Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Reteta testata de COZONAC PUFOS


Recommended Posts

Dragele mele, Incet- incet se apropie sarbatorile de iarna pe care eu nu le concep fara un cozonac gustos pe masa. Intrebarea si rugamintea mea este: are careva dintre voi o reteta testata de cozonac pufos? Stiti voi, cozonac care ramane moale chiar si dupa 2-3 zile si nu are aspectul ala de coca uscata... Sper sa-mi veniti in ajutor![papica][papica][papica] Va [pup] Elena
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 101
  • Creat
  • Ultimul răspuns

asta e reteta mea preferata, super testata:

 

1 lingurita de drojdie uscata (3 gr.)

1/4 cana de apa calduta (50 ml.)

1/4 cana de zahar (4-5 linguri de zahar)

Un praf de sare

3 galbenuse

1/2 cana de smantana (8 linguri rase de smantana)

8 Linguri de unt (110 gr.)

3 1/2 cani de faina (500 gr.)

Vanilie

Coaja rasa de lamiie sau portocala

 

daca ai robot sau masina de paine se pun toate ingredientele inauntru si se framanta bine. se scoate din cuva si se pune la crescut in vas uns cu unt, la loc ferit de curent.

daca framantati cu mana: se topeste drojdia in apa calduta.

Intr-un castron mai marisor se pune faina la care se adauga zahar, sare, galbenusurile, smantana, vanilia si coaja de fructe impreuna cu drojdia inmuiata.

Se framinta un aluat potrivit de tare. La inceput va fi lipicios pe mana dar incet incet adaugati unt in timp ce framintati, pana ce aluatul se desprinde de pe mana si de pe castron. Cam 20-30 minute.

Daca e prea moale sau prea tare atunci adaugati un pic de lichid sau fain, foarte putin cite o lingurita o data) si mestecati pina revine la punctul in care nu se mai lipeste.

se lasa la crescut pana si-a dublat volumul.

apoi se taie aluatul in 4 bucati.

Se intinde o bucata de aluat cu palma incetisor pina se face un dreptunghi de lungimea tavii in care se va coace. Se umple cu umplutura dorita si se ruleaza.

Se unge tava cu unt si se aseaza cozonacul in ea. Se lasa la cald sa dospeasca. (30 minute)

De obicei cind cozonacul a crescut pina la marginea de sus a tavii …e bun de bagat la cuptor.

Inainte de a baga cozonacul la cuptor se bate un ou cu 1 lingura de lapt si se unge cozonacul, peste ou se presara zahar sau seminte de susan. Se coc la 180°C 30 - 35 minute. (reteta este de pe culinar, a mamei celeste). aici ai ceva mostre: cozonaci

 

Roxana

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Roxana,arata super!!O sa incerc si eu reteta dar pana la sarbatori (ca daca nu-mi ies cumpar ca in fiecare an).

Dar spune-mi te rog la robot cat se framanta?

Ca eu initial vroiam sa-i framant la mana, dar cand am citit ca trebuie 20-30min...mai bine ma las pagubasa.Ca nu ma lasa Bianca atata timp[:D]

 

quote: se scoate din cuva si se pune la crescut in vas uns cu unt, la loc ferit de caldura.
id="quote">id="quote">

 

Nu la loc ferit de curent?Eu stiu ca se pune coca la crescut la loc calduros, ferit de curent.

 

Cata si [copil]Bianca-Maria(2.11.2005)

 

Bianca si noi2

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...