Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Ai nascut extrem de usor?


boeru

Recommended Posts

  • Răspunsuri 69
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Si eu am nascut foarte repede ... la ora 20.00 au inceput durerile si la 00.10 pitica era cu mine. A fost prima nastere. Si am ajuns de la dilatatie 1 la dilatatie 10 in jumatate de ora.

 

[foto]Pozele mele

 

Anamariaid="Comic Sans MS">id="blue">[mamica] lui [copil] Iuliaid="Comic Sans MS">id="blue"> (23.03.2006)id="purple">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:Originally posted by micaalsa

Si eu am nascut foarte repede ... la ora 20.00 au inceput durerile si la 00.10 pitica era cu mine. A fost prima nastere. Si am ajuns de la dilatatie 1 la dilatatie 10 in jumatate de ora.


id="quote">id="quote">Ai ajuns la dilatatia asta natural sau ai facut ceva pentru asta ?Sanziana & Marina (03/10/2004) Cand s-a nascut Marina..."We can do no great things - only small things with great love." ("Nu putem face lucruri mari – doar lucruri mici cu multa dragoste.")Mother Teresa (1910 - 1997)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si eu pot sa ma consider norocoasa din punctul asta de vedere! De asta nici nu am scris niciodata aici povestea nasterii lui Andrei, ca mi se parea prea "banala" (multumesc lui Dumnezeu ca a fost asa!)

La 9,00 dimineata au inceput contractiile, la 11,20 aveam dilatatie maxima. La 12.00 fix se nastea BB (4,150 kg). Prima nastere la aproape 33 de ani.

Ma temusem si eu toata sarcina de momentul asta si a tercut foarte frumos!!!

 

Catalina & Robert-Andrei (4 ani)

varsta lui Andrei [bicla]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am fost super norocoasa din punctul asta de vedere.

A fost nastere la cerere,[:D] Andrei voia sa mai astepte desi intarziase deja, iar mami nu mai avea rabdare.

La 14.30 am luat pastiluta "provocatoare" pana la ora 17 am avut contractii nedureroase.La 19.30 mi-au facut epidurala si la 23.30 am nascut.

Toata sarcina am mers pe jos .[grasa]Mult , am urcat scari, am fost optimista pana in ultimul moment.Nici o clipa nu mi-am pierdut optimismul.Imi ziceam ca puiul meu este dar de la D_zeu si ca totul va fi bine...[:D]

 

 

Anca cu buburuzul Andrei

 

Pozele Noastre

Buburuzul Mic

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:Originally posted by sanziana72
quote:Originally posted by micaalsa

Si eu am nascut foarte repede ... la ora 20.00 au inceput durerile si la 00.10 pitica era cu mine. A fost prima nastere. Si am ajuns de la dilatatie 1 la dilatatie 10 in jumatate de ora.


id="quote">id="quote">Ai ajuns la dilatatia asta natural sau ai facut ceva pentru asta ?Sanziana & Marina (03/10/2004) Cand s-a nascut Marina..."We can do no great things - only small things with great love." ("Nu putem face lucruri mari – doar lucruri mici cu multa dragoste.")Mother Teresa (1910 - 1997)
id="quote">id="quote">natural [:D] ... se poate face ceva ca sa te dilati asa repede? intreb pentru ca sincer nu stiu.[foto]Pozele meleAnamariaid="Comic Sans MS">id="blue">[mamica] lui [copil] Iuliaid="Comic Sans MS">id="blue"> (23.03.2006)id="purple">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

micaalsa, parca ai scris despre mine [:D]: mie mi s-a rupt apa la 19.50 si am nascut la 23.55. La spital am ajuns pe la ora 23, cu dilatatie de 7 cm [:0] nici epidurala n-au reusit sa-mi faca. Am zis ca la urmatorul copil, cum se rupe apa, cum sar in taxi si o sterg la spital, altfel risc sa nasc acasa. [:D]

Eu zic ca tine si de factorul genetic. Poti sa fii foarte activa toata sarcina si sa ai probeme la nastere. Asa cum poti fi mai sedentara si sa nasti usor. Mama mea a nascut f. rapid si usor de ambele ori si inclin sa cred ca am mostenit-o.

 

------------------

Numai bine,

 

Natalia si Vlad

Poze

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:Originally posted by micaalsa
quote:Originally posted by sanziana72
quote:Originally posted by micaalsa

Si eu am nascut foarte repede ... la ora 20.00 au inceput durerile si la 00.10 pitica era cu mine. A fost prima nastere. Si am ajuns de la dilatatie 1 la dilatatie 10 in jumatate de ora.


id="quote">id="quote">Ai ajuns la dilatatia asta natural sau ai facut ceva pentru asta ?
id="quote">id="quote">natural [:D] ... se poate face ceva ca sa te dilati asa repede? intreb pentru ca sincer nu stiu.
id="quote">id="quote">Speram ca ai descoperit o metoda miraculoasa ca nici eu stiu sa se poata face ceva. Inteleg ca pana la urma trebuie sa ai o gena speciala [:D]!Sanziana & Marina (03/10/2004) Cand s-a nascut Marina..."We can do no great things - only small things with great love." ("Nu putem face lucruri mari – doar lucruri mici cu multa dragoste.")Mother Teresa (1910 - 1997)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Probabil e valabila si chestia cu gena speciala [:D]. Mie tot timpul imi spunea mama sa nu-mi fac probleme pentru ca o sa nasc usor pentru ca si ea tot f. usor a nascut. Poate n-o fi totusi o regula asta ... cine poate stii.

Oricum, eu miscare am facut la greu, faceam zilnic plimbari de o ora doua, infofolita bine ca am prins iarna cu ditamai burtoiul [:D].

Am baut in ultimele 2 sapt. ceai din frunze de zmeura, cica ajuta mult la dilatatie si (ce n-am apucat eu, ca am nascut la 38 sapt) ... moasa mi-a zis ca incepand din sapt 38 sa beau zilnic, dimineata pe stomacul gol, o cana de apa in care dizolv o lingurita de miere si pun si o lingurita de otet de mere.

Astea-s trucurile pe care eu le stiu ...

 

[foto]Pozele mele

 

Anamariaid="Comic Sans MS">id="blue">[mamica] lui [copil] Iuliaid="Comic Sans MS">id="blue"> (23.03.2006)id="purple">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...