Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Bebelusi de noiembrie-decembrie 2004 (24)


roserb

Recommended Posts

DAMA - eu nu vreau sa-ti influentez hotararea. Uneori, poate si eu m-am simtit ca tine. Nu aici pe forum unde sunt de prea putina vreme fata de multe dintre voi, ci in viata. Oameni care mi-au fost prieteni, lume multa care mi-a fost in anturaj si pe care poate ca am ajutat-o cand avea nevoie m-au facut sa ma simt singura. Aveam agendele pline de telefoane si adrese, dar nimeni nu era de gasit. Fiecare, cand s-a terminat "petrecerea" a plecat la treburile lui. Am suferit atunci si am promis ca nu voi mai face aceeasi greseala, dar mi-am dat seama ca eu gresesc. Oamenilor nu trebuie sa le ceri nimic. Daca tu esti in stare sa le dai ceva cand au nevoie fa-o, ca de fapt, o faci pentru sufletul tau. Dar nu le cere decat atata cat iti pot da ei. Uneori te va surprinde cat de mult primesti. In afara de asta, nu poti trai singur, chiar daca te gandesti ca ar fi mai comod. Interiorizarea devine o apasare, care pentru oricine e dureroasa. Inseamna singuratate. Poate ca ceea ce simti tu este unul din simptomele depresiei postnatale. Toate am citit despre ea, ne-am promis sa fim tari, dar cand incepe sa apara nu mai suntem in stare sa realizam ca e timpul sa-i tinem piept. Tu esti departe si de ai tai si de locurile astea, care, desi, poate, nu mai inseamna nimic pentru tine vor ramane in sufletul tau, pitite, intotdeauna. Acuma esti prinsa cu agitatia pregatirilor de drum, dar va trebui sa te intorci acasa, nu? Or fi si-acolo oameni pe care ii cunosti si poate oi mai avea prieteni. Dar fara sa vrei mai mult de la el, unul in plus intotdeauna iti va prinde bine. Mai ales ca toate traim aceleasi momente, aceleasi griji, aceleasi temeri si aceleasi bucurii. Poate in moduri diferite, dar aceleasi. In afara de asta, eu chiar sunt trista si putin dezamagita. Intotdeauna am zis ca cel mai usor lucru in viata e sa renunti. Eu am intrat tarziu pe forum, dar am facut-o din cauza ta si din cauza altora ca tine, v-am citit pe fiecare in parte si m-am identificat cu fiecare. Am crezut ca momentele prin care treceti va vor lega. Ba chiar se vor creea legaturi mai intime decat fata de un prieten cu care te poti intalni. Oamenii simt de multe ori nevoia sa vorbeasca deschis cu altii pe care nu i-a vazut niciodata. Faptul ca nu se privesc in fata ca nu stiu ce expresie vor avea dupa ce afla despre el, orice, ii da libertatea de-a se exprima mai lejer. Apoi, cand ajungi sa il cunosti mai bine si te intalnesti cu el nu-l mai simti prieten il simti frate. Nu vreau sa fac filosofie, dar psihicul omului e atat de alambicat si logica lui e atat de subtila si personala! In final, vei face exact cum o sa vrei, dar ganteste-te sa fii si corecta fata de cei care ti-au raspuns macar o data la mesaj si fata de grija lor din momentul asta. Ia o decizie, dar incercand sa nu fi egoista si sa te gandesti doar la ceea ce vrei tu. O dovada ca toate ne acomodaseram si chiar daca nu intrebam de una sau alta, aveam in primul rand grija sa mai intram, noi, si sa le citim mesajele celorlalte ai primit-o. In plus, uita-te ce reactie a avut anuntul tau. Este o reactie care nu poate fi din partea unor oameni indiferenti si cand un om devine atat de activ si binevoitor cu tine nestiind nici macar ce ai nu trebuie dat la o parte. Sfatul meu ar fi, doar, sa te mai gandesti si, chiar daca nu vei mai intra atat de des, din cand in cand, macar sa ne saluti! Iti urez tot binele din lume si eu, cu siguranta, o sa-mi amintesc te tine! Cristina si D[bibe]amiana (5 nov 2004) http://photos.yahoo.com/miria_cristina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 143
