Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Ai nascut extrem de usor?


boeru

Recommended Posts

  • 2 weeks later...
  • Răspunsuri 69
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Sa ma bag si eu in seama..

RETETA PT NASTERE USOARAid="red">: MERS MUUULT PE JOS..(chiar daca la mine colul a fost fff scurt si s-a deschis cu vreo luna inainte)

SINTEZA: ora 21.45 - incep contractiile (la 5 minute!!!!!!)

ora ? - chemat taxi (ca nu credeam ca nasc, noroc ca sangeram nitel)

ora 23 - ajuns la spital - dilatatie 8!!!!!!!!

ora 00.25 - iesit bebe [bis][cool][alcool]

Nu am tipat de durere... haios a fost ca moasa imi zicea sa nu imping cu barbia pe spate (cum imi veneamie mai comod) ci cu ea in piept (?!?!?)

Pupici si nu va fie frica! [;)][:D][:D][:D][:D]

 

Andreea si Uca-Uca (DN 10.10.2004, 00.25, 3.350kg, 49.5cm)

http://photos.yahoo.com/andreeaoracle

http://community.webshots.com/user/andreeaoracle

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:Originally posted by teodora racz

Exista cineva printre voi care a nascut cu cezariana si s-a recuperat repede?sau numai la nasterile normale se poate vorbi despre asa ceva?


id="quote">id="quote">

Da, eu.

 

Calmante numai in prima zi.

Mobilizare (ridicat din pat) a 2 a zi si mutat in rezerva.

 

Mers de 6-7 ori pe zi la alaptat. Durea un pic operatia cand te ridicai din pat, dar dupa ce mergeai un pic se incalzea locul si nu mai simteai nimic. Mergeam mai drept si mai sprinten decat majoritatea mamicilor de acolo cu epiziotomie care mai sprijineau peretii.

 

Dupa 3 saptamani am alergat sa prind un autobuz.

 

Deci, nu cred ca e o regula si ca recuperarea tine foarte mult si de specificul organismului si, in parte, de psihic. Eram pregatita ca o sa ma doara burta dupa operatie si stiam ca trebuie sa ma misc cat mai mult; asa ca asta am si facut.

 

Nastere usoara si bebe sanatos si voios. [flo]

 

Ruxandra & Matei (3 ani) & sotul drag

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bravooooo pentru subiect!![flo]

Era timpul!!Intre atitea povesti mai mult sau mai putin sinistre,dar cu final fericit[bibe],era cazul sa povesteasca fetele si despre nasteri usoare!!Eu fac parte din categoria celora care au nascut greu,natural,dar ma bucura enorm sa citesc povesti cu nasteri usoare,pentru incurajarea gravidutzelor de pe forum,si mai ales,pentru incurajarea celora carora le este foarte frica sa nasca natural!!(desi am nascut greu,si la al doila copil voi opta pentru nastere naturala fara sa clipesc)

 

Elena[hippi] si [copil]pisicutza Amelieid="Century Gothic">id="blue">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu inteleg printr-o nastere usoara (pe cale naturala) nu neaparat una rapida (in timp record), ci una fara complicatii. Mie mi-au trebuit 5 ore sa ajung de la dilatatie 4 la dilatatie maxima. Am nascut fara anestezie, forceps, vacuum extractor si epiziotomie un copilas de 4400 g cu scor APGAR 10. Usor, adica "floare la ureche" nu pot sa zic c-a fost - nu tot ce-i frumos e si usor[:D], dar in nici un caz n-am avut dureri insuportabile incat sa nu mai stiu de mine. De fapt totul a fost in limitele suportabilului si am putut face fata chiar si eu care pe vremuri lesinam de la o entorsa la glezna. Din cate citisem si auzisem, ma asteptam sa fie mult mai greu si mai dureros.

 

Cristina

http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Cristina_C

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sa nu ma invidiati..... dar eu sunt una din norocoasele care au nascut repede si usor...Pe Sebi l-am nascut singurica ( ca ambulanta a venit dupa 5 ore) si parca nu a durut de loc ,iar pe Benny el a fost cel rapid sa va spun povestioara lui

Pai cum spuneam miercuri 02.03.2005..la 8 s-a rupt apa..la 9 si am plecat la spital...cam la 5km...la 10.25 aveam dilatatie de 2-3 cm si au decis sa ma puna in ambulanta si sa ma trimita la un spital mai mare ptr ca a fost furtuna de zapada aici..si nu aveau personal(cam un spital orasenesc la noi), Am facut 30 km in 10-12 min ..max...cert e ca la 10.25 aveam dilatatia de 2-3, la 10.40-10.42 am ajuns la spitalul nr.2, iar la 10.45 au inregistrat oficial nasterea ...nici macar papi care desi a condus cu peste 160km/ora pe o vreme.[bang]... nu a resusit sa ne vada primul..a intarziat..2 min .La ora 15 am plecat acasa sanatosi voiosi..si mai multi Seara am fost vedeta pe internet si in casa .....E dragi mei cam asta a fost povestea lui Beny cel rapid

Va pupam pe burtici ..si va dorim tot binele din lume..sa fi-ti curajoase ca poate cine stie daca sunteti cuminti scapati repede... [il][il][il]

 

Alessia[:X], Baby Benny[nl](02.03.2005) si Sebicelul Purcelul[poc](16.01.1998)

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

La noi nu a fost super scurt dar a fost usor. La 3 am simtit prima contractie si m-am pus pe pregatiri(spalat pe cap, ras etc.) ca stiam ca nu mai scap(era a 3-a alarma falsa ca m-am mai internat de 2 ori si mi s-a mai prelungit ca aveam 35 sapt). Am ajuns la spital pe la 7 si de atunci a inceput greul, nu pentru ca imi facea cineva ceva ci pentru ca ma dilatam repede si foarte dureros. Am nascut la 9 si 15 foarte usor. Dupa ce m-au cocotat pe masa si au terminat pregatirile si instructiunile, am impins de cateva ori si gata. Am zis..cand e next ca e mult prea usor sa ne oprim aici.

Nastere usoara va dorim din suflet la toate si bebici sanatosi!

Cu drag,

 

 

[pup]

 

[mamica]Andreea & [copil] Octaveatza

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si la mine a fost usor,chiar nu ma steptam.La 4,30 dimineata sa rupt apa pina sa plecam la spital sa facut 5,30 au inceput si contractiile dureroase dar nu cine stie ce.La 6 m-am internat cu dilatatie 2 cm

si le-am spus ca vreau epidurala (sunt genul care se sperie usor).

Ok la 8 cind vine d-na doctor facem epidurala. Am stat pina la 8 durea asa si asa.La 8 vine d-na doctor se uita si zice ca nu-i timp de epidurala ca am 8 cm.La 9,35 sa nascut Dan.Mai grea a fost partea de travaliu cind a inceput cu "Hai impinge" chiar nu a mai durut (asta a durat cam 15 min.)

Daca e sa fiu cinstita nici acasa nu a fost greu ca dormea noaptea destul de bine si dormea si ziua mult rau e ca eu sunt o fire foarte comoda si mi sa parut obositor.

 

Liliana

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...