Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Reteta testata de COZONAC PUFOS


Recommended Posts

  • Răspunsuri 101
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Kla,

eu pun in umplutura cacao, nu am facut niciodata fara.

Reteta are 300 g nuci macinate, cu 5 linguri zahar, 2 linguri esenta rom, 150 ml lapte si 2 linguri cacao.

 

Eu pun mai multe nuci si atunci mai pun pe langa cele de sus, inca 1 lingura si ceva de cacao, 1 lingura esenta de rom, 3 linguri si ceva de zahar si lapte chiar 150 ml.

Umplutura sta pana fac cozonacul si la sfarsit daca mai cere ( adica s-a umflat, e tare si nu o pot mesteca ) mai pun lapte sa fie pastoasa.

Gust si daca o vreau mai dulce mai pun o lingura de zahar.

 

Astept sa imi spuneti cine a incercat reteta mea cum a iesit cozonacul. E un examen si pentru mine , sa vad cat de bine stiu sa explic ce fac in bucatarie.

 

Toate bune si va doresc

Sarbatori intru credinta si iubire !

 

Iti multumesc Roxana.

 

maya

 

http://s144.photobucket.com/albums/r166/maya_damia

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

kla78, nu poti framanta cu spirala de inox d ela mixer. iti trbuie un robot de bucatarie cu functie de framantare, un accesoriu in forma de paleta, de plastic sau inox. spiralele alea nu au destula forta iar mixer-ul in sine nu are destula putere pentru a framanta 6-700g de aluat. ai grija ca iti ia foc mixerul. iti trebuie uite asa ceva: bosch sau alta marca.

 

Roxana

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Duminca e ziua cea mare: fac si eu pentru prima data cozonac. Pana acum venea mama la mine si eu ma invarteam pe langa ea cica o ajutam. Acum e timpul, dupa 6 ani, sa ma descurc singura. Si cum maica-mea nu poate sa-mi dea indicatii, pentru ca ea nici cantitatile pe care le foloseste nu le stie ca face asa din oki, am gasit si o reteta cu cantitati cu tot care se apropie de ce face mama mea. O sa fac reteta data de Billy si sper sa-mi reuseasca. Oricum nu fac decat un kg de faina ca sa fiu sigura ca nu stric prea mult material.

De framantat o sa framant la mana pentru ca nu vreau sa-mi ia foc robotul, nu de alta dar daca imi iese data viitoare ma aventurez si fac cantitatea standard: 3 kilograme de faina [alcool][:D]

 

Andreea [gravi] mamica lui [copil] Filip Stefan

[testoasa]bb2[fetita]

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:Originally posted by Androix

Duminca e ziua cea mare: fac si eu pentru prima data cozonac. Pana acum venea mama la mine si eu ma invarteam pe langa ea cica o ajutam. Acum e timpul, dupa 6 ani, sa ma descurc singura. Si cum maica-mea nu poate sa-mi dea indicatii, pentru ca ea nici cantitatile pe care le foloseste nu le stie ca face asa din oki, am gasit si o reteta cu cantitati cu tot care se apropie de ce face mama mea. O sa fac reteta data de Billy si sper sa-mi reuseasca. Oricum nu fac decat un kg de faina ca sa fiu sigura ca nu stric prea mult material.De framantat o sa framant la mana pentru ca nu vreau sa-mi ia foc robotul, nu de alta dar daca imi iese data viitoare ma aventurez si fac cantitatea standard: 3 kilograme de faina [alcool][:D]Andreea [gravi] mamica lui [copil] Filip Stefan[testoasa]bb2[fetita]


id="quote">id="quote">Iti doresc succes![cheers] Daca respecti instructiunile de la inceput, cele referitoare la drojdie, nu are de ce sa nu-ti creasca. Daca este cald in camera si tii dospeala langa aragaz (eu o tin chiar pe aragaz, langa un ochi mergand) iti creste de nu se mai opreste! Iar daca ai rabdare sa-l framanti cat mai mult, iese si pufos. [flo]Spor la treaba! Mie imi place sa fac cozonaci si sa ascult colinde romanesti![bum]Nu exista circumstante, oricat de rele ar fi, din care un om intelept sa nu poata scoate ceva bun; nici circumstante, oricat de bune ar fi, pe care cel neintelept sa nu le foloseasca spre paguba lui. Francois, Duce de Rochefoucald
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...