Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Bebelusi de noiembrie-decembrie 2004 (24)


roserb

Recommended Posts

andreap, n-o descuraja pe ad_rianna, ea n-a ajuns inca in faza "orice ai face" deci las-o sa faca intai si de-abia apoi daca nu mai are lapte , sa renunte. pupici. Fetelor, azi sunt foarte bine dispusa, in primul rand am luat super hotararea sa chiulesc de la servici, se arata o zi insorita, asa ca vom iesi in 3 la plimbare la amiaza.Al doilea motiv ce sa zic mi-ar fi inseninat ziua si de ploua afara, m-am masurat again si am scazut peste solduri 4 cm, talie-2 cm, iar peste burta -9cm...ajutooor...nu-mi mai gasesc burtoiu...haha..de parca mi-ar parea rau... eu si printesa mea Alexia Cristina (6.11.2004) http://photos.yahoo.com/for2nity
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 143
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Mai fetelor,copilul asta imi afce in ciuda:ieir cand era urat si nu puteam sa o scot,nu a dormit[bang][bang]!Azi cand e soare si vreau sa iesim..doarme...[:D]!Ma omoaraaaaaaaa[xx(]! For2nity,eu am zis daca nimic nu merge..decat sa ma chinui as renunta!Eu gandesc asa poate ptr.ca am lapte suficient acum sau ptr.ca poate am fost pusa in situatia sa nu pot alapta din cauza hepatitei..deci ma consolasem cu ideea ca nu voi alapta. Andreea si [copil]Mariuca(7.11.2004) http://community.webshots.com/user/andreap124
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Vreau sa va intreb ceva: legat de calciu, mie doctora nu mi-a zis sa-i dau calciu, mai am prietene cu bebei dar la nici una nu am auzit ca le-ar da calciu indiferent sub care forma ar fi el. Noi luam 2 picuri de vigantol. Am fost cu Medeea si la alti doctori pediatrii, dintre care una era chiar conferentiar dar nu mi-a zis nimic de calciu doar de vigantol si ea. Cum e cu calciu ca vad ca toate le dati la bebei? Si inca ceva, mi-e maraita printesa de vreo saptamana, nu are febra., de mancat mananca, doarme , nu plange dar vrea sa stea linistita, cu pumnul ei in gurita sau cate o jucarie. Starea asta sa fie de la dintisori? Cand sa o adorm plange vreo 2-3-4 minute, dupa care se linisteste si doarme bine. Nu prea vrea sa ne jucam ca mai demult...Oare ce o fi? http://http://www.ctnet.zandalea.com/video_in_flash/ Medeea Teodora 14 noiembrie 2004
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mai apar si eu din cand in cand cu cate un semn de viata. Nu ma pot plange de Daria, seara adoarme singurica in functie de ora la care mananca (22-23) si doarme pana spre ora 05 cand vrea iar papica. Doarme destulde mult noaptea avand in vedere ca papa doar san. Ana ma trezea de 2 ori pe noapte chiar si cand avea deja 3 luni, ca sa nu mai spun ca Ana adormea pe la ora 01 si eram somnanbuli si eu si Marcel. Din pacate Daria inca nu e atrasa de jucarii asa ca se cam plictiseste ziua si tot vrea in brate la mama. Eu o pun in car seat si o iau cu mine in bucatarie. Cu mainile fac treaba si cu un picior o legan. Fac muschi la picioare. In rest, multumim lui Dumnezeu toate sunt bune. Am fost pe 23 la vaccin si are 5300 g si 56 cm. La nastere a avut 3360 (g) scadere fiziologica 2950; la 1 luna avea 4200 g si acum la 2 luni 5300 g. Dupa vaccin nu a avut deloc probleme, i-am pus preventiv NOVOCALMIN si atat. SUPER. Ana (2 ani si 4 luni) o iubeste de o zapaceste; toata ziua e calare pe ea si o pupa si o mangaie si ma anunta cand plange si cand vomita. Cand vine de la mama (cat e sotul meu la servici sta la mama) de pe scari striga:”Bebe vine imidiat, imidiat” si face niste mutre de te srici de ras. Astazi vom iesi afara ca ieri a nins si astazi e numai bine de plimbare. Noi stam la casa si la capatul curtii avem padure, totul e nins si alb e ca in WINTER WONDERLAND. Adriana pompeaza si astazi chiar daca nu il dai Bbeilor. Il arunci, dar macar mai stimulezi sanii. Fulguletz ma bucur ca Davidut e bine si cred ca si rezultatul va fi OK. Trebuie sa fie. Andreap imi permit sa-ti dau un sfat in leg cu decizia de a merge la servici la 6 luni sau la 9 luni. Eu as zice sa te gandesti sa mergi la 9 luni,nimic nu se compara cu plimbarile copilului vara in parc. Oricad de bona sau de bunica ar fi cea care va avea grija de Maria sigur nu va fi ca atunci cand iesi tu in parc cu ea. Si apoi, ei acum fac progrese de la o zi la alta si e pacat sa le pierzi. Eu m-am dus la servici la 1 an dupa ce am avut-o pe Ana si in primile zile plangeam pe sub birou ca nu ma pot duce cu ea in parc etc etc. Acum cu Daria imi propun sa stau tot 1 an dar mai vedem. Si mai e o chestie. Va urma diversificarea si crede-ma ca nu e usor sa te joci toata ziua cu mere, banane, branza, sucuri, castronele, lingurite, babetele etc ori tu ca mama ai mai mult rabdare decat oricine altcineva. E doar o parere din experienta mea. Sorry daca m-am “ambalat” prea tare. Sa nu o certi pe Mariuca ca arunca jucariile, pentru ea e o experienta nou, vede si ea ce se intampla cu jucaria dupa ce ii da drumul si tot repeta (pana la un moment dat). Florypop felicitari pentru Andrei al tau si pentru gestul pe care l-ati facut voi. Sper sa ma lase Dariuta (maine si Anuta) sa mai postez. Numai bine. Carmen, Ana (04 nov 2002) si Daria (22 dec 2004) carmen
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

