Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Bebelusi de noiembrie-decembrie 2004 (24)


roserb

Recommended Posts

  • Răspunsuri 143
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Asta cu durmitu' noaptea, adica sculatu' de fapt a fos tboala generala, fratilor. Si s-a intins pana aici, in canada. Pe mine Alex m-a sculat azi-noapte de 7 ori. De la 12 pana la 7 dimineata. O data il pasam, o data ii dadeam sa suga. Am convenit sa nu-i mai dau sa suga de fiecare data cand se trezeste caci asa se va invatata sa suga mereu si cu mese dese noaptea. Iar daca nu primeste papica la anumite ore sper ca va intelege mesajul cum ca nu renteaza sa se mai trezeasca la ora aia ca oricum nu primeste tzitzi. Insa e destul de greu sa-l adorm fara tzitzi noaptea. Ii bag suzeta si incec sa-l potolesc cum pot, fara insa a-l lua din patut. La noi alterneaza noptile bune cu cele mai putin bune. De 3 sapt. vad ca nu se poate stabili la un program de somn clar pe timpul noptii, adica se trezeste des sau rar. Chestia e ca nu-mi dau seama de ce factori depinde asta... Stiam eu ca pe la 3 luni incep transformari mai mari, insa nu ma asteptat la atata instabilitate legata de somnic. Bits, si la noi suzeta a facut minuni. La noi insa, Alex daca adoarme cu ea in gurita in max 5 minute ori o scuipa el, ori ii cade. El nu doarme cu ea, doar adoarme cu ea. Iar abdomenele de care zici tu le face si Alex de mai bine de 10 zile. Oriunde il pun si e planul un pic inclinat (pe o perna joasa, in car seat, in leganus, cand il tin in brate etc.), trage de cap disperat sa se ridice. Mai noi a prins smecheria cu trasu' de pantaloni. Se apuca singurel cu manutele de pantaloni in dreptul genunchilor si trage, incearcand sa se ajute sa se ridice. E mortal cand mancam de dimineata ca-l punem in car seat cocotat pe masa din bucatarie si el incearca sa se uite la noi si-si tine capul ridicat nu doar cateva secunde, ci mai mult ca sa stea si el "ca tot omul". Si la baita isi ridica acum capul. Deja nu mai e nevoie sa-l intorc pe spate pentru a-l spala pe cap. Doar ii dau un imbold sa-si ridice capul si asa reusesc sa-l spal si la ceafa si sa-l limpezesc. De intors tot il intorc caci trebuie sa-l spal pe spate. Alex nu zice nici pas cand il spal pe cap, iar cand il limpezesc tot nimic. Si eu ii dau cu apa destula pe cap, si-i trec si mana cu apa peste fatza. Uneori ii torn cu paharelul (avem un pahar de plastic cu care ne ajutam sa ne clatim si cu care arunc eu cu apa pe el) apa in cap si el tot nu vocifereaza. De-aia cred ca nu a zis nici pas la botez, ca era deja obisnuit. Dar asta cu abdomenele e doar o faza in evolutie, nu vor sta in fundutz mai devreme de 5 luni si atunci tot cu ceva perne prin preajma caci e posibil sa mai cada din cand in cand. Pe la 4,5 luni putem incepe sa-i punem cate 5 minute in fund intre perne, daca observam ca ei au dorinta mare de a sta in fund. Dama, inteleg ca te-ai suparat pe noi sau pe o parte din noi, nu stiu. Am vazut intr-o zi ca ai zis ca treci neobservata pe aici, dar am crezut ca e mai mult in spirit de gluma. Probabil ai pus niste intrebari si nu ti-a raspuns nimeni, dar te asigur ca asta e frecvent si o pateste toata lumea. Suntem multe, cred ca peste 70 de fete, si e normal sa scape anumite chestii neobservate. Fiecareia i se intampla. Si doar ai vazut ca sunt fete care intreaba si de 3 ori ceva pana li se raspunde. Uneori fetele observa, dar pentru ca nu au un raspuns sau o solutie la problema ridicata nu raspund. Sper ca nu sunt alte probleme de alta natura, Doamne fereste! Poate o sa revii la alte ganduri in zilele urmatoare. Probabil ca si plecarea acasa ti-a creat o stare de stres. E absolut normal dupa ce atat timp ai fost