Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Dr. Tutunaru (10)


clio

Recommended Posts

 

Buna fetelor!

 

am citit zilele trecute povestile celor 2 fete care au nascut recent, of ce sa zic, m-au impresionat si totodata parca si vedeam aievea...

 

Madalina, tu oarecum ai scapat usor! felicitari si sa-ti traiasca Mirunica![pup]

 

Loredana,in povestea ta, am citit multa suferinta, durere, ce rau imi pare, si totodata ma oftic pe naestezistii astia tampiti, care "si-au inchis telefoanele"[haibat]

pe de alta parte, bine ca s-a terminat cu bine! si tu si bebe sunteti ok. toate trec...insa cred ca pt tine, ca si pentru noi toate, amintirea nasterii va ramane mereu , of...m-am descurajat putin in ceea ce ma priveste[V]

 

am vazut si pozele, ce fetite frumusele! [copil][pup][pup][pup]

 

sa aveti o saptamana frumoasa![flo]

 

ps. pt [gravi], sarcina usoara! greturi putine[:D]

 

[:)]Mariuca(31 dec.2003)[:)]id="blue">id="Script MT Bold">id="size2">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 141
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Hai ca pe prima pagina spuneam ca o sa nasc prin cezariana si iata ca am nascut la 37 de sapt. si 2 zile, natural cu peridurala, pe data de 2 ian., o printesa frumoasa pe nume Bianca zisa Biaid="red">[;)].

 

Sa va zic povestea nasterii:

Povestea nasterii Bieiid="red">

Fetelor povestea nasterii Biei mi-a ramas intiparita ca o experienta deloc traumatizanta si plina de emotii. Nici in cele mai optimiste scenarii ale mele nu am crezut ca voi fi asa placut impresionata de modul in care a decurs totul..Dar hai sa incep sa va zic…

