Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

un sfat... sau o parere


Recommended Posts

  • Răspunsuri 52
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Cineva a postat ceva de genul ''asteptam vesti de la tine''. Sincer, nu aveam de gand sa mai scriu ceva pe aici dintr-o mie de motive. Stiu deasemenea,ca nu ma poate ajuta nimeni, trebuie sa ma ajut singura. Insa noutatile sunt doua palme primite. Motivul? Nu intelegea domnul de ce mai iau anticonceptionale daca nu ma culc cu el. Si pt ca nu intelegea a considerat ca am amant (hotului de furat ii este frica...).Asa ca pentru amantul meu inexistent ( in starea in care ma aflu nu imi trebuie nici daca as sti ca nu mai vad in viata mea)am primit doua palme. Nu mai conteaza ca dupa aia si-a cerut iertare si a zis ca ii pare rau, ca ma iubeste, bla, bla, bla... .Acum rasfoiesc presa locala la rubrica ''inchirieri''.Si inca ceva mi-a disparut din blister pastila care trebuia sa o iau aseara. Chestia e ca nu stiu sigur ce s-a intamplat, ori am luat sambata doua (ma indoiesc, iau anticonceptionale de 15 ani si nu am gresit niciodata),ori a ''palmat-o '' domnul. Pe unii disperarea chiar ii duce la fapte necugetate
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ani, e groaznic ce ti s-a intamplat... Nu pot sa imi imaginez cat de groaznic a fost.

Insa, iti spun doar atat, chiar daca ma vor judeca altii: gandeste-te cat de disperat si de ingrozit este sotul tau din momentul; in care si-a dat seama ca nu poate fi sigur de tine. Adica, cand a realizat ca exista sansa ca TU sa-l inseli, a luat-o razna.

Iar faptul ca dupa ce si-a dat seama ce a facut, si-a ceurt scuze si ti-a spus ca te iubeste, arata ca atunci cand a realizat ce a facut - te-a lovit - a putut sa-ti spuna "adevarul"... ca te mai iubeste inca... poate nici el nu o mai stia.

Iti spun asta deoarece si eu am trecut printr-un astfel de moment (a fost la un varf de ac sa ma loveasca) dar tot nu mi-a spus ATUNCI ca ma iubeste sau sa isi ceara scuze imediat.

Eu as zice ca el abia atunci a cascat ochi isi si-a dat seama ce a facut si ca te poate pierde...

Asa inteleg eu aceste gesturi DISPERATE. Poate gresesc...

 

Ana

 

________________________

Annablue si Adita(1.11.2002)

"De noi depinde sa avem o viata frumoasa..."

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ANI, [pup] si te rog sa te gandesti ca, orice ar fi, viata merge inainte!

Ma pun in situatia ta si cred ca as reusi, cu mare durere in suflet, sa trec peste faptul ca m-a inselat daca ar fi un caz singular, o ratacire de moment. Dar nu as trece NICIODATA peste cele doua palme.

Cel mai rau este ca exista un copil la mijloc, copil care ar suferi enorm in cazul unei rupturi definitive.

Si vreau sa-ti mai spun ceva, si sper sa nu te supere: esti vinovata prin faptul ca ai luat totul asupra ta, casa, facturi etc.Asa fac si eu si simt ca mi-am pierdut respectul in fata sotului. Nu spun, ma iubeste dar a devenit nesimtit de comod. Lor li se cuvine totul. Nu au nici o responsabilitate, se culca si dorm linistiti chiar si atunci cand noua ne tremura genunchii de atata munca in casa si nu numai.Si e normal sa le vina idei...

Ai grija de tine, asa cum ti-au spus si fetele, nu mai fi cea care duce totul in spate. Fa doar strictul necesar pentru tine si copil. Iesi in lume, fa-te frumoasa, fii zambitoare cu toti si rece ca gheata cu el.

Iti doresc tot binele din lume!

 

 

poze

Povestea nasterii

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dupa tot ce am citit aici, am o singura nelamurire: Chiar toti barbatii sunt iresponsabili?! Si atunci tot noi ne numim "sexul slab"?

Ani3lla, si sotul meu era asa "aerian" si cu mult timp de "gandire" - pe care il folosea pt a-mi inventa mie amanti. Dar am cam pus piciorul in prag. Daca face parte din familie, se implica, daca nu, nu. Acum, dupa un an in care am fost divortati legal, am facut din nou starea civila si am inceput viata de familie impreuna cu o atitudine total diferita - si el, si eu.

 

Cu riscul de a repeta sfaturile dinainte, incearca sa gandesti la rece, fa-l cu tot dinadinsul sa inteleaga ce anume a facut cu tine si sentimentele tale si ce esti dispusa sa faci daca nu isi se trezeste la realitate repede.

