Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Dr. Tutunaru (16)


clio

Recommended Posts

  • Răspunsuri 294
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Multumesc de raspunsuri.

Pana la urma am mers la spital si l-am gasit pe sectie. La halul in care eram de nemancata si dehidratata m-a internat pentru o perfuzie de glucoza cu vitamine si ceva metoclopramid cred. Abia aseara tarziu mi-am revenit si am putut sa mananc niste covrigei si sa beau apa. Eram atat de insetata ca as fi baut toata sticla dar nici pre multa n-am putut bea ca mi se parea ca mi se umple stomacul si imi vine iar rau.

Azi am scapat si am venit acasa. Din pacate pe medic nu l-am vazut decat fix minute ieri inainte sa-mi monteze perfuzia. Azi a fost atat de ocupat incat nici consultatiile nu le-a mai tinut.

Acum trebuie sa merg sa fac lista de analize si ma prezint la control si eu ca omul. Sper sa nu mai patesc ce-am patit.

Multa sanatate si voua [pup]

 

Andreea [gravi] mamica lui [copil] Filip Stefan

[testoasa]bb2

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna

 

Sunt si eu o graviduta a doctorului Tutunaru si desi nu am scris des, v-am citit mereu mesajele. Am o mare nedumerire...Despre ce lapte si biberoane este vorba? Fiindca eu mai am un baietel de 4 ani pe care l-am nascut la municipal si nu am avut nevoie de lapte praf si biberon ci numai de lapte de la san. Il alaptam la cerere (chiar daca in prima zi ...eu cred ca nici nu aveam lapte, dar il puneam mereu la san ca sa stimulez secretia). Nu a primit decit putina glucoza cu lingurita fiindca era prematur.Atit. Nu existau biberoane decit niste canite si lingurite de metal care erau sterilizate si erau hranititi prematurii care nu aveau putere sa suga (exceptie cazurile grave care erau hraniti printr-o sonda...dar tot cu laptele mamei). Spuneau doctorii ca daca le dam cu biberonul nu o sa mai accepte sanul fiindca e mai usor sa traga din biberon si ii invatam puturosi. De aceea nu inteleg politica Eliasului. Nu ne dau bebelusii sa-i alaptam?!!! Le dau ei lapte praf?!!!

 

Va pup

Diana

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

diana, sigur ca il alaptezi, este vorba de situatiile (cum a fost la mine) cand am avut cezariana, am nascut seara tarziu, fiind peste noapte la reanimare n-am putut alapta si normal ca trebuiau sa-i dea sa pape, in plus nici lapte nu aveam;apoi, cand mama n-are voie sa alapteze, despre asta se vorbeste; micutei mele nu-i ajunge laptele meu si vin si cu completare;

 

anasia mami de [bb] Alessia Anca

 

pozici

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Anasiaid="red">, ma duc pe 23 la controlul de 38 de sapt; probabil ca ma va programa atunci...sau asteapta un semn de la bebe, habar nu am; asa teama-mi e de operatie...vreau sa discut toate aspectele cu el sa vedem ce reusesc sa-l intreb

Tanima ar trebui sa fie externata maine din cate am auzit; sunt bine si ea si bebe

[pup]

 

Ana [gravi] 37w4d cu [baietel] Tiberiu Mihai

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Diana,

evident ca prima oara se incearca alaptarea la san. (si e foarte bine ca asta iti doresti, este cea mai buna solutie pentru bebe)id="size1">

Noi discutam de varinatele in care mamica nu are suficient lapte la inceput si este necesara o completare ,completare pe care o poate primi de la Elias (Humana, Milumil, ce o fi pe acolo acum) sau mamica, mai motzata, poate dori ca bebelusul sa manace un anume tip de lapte si atunci, evident, si-l cumpara...

 

Marair,

eu am pat pliant de la Graco. Are nivelul de sus, pe care teoretic trebuia sa il folosim pana la 3 luni[:D][:D]si nivelul de ....fund, ca sa zic asa, pe care il vom folosi in curand.

Noi l-am luat pentru ca intentionbam sa plecam la greu cu copilul. De plecat am plecat, am facut deja 6000 de km cu el, dar fara pat, pentru ca intre timp m-am indragostit de bouncer, si nu plec nicaieri fara el...iar amandoua obiectele nu incap in portbagaj!

 

Oricum,patul s-a dovedit extrem de util prin niste functii pe care eu le-am considerat un moft (vibratii si cantecele). Dar a fost modul cel mai rapid de a-i crea o rutina de somn golanului, si acum avem seri in care se adoarme singur, 'leganat' - corect ar fi "vibrat' de patul lui...

 

Si eu votez cu sacii de dormit! Primul sac i l-am luat din Germania si a fost cam scump, plus ca e doar pt 1-4 luni...dar acum i-am confectionat cativa si doarme excelent in ei, plus ca stiu sigur ca e invelit.

Dar daca nu pui copilul pana in 2-3 luni in sac, sa nu te astepti sa iti stea dupa aceea...se invata liberi si ii deranjeaza limitarile impuse de saculetz.id="teal">

 

Magda, mama de Nichita (9 mai 2006)

 

poze cu noi:

http://pg.photos.yahoo.com/ph/magghyc/my_photos

povestea nasterii unui pitic luptator:

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=77586

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetelor,

 

Felicitari celor care au nascut intre timp, si bafta celor care sunt pe ultima suta de metri!

 

Noi suntem bine, incercam sa ne adaptam cat mai bine la noua viata. Ca o paranteza, am fost destul de revoltata de conditiile din spital(de abia daca au tatii acces sa il vada 5 secunde pe bebe, in rest nici pomeneala de asistat la nastere sau macar sa fie alaturi de mamici pe perioada travaliului), precum si de atitudinea personalului. Exceptii exista, ca peste tot, dar nota generala este de ignoranta si indiferenta. Pacat ca T. nu are in spate un sistem care sa il sustina in ceea ce face; noroc cu Bogdan care ii tine locul cat este plecat.

 

Am si eu o intrebare: la controlul de 6 saptamani avem cumva prioritate la rand? Ma refer la acele situatii in care consultatiile sunt decalate(asa cum se mai intampla), iar eu nu prea am pe cine ma baza pt hranit bebe, caci mama se descurca destul de greu iar sotul vine acasa dupa ora21. Stiu ca de obicei este aglomeratie mare, si nu vreau sa supar pe nimeni.

 

Adriana, mami de bebe Tudor zis "Dudu"

Varsta Dudu

O raza de speranta...sau cum a venit pe lume Tudor

 

Pozici

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Stie cineva sa-mi spuna in cate saptamani recomanda Dr T. al doilea set de analize si in ce constau?

Eu am fost ieri la eco morfo si am vorbit si cu Dr. T.,dar am uitat sa-l intreb de al doilea set de analize si nici el nu a zis nimic.Mai am programare abia peste o luna si n-as vrea sa-l mai deranjez la telefon.

Multumesc.

 

Luminita[gravi]21+ [baietel][baietel]si [zana]Daria

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga Leviid="red">, din cate imi amintesc urmatorul set de analize il vei face la 28 de saptamani si consta in proba de sange, urina si cultura de col. Iti va da Mr T o hartiuta cu toate cele la controlul de luna viitoare!

Sarcina usoara in continuare! [pup]

 

Ana [gravi] 37w5d cu [baietel] Tiberiu Mihai

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...