Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Copilasi din 2002 (7)


Veve

Recommended Posts

Si eu asi vrea o astfel de lista cu alimente care contin oxalati desi daca fac o socoteala, adica: alimente cu E-uri + alimente cu oxalati + preferintele la mancare ale copilului meu ajung la un rezultat tragic. Gabriela si mai am o intrebare; pietricelele au fost descoperite in urma unui examen radiologic sau ecografic? mama Lucia si Liviu minunea (24.05.2002)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 143
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Gabriela am sa o intreb... E bine ca acum cat e mica trebuie sa tina regim, ca pe la 3-4 ani incepe sa ceara din magazine sau vede la alti copii si iti e mila. Am niste cunoscuti care au 2 copii, baiatul de 4 ani are 40 de kg si fetita de 7 ani are 60 kg...si li s-a recomandat un regim alimentar, si parintilor le este asa de greu sa verifice ce mananca, pentru ca vad la scoala, gradinita cum papa alti copii dulciuri, panificate si povesteau ca odata fetita se ascunsese intr-un colt si rodea la un colt de paine...li s-a facut mila! Eu cred ca in cazurile de obezitate de vina sunt parintii ca nu isi dau seama ca copiii sunt "solizi" si cand acestia nu se mai opresc din cresterea in greutate e prea tarziu sa ii mai pui la regim. Elena spune-ne si noua ce metoda foloseste Gabriela cu olita...ca tare ne-ar prinde bine si noua o metoda!!! Sper sa nu aiba probleme la gradinita David, caci ieri s-a cam incaierat cu cei de grupa mica pentru niste jucarii!!! Si a dat un pic cu fundu de pamanat!!! E foarte incapatanat si cand vrea ceva nu scapi de el pentru ca nu pot sa il pacalesc cu nimic alceva...e foarte hotarat in privinta asta, si daca nu obtine se tavaleste pe jos, desi eu nu il bag in seama si nu ii acord atentie, tot face spectacol!!! "O coardã prea întinsã se rupe, o coardã prea slabã nu vibreazã aºa cum trebuie. ." Sinzi [avion]si David[marinar] [URL="http://community.webshots.com/album/289930873SPfXnq"]David la 2 ani si petrecerea [/URL]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sinzi-Ana: In Ro mergem in Alba Iulia, Blaj, si Arad... am vrea si Bucuresti si Cluj dar nu ne ajunge timpul asa ca lasam pe vacanta viitoare cand speram ca va fi mai mult timp la dispozitie. Olita: Cand am inceput "operatiunea" m-am pus serios pe treaba, am ascuns tot pampers-ii din calea lui Julian, l-am imbracat in chilotei si pantaloni mai grosuti, in caz ca face pe el sa absoarba pipi sa nu ajunga la mocheta :). Si la fiecare 2 ore il puneam pe Wc cu capac special de copii ca la olita nu a vrut deloc. Si in timpul zilei tot timpu repetam: "Julian tu esti baiat mare, si acuma poti sa ii zici la mama cand te scapa pipi, sa nu faci in chilotei da? Mergem la WC ...asa ca tati si ca baieteii mari, ok? " si toata ziua bunaziua stresam copilul cu vrei la baie, nu te scapa, s anu faci pe tine si se mai scapa si mai zicea si acuma de cate ori il trece pipi anunta, dar kk :(( nu am cu ce sa ma laud ca mai tot timpu face pe el :(((. Frizurica :D eu asi vrea sa il tund ca vine caldura si sa arate si el mai bine pt vacanta , dar M nu vrea zice ca in ro este frig si mai bine asa haios la cap decat bolnav .. asa ca mai astept pana revin si il voi cheli 99 % sau tunde fff scurt. Abea astept si eu sa il duc la gradinita, ... cu David, ai sa vezi cand mami nu mai e langa el o sa se schimbe si el. As vrea sa vad si eu poze cu David, dar nu mai am accesc la DC pana nu am calculator nou, de pe a lui M numai la yahoo mail am voie... poate ii dai la Anina_n link-ul de la poze daca sunt pe web shots pot intra sa le vad. Sau daca vrei imi sc e-mail, nu PM. Pupici si sanatate la toata familia.