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Chiar ca ai spus bine, Cristina! [flo]. Dama, te vrem inapoi!! Chiar daca ne mai confundam intre noi cateodata, chiar daca raman intrebari fara raspuns, suntem o mare familie si avem nevoie unele de altele mai mult decat iti imaginezi acum.. Fara neaparata legatura cu subiectul, eu trebuie sa recunosc ca uneori sunt putin invidioasa pe Gandacelu de exemplu ca e asa populara si iubita si cunoscuta de toata lumea si ma oftic ca eu nu sunt asa. Si-mi vine sa nu mai scriu. Stiti voi - daca nu sunt cea mai buna, atunci sa nu mai scriu deloc [:D]. Dar ma potolesc repede si apoi imi dau seama ca de fapt ma bucur ca exista oameni ca Gandacelu si exista si oameni ca mine, pentru ca frumusetea sta cateodata si in diversitate :-) In rest....eu cred ca sunt ipohondra [8D]. Acuma mi se pare ca mi-a iesit un fel de hemoroid, dar tare [bang]. Maine ma duc la doctor [:D]. Cand or sa ma vada astia de la Medsana cred ca ma dau afara [:D]. La fiecare chestie care mi se pare mie in neregula, hop la doctor :-) O data am fost pentru ca ameteam cand ma ridicam brusc din pat si doctorita mi-a spus ca e normal avad in vedere ca alaptez din 2 in 2 ore si zi si noapte [:D], de curand am fost pentru ca ma doare intr-un san si doctorita mi-a spus sa pun comprese reci, iar acum hemoroidul asta sau ce-o fi :-) Eliza si [bibe] Alex (15 nov. 2004) http://community.webshots.com/user/tincuta101
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata!Am avut o noapte linistita..oricum mai linistita ca cealalta,asta dupa ce ieri Mariuca mi-a facut capul[bis]..de,daca nu am scos-o din casa!Azi o scot chiar si furtuna sa fie[:D]..dar se pare ca va fi frumos,a iesit soarele.Ieri o intrebam pe Roserb pe YM daca sunt o mama rea ptr.ca imi vine sa o arunc in pat pe Mariuca de maraita ce era!Normal ca nu o arunc..dar ma gandeam[:D]..Azi sper sa fie mai bine! Mai Dama,de ce crezi tu asa?Nu o sa scriu multe,Miria a sintetizat foarte bine ce avem noi toate de spus.Eu d emulte ori intru doar ca sa spun ca Mariuca face scandal..ce crezi ca gasesc fetele folositor in asta?Dar ma descarc si eu la niste oameni pe care-i cunosc de ceva timp si care ma inteleg,poate.Sau pur si simplu mai vad si eu ce fac alte mamici.Si nu cred ca le uitam pe unele care posteaza mai rar din diverse motive.Si daca vrei ai timp si ptr.DC.Uita-te la mine care am o fata zgubi rau de tot..postez cu ea in brate,dar tot postez! Felis,sper ca acum daca se face vremea mai buna sa vina Olga_Stan pe la mine si sa mai vorbiti si cu ea! Subiectul s-a mai dezbatut,eu ii dau Mariei 10 zile o data la 2 luni Calciu gluconic,5ml./zi.Si ca a venit vorba de asta Monica,eu ii trag Ca din fiola cu o seringa cu ac,asa ca nu am cum sa "ptind"cioburi.Si vigantol 2 pic/zi,in fiecare zi. Atat! Sa spun si "la multi ani!" Bblusilor Ioachim(gandacelu)-ioachim rade asa de frumos!!!!A mea de ce nu?- si Alex(misticgirl).Sa creasca mari si frumosi..si sanatosi! Fulguletz,multa sanatate lui David!Aveti grija de voi si mai tine-ne la curent cu noutati. Am vazut ca au aparut fete noi..dar ati scris asa de mult incat abia am reusit sa citesc si fiind [mariaj] am uitat numele..ce rusine,dar tineti cont ca sunt batrana[^]..Asa ca bine ati venit! O zi buna, Andreea si [copil] Mariuca(7.11.2004) http://community.webshots.com/user/andreap124
