Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Bebelushi GRASI - peste 4.500gr chiar 5 kg?


Recommended Posts

Copilul meu s-a nascut mare dar n-a ramas mare! Doar in primul an a fost peste media de greutate. Peste o luna are 4 ani si doar 16 kg! Si e inalt, deci pare si mai slab.

 

Eu in sarcina am pus 30 de kg!!!, dupa ce-am nascut au ramas 20 de dat jos si am scapat de ele cam intr-un an si jumatate.

 

Cristina,

mama lui

Bobita, zis si Robert, 14 decembrie 2002

Cresc...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 28
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Buna,

 

Primul bebe a fost de 4.450(57 cm) iar al doilea de 3.300(51 cm).

Primul seamana cu tatal lui, sora tatalui,cu bunicul lui..toti au avut in jur de 4.500. Toti sunt sanatosi tun, talie normala, chiar prea subtirei, nici vorba de diabet.

Cel de-al doilea seamana cu mine , eu am avut 3 kg si un pic la nastere.

N-are nici o legatura dimensiunea la nastere cu evolutia ulterioara. Sau poate doar in mica masura. Conteaza mult mai mult stilul de viata de dupa nastere.

Chestia cu diabetul...baliverne ale celor care n-au auzit de factorul ereditar.

 

Sanatate la toata lumea[bis]

 

 

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ema citeste un pic aici

 

http://www.diabeteshealthcenter.com/walmartarchive/default.aspx?m=awarness/risk

 

Atentie la intrebarea nr 5.

Nu cred eu ca iti pun intrebarea asta asa de "baliverne"!

 

Intreaba ti medicul de familie si ai sa vezi.

 

corinadana mama Ralucai

 

http://community.webshots.com/user/corinaraluca

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:Originally posted by kim222

In primul rind cezariana in US nu se face la cerere..nici macar insistenta [:D]..eu am incercat [:D]. Previziunile erau de un bb peste 4 kg...eu 1,61 si bazin ingust...Nu au vrut si pace...In final tot la cezariana s-a ajuns...Elena pe baza ecografiei ti s-a spus o greutate aproximativa! In realitate bb este mult mai mic! Sint convinsa ca o sa fie pina -n 4 kg!Succes!


id="quote">id="quote">Kim, in State s-a aprobat acum 3 ani, citeste in link-ul de mai jos. Sunt multi doctori care nu vor sa faca, dar asta e alta chestie. Trebuie cautat un OB/Gyn care sa fie de acord, asta inseamna sa ceri 2nd, 3rd, 4th opinion ... [:)]. http://www.kaisernetwork.org/daily_reports/rep_index.cfm?hint=2&DR_ID=20658Pe cine intereseaza, www.electivecesarean.com ofera nume de medici, articole si alte informatii. Numai bine,nasteri usoare si bebei sanatosi. Sori 16sapt4zile
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Corinadana, ca si in cazul testului din linkul tau, in stabilirea unei predispozitii (sau a unei predictii) se iau in calcul muuuuulti factori. Nu doar unul.

 

A spune ca un copil mare la nastere inseamna diabet(la mama sau copil) este o hazardare. O baliverna cum bine am spus.

Sunt mai multe criterii in joc care pot duce la asemenea afirmatii.

In cazul meu , nici unul din punctele din test nu sunt adevarate (mai putin cel cu copilul, care culmea [:D]seamana cu unul din parinti). N-avem nici eu nici sotul vreun diabetic in familie, nici supraponderali (eu am 1,70m si 52 kg) facem si miscare...

Cat despre ce spun medicii...pe mine cand m-a vazut la maternitate doctoritza m-a intrebat de glicemie (eram slabutza). I-am spus ca este super normala si imediat i-am explicat ca sotzul a fost mai "bine-crescut" la nastere. Mi-a raspuns : ahhh, e Ok atunci [:D]

 

Deci, mamicilor cu copilashi maricei la nastere, nu va panicati de pomana. Viata este diversa si are multe aspecte.[bis]

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ah , am uitat sa protestez fata de titlul subiectului Bebelushi Grashi. Ca sa spui ca un bebe este grashutz la 4,500 kg trebuie sa spui si lungimea , nu???[:)]

 

Pai al meu cel mare a avut 4,450 kg si 57 cm. Era subtirel. N-ar trebui sa intre la subiectul asta, ca n-avea nici o cutulitza...deh[cool]

 

Apoi parca nu merg asociate notiunile de bebe si grasutz...toti bebeii sunt un pic grasutzi. Asa sunt ei frumosi. Cei care depasesc limita normalului sunt extrem de putini.

As numi subiectul Bebei cu greutate peste medie...sau ceva asemanator.[^]

Sunt delicioshi cu totii. sa va traiasca si sa fie sanatosi[pup]

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mamaaaa, ce bebeloi mari!

Bebitza mea e o finutza, la eco 32 sapt avea 2 kg, fix in grafic si eu m-am speriat ca e cam mcutza, dar dr m-a asigurat ca nu este, dupa care am vazut si pe net ca e in grafic...sunt curioasa cat o sa aiba la nastere.

Sa va traiasca bebeloii!!!

 

Pupicei, Ingeras [gravi]34+ [fetita] Maya

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...