departe de tara. "Tot ceea ce nu te doboara, te face mai puternic" [mamica] Alex - 5 Nov. 2004 ......... [url="http://pg.photos.yahoo.com/ph/andra_marinescuro/my_photos "]poze cu noi[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetelor![hia] Azi ne-am cintarit si am mai luat 200 gr.Mergem bine.Voi la cit timp cintariti bbi?Noua ne-a zis aici sa ne cintarim in fiecare saptamina la aceeasi ora. As avea si eu o alta intrebare la voi.Ce pampersi folositi si care sint mai buni caci s-ar putea sa plec in tara si acolo mi s-a spus ca ce folosesc eu aici nu se gaseste.Va pup![pup] [url="http://es.pg.photos.yahoo.com/ph/munteanu_iuliana1979/my_photos"]Eric Gabriel[url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Lume noua! Lume noua! Iaca si noi pe aici... v-am mai citit din cand in cand, dar din lipsa acuta de timp n-am mai scris de mult. Paaai... in general bine. Crestem... radem si ne jucam toata ziua. Noaptea dormim fara sa ne trezim deloc pana dimineata la 8 - 9 cand. Ne plac teribil de tare copii mici pe care ii intalnim si ne fascineaza sa ne uitam la ei, iar daca ei ne acorda putina atentie, ne topim pur si simplu de ras. Ne roadem pumnii sau numai cate doua trei degete, respectiv degetul mare, aratatorul si facultativ inelarul. Ne jucam cu mare placere cu jucarelele de apucat si mestecat si o apucam pe mama de tot ce iese in cale, nas , urechi, par, blutita, lantisor samd. Cam atat deocamdata... va pupam si va dorim sanatate si voie buna tuturor! Kathryn-Rhianna (17 noiembrie 2004) si mami Denisa "Nu ai pierdut daca ai cazut. Vei fi invins cu adevarat daca nu te ridici." G.Funakoshi
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Miche
[biz][biz] si io tot pe fuga... \da' de unde aveti fetelilor insomnii, ca io mor de oboseala..... dati-mi-le mie...ca am cu ce sa-mi umplu timpul.. nici macar luna plina nu si-a mai facut efectul.. Gandacico , ce crezi tu c-am facut azi noapte in loc sa muncesc sau sa dorm?? M-am uitat la pozici cu bursuci si veverite..[:D] vezi ca ai gresit anul la niste poze , in loc de 2005 ai scris 2004.. vad ca ai facut pofta la toata lumea de al doilea copil, si chiar si mie..care sunt impotriva ideii sunt niste frumosi amandoi, si veverita si bursucelul, si mor dupa salopetica rosie (si continutul ei[8D] ) ile chiar seamana cu sotu' tau !!! pai cum sa nu sarbatorim???? facem 3 luni [bonjovi][bonjovi] vii tu la mine??? (fac tiramisu , da sa-mi zici daca-l vrei pe ala clasic, ca mai nou am facut cu ananas ....)[pup] [url="http://community.webshots.com/album/278310873tdqGLm"] poze Darius [/url][copil](26.11.2004)
nu cred ca ne mai vedem, ca mergem la cumnatu sambata[q] am mancat un tiramisu de 50.000 super bun[:D] si d-aia mi s-a facut pofta (de la plazza romania) uite inca [url="http://photobucket.com/albums/v359/a_lustanciu/veveritza%20si%20bursucu/24%20feb%202005/"]niste poze [/url]- special pt bits!!![il] cracii aia sunt ai mei![:D] mai nu cred ca dama are nimica, stati linistite, cred ca a luat decizia de a sta mai putin pe net si mai mult cu copilul... sunt sigura, nu va speriati! pupici si eu voi intra mai rar[flo] din lipsa de timp
mami de ileana (4 iulie 2002) si ioachim (25 nov. 2004)
