Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Mamici din Canada (10)


Recommended Posts

  • Răspunsuri 146
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Iselin, cred ca cel mai greu mi s-a parut anul trecut, primul Paste in Canada, la putin timp dupa sosire. Am pregatit tot ce stiam de acasa, am incercat sa traiesc sarbatoarea, dar parca aveam un nod in gat tot timpul (desi afisam un zambet mare), am fost singuri, singurei. Cand ne-am sunat rudele a fost chiar mai greu, ei erau impreuna, noi singuri... si departe...

De Craciun a fost mai bine, am fost intre prieteni, oricum, e o atmosfera de sarbatoare generala, iar bradul impodobit te inveseleste.

Pastele de anul asta a fost mai bun decat primul, intre timp am ajuns sa ne obisnuim cu departarea de cei dragi, am cunoscut mai multi romani, ne-am mai facut prieteni, dar mi-a parut rau ca nu am ajuns la biserica, pentru ca in orasul meu nu este biserica ortodoxa. Nu stiu voi cum sunteti, dar mie imi lipseste clopotul bisericii in zi de sarbatoare. Dar cred ca va fi tot mai bine, ne facem traditii si aici, invatam sa traim bine si asa, adica sa scoatem tot ce se poate, ce e mai bun, dintr-o situatie data...

 

Eu nu strivesc corola de minuni a lumii (L. Blaga)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da, Donia cred ca ai dreptate, cred ca invatam sa traim bine si aici. Aici nu prea am gasit acea efervescenta de acasa. Nu sunt nostalgica, nici macar dezradacinata, caci a fost o alegere.

 

Nu sunt primele Sarbatori aici, si amici sunt, dar ...

 

Tu unde locuiesti, daca nu sunt indiscreta?

 

Pupici, si ar trebui sa sarbatorim inca, nu s-a terminat Pastele!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Khristin, tare faine ouale, parca imi fac cu ochiul! Ce dulce e micuta voastra, am tras cu ochiul si la ea!

Eu si anul asta am avut tot vopsele pastel, si imi lipsesc nuantele tari de acasa, si poate asta e un amanunt in plus pentru care Pastele nu e la fel. Plus ca acum suntem noi minoritari, nu e mai e framantarea aia generala, efervescenta, cum spui tu, Iselin... Acasa toata lumea se pregatea pentru sarbatoare, discutam de post, curatenie, planuri, simteam ca apartin unei comunitati, aici imi lipseste sentimentul ca impartasesc cu intreaga comunitate o sarbatoare atat de importanta.

Dar, ma rog, nici eu nu regret ca am ales sa vin aici, trebuie doar sa ne adaptam traditiile si sa dam un sens sarbatorilor intr-un mediu nou si diferit, nu?

Iselin, noi locuim in Ontario, intr-un orasel mic, Woodstock. De unde la inceput am cunoscut o singura familie de romani si ne-am considerat norocosi ca exista si ei, acum cunoastem mai multi romani care locuiesc aici. E placut asa, cu unii ne vizitam, cu altii doar ne stim, dar ne mai intalnim la cumparaturi, la plimbare... e placut.

Si da, inca sarbatorim, azi mergem la stropit!

 

Eu nu strivesc corola de minuni a lumii (L. Blaga)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc de aprecieri fetelor, sinteti voi dragute [il]. Cand le-am scos din apa, pareau ca oua de "aliens" [bang], mai ales cele galbene, foarte pastelate, si chiar ma infuriasem ca vopseaua era adusa din RO, si tocmai imi juram ca o sa trec la pastilele din CA. Culmea e ca s-au inchis la culoare destul de mult dupa ce am aplicat solutia de luciu, iar a doua zi erau asa cum le vedeti acum. Si, pt. ca mi-au murit laudatorii, trebuie sa va spun ca sarmalele in foi de vita mi-au iesit delicioase ....nu stiu cum se face ca in tara nu faceam niciodata, vad ca acum incep sa ma specializez din ce in ce [:D]. Voi ce ati mai gatit, cum ati petrecut? Pupici voua si puilor vostri,

 

Cristina

 

noi

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si noi am petrecut bine. Foarte bine. Adica cu de toate. De gatit am gatit de toate: ciorbita, curcan la cuptor, salate, oua cu hrean, pasca, prajitura, dar nu a fost la fel ca altadata.

 

Puiul meu, care are abia doi anisori nu intelegea ce sa fac ea cu chestia aia rosie cand ii spuneam: hai sa ciocnim. Apoi a inteles si dorea sa le ciocneasca pe toate.

Si in plus a incercat sa muste din oul rosu cu tot cu coaja. Normal ca nu a putut, era dur.id="blue">

 

[bis][bis]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:Originally posted by Donia

... noi locuim in Ontario, intr-un orasel mic, Woodstock. De unde la inceput am cunoscut o singura familie de romani si ne-am considerat norocosi ca exista si ei, acum cunoastem mai multi romani care locuiesc aici. E placut asa, cu unii ne vizitam, cu altii doar ne stim, dar ne mai intalnim la cumparaturi, la plimbare... e placut.Si da, inca sarbatorim, azi mergem la stropit!Eu nu strivesc corola de minuni a lumii (L. Blaga)


id="quote">id="quote">Donia, nu la voi este epidemia de pojar? si.... catzi romani sunt in woodstock? sau vorbesti de romani asa, in general, in canada?Mama mandra de Dan Andrei (24/03/1996) si Thomas Adrian (18/01/2004)http://community.webshots.com/user/lidia67
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...