Gabbriela [flo] & [url="http://www.babiesonline.com/babies/j/julianleonardo/"]Julian[/url] [bibe] [url="http://community.webshots.com/user/gabbriela_h"]0 - 2 years[/url] [url="http://community.webshots.com/user/gabbriela_l "]2 - 3 years[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Gabriela cica de sapt viitoare vine vara, asa ca poti sa il tunzi, de fapt daca e sa ne luam dupa meteorologi!!! Eu visam sa il tund pe David ca baietii cu o forma cat de cat, dar tot la mana masinii de tuns ajungem ca nu suporta foarfeca... Cat despre pipi, si eu am incercat sa il las in chilotei, dar pentru el era o mare fericire pentru ca facea balta pe jos si se balacea pana nu mai putea! Ne-am orpit repede inainte sa isi faca un scop in facutul pipi pe jos si bucuria balacirii!!! DAr cu pantalonasi nu am incercat sa nu se mai faca baltoaca! Daca ajungeati in Bucuresti poate faceam un parc impreuna, dar partile pe care le vizitati sunt in cealalta parte a tarii, noi stam in C-ta! DA-mi si mie mailul tau, pana atunci ii trimit Aninei (multumesc Nina) linkul cu poze... Fugim si noi la un parc, si o piata scurta, asa ca va dorim o zi buna la toata lumea!!!! "O coardã prea întinsã se rupe, o coardã prea slabã nu vibreazã aºa cum trebuie. ." Sinzi [avion]si David[marinar] [URL="http://community.webshots.com/album/289930873SPfXnq"]David la 2 ani si petrecerea [/URL]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Caprioara, i-a placut lui Matei la circ ? Cristina a fost la circ cu apropae 1 an in urma si i-a placut tare mult. Era fascinata de ceea ce vedea acolo, batea tare incantata din palmute si striga si ea, "bravo!". Abia astept sa mai mergem, cand ni se va ivi ocazia !
Da, i-a placut lui Matei la circ. Educatoarea a zis ca a fost foarte atent in timpul spectacolului. De unde se cumpara tablitele astea pe care desenati voi oua, cum arata si cat costa?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Si noi avem cateva reusite cu wc, dar destul de rare, iar cu pipi nu reusim deloc, caci e asa incantat daca face pe jos ca are balta in care sa sara cu picioarele si nu vede nici un interes sa faca in toaleta sau olita. S-a facut mare si frumos baietelul tau!!!!
Noi la trei ani si doua luni nu am scapat noaptea de pampers. Astept vara sa o facem si pe asta. Atfel face pipi si k in timpul zilei la olita, pipi mai scapa cate un pic cat sa pateze chilotelul cand se ia cu joaca. La gradi la somnul de dupa-masa nu are pampers si nu avem probleme in general, mai sunt si accidente, dar rar. Noaptea e mai greu, ca nu-mi vine sa-l trezesc pentru asta (lasand la o parte ca nici eu nu vreau sa ma trezesc [:D] ).
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[s] La multi ani , Catalina Rucsandra ! [majoreta] Petrecere frumoasa si daruri pe masura ! [majoreta]Felicitari, adi69 ! [flo] Sa va traiasca si sa va incante mereu sufletele ! [:)] Sinzi, am vazut noile poze ! Ce bine iti seamana David ! Este tare dulce ! [pup] Si ce frumoasa camera are ! Este noua voastra locuinta ? Ai amenajat-o tare frumos, atat cat se vede in poze ! [cool] Eu, despre cacao citisem ca are efecte pozitive legat de sistemul nervos. Doamne, cum pot fi atat de grasuti acei copilasi, la varstele lor ?! [:0] Nu-mi vine sa cred ! [soc] In legatura cu cele transmise Gabbrielei, cu cea mai mare placere ! [:)] cgabriela si Lucia, greu trebuie sa fie sa tii un copilas la regim ! [:(] Insanatosire grabnica micutilor ! [pup] Caprioara, majoritatea copiilor iubesc animalele. Chiar si la desenele animate ce le urmaresc, observ ca pe cei micuti ii atrag mai mult desenele cu animale sau basmele. In legatura cu tablita, noi nu o avem inca. Intentionam sa-i cumparam una, Cristinei, sapt. viitoare. Deocamdata ea deseneaza pe hartie. "Ouletele" sunt de fapt cerculetele mici ce le deseneaza ea, caci mai mult asta ii place sa deseneze. Le zicem "oua", caci asa arata. [:D] Tablita este cat un caiet sau bloc mic de desen si are atasat un instrument de scis si cateva forme geometrice, plus ceva de sters. Costa intre 40 mii lei si 190 mii lei, in functie de marimea tablitei si a piselor atasate. Am vazut un model care avea chiar si o mica numaratoare atasata. Numai ca, din cate am inteles nu tin prea mult, nu fetelor, care aveti tablita ?
quote:
Originally posted by Caprioara
Noaptea e mai greu, ca nu-mi vine sa-l trezesc pentru asta (lasand la o parte ca nici eu nu vreau sa ma trezesc [:D] ).
