Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Carne la gratar!


Kefi

Recommended Posts

mai lume?!!?!?!? chiar asa sa alerg pana pa pagina 10 dupa gratare??? ca sa nu fac alt subect sa-mi dea nenea moderatorii cartonas mov???

 

si acuma: am facut niste frigarui acu 5-6 ore de erau invitatii sa manance si betele ( imi pare rau ca nu am facut si poze)

deci: - carnita de vitel

-rondele de dovlecei

-bucati de ceapa

-ardei gras ( asta a fost mortal)

-mini rosii

 

am taiat carnea cuburi si am sarat-o/piperat-o, am

infipt chestiile de mai sus dar nu foarte stranse ca sa intre caldurica peste tot, am pus tepusele in tava de la cuptor si am stropit bine cu Soia sos, am lasat peste noapte la frigider

au iesit super

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 16
  • Creat
  • Ultimul răspuns

madalina... mi-a lasat gura apa la frigaruile tale!!! [pofta] si eu le fac cam la fel, mai putin sosul de soia, pe care nu l-am incercat deloc-deloc pana acum. cred ca voi cumpara, pana la urma...

___________________________

 

cat despre condimente, eu fac singura acasa un amestec din sare, piper, boia deulce si un pic iute, cimbru, busuioc. pun carnea pe gratar fara sa o condimentez inainte, sotului meu nu ii plac condimentele, cica se ard pe gratar [^] asa ca dupa ce o intorc pe partea a 2-a atunci presar condimente, asa fel ca sa nu se arda, dar stand cateva minute pe gratar intra un pic in carne.

____________________________

 

noi facem la gratar si legume, nu doar carne: dovlecei taiatzi felii, vinete intregi sau felii, ciuperci. mie imi plac mai mult decat carnea:

variantele 'felii' le fac un fel de sos de salata cu ulei, zeama de lamaie si usturoi, sare si piper;

vinetele intregi nu le curatz, ca pt salata clasica. le las cu coaja si le tai pe lungime - repede, cata vreme sunt fierbintzi - de la cotor pana la baza, le 'cracanez' si in ele pun branza telemea/ cascaval ras, unt cubuletze, piper si sare daca branza nu e prea sarata.

le lipesti apoi la loc marginile, si dupa cateva minute cand s-a topit untul+ branza le desfaci si mananci continutul cu linguritza, din 'farfuria' formata din coaja vinetei. este delicios...

 

_________________________________

Aid="red">Nid="green">Aid="orange">Mid="blue">Aid="purple">Rid="green">IAid="red">id="Stencil">, mama soldatzeilor de plumb

[hagi]Bogdan - 04.07.2000 si [bonjovi]Tudor - 13.06.2003

 

poze cu frumosii mei (si nu numai [;)] )

************************

DRAGOSTEA NU INSEAMNA DOI OAMENI CARE SE PRIVESC UNUL PE ALTUL, CI DOI OAMENI CARE PRIVESC IN ACEEASI DIRECTIE ! id="teal">id="size1">Antoine de Saint-Exupery id="teal">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Traiasca gratatul! si mai ales acum vara !

Cel putin in week-end grataru-i baza !

 

Eu pregatesc carnita un pic mai grosuta, o bat un pic, fac un amestec de condimenta (sare , piper, vegeta, boia si usturoi praf) ung bine carnea si o las in frigider cateva ore sau peste noapte acoperita cu plastic. Iese minunata ! un alt secret : gratarul trebuie sa fie bine incins si uns cu o bucatica de slanina pentru a nu se prinde carnea !

 

Mai iese bun la cuptor si porumbul invelit in folie de aluminiu, si cartofii cu tot cu coaja.

Mai pun franzela taiata pe lung. Pe jumatatile de franzela se pune unt, cascaval ras sau/si branza telemea si se unesc la loc. Se inveleste in folie de aluminiu si se pune pe gratar un pic pana se rumeneste coaja si se topeste branza inauntru.

 

.... si toate aceste stropite din plin cu bere sau vin ROMANESC si sa te tii nene !

 

 

 

La toti numai bine!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:Originally posted by bruxinha

Mie una nu-mi place carnea afumata si n-am facut asa ceva, in schimb am vazut intr-o emisiune, License for grill parca se numea, ca se poate face si asta la gratarul cu capac. Anume iti trebuie talas de lemn (de cires, mar - zicea negrul ala) pe care il umezesti si-l impachetezi in foitza de staniol, si intzepi pachetul cu furculitza. Pui pachetul pe gratar, pui si carnea si lasi capacul (stai ca acu-mi pica fisa, ala era un gratar electric..). Noah si dupa fo 2-3 ore, iese carnea afumata bine.Si-atata.


id="quote">id="quote">off topic: care negru bre? era unul care se afla si el in peisagiu?sincer: am mai incercat si pe la alte posturi de gen cu raporteaza la moderator (da, sunt o paracioasa) si nu s-a intamplat nimic, asa ca am ales aceasta cale. ma nerfeaza teribil exprimarile astea, zau!in rest gratare placute si gustoase sa aveti!b
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:Originally posted by bruxinha

Mie una nu-mi place carnea afumata si n-am facut asa ceva, in schimb am vazut intr-o emisiune, License for grill parca se numea, ca se poate face si asta la gratarul cu capac. Anume iti trebuie talas de lemn (de cires, mar - zicea negrul ala) pe care il umezesti si-l impachetezi in foitza de sstaniol, si intzepi pachetul cu furculitza. Pui pachetul pe gratar, pui si carnea si lasi capacul (stai ca acu-mi pica fisa, ala era un gratar electric..). Noah si dupa fo 2-3 ore, iese carnea afumata bine.id="size4">Si-atata.


id="quote">id="quote">Korect. Am fost martora! [bis]URGENT__________________________________________________________Tzuni [sofer] mic si drag si scump si grasunel si... pisicos
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

pui cu legume la gratar. sa nu mai zic de mici.

iar de peste la gratar nu zice nimeni.nu va place?

si legume la fel pt saramura: rosii coapte, ardei iute. si iese o saramura cu peste[pofta]

 

 

ALAPTATUL HELPLINEid="size3">id="red">

 


[mamica]de piticotu' uriash id="size3">id="purple">id="Book Antiqua">

 

m-am facut maricicaid="red">id="size3">

 

 

[foto] POVESTEA MINUNIIid="green">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...