Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Dr. Tutunaru (11)


clio

Recommended Posts

Adriana, cam tarziu vin si eu cu un raspuns...la eco la dl dr Iosup nu trebuie sa fi cu vezica plina, desi este eco abdominala...iti spun sigur ca eu sunt patita[bang]...am intrebat si eu pe forum si mi s-a spus contrariul...ci vezica plina...si m-am chinuiiiiit...si dl dr mi-a explicat ca m-am chinuit degeaba fiindca la 14 sapt lichidul amniotic tine loc de lichid...

iar despre eco la dl dr T, la eco de la 16 sapt pt TT, de unde ma pregateam eu cu sarg pt eco transvag...imi zice dl dr"stop...gata, ai scapat de eco vaginala...de-acum numai abdominala"...ulterior am mai citit pe net ca eco vaginala se face pana la 14 sapt

 

Sper ca ti-am fost de ajutor

Sarcina usoara in continuare si bb sanatos si mancacios...

 

aaa, nici mie nu mi-a zis dr T nimic de sex, iar la 15 sapt mi-a zis dr Iosup ca e fetita[bis]

 

Eliza [gravi]19+[fetita]si Mara (24 ian 2002)

ticker bebe

________________________

"Tot ceea ce se petrece are un anumit sens"(Gabriel Garcia Marquez)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 143
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Fetele, am si eu o intrebare. Din ce luna a sarcinii face Dr. T control normal - pe masa. Eu am 20 de sapt si o sarcina fara nici o problema si sapt viitoare vreau sa merg la el. Pana acum nu am facut decat eco la el si morfo la Iosup. Credeti ca daca totul iese ok la Iosup ma mai urca si pe masa? Sper sa nu , da poate fetele mai avansate in sarcina o sa imi raspunda.

 

Va pup

 

iulenca

 

http://tickers.TickerFactory.com/ezt/d/1;10051;103/st/20060816/dt/8/k/32fc/preg.png

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Iulencaid="red"> daca totul e ok nu te suie pe masa decat cu 2-3 saptamani inainte de nastere sa faca evaluarea bazinului, coborarea fatului, etc. De ex. pe mine m-a controlat doar o data la 24 sapt ptr ca dupa echo de la Iosup aveam colul usor scurtat si ceva dureri, si bine a facut ca imediat dupa am si facut cerclajul. Na, ghinion. Apoi din 2 in 2 sapt eram la control pe masa [bang][bang][bang].Dar daca totul e ok, poti sa stai linistita din punctul asta de vedere, o echo ii este de ajuns[:D][:D][:D].

Sarcina usoara in continuare [pup][pup][pup][pup]

 

[mamica]Madau siid="black">id="Arial Black"> [bb] Miruna (15 dec 2005)id="Arial Black">id="red">

[foto]POZICI

ASA S-A NASCUT MIRUNA

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna gravidutelor,

Adriana mica, dr. T chiar nu ne da nimic scris la eco, masuratori ceva?? Si eu ma duc la dansul pe 27 martie si ma gandeam ca pe langa poza imi da si ceva scris sa duc si eu la medicul de familie.

Pupici,

Dani [gravi]10 sapt +

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

danip,

iti poti lua cu tine un memory stick si sa il rogi pe T sa iti puna ecografia.Se inregistreaza inclusiv masuratorile, asa ca acasa poti nota in voie cat are bb pt doctorul de familie. S-ar putea sa se poata da si print, dar eu nu am incercat, nu mi s-a parut important...

Incearca sa ai la tine un memory stick mai mare (ca si capacitate, ocupa muuuulta memorie ecografiile astea...)

Magg [gravi]cu Nichita 30de s+

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

adriana,

id="red">cred ca danipid="orange"> merge cu datele la doctorul de familie de drag, nu din necesitate...practic doctorul de familie e obligat sa va cantareasca, sa masoare periodic burtica (dar cred ca din semestrul II) si sa va ia tensiunea...restul e treaba lui T!