La inceput si mie mi se parea aiurea sa o trezesc pe Cristina noaptea pt. olita, sa-i deranjez somnul. Dar, a protestat cateva zile iar dupa aceea i-a intrat in ritm asezarea pe olita noaptea(pe la ora 2-3), mai ales ca se mai trezea de sete. Asta se intampla la 2 ani si 6 luni. Iar acum, de vreo 1 luna, ma anunta ea cand face. Se ridica in fundulet si spune, "Mama pp !". Astea in conditiile in care dormim in aceeasi camera. Si nu in fiecare noapte o trece pp. Un avantaj este cand [copil] se trezeste noaptea ca-i sete si atunci se poate profita de ocazie, pt. a-l aseza pe olita. Eu asa am procedat si procedez si acum, cand ii este sete noaptea. Intotdeauna am zis ca invatatul la olita sau wc este si meritul persoanei care se ocupa de copilas, nu doar al copilasului. Caci iti trebuie multa rabdare si perseverenta. Asadar, greu este inceputul, caci apoi...merge shnur ! [;)] Weekendcat mai placut ! [recevere]
Nina, mami de [url="http://www.babiesonline.com/babies/n/ninacristina"] Nina-Cristina[/url] (10.01.2002), [url="http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?ARCHIVE=true&TOPIC_ID=19346"]Povestea nasterii[/url]
[url="http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=43549"]Copilasi din 2002[/url]
[url="http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=42199"]Copii capricorn[/url]
[url="http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=43533"]Scorpiute[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sanzi ai un baietel mare - sa va traiasca si sa fie sanatos, seamana pe mama. Tu esti educatoare? Nu prea am inteles cum il duci pe David la gradi cu tine... ca deobicei eu sunt cu efect intarziat... Cum se desfasoara o zi la gradi, concret, exista o programa prescolara? Lucia a-ti inceput cu lamaia? Da pietricelele le-am vazut la eco, dupa ce au iesit analizele de urina - prost!Noi in Tm avem un profesor dr. pediatru cu supraspecializare in nefrologie! chiar asa scrie pe parafa! Iar Briana a vazut si ea(nu stiu ce a inteles ) si stie ca trebuie sa..... pentru ca pleaca piatra de la rinichi! Si sa ma lauda, stie unde este inima, rinichii ,ficatul, fierea si ca prin vene( si mi le arata pe ale mele de la mana - se vad cand sunt obosita - de ...imbatranim) deca prin vene circula sange care merge la inima. "Tanti Rodica" a invatat-o nu noi, cred ca am sa plang eu dupa ea... o sa ne lipseasaca! Cu olita stam bine, doar cand dormim folosim pampi, iar dr. mi-a spus sa nu ma stresez panala 4 ani, dar la somnul de pranz cateodata ramane uscat si-l putem folosi seara. Azi "tanti Rodica" nu a venit si nu vine nici luni (are de rezolvat niste probleme inainte de a pleca) iar Briana a stat c socrii. M-am invoit pe la 12 de la lucru(nu raspundeau la telefon), iar cand am ajuns acasa Briana plangea, de mancat soldateii de dimineata nu i-a mancat, casa era intoarsa, vase nespalate, nici macar cana de afea... olita era cu pipi ... SA i-mi dau cu capul de pereti! E tragic dar mai bine cu bona decat cu unii bunici. Sanatate si va pupam!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[hia]hops si eu cu piciul meu. lutu-05.05.2002 si noi suntem cuminti, nu mai folosim pemparsi doar pt somnul de noapte de aprox 1 an, ne place sa coloram, ne pla animalutele si in special pisicile, ne plac la nebunie masinutele, le stricam dar le si "reparam"[:D] ma bucur ca pot sa citesc despre picii vostri, pt ca simteam nevoia sa am pe cineva de aceeasi varsta sa vorbim. ne-am mutat de curand si cam toti prietenii cu copii de aceeasi varsta sunt mai departe...asa ca... e bine ca v-am gasit. "Nu vezi?.../ Sau-ce-auzi si vezi-nu crezi?.../ N-auzi tu cum suna ora /Fericirii-amandurora?..." Minulescu cu drag de forum, corina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bine ai venit Corina , sa iti traiasca piticul, sa fie sanatos! Gabriela am inceptu de doua zile tratamentul cu lamie, dar la regimul ala nu ma prea incumet. Adevarul este ca medicul nostru pediatru nu ne-a dat trimitere la urolog desi la analize scria: "frecvente cristale de oxalati de calciu". Noi am facut programare pentru mai la un medic homeopat sa vedem ce ne spune si dupa o luna doua de tratament cu lamaie, daca rezista si dupa ce ne trateaza si homeopatul, vedem inca o data analiza urinei. Cu gradinita mi-a sugerat cineva sa incerc si la cele particulare. Am cautat pe net dar am gasit cu niste preturi de...[bang] A mai ramas una singura de aici de aproape unde nu se compara cu cele din Cotroceni si am sunat sa intreb. Mi s-a spus sa revin luni dimineata cu un telefon sa vorbesc cu directoarea sa imi spuna daca au locuri si bineinteles daca imi convine pretul. Va pupam si va dorim multa sanatate! mama Lucia si Liviu minunea (24.05.2002)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...