Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Ai nascut extrem de usor?


boeru

Recommended Posts

Am uitat sa precizez.Eu nu sunt o persoana dinamica si nu am facut mai deloc miscare in timpul sarcinii.Sunt genul atletic dar sport nu am mai facut de ani de zile.

Pentru viitoarele mamici de gemeni felicitari.Si eu sunt din gemeni,am o sora geamana.Am intrebat-o pe maica-mea daca a fost greu cu gemeni si mi-a spus ca ei nu i sa parut greu dar nici termen de comparatie nu a avut.:))

Intr-un fel cred ca e mai usor mai ales de pe la 6,7 luni incolo se mai iau unul cu altu.Ma uit la Dani al meu care are 9 luni jumatate, se plictiseste repede daca ar mai fi unul ca el nu ar mai trebui toata familia sa facem pe mascaricii.

 

Liliana

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 69
  • Creat
  • Ultimul răspuns

M-am gandit ca e bine sa ma laud si eu ca doar acum am scapat... Am nascut acum doua luni si jumatate o fetita super frumoasa de 3900g. Intreasem deja in saptamana 41 si doctorul - Tutunaru, spitalul Elias - m-a chemat sa imi provoace nasterea. Mi-a pus o pastiluta la ora 12,00, m-am internat bine merci, nu aveam nici o durere, si am stat asa cu contractii nedureroase pana pe la ora 3,00, cand am inceput sa le simt dar nu tare. Cert este ca pe la ora 4,00 s-au gandit sa se uite daca m-am dilatat vreun pic ca sa imi puna epidurala si, surpriza!, aveam deja dilatatie 7. La 4,55 am nascut fetita super usor. Problema si la mine a fost cu hemoroizii, am plans de durere la vreo saptamana dupa nastere, in schimb epiziotomia s-a vindecat ca prin minune.

 

Eu sunt convinsa ca mersul pe jos ajuta foarte mult. Eu sunt foarte activa si am mers extrem de mult pe jos in timpul sarcinii. Chiar cu o zi inainte de a naste, dupa o plimbare lunga dupa-amiaza, am colindat Cora vreo 2 ore la cumparaturi de nu-mi mai simteam picioarele, dar mie doar asa mi-e bine. De la atata mers pe jos au inceput sa ma doara oasele bazinului de la 6 luni, ceea ce a fost semn bun pentru ca m-am dilatat atat de repede. Abia astept sa mai fac un bb, sper ca baiat, si sunt convinsa ca o sa fie cel putin la fel de usor.

 

Ukiid="blue">, ma bucur ca mai aud de tine, tu ai fost prima care m-a incurajat pe vremea cand numai tu aveai bb acasa [:D] Merci mult.

 

Andrutza si Simonica ei draga (n. 17.01.2005)

http://photos.yahoo.com/andrapg

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si eu ma pot considera o norocoasa pt ca la 12 min dupa prima contractie am ajuns pe masa.Copilul a iesit dupa ce am impins de DOUA ori , nu glumesc, mai mult a durat sa ma curete, spun mult pe ca restul pana la 20 de min cand am ajuns inapoi in pat asta mai ramasese.

Copilul a luat 10 la testul Apgar, iar secretul meu, cred ca a constat in faptul ca am muncit pana in ultima zi, nu am tinut cont nici de greutati, am ridicat ca si pana atunci, dar nu as indrazni sa recomand nimanui asta.Desi imi doream din tot sufletul sa nasc odata, si a fost ffffff usor, greutatea abia dupa aceea a inceput.

In rest bafta tuturor si nu va fie frica, ce nu te omoara te face mai tare.

