Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Ai nascut extrem de usor?


boeru

Recommended Posts

quote:Originally posted by impreuna

Recuperarea dupa operatie a fost extrem de usoara. ...Colega de salon a nascut normal si era toata franjuri..., si-a revenit mai greu decat mine dupa nastere.


id="quote">id="quote">Topicul cu comparatii, comentarii si ciondaneli [:D] despre "Nastere si cezariana" e un pic mai sus. Recuperarea e chestie de noroc, depinde de organismul fiecareia.Fyi, unii medici programeaza cezariana cu cateva saptamani (2-3) inainte de DPN, ca sa nu riste sa intre gravidutza in travaliu.In mod normal, un medic trebuie sa isi dea seama daca e copilul prea mare, sau daca pacienta are bazinul prea ingust cu ceva vreme inainte de termen; iar gravidutele ar trebui sa se pregateasca psihic pentru ambele variante (in cazul in care nu cer cezariana din start). Totul e bine cand se termina cu bine. Sanatate multa si bb mancacios!Numai bine,Chris si Carina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • Răspunsuri 69
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Eu am nascut prima data la 33ani,cand ar fi trebuit sa fie mai dureros decat sub 30ani.Fiind asistenta medicala cu specializare in obstetrica-ginec.,stiam ca la nastere doare practic dilatarea,nu nasterea in sine.Sufleteste eram pregatita,dar cum sa opresti durerile?Am avut norocul sa nu nasc in Ro,nasterea declansandu-se pe neasteptate la 37saptamani si4 zile.Dupa o noapte de stat,cu contractii,(nedureroase,e drept)in fata calc.,pe la4.30 am plecat la spital.Uf,doar 2cm dilatatie[bang].Aoleu,ma gandeam,ce ma fac pana la 10cm?[?]Am fost intrebata cum vreau sa decurga nasterea?Medicamentos sau natural???Culmea,desi fricoasa,m-am gandit la bb,si am optat pentru natural.Am fost pusa sub dus fierbinte(nu doar banala clisma calda care se face la noi,si intr-o ora am ajuns la 9 cm!Nu-mi venea sa credAm nascut 15min.mai tarziu.Sincera sa fiu,chiar cred in eficienta dusului fierbinte.Asa ca,daca au apa calda la spital,incercati si voi.Nu o sa regretati.

Va[pup]si nastere usoara!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mirela,

E super ceea ce spui tu, adica sa inteleg ca daca stau sub dus fierbinte ma dilat mai repede? Pai imi fac eu de acasa inainte sa plec la spital, ca sa fiu sigura! Uite ca asta nu o stiam, e chiar super marfa! As vrea sa fie si in Romania personalul medical asa de grijuliu si eficient ca in strainatate. Sigur, fiecare padure are uscaturi, dar per ansamblu...

Mie mi-e o frica de nu mai pot de nasterea naturala, desi pentru asta am optat, noroc ca va fi sotul cu mine, asa sper sa trec mai usor peste. Nu mi-e teama de durere cat de indiferenta personalului medical si de faptul ca de cele mai multe ori nu te trateaza ca pe o fiinta umana. Cateodata, nici nu pot sa adorm gandindu-ma la cum va fi nasterea! Desi o sa nasc la CF2 despre care am auzit doar lucruri bune, tot mi-e teama, daca dau eu peste niste scorpii?

Deci, revenind, o sa incerc si eu chestia asta cu dusul fierbinte, ar fi super sa ma dilat si eu asa de repede! Merci de informatie![pup]

Anda si bebe Mark 19+

 

toujours optimiste

http://tickers.TickerFactory.com/ezt/d/1;20724;122/st/20060107/dt/8/k/0200/preg.png

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Anda,

Ideal ar fi sa stii totusi sa stii cati cm de dilatatie ai,ce tensiune ai,si sa fii supravegheata de o moasa macar...Problema este ca,din cate stiu eu,in Ro nu prea curge apa fierbinte la robinetele de la spitale,deci...Iarna se mai intampla sa aiba calorifele calde,aproape fierbinti in salile de nastere(pentru bb),asa ca poti sa stai cu salele la calorifer.Are cam acelasi efect,cred...Daca stai bine cu tensiunea,poti sa incerci acasa,ai grija insa sa nu fii departe de spital si sa nu nasti acasa.Ma apropii si eu de o noua nastere,luna viitoare,dar fara o moasa nu prea am curajul sa fac dusul acasa.Daca nu mai ajung pana la spital?