Ai grija de tine si de fetita! [flo]

 

Kitty, mamica de Adi si Robi [box]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ddeocamdata astept, nici eu nu stiu exact ce. Probabil sfarsitul saptamanii cand trebuie achitate facturile. O sa fiu foarte diplomata si o sa-i cer partea lui de cheltuieli. Abia astept sa vad cum reactioneaza. Si nu stiu de ce, dar parca imi doresc sa reactioneze ceva de genul ''nu dau nici un ban la nimic''. Atunci am sa ma conving eu de iubirea lui si de vorbele mieroase pt ca tind sa cred ca il intereseaza mai mult confortul financiar pe care i-l ofer decat altele. Sa va mai povestesc o faza (pana la urma o sa va zic tot:) ). Intr-o zi m-am intors de la servici pe la 19.30. Intru in casa, el era tot un zambet. Liniste totala. M-a mirat faptul ca nu vine fetita ca de obicei sa sara in bratele mele si l-am intrebat: ''dar fetita doarme?''. Nu dormea, era la bona. Atunci l-am intrebat la ce ora a venit acasa si a zis ca pe la 14.30-15. Parca a cazut cerul pe mine. Pai bine mai omule daca ai venit la ora trei acasa si acum e sapte jumate nu puteai sa iei fata? O lasi prin straini si tu stai relaxat la tv? Ca sa nu mai zic ca bona sta un etaj mai jos, deci putea sa coboare in slapi, nu era mare lucru.Am fost sa iau fetita si bona m-a taxat''stiti doamna, ma gandeam sa imi dati mai multi bani ca uitati cat e ceasul, o tin cate 12 ore pe zi''.Bineinteles ca am fost de acord, gasesti atat de greu o femeie serioasa sa aiba grija de un copil. Cand am urcat acasa l-am informat: ''diferenta pe care a cerut-o o dai tu ''. Acum se duce si o ia repede ca si fata se mira '' ce repede m-a luat tati azi, nici nu am avut timp sa ma joc destul'':)).Ma conving eu incet de toate, bine ca mi-am rezolvat financiar problema unei eventuale inchirieri (am uitat sa va spun ca fac parte din acea MICA daca nu chiar inexistenta categorie de femei care nu are pus un leu deoparte sa nu stie barbatul). Va spun toate astea pt ca sper sa citeasca multa lume ( si femei si barbati )si sa traga invatatura. Intr-o familie banii se pun la un loc in parti egale daca se poate si cand se termina, asta e, nu mai mancam, nu mai plecam in concediu, amanam plata facturilor...etc. Nu iti face nimeni statuie daca tragi din greu sa fie de toate, dimpotriva.Asa gandesc in momentul de fata.Cam tarziu...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ani [pup]; mi se invart in cap o gramada de idei, dar imi vine f greu sa le scriu; este f traumatizanta o astfel de experienta; eu nu stiu cum as iesi dintr-o situatie ca asta; asa ca iti doresc sa ai muuuulta putere sa duci la capat povestea (oricare capat il alegi tu!)

Sa stii ca si eu fac parte din categoria celor care nu pun bani deoparte fara stirea sotilor; sper sa nu gresesc!

 

Marianaid="size1">, [sofer] Stefanid="size1"> (20.04.04),id="size1"> [copil] Simonid="size1"> (30.08.05)id="size1">

poze cu noi:id="size1"> 1id="size1">id="blue"> , 2id="blue"> si 3id="blue">id="size1">

Nasterea lui Stefanid="size1">

Nasterea lui Simonid="size1">

 

Sanatate Maxima!!!id="size1">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pai mai intai sa vad cum rezolva prb servicului ( sta in medicale de doua luni, motivand ca el nu se mai duce acolo, ca e departe de casa:). Asta desigur este motivatia lui, eu cred ca nu mai vrea sa dea ochi cu ''doamna'', parere pe care i-am spus-o si lui - pentru o bucata ofilita ti-ai lasat serviciul - si nu i-a convenit deloc. Odata l-am intrebat ''ti-ai gasit ceva de lucru?'' si a zis ca nu e treaba mea si sa nu ma intereseze si ca o sa inceapa lucrul in alta parte dar dupa ce se termina campionatul de fotbal ca vrea sa vada linistit meciurile:)))))). Acum campionatul s-a terminat si el sta tot acasa, iar eu fac haz de necaz. As vrea sa plec cu fetita dar ma gandesc ca poate sa zica ca am parasit domiciliul conjugal. Actiune nu pot deschide ca e vacanta judecatoreasca.... nici nu mai stiu incotro sa o iau.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mie mi se pare ca deja tu ai dat bir cu fugitii din "caminul conjugal"...

Doar ca nu ai plecat fizic de acolo...inca...

Cumva stai in expectativa, considerand ca NUMAI EL trebuie sa mai faca acum ceva, ptca tu ai facut tot ce depinde de tine ?...

Imi pare rau sa aud ca te-ai dat batuta deja.

Iti doresc mult succes in actiuniel pe care le intreprinzi!

 

Ana

 

________________________

Annablue si Adita(1.11.2002)

"De noi depinde sa avem o viata frumoasa..."

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...