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Adriana,eu una,si spun asta,asa cred ca sa face eu,as renunta daca as vedea ca nu am sorti de izbanda,indiferent ce as face.Si nu trebuie facuta o tragedie din asta,multe nu au alaptat deloc..E bine ca tu tot le-ai dat ceva timp! Viovio,schimba doctorul,policlinica..Eu pot sa-ti recomand "centrul de diagnostic si tratament"Dorobanti,acolo e medicul meu de familie,care imi recomandase o pediatra.Am numarul ei de tel.,poti sa o suni..E cam departe de Rahova,dar e curat si civilizat acolo. Mariuca mea doarme si acum!Cred ca i-am dat ceva sedative azi-noapte,altfel nu-mi inchipui[:D]!Of,are un program asa ciudat!Nu reusesc sa-i fac program de fel!Uneori doarme dimineata pana la 9,alteori se trezeste la 7,uneori doarme de la 9 la 11,alteori de la 9 la 9.30[bang]! Diana,azi daca nu ploua cred ca vin in centru.Poate ne vedem. De cateva zile ma framant cand sa ma intorc la birou.De nebuna ce sunt nici noaptea nu mai dorm stiind ca trebuie sa ma hotarasc[V]!Spuneti si voi daca nu sunt buna de [bruta]...nu am probleme si mi le fac singura!Am de ales intre a merge la 1 Mai(la 6 luni) sau la 1 August(la 9 luni)..si asta ma scoate din minti,ca nu stiu ce sa fac!Cred ca la mine abia acum se manifesta depresia postnatala[:(!]! Pupici, Andreea si [copil]Mariuca(7.11.2004) http://community.webshots.com/user/andreap124
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Felis, imi pare rau daca ai trecut prin experiente neplacute datorita faptului ca ai fost infiata. In ceea ce ma priveste iti garantez ca niciodata Andrei nu va avea de suferit din aceasta cauza. Am trecut prin multe pentru a avea acest copil si el este lumina sufletelor noastre. Indiferent ce ne va rezerva viata mai departe vom fi alaturi de el. Va pup, Flory si [copil] Andrei http://pg.photos.yahoo.com/ph/florypop/my_photos
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

MIRIA CRISINA... [cool] F adevarat... Bine le mai zici!...[;)] DAMA... [floare3] nu-i asa ca te mai gandesti?...[pup] Uite ca nu am zis nimic de MOSS ca si ea a postat in ultimele 4 luni doar vreo 4 mesaje... Daca o sa creada si ea neregasindu-se in exemplele mela din mesajul de azi noapte ca nu mi-e dor de ea si ca am uitat-o?[:0] MOSS... sa stii ca nu te-am uitat!... Pupici Alexiei!.. Nici de IrinaA nu am zis nimic ca nici ea nu a mai postat in ultimul timp... MEY... poate se supara careva ca...[neand] Eu va iubesc pe toate...[pup]
quote:
Fara neaparata legatura cu subiectul, eu trebuie sa recunosc ca uneori sunt putin invidioasa pe Gandacelu de exemplu ca e asa populara si iubita si cunoscuta de toata lumea si ma oftic ca eu nu sunt asa. Si-mi vine sa nu mai scriu. Stiti voi - daca nu sunt cea mai buna, atunci sa nu mai scriu deloc . Dar ma potolesc repede si apoi imi dau seama ca de fapt ma bucur ca exista oameni ca Gandacelu si exista si oameni ca mine, pentru ca frumusetea sta cateodata si in diversitate :-)
ELIZA... [:D] sa stii ca nu esti singura care a gandit asa[:D] Da apoi cand am intrat si la alte subiecte si am vazut ca GANDACUL asta e PESTE TOT[biz] (ca ea daca nu oprea contorizarea avea acum vreo 4000 de mesaje[bang]) mi-am dat seama ca daca eu stau doar in barlogul meu, normal ca nu ma cunoste lumea... MEY... s'apoi GANDACU asta e tare destept...[olala] in afara de faptul ca e popular... Pai multe mesaje erau pe la "zona artelor", "oda moderatorilor"- in versuri[olala], "evenimentele comunitatii"... peste tot... Ca bine isi zice : Gandacel (e peste tot)[;)] Pai cum sa nu fie populara?... Si eu ce pretentie sa am de la mine in cazul asta?[:D] GANDACELUUUUUUUU... [pup] YO te iubesc!... Sper ca nu te-ai suparat!...[pup] Felis si [copil] Mihai-Cristian (06.12.04) [url="http://pg.photos.yahoo.com/ph/cornelfelis/my_photos"]Pozele noastre![/url] [url="http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=41659"]Povestea noastra! [/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pai Eliza,eu pot..dar nu prea stiu ce ma asteapta la intoarcere!Asa ca..O sa-ti dau un PM cu mai mulkte detalii,e bine sa aflu si parerea cuiva care a inceput..Bine,Mariuca va avea 6 luni! Flory,ai un suflet mare daca asa gandesti!Sa-ti traiasca si sa fiti fericiti! Andreea si [copil] Mariuca(7.11.2004) http://community.webshots.com/user/andreap124
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...