Multi pupici dragele mele.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si eu am nascut super usor. La ora 22 eram la spital, cu niste dureri ca la ciclu, convinsa fiind ca mi se va spune: "Bai cucuoana, nu stii sa diferentiezi un travaliu fals de unul adevarat desi esti ditamai medicul?". De-asta nici n-am vrut sa merg la spital, ca mi-era ca ma voi face de rusine ca nu-i travaliu. Pana la ora 24 am avut dureri mai mult decat suportabile, de-abia apoi au inceput din ce in ce mai nasoale. La 2:20 mi-au rupt membranele si mi s-a pus anestezia peridurala, iar pe la 3 fara 10 tipam disperata: "Unde-i dl dr ca eu imping, nu-l mai astept!!!!". Abia a apucat pe la 3 sa vina, sa-si puna halatul ca eu am si ejectat printesa afara. De ce am nascut usor? Explicatia mea- am facut sport la viata mea (nu si in timpul sarcinii; mea culpa!), sunt o persoana atletica, dar mai ales am fost fff activa in timpul sarcinii- am mers la spital pana cu o zi inainte sa nasc, am facut o gramada de treaba prin casa ca tocmai terminasem de renovat si mi-a placut sa aranjez, sa spal geamuri, parchet, podele si tot asa. Pe bune!

 

Andra,[mamica]de printesa [fetita](15.11.2004)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

mie mi s-a rupt apa seara la 10, urca-te repede in masina si hai la dr. (saraca i-a picat fata cand m-a vazut ca tocmai ce fusesem dimineata la ea si nici un semn...) cand m-a consultat nimic...nu tu contractii, nu tu dilatatie, punga apelor intacta si bb nu avea capul flectat ... so imi zice ca nu mi s-a rupt apa...io ii zic ca da...pana la urma ajungem la concluzia ca avui 2 pungi de apa (probabil am avut pana la un moment dat gemeni...) si punga cu bb era bine merci...acu' io ieream super speriata si dr.m-a oprit la spital...si asa dormii eu o noapte degeaba la spital, dimineata ma scoala dr.pe la 7.30 ca sa ma spal sa merg la consultatie...si ma consulta pe la 8.00...imi zice ca bb are capul flectat (adica vrea sa iasa!!!) si ca ma baga la nastere...adica mi-a rupt punga si mi-a bagat o perfuzie cu dilatatoare...la ora 10.00 fix s-a nascut minunea Alexandra...adica sunt rapida rau, dilatatie de la 0 la 10 in 2 ore!!!

 

adevarul e ca inca ii mai urez dr.sanatate si viata lunga (ca mai vreau copii si la alta nu ma duc!) pentru ca mare grija a avut de mine (a stat 2 ore langa mine si m-a tinut de mana si m-a incurajat!)

 

Anca si Alexandra (10 nov.2003)

 

http://community.webshots.com/user/alexandra_ioana

 

http://www.magnetoterapie.ro

 

MotoRRock editia a II-a in Ploiesti:

http://www.silverpistons.ro/mr2.html

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Primipara. N-am avut o sarcina grea, insa diagnosticul gresit pus de un medic obstetrician m-a tintuit la pat aproape trei luni (incepand cu luna a cincea). In perioada petrecuta la orizontala singura alinare a constituit-o DC. Am citit povesti triste, povesti vesele, in fine, mi-am dorit (ca orice femeie, cred) sa pot naste usor...

 

Dupa cum ziceam, miscare n-am facut prea multa, iar daca e sa ma iau dupa ereditate - mama n-a putut sa ma nasca normal, dupa ce i-au facut 2 declansari...

 

Pe 25 mai am mers la control (in luna a opta am schimbat medicul [:D]) - si doctorul mi-a zis ca nasc in urmatoarele 24 de ore. Seara pe la 11 incep contractii direct din 5 in 5 minute. Putin dureroase, le simteam mai mult ca pe o jena. Ne-am invartit prin casa pana pe la 2 noaptea, facut toaleta, ultima poza cu burtica, chemat socrela, etc. La 3.00 eram la spital, cu dilatatie 3.