Mie chiar mi-a taiat de pe eco la Iosup remarca "placenta previa" si mi-a spus ca interpretarea ecografiei e domeniul lui. Si avea dreptate, fiindca "previa" e o placenta de 28 de saptamani, la 20 de saptamini cat aveam eu atunci nu era corecta clasificarea...

 

Mamicile sau burticile mai mari - am o dilema! Din ce saptamana de sarcina se merge la control la 2 saptamani in loc de o luna?

 

A, eu tocmai am aflat ca va fi cezariana la mine, o problema cu un ochi care ma obliga dupa nastere sa fac si un tratament...id="blue">id="Comic Sans MS">

Magg

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Maggid="red"> daca nu ai probleme care sa necesite un control mai des abia in ulima luna te vei duce saptamanal la control. Nu e o regula, asta discuti cu T, ca el iti spune de fiecare data cand trebuie sa mai vii. Deci daca e totul ok te poti duce doar lunar la control, daca-s ceva probleme te poate chema si de 2 ori/sapt.

Eu am mers de 2 ori/luna de la sapt 24, motivele le-am spus mai devreme.

Poop

 

[mamica]Madau siid="black">id="Arial Black"> [bb] Miruna (15 dec 2005)id="Arial Black">id="red">

[foto]POZICI

ASA S-A NASCUT MIRUNA

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[blue]Madau,

 

Sarumana de raspuns![pup]

IO mai am un mare stres legat de [medic], am DPN pe 27 mai, si el in luna mai este f mult timp plecat. Imi este teama ca, chiar daca ma va programa pt cezariana, bb nu va fi kuminte si nu-l va astepta...Mai ales ca placenta mea imbatraneste cam de multisor (adica mai repejor decat ar trebui) si ma gandesc , doamne feri, sa nu cedeze inainte de cand om stabili noi programarea de cezariana (deocamdata nici macar nu stiu exact cand e T in tara si la cate saptamani ar vrea ma programeze).

 

Ma tot gandesc ca prietena mea a avut programare la ceza si, evident, i s-a rupt apa cu 1 zi inainte, s-a emotionat bb cand a auzit si a decis ca e cazul sa vina pe lume cand vrea el...Pe de alta parte multa lume imi spune ca si la cezariana e bine sa astepti pana incepe travaliul [alcool]adica pana e bb pregatit, si nu sa o faci mai repede...Evident, in cazul meu se exclude aceasta varianta, este prea riscant ca T sa fie pe la cine stie ce conferintze atunci...

 

DE curiozitate, stie cineva:

1. Care sunt datele exacte cand T pleaca din Bucuresti in luna mai?(o sa il intreb si eu peste 2 saptamani, dar poate a mai abordat cu cineva subiectul asta)

2. In cazul in care a fost vreodata plecat , ce medic i-a preluat responsabilitatile?

Pup gasca de mamici si bebici,

 

Magg [gravi]cu Nichita 30 de s+[/blue]id="Comic Sans MS">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Maggid="red"> si eu am auzit cum ca T ar fi mai mult plecat in mai, dar din pacate nu stiu exact cand. Oricum si daca stii...bebe tot cand vrea el vine. Insa daca ati stabilit ptr cezariana, nu cred ca te lasa sa nasti cu altcineva, te va programa cand e el aici. Insa stii tu..socoteala de acasa...nu prea se potriveste cu cea din targ. Daca citesti povestea nasterii la mine o sa vezi asta cu siguranta.

De nascut sau ptr alte probleme cand e plecat, te lasa pe mana dr Bogdan Alexandru ( rezidentul lui), mie mi-a dat nr lui de telefon sa-l sun daca e vreo problema. Deci banuiesc ca si acuma e la fel.

Pup la burtici[pup][pup][pup]

 

[mamica]Madau siid="black">id="Arial Black"> [bb] Miruna (15 dec 2005)id="Arial Black">id="red">

[foto]POZICI, POZICI NOI

ASA S-A NASCUT MIRUNA

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...