andreap, iarta-ma dar suna asa descurajant mesajul tau...In ceea ce priveste aruncatul jucariilor am citit intr-un articol (s-ar putea chiar de pe DC) cum ca ei nostri arunca jucariile nu pentru a avea noi dupa ce sa ne aplecam ci pentru ca de fapt asa ne cheama sa ne jucam impreuna.Nu stiu daca se aplica la 3 luni [:)] , a mea le arunca pentru ca la viteza cu care da din manute isi iau singure zborul [:D] . auras, cand mi-am intrebat eu doctora despre calciu, asta se intampla in prima luna, mi-a spus ca doar de la 2 luni sa-i dau 10 pastile.Si mai zicea cineva la fel plus ca se repeta doza la 4 luni.Si eu sunt ingrijorata cand citesc cat Ca primesc ceilalti bebelusi.Si vitamina C si altele...si altele. Despre agitatie ce sa-ti zic, cred ca e o etapa in dezvoltarea lor cu posibila legatura cu dintisorii sau nu.Daca ai citit putin in urma ai vazut ca suntem multe mamici care ne confruntam cu agitatia aparent inexplicabila a bebelusilor, schimbari de comportament, lipsa poftei de mancare...apropo de asta, eu eram ingrijorata foarte tare ca nu mai mananca printesuca mea decat foarte putin, cam 60-70% din cat manca inainte, si totusi la cantareala a pus 500 gr in 2 saptamani.Nu stiu ce sa mai cred, dar nu ma mai agit atat. eu si printesa mea Alexia Cristina (6.11.2004) http://photos.yahoo.com/for2nity
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna! Ma bucur ca ati fost de aceeasi parere cu mine! M-a impresionat mesajul lui Dama si am simtit nevoia sa-mi spun parerea. Am preferat sa trimit mesajul pe forum nu pe privat, pentru ca fiecare din noi ar trebui sa-l primeasca. Era parerea mea si am vrut sa o stiti si voi. Acuma reusim sa fim cuminti, ca-n rest....Zici c-au venit turcii. Zdranganituri de jucarii. Tipete, pe toate tonurile. Dat din picioare, ca greierasii apucati. Ei, mama!... ELIZA - pentru orice in zona aia[;)] sau pentru hemoroizi se da cu mare eficienta ULTRAPROCT. Este si unguent si supozitoare. Mie mi-a dat in sarcina, spre sfarsit, cand eram atat de mare ca nici la toaleta nu puteam sa ma asez ca lumea. ANDREAP - Eu am mai scris despre cum ii dau Ca fetei mele. Daca poti, uitate pe la pag. 3-4,cred, la topicul asta, ca ieri am discutat. Cristina si D[bibe]amiana (5 nov 2004) http://photos.yahoo.com/miria_cristina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...