Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Dr. Tutunaru (10)


clio

Recommended Posts

Magg, ca sa te linistesti cat de cat: eu cand l-am nascut pe Filip avea retard de crestere 2 saptamani. Niciodata nu fusese mai mare decat varsta lui, iar prin saptamana 35 cand am aflat asta chiar la T la spital am crezut ca inebunesc, si eu tot asa nu-l mai vazusem pe bb de mult. M-a trimis la Iosup la eco sa-mi faca o masuratoare mai fidela. Rezultatul a fost acelasi. Si tot asa toate organele erau in retard. Mi s-a explicat atunci ca asta nu este asa de grav fata de cazul in care un organ ar fi fost dezvoltat iar altele nu. Ideea este ca pana la 39 de saptamani am avut acest retard iar T mi-a zis "nu-i nimic, o sa nasti o matza de 2.800g asta-i tot." Si asa a fost. Sigur sigur nu mi-a putut spune nimeni de unde aceasta intarziere de crestere, dar eu am tras cocluzia ca s-a tras de la ir-uri cu care avusesem probleme pe la 20 de saptamani si facusem tratamentul cu pregnyl. Ei, atunci copilul meu a suferit nefiind hranit cum trebuie si a ramas in urma si nu a mai recuperat. Asta este ce cred eu, repet, caci sigur nimeni nu mi-a zis nimic, si nici eu nu m-am dat de ceasul mortii sa aflu cata vreme T m-a asigurat ca copilul este doar putin mai mic.

Sper sa fie si la tine ori o greseala de eco, ori ceva similar cazului meu. Poate chiar va recupera intarzierea. La tine e inca devreme, eu am depistat intarzierea aproape de momentul nasterii [:D]

 

Andreea mamica lui [copil] Filip Stefan

Pozici cu Filip

Cum s-a nascut Filip

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 141
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Androix, id="orange">

[pup]lui Filip! Acuma, cum o vrea Dumnezeu...Al meu a avut si momente in care a fost inainte cu 2 saptamani, apoi s-a cumintit si a revenit in grafic, dar mai mic nu a fost nici macar cu 1 zi.

De asta m-a socat ecografia de azi...Greseala de eco nu e sigur, am mai facut eco la tipa asta si stiu ce poate...

Si eu aveam IR-urile marite la 20 de s, dar bb era in grafic.

 

Adriana mica, id="purple">

Am vrut sa il sun, dar apoi m-am gandit ca mai bine astept pana la programarea de miercuri. Daca in 3 saptamani bb a ramas in urma cu 10 zile, ma gandesc ca si pana miercuri o sa mai apara ceva nou - adica ori mai recupereaza ori , Doamane fereste, se mareste decalajul.

 

Ma bate gandul sa ma programez si la Iosup, dar poate intai astept sa vad ce o fi miercuri la T.

Magg [gravi]23 s+

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:Originally posted by Mit

Am facut programare la doctor Iosup pe 9.02 si vreau sa va intreb daca trebuie sa iau cu mine CD sau casta, sau inca ceva nu stiu.

ajutati ma VA ROG


id="quote">id="quote">

 

Daca ai programare la Centrul Medical Unirea, atunci ai nevoie de caseta VHS. Nu stiu pentru celelalte centre.

 

Mult succes!

 

Steluta [gravi] 20+.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ce se intampla fetelor cu voi? Ocupate?

 

Eu am fost ieri la T cu analizele, sunt super ok, avem liber la facut bb. Ce bineeeeeeeeeeeee!!!!!!!

 

Ati mai fost la cabinet? Mi-a placut pt ca nu mai este santier in lucru, a schimbat usile....etc. E mult mai placut. Oricum nu asta conteaza, ci rezultatele.

 

Va[pup][pup][pup]si va doresc week-end placut.

 

marinar

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Uki eu am fost prima data la 13.01.2006 si nu era aranjat la intrare, acolo unde asteapta fetele. In cabinetul propriu-zis a fost super. Chiar imi place ca nu ai impresia nici o secunda ca esti la dr.

Eu am vrut sa zic doar ca de cand nu am mai fost eu a schimbat toate usile, inclusiv pe cea de la camera de consultatii- ca ssa nu spun cabinet. Intelegi tu ce vreau sa spun.

 

marinar

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

adriana, felicitari. acum esti oficial [gravi][pup].

 

cu triplu test as vrea sa pot da o mana de ajutor, dar eu am ales sa nu-l fac. tocmai pt ca nu da un raspuns sigur, ci un risc. asa ca am decis sa nu ma stresez inutil, ca -mi sta in fire...

 

echo la iosup... el scrie in mare pe foaie, dar toate masuratorile sunt pe foicelele atasate.

 

si fi-mea era cu retard... la 26 de sapt imi iesera 15 zile... pe eco de la spital, dar am facut iar masuratorile la iosup si a pastrat mereu retardul de 4-5 zile, desi la 14 sapt nu-l avea. atata timp cat e dezvoltat propo9rtional, e ok. na, io nu stiu sa fac copii mari, la productieam scos doua matze, una de 2900, una de 2850.

 

streptococul... l-am gasit la 36 sap-t si l-am "atacat" dupa antibiograma. important e in preajma nasterii sa-l tratezi...

 

gata, va [pup], ca s-a trezit gaza mica cu foamea-n gat.

 

Cristina [copil]Andrei-Razvanid="blue">(2.08.2003)id="size1"> si [bibe]Iris-Sabinaid="red">(17.11.2005)id="size1">id="Comic Sans MS">

Andrei si Iris

Nazdravani de august-septembrie 2003

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cristina,

Sa-ti traiasca cele doua 'matze' ca sunt tare frumoase...

Sa inteleg ca la Iosup ti-a iesit un retard de crestere mai mic, de 4-5 zile?

La noi si la 14 s si la 20 de s a fost ok (ca dimensiuni, altele nu au fost OK [:D]), deci nu stiu ce nu i-a convenit lui bb deodata, de s-a intors cu fundul (asa sta acum) si nu a mai crescut.

In fine, daca imi iese o matza tot asa dulcica cum ti-a iesit tie prima, ma declar multumita.

Magg [gravi]23s+

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...