Si mai trebuie sa privim toate cu optimism,in fond,nasterea este un proces fiziologic.Te pup si sa auzim numai de bine,si un[bb]sanatos!

 

 

Mirela

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mirela,

Merci frumos de informatii. Intr-adevar, in spitale nu prea curge apa calda, dar chestia cu caloriferul chiar ca e o idee excelenta, mai ales ca eu voi naste la inceputul lui ianuarie, deci teoretic ar trebui sa fie cald. Pana acum nu am avut probleme cu tensiunea dar stii tu, nu se stie niciodata. Sincer, mai frica imi e de spital decat sa stau acasa, dar o sa am grija sa nu fiu departe de spital si sa nu nasc acasa, ar fi super daca in Romania ar fi posibila nasterea cu moasa acasa.

Nastere usoara si sa ne povestesti cum a fost! Tin pumnii, ai grija de tine si de bebe [pup]

Anda si bebe Mark 19+

 

toujours optimiste

http://tickers.TickerFactory.com/ezt/d/1;20724;122/st/20060107/dt/8/k/0200/preg.png

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 year later...

Da pot intra si eu in clubul vostru: la primul copil, mi-a cazut dopul la 6.30 dimineata, pe la ora 11.00 (aproximativ), prima contractie (nu prea dureroasa), iar la 13.22 s-a nascut Ioana (pot spune ca am avut contractii dureroase decat ultima jumate de ora).

 

La al doilea copil, la 10.30 seara mi-a cazut dopul, la ora 2 noaptea prima contractie si la 3.33 s-a nascut Maria!

 

Va pup

 

Ralu-mamica de 2 printese (Ioana si Maria)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si eu as putea spune ca am nascut repede, chiar daca inainte de termen. Ce-i drept am luat si un tratament homeopat pentru asta (adica de abia incepusem sa il iau) si am si alergat in draci sa imi caut casa in saptamanile dinainte.

 

Pe la 6h dimineata mi s-a rupt apa, iar la 10h47 am nascut. Prima sarcina.

 

Linkul cu detalii e in semnatura.

 

 

Sanziana & Marina (03/10/2004) Cand s-a nascut Marina...

 

"We can do no great things - only small things with great love."

("Nu putem face lucruri mari – doar lucruri mici cu multa dragoste.")

 

Mother Teresa (1910 - 1997)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

La a doua nastere am nascut natural, fara epidurala la vreo jumate de ora dupa ce ajunsesem la spital.

 

La nasterea a treia am ajuns la cezariana din cauza malprezentatiei lui bebe.(asta dupa 2 nasteri naturale normale).Acum nu stiu ce o sa se intimple fiindca sunt incurajata foarte mult sa nasc natural dupa cezariana.

 

Mariana [gravi] 21+ id="purple">

mama de id="red"> Monica, id="pink"> Mateiid="teal"> si Markusid="blue">id="Comic Sans MS">id="size1">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna

si eu pot spune ca am avut o nastere usoara.

La 11 dimineata m-am internat doctorul la spital ca cica aveam dureri,dar foarte rare(oricum ma interna ziua urmatoare sa-mi provoace nasterea ca aveam deja peste 41 de saptamani),la 14 au inceput durerile serioase,am facut epidurala si pana pe la 19:40 liniste di pace,la 20 a venit doc si m-a pus pe masa si la 20:15 l-am tinut deja pe David fericita in brate.

Recuperarea dupa nastere a fost un adevarat iad dar dupa 4 saptamani eram ca noua,iar primele 4 luni cu bebele au fost super de usoare abia dupa aia a aparut oboseala cronica si efortul fizic.

Dar oricum fericirea sufleteasca si dragostea fata de bebe depasesteste orice.

 

Silvia,mamicutza de Davidutz(07.02.2006)

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...