[url="http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=41659"]ajutati-l pe mihaita![/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mii de multumiri fetelor care m-au incurajat ieri sa schimb medicul si policlinica.Am povestit si unei cunostinte ce am patit si mi-a zis ca sunt eu prea pretentioasa si ca peste tot e la fel.Poate ca sunt nebuna dar eu tot mai caut pentru printesa mea un medic in care sa am incredere si o policlinica unde sa NU SE CONSULTE COPII SI ADULTI,LA GRAMADA. Noi ne pregatim de botez si nu mai am timp sa raspund atit de mult cum as vrea,dar de citit citesc tot. Roserb am si eu o rugaminte la tine,dar daca e foarte greu,pentru tine,nu tine cont de ea.Deci,cu scuzele de rigoare ca te pun sa muncesti,daca poti si vrei,cind scrii listuta sa modifici si la noi,ca pe printesa mea o cheama Cristiana Bianca (nu Cristina).si iartama ca sunt atit de pretentioasa cind tu ai fost atit de draguta si ne-ai trecut pe lista.Numai daca se poate si nu e foarte greu.Multumesc. [pup] Violeta mami de printesa Cristiana Bianca http://pg.photos.yahoo.com/ph/violeta_avon/my_photos
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dragele mele mamici, revin si eu pe forum dupa aproape 3 luni - timp in care am si nascut. intram inainte pe odiseea sarcinii in 40 de saptamani - eheeeee... demult ..... cand eram gravida si aveam timp. Acum nu mai am timp nici sa mananc. Dar nu cred ca ma mai tineti minte asa ca vin cu informatii: 17 decembrie - Maria, poze la www.mariuta.as.ro Vad ca toata lumea are probleme cu somnul - al bebelusilor... ca eu as dormi si in picioare - doctorita mea m-a consolat ca asa sunt unii bebelusi, au program haotic. totusi, in ultimul timp, dupa urlete si suferinti amarnice - adormim, iar azi noapte am avut un record mondial de 7 ore de dormit incontinuu - de la 3 noaptea pana la 10, dar 7 ore... si sunt tare fericita; binewinteles in fiecare seara mi-e teama de ce o sa vina - adica oare cand se va hotara a adoarma, dar... asta e. elena
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

cred ca am inceput sa ne pierdem pe drum[q] ce aveti fetelor? eu una devin din ce in ce mai dependenta de dc, de voi, vreau sa aflu in fiecare zi ce mai faceti voi si bbelasii, daca nu-mi merge netul imi vine sa[bang]si voi vreti sa nu mai intrati? sper sa va reveniti si sa intrati aici sa vorbim[pup] monica http://pg.photos.yahoo.com/ph/hapciu18/my_photos
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Vai fetelor, sa va spun...sa nu va spun...nu v-o fac in ciuda, zau ca-mi pare rau pentru voi (si ma bucur pentru mine [:D] ) dar iubitica mea draga a dormit de la 20,30 pana la 6, chiar a sarit peste ultima masa.Am vrut sa o trezesc pe la 23-24 sa-i dau sa manance dar nu m-a lasat sotul cu asigurarile ca daca se trezeste peste noapte se ocupa el de ea.Dragul de el, n-a fost nevoie.Dimineata ne-am trezit amandoi speriati, am mers sa vedem ce face...se intindea somnoroasa. Indiferent de programul de peste zi seara pe la 22 o trezesc si-i dau sa manance. In felul acesta doarme toata noaptea pana la 7-8 dimineata. Mai incolo ii voi cobori ora de culcare , adica la 22 s-o culc nu s-o trezesc. Printre altele i-am cumparat ieri o jucarie de la Little Tikes, oceanul muzical cica, sa nu va spun fetelor ce bucurie pe fetita mea.Nici nu credeam ca se stie bucura asa de ceva.Nu mai stia unde sa puna manuta, a fost extraordinara reactia ei, desfacea manutele de parca vroia sa cuprinda lumea intreaga, a fost de-a dreptul coplesita si eu pe langa ea.Eu vorbesc de jucarii pentru ca mereu ma tem sa nu-i iau jucarii stupide din care sa nu invete decat tampenii...stiu eu...ca o mitraliera spre ex...care mie personal mi se pare cea mai stupida jucarie (plus inca cateva), dar deh, parerile mele nu prea au baza solida caci aproape toata lumea spune ca am un morcov in plus.O fi, da' zic eu, ca daca e, nu-i bai, e-al meu.haha Sanatate la bebici si sa stiti cu toatele, chiar daca nu va urez la multi ani in zilele aniversare eu va doresc sa fie in fiecare zi sarbatoare in vietile voastre, ca si in a mea. eu si printesa mea Alexia Cristina (6.11.2004) http://photos.yahoo.com/for2nity
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...