Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Nastere intarziata?!


Recommended Posts

Buna ziua tuturor celor ce citesc acest mesaj. Imi cer scuze daca am postat necorespunzator, insa nu sunt inca, din nefericire, in postura sa navighez pe aceasta sectiune de forum si nu am stiut daca mai exista vreun subiect similar. As dori un sfat pentru fina mea; pe parcursul celor 9 luni de sracina a facut 3 ecografii (nici una 3D). De fiecare data a primit rezultate diferite in ceea ce priveste data nasterii (cuprinse in intervalul 15.03-15.04). Marti, pe 29.03 a fost internata pentru a i se provoca nasterea; a facut ceva injectii cu calciu, etc dar s-a ales doar cu niste crampe. S-a mai facut o ecografie in urma careia i s-a spus ca pe 12.04 urmeaza sa nasca. Doctorita care o va asista la nastere a decretat in urma controlului ca, dupa calculele ei mai dureaza doar cateva zile (colul este deschis, iar copilul este angajat corespunzator, insa are capusorul "flexibil", nu fixat spre iesire). Precizez ca bebelusul este extrem de activ, iar atitudinea medicilor nu contine nici o umbra de pesimism. Va rog sa imi spuneti daca a mai trecut vreuna dintre voi printr-o situatie similara. Ce ar trebui sa faca fina mea? Ar fi bine sa mai consulte un alt medic? Mii de multumiri Adriana AdrianaB
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 11
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Asa am patit eu ,injectii cu calciu,internare in spital si asta pentru ca nu vroia Alexandra sa iasa .Intotdeauna m-am luat ca varsta a sarcinii dupa ecografie si nu dupa calculul cu ultima menstruatie asta pentru ca am avut ovulatie spre sfarsitul lunii ,poate acelasi lucru s-a intamplat si cu ea.Am stat cumintica in spital am suportat injectiile in fiecare zi si dupa 5 zile se pare ca s-a hotarat si fata mea sa iasa ,a decurs bine totul asa ca mai bine sa asculte de medicul care a vazut-o si sa nu se panicheze acum la sfarsit.Asta e parerea mea bazata pe sarcina de acum un an.

Bafta multa si tine-ne la curent!

 

Oana si Maria Alexandra(17.04.2004)id="red">

Martie-Aprilie

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna Oana,

 

Multumesc pentru raspunsul prompt.

 

Adevarul este ca mai nelinisti suntem noi, nasii, decat viitorii parinti. Ei resimt aceasta situatie mai degraba ca pe un disconfort decat ca motiv de ingrijorare.

 

Ei sunt la prima sarcina, noi nu avem inca copii si deci nu ii putem sfatui in vreun fel; de acceea am apelat si la parerea voastra, a mamicilor care ati trecut printr-o situatie asemanatoare.

 

Multumesc inca o data

 

P.S. Sa inteleg ca vom avea o finuta foarte capricioasa?

 

AdrianaB

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si eu am trecut prin asa ceva. La ecografiile efectuate pe perioada sarcinii mi s-a spus ca voi naste intre 26 iunie si 6 iulie. Dar, deoarece pana pe 10 iulie nu am nascut, am fost internata si am urmat, de asemenea, un tratament cu calciu gloconic si ulei de ricin. Am nascut pe 15 iulie, la 19:15, natural, dupa un travaliu de aproximativ 2 ore si jumatate.

La nastere, deoarece am depasit termenul, baietelul avea manutele si piciorusele "creponate", dar asta a fost tot.

Cel mai bine este sa astepte, mai ales daca este sub supraveghere.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc, fetelor, pentru incurajari.

 

Intre timp situatia pare sa se agraveze; ieri 05.04 fina mea a fost din nou internata si i s-a mai facut o ecografie, in urma careia i s-a spus ca bebe este susupect de insuficienta cardiaca (intrucat are inima prea mare).

 

Aceasta suspiciune nu a mai fost formulata pana acum la nici unul dintre controalele de pe perioada sarcinii; in plus, atitudinea medicilor cam lasa de dorit: cand doctorita a cerut parerea sefului ei, acesta, vizibil iritat ca fusese deranjat, a mormait doar ceva de genul "este decizia ta (adica a colegei lui) cum sa procedezi".

 

Doctorita a expus problema intr-o maniera destul de grava: este decizia finei mele daca sa nasca prin cezariana sau normal. In caz de cezariana, daca copilul nu supravietuieste(a sugerat deci si posibilitatea asta) fina mea va mai putea avea doar un singur copil.

 

In cele din urma, fina mea va mai face astazi inca o ecografie la o clinica particulara, ca sa confirme/infirme "diagnosticul". Oricum, intuitia ei de mama (barometru extrem de important in asemenea situatii) ii spune ca totul este ok.

 

Precizez inca o data ca la ecografie bebe pare ca de abia a ajuns la termen, in timp ce ultimul CM l-a avut acum mai bine de 42 de saptamani.

 

Va rog, daca puteti sa ne ajutati cu un sfat

 

AdrianaB

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc pentru incurajari.

 

Am vesti bune: am o finuta frumoasa si sanatoasa, care s-a nascut sambata 02.04 prin cezariana. S-a aplelat la cezariana intrucat mamica era prea extenuata pentru a mai face fata travaliului. Ulterior, medicul neonatolog din spital a infirmat in totalitate rezultatele de la ultima ecografie care alarma in mod nejustificat parintii.

 

Adriana

 

 

 

AdrianaB

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cu putina intirziere,raspund si eu.Poate ca pina acum a nascut deja,caz in care ii doresc multa sanatate si un bebe[bibe]frumusel,sanatos si voinicel!

Nu stiu de ce se provoaca nasterea inainte de termen,sau chiar putin dupa...daca bebe e ok,se paote naste si in saptamina 41,chair 42.Asta cu conditia monitorizarii ecografice f.atente,pt.ca placenta imbatrineste rapid.Eu am nascut la peste o saptamina dupa termen,prin cezariana deoarece nu am avut deloc dilatatie iar [bibe]- mare ( 4.200 gr.).Riscuri n-au fost,m-am simtit excelent iar copilul a fost ok,scor Apgar 9(maxim la cezariana).Cit priveste urmatorul copil, medicul meu ma asteapta cu drag peste 2 ani.

Sper din tot sufletul sa fie bine pt.finuta ta! Iti doresc mult noroc si sa ne auzim cu vesti bune!!

 

Jojonel si bebe Freddy

http://community.webshots.com/user/gabi_richter

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si inca o completare,pt.cele care nu stiu: virsta sarcinii data de ecografii nu e chiar cea mai exacta,se bazeaza pe parametrii de dezvoltare fizica ai embrionului.Copilul meu a fost maricel inca de la inceput ,daca ne luam dupa data probabila a nasterii data de ecografii,ar fi trebuit sa nasc cu trei saptamini mai devreme decit am nascut eu[:D].

Copilul era dezvoltat ok la 3 kg.si ceva,dar a stat in burtica pina la 4 kg.si n-a vrut sa iasa de bunavoie[:D]

 

Jojonel si bebe Freddy

http://community.webshots.com/user/gabi_richter

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...