Era duminica seara…data de 1 ian. 2006…eu stateam la calculator si eram pe messenger cu o mamica de la noi-dec…vorbeam de nastere, de T..de epiziotomie si cezariana…de toate…in ziua aia pierdusem putina apa si ma gindeam ca Bia o sa mai astepte mult si bine pina sa vina pe lume…eram deci, intr-o stare aparenta de liniste…Dan era plecat la un prieten, la citeva blocuri distanta…eu mi-am zis…hai ca-I 21:00 si ceva, am stat destul pe calc…sa ma pun in pat…In sufragerie am o canapea, imi aranjez pilota si ma asez pe o parte…nici nu ma intind bine si simt o lovitura in col…zbang…si deodata cum stateam pe o parte, incepe sa tisneasca apa din mine, ca dintr-o arteziana…calda pe picioare…ma dau jos..mi-am dat seama ca am comis-o…in picioare apa continua sa curga….mi-am zis “E clar. Azi sau maine nasc sigur”! Il sun pe T si-mi zice sa merg la spital sa ma vada cineva si daca apa s-a rupt, sa-l sun de acolo...De emotie nu mai gaseam nici telefonul sa-l sun pe Dan...il gasesc si-i zic...in 5 minute vine acasa…Ma duc la baie sa ma toaletez..ma apuca instantaneu si treaba mare (lucru care s-a dovedit de folos ca am scapat de clisma la spital)…ma bag la dus…imi dau seama ca nu am aparat de ras, asa ca in zona cu pricina ramin nerasa..imi zic..nu mai conteaza, ma fac aia acolo…culmea, ma gindesc ca nu am nici pedichiura facuta…dar ce sa-I faci…asta este! N-oi avea eu cele mai urite unghii?!!! Dan ajunge acasa in 5 minute de cind l-am sunat…imi zice sa stau calma, ca va fi bine…eu imi bag in bagaj ultimile lucruri: cana, lingurita, etc…luam bagajul si plecam…pe strada se circula de nota 10, asa ca ajungem repede..burtica nu ma doare decit ma jeneaza nitel…Ajung la spital ma schimb in halat si urc la Maternitate sa ma vada cine-I pe acolo…Doctorita de garda ma paseaza unei fete…ma sui pe calul balan, vine doctorita de garda baga deste, apa tisnea de cind m-am pus pe cal, zice “dilatatie 3”…ma lasa acolo, vine o fata si ma rade, eu tot intreb…ce fac? Ramin sau nu? Nasc azi? Eu inca nu pricepeam ca daca apa tisnea asa din mine urmeaza sa nasc…Asistenta si doctorita vorbesc cu T..vorbesc si eu…si ramin in asteptare…ma plimb pe hol, timp in care pierd apa si las dire pe podea…ma duc sa-mi iau vata si ma tot plimb…vreo ora…T vorbeste si iar vorbeste cu doctorita si eu ma intreb ce fac ei cu mine…ma mai plimb mult? Le zic ca eu trebuie sa nasc cu cezariana ca am displazie de sold…Vorbesc si eu cu T: “Auzi tu chiar vrei cezariana? Ce-ar fi sa incercam peridurala, ca bb e mic?!” Eu in clipa aia ii zic: “Ca mi-e frica si daca ma doare si nu prinde? Eu nu rezist la durere!“ El: „daca nu prinde facem cezariana!“ Eu acum ma gindesc ca poate a zis asa...parca vad ca nu era de fapt pe acolo nici un anestezist pentru cezariana...Imi zic si-mi fac curaj sa fac ceva cit mai repedem peridurala, orice, ca mi-e frica sa nu inceapa durerile...ma urca iar doctorita pe masa...baga o mina si simt ca desface parca acolo ceva...ma doare nitel cam tare burta si striga: „e deja dilatata 4“...Eu care citiseam povestile horror cu dilatatie 0 si dureri groaznice imi zic: „Ce misto! Nu ma doare f. tare si sunt deja dilatata 4!” Capat curaj pentru epidurala…Ca din pamint apare si anestezista cu trusa ei de peridurala, altfel Dan trebuia sa alerge prin oras sa-mi cumpere, de la farmaciile care erau atunci deschise pe 1, trusa…si va dati seama ca sigur dadeam in bilbiala ca ma apucau durerile pina se intorcea…A fost mana cereasca sa vina anestezista si cu trusa ei…Ma pun pe pat, imi zic sa ma fac ghem si sa nu ma misc orice s-ar intimpla…simt acul..ma doare si ma misc…imi zice san u o mai fac ca urmeaza un ac mai gros si trebuie musai sa stau nemiscata…imi trec tot felul de ginduri prin cap…sa nu-I faca rau Biei injectia…string din dinti si simt tare acul…doare destul de rau…rau…dupa care imi zice sa nu ma misc sa ma intorc si sa stau pe spate…raman asa pe spate cu picioarele desfacute pe …ma uit la ceas..e vreo 23:00…intreb cind nasc..Mi se zice ca mult nu mai am. Ma gindesc daca nasc pe 1 sau 2…unde este T...Stau linistita, nu ma mai doare deloc burta…dar ma gindesc…daca nu prinde? Ce ma fac! Moasa ma controleaza si nu simt nimik...imi zice sa-l sun pe T si o aud...“noi va asteptam ca avem dilatatie 9-10“...Eu ma gindesc ca nasc si nu ajunge T la timp...in 5 minute in vad ca apare...se aseaza pe acolo si povesteste ceva vreo 5 minute...eu nu-l aud ca ma gindesc „pai eu cind nasc??!!“ Zice „hai sa vedem cum stam“...baga mina...simt ca umbla, dar nu ma doare nimik....zice „hai ca nasti imediat, in 5 minute, mergem“. Ma dau jos, merg in sala de nasteri...ma urc pe scaunul cu pricina...T imi zice cind ma trece treaba mare sa ma screm..incep sa ma screm...el zice „hai ca vine. Inca o data“...Ma intreaba daca ma doare...nu pricep de ce..abia pe urma imi dau seama ca imi facuse epiziotomia, dar ii zic ca nu simt nimik...El zice „f. Bine.“ Iar ma screm si ma apasa moasa si inca o tipa pe burta...parca imi iau toti respiratia..tip, dar nu stiu de ce...din cauza presiunii cred, pling , rid si T striga ca e foarte bine si ca iese, simt o miscare de rasucire...imi zic ca alea sigur erau picioarele Biei si o vad ca iese si o iau in primire 2 tipe, ea plinge, eu pling si sint fericita, se ocupa tipele de ea si mi-o dau asa alba sa o privesc citeva secunde...sunt asa de fericita si de uimita..ca nu mai am cuvinte...T zice ca o sa ma doara ca umbla sa vada daca m-am curatat bine...ma doare nitel, dar nu tare...eu sper sa-si faca efectul anestezia in continuare (intre timp mi-au mai bagat)...apoi trece la cusut...vad intr-o vitrina dintr-o parte ca ma coase, dar nu simt nimik...Ma gindesc..Doamne ce usor am nascut...nu-mi vine a crede ...ma coase...ma ajuta fetele sa ma dau jos si ma pun in pat...asta este tot...Nu mai vad nimik in jur sub influenta emotiilor...ma gindesc numai la ea...El iese, trece pe linga Dan care il intreaba ce fac, cum ma simt...T zice ca bine si sa mearga sa-si vada fetita...Dan crede ca glumeste ca doar in urma cu 10 minute trecuse pe linga el sa vina la mine si-l intreaba „e na, a nascut? Glumiti!“...T ii mai zice o data sa se duca la neonatologie sa o vada pe Bia...se duce si ii pune puiuta in brate si mi-a zis ca in clipa aia a simtit ca face pp pe el de bucurie...Uff ce rau imi pare ca nu i-am vazut fata cind a luat-o pe Bia in brate...Dan vine la mine si peste 10 minute ne-o aduce pe Bia si stam cu ea citeva minute...Suntem in extaz toti 3...Ce bine e cind totul se termina cu bine!