 

Pana la 4.00 (cand mi-a verificat dilatatia si aveam 7 !!) a fost suportabil, insa de aici inainte probabil ca m-am dilatat repede si dureros, si am primit o perfuzie cu scobutil (antispastic - m-am mirat, ca stiam ca in travaliu se face calciu sau oxitocina, total opuse ca efecte, scobutilului). La 5.00 tipam dupa doctor, ca deja simteam nevoia sa imping. La 5.08 a venit si dl. doctor, iar pe 26 mai la 5.15 se nastea fetita mea.

 

Probleme cu epiziotomia n-am avut, si am putut sta in fund inca din dimineata zilei cand am nascut.

 

Numai bine,

Christina

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
quote:Originally posted by Cary

RETETA:Sa faci miscare cat mai multa,plimbari pe jos.Eu una am renovat casa cand am fost insarcinata prima data,am zugravit,am vopsit grilajul(ca stau la parter)si am pus peste tot!!!


id="quote">id="quote">D'aia am nascut eu asa usor? Imi facusem program, in fiecare zi imi plimbam burtica o ora, dus-intors pe strada din fata casei, de ziceau vecinii ca am innebunit!In jur de ora 17 m-am hotarat sa sun medicul, desi nu eram prea sigura pe ce simteam, la 19:00 am ajuns totusi la spital pentru un consult, la 21 lucrurile au inceput sa se precipite (contractii regulate dar suportabile, din ce in ce mai dese, dilatare rapida, telefoane urgente dupa anestezist pentru epidurala si dupa medicul meu), la 23 suit pe masa, la 23:30 BB deja tzipa.Aura
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Va dau si eu un link cu povestea nasterii Oanei,zisa si Bibi,cea grabita[:D]!

Ca nu am timp sa va mai scriu ca a inceput sa se maraie/foiasca in somn-semn ca se va trezi in curand!

S-a trezit,suntem la tatzica acum!

Acesta e linkul:

http://desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=53756&whichpage=9

Voi sa imi ziceti daca a fost usor,cert e ca fost repede!

 

[mamica] frumoasei Bibi-02/07/05

http://pg.photos.yahoo.com/ph/anca76nitu/my_photos

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sarcina a fost muuuuuuult mai grea si mai lunga [:)] decat nasterea.

Si eu am facut multa miscare in timpul sarcinii (cand s-a putut) ca am auzit ca asa e bine si m-am pregatit si sufleteste...

Contractiile au tinut 3 zile, insa ma durea doar spatele si nu am banuit nimic. In a 4 zi aveam dureri tot mai mari, imi tineam respiratia cand ma apucau. Am fost la medic la un control de rutina si mi-a zis ca mai pot fi cateva ore pana nasc, sau cateva zile. Ma intrebat de contractii si i-am zis ca nu am, ma doare cateodata spatele[:)]

Noaptea pe la 1 mi s-au rupt membranele si la 2 am plecat la spital. Dr ma astepta acolo si a zis ca s-ar putea sa-mi faca cezariana ca bb e prea mare si nu poate sa iasa. Am crezut ca pica ceru pe mine, da nu ma mai interesa, numa sa se termine cu bine.

La 4 am intrat in operatzie si in 45 de minute am fost gata cu tot. Am nascut o fetita scumpa de 3.900 kg, 54 cm si sanatoasa tun. Toata gashca medicala a fost super, era in perioada alegerilor si discutam despre politica, asa ca timpul a trecut f usor si repede.

Recuperarea dupa operatie a fost extrem de usoara. Am facut multa miscare chiar de a doua zi; in spital am nimerit cel mai inalt pat si singurul chin era sa urc si sa cobor, asa ca l-am rugat pe dr sa-mi aduca un scaunel:P

Colega de salon a nascut normal si era toata franjuri..., si-a revenit mai greu decat mine dupa nastere.

Dupa 5 zile de spitalizare, am ajuns acasa si de a doua zi am inceput sa merg la cumparaturi, ca venea craciunul.[cool]

Concluzia mea e ca am avut o nastere f usoara cu o recuperare la fel de usoara si un copil cuminte care imi face viatza si mai usoara[:D]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...