Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Formula de salut "Sarut-mana" : - invatam copiii sa salute astfel ?


Recommended Posts

Inca e prevazut si in codul bunelor maniere.Acu` iti promit ca tie o sa-ti zica salut cand ne-om vedea,iar lui Buflea o sa-i spuna sarut mana,ba mai mult o sa faca si gestul,care in principiu e unul de curtoazie si inca prevazut de codul bunelor maniere.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 114
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Mie imi place forma asta de salut si o folosesc cu parintii, matusile si unchii mei. Asta cu atat mai mult cu cat stiu ca ei sunt batrani si nici eu nu mai sunt la prima tinerete. Pe mine ma induioseaza sa vad ca ii bucura cand le spun asa. Este frumos sa ii bucuri cu fix 2 vorbe. Daca ma gandesc mai bine mai spun saru' mana si vecinilor de la tara care acum sunt in varsta.

 

Nu ma deranjeaza cand copiii ma saluta asa, ma induioseaza si ii privesc cu placere caci reprezinta un mod vechi de a saluta care imi aminteste de copilarie.

 

De altfel, cand eram mica, mamaie Le m-a invatat sa salut, adica m-a intrebat de vreo 2 ori daca nu salut lumea si cum nu stiam cum, mi-a zis sa zic saru' mana ca nu conteaza daca e dimineata-pranz-sau seara. [:D]

 

Surprinzator, pe fii-miu nu l-am educat asa nici fata de bunicii sau parintii mei. Cu toate acestea il mai aud cand mergem pe la ei ca se ia dupa mine si spune si el saru' mana iar asta ma bucura. In general spune buna, dar am sa il invat sa spuna buna ziua/dimineata/seara (cred ca aku' de cand stie ceasul a inceput sa se prinda cand e dimineata, pranz sau seara) si saru' mana la doamne. Mi se pare o forma de salut calda. Cand o sa fie mare o sa selecteze el cui sa spuna intr-un fel sau altul.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[:-)))]

 

Stiu ca subiectul e cat se poate de serios, insa mi-am amintit - nu stiu cum am reusit, da' uite ca se poate - de un subiect identic deschis in 2008.

Ziceam eu atunci:

"Buna ziua, la revedere, saru'mana (ma calca pe nervi si nu l-am mai folosit de ani de zile si nici nu-mi doresc sa-mi spuna cineva saru'mana (sