. Eu ii tai unghiile saptamanal. Ana_miti, daca i-ai pus si supozitor e posibil sa nu mai faca febra. Doamne ajuta sa fie asa! Branza mie mi-a zis de la 5 luni ca pot sa-i dau. Se face asa: 1 l lapte pasteurizat DEGRESAT (nu se urmareste ca sa ia din branza copilul grasime ci doar calciu) se da in clocot si se pun 8 tablete calciu lactic dizolvate si se mai da inca intr-un clocot. Se lasa putin sa se raceasca si se pune la scurs intr-un tifon si se mai da prin zer ca sa nu iasa prea uscata. Se pune apoi intr-un vas etans la frigider si se poate folosi cam 3-4 zile. Cum se da branzica. La a treia masa (deci dupa piureul de legume) se da mar ras cu o lingurita branza in prima zi. Apoi se mareste cantitatea de branzica in fiecare zi pana se ajunge la 30-50 gr pe zi. Se poate da in fiecare zi branzica. De iaurt spun maine. Oricum pana la 6 luni nu mi-a zis sa-i dau. Unele mamici au dat deja iaurt si a fost ok. De stat in fundulet se spune ca la 6 luni trebuie sa stea singur in fundulet. Deci rabdare. A mea face sambata 6 luni si sta in fundulet singura cateva secunde ca apoi cade in parti. Ionella3003, uite aici ce i-am luat bebelinei pt dintisori....deh, daca i-am vazut prima. Poze sunt [url="http://community.webshots.com/album/280092918wPVfKJ"]aici[/url] Noi cu mancarea am stat ceva mai bine azi. Adica pana acum avem la bord cam 340 ml lapte, 10 gr banana si 50 gr piure de cartofi cu lapte (se pare ca ii place cartoful cu lapte). Pupici! Mihaela si papusica mica Alexia Maria (26.08.2004) [url="http://community.webshots.com/user/alexia2004100"][foto]Alexia, [zana] de 5 luni +[/url] [url="http://community.webshots.com/user/roandre"][foto]Evenimentele din viata mea[/url] Chiar daca esti pe drumul bun, vei fi calcat daca stai pur si simplu.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...