Hai ca v-am spus si povestea nasterii Biei!...

Daca vreti poze, gasiti la Cafeluta in albumele "A venit Bia", "Bia la 1 sapt.", "Bia la 2 sapt.", "Bia la 3 sapt." si "Eu si Bia"...T este cu adevarat un doctor de nota 10!id="red">

 

Cafeluta mamicutaid="size2">id="blue">

 

[/url]"]Biencuta dragutaid="size2">id="blue">

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Felicitari CATALINA! Super povestea nasterii! Seamana intru-catva cu a mea, numai ca tu ai nascut mult mai repede.[cool][cool]

Am vazut si pozicile, ai o fetita tare frumusica ( ca si mamica ei) si din ce am citit pe forum e si tare cuminte. Sa va traiasca si sa va aduca numai bucurii! [pup][pup][pup][pup][pup][pup]

 

[mamica]Madau si [bb]Miruna (15 dec 2005)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetelor,

 

Impresionante povestile despre nasteri; am plans literalmente(si de bucurie pentru minunea care s-a savarsit, si de suparare pe un sistem medical rigid si fara scrupule uneori).

Loredana, Madalina si Cata, sa va traiasca puiutii si sa va bucurati de ei.

 

Eu sunt in ziua 26; mintea mea incepe sa o ia razna, imaginand simptome mai degraba inexistente. Dar daca, totusi...? Of, fetelor, as vrea sa pot avea o atitudine rationala in asemenea momente, dar nu reusesc oricat as incerca. Singurul aspect pe care il am totusi la nivel rational in vedere este ca, daca s-a intamplat minunea, trebuie sa dau fuguta la T. pentru tratament. Sambata fac test, si pe urma vedem ce este de facut: imi incarc bateriile pentru o noua luna sau pun mana pe telefon sa ma programez la cabinet.

 

Adriana

Pozici

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

Buna!

 

Catalina, am citit povestea nasterii Biei!!! ce mai, sunteti niste norocoase, bravo! ma bucur ca a fost asa usor! asa mai merge...[pup]... esti asa frumoasa, mama-mama! o sa te mosteneasca fetita, e si ea roscatica?[olala]

 

mey, dar si la voi tot "ursulet" ii zice?[:D](doar ca are oki albastri si muschi[;)])

 

Adriana, tin pumnii sa fie cum iti doresti![gravi]

 

 

ps. si un mic anunt...de la 1 feb ma duc la munca...[q], asa ca... scapati in sfarsit de mine[:D]id="size1">id="red">

 

[flo]

 

[:)]Mariuca(31 dec.2003)[:)]id="blue">id="Script MT Bold">id="size2">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mercic mult fetelor...sunteti niste scumpe...pupici si bbiilor vostri frumosi...Biaid="red"> nu e roscata, si suntem mirati ca ma asteptam sa fie blonda sau roscata...acum e un saten cam cum e taticul ei (desi el a fost blond pai cind era mic)...dar oricum nu stiu ce culoare va avea pina la urma ca sprincenele le are blonde[;)]...oricum un lucru este sigur...e frumusica foc..Cit priveste sarcina si nasterea am avut un noroc chior...Sotul zice sa mai facem in curind un bb..baietel..daca as stii ca totul decurge ca prima data m-as apuca si maine...totusi o sa mai asteptam ceva, pentru ca vreau sa mai creasca Bia!Adriana Mica id="red">iti tin pumnii sa se lase cu ochisori!

 

Cafeluta mamicutaid="size2">id="blue">

 

[/url]"]Biencuta dragutaid="size2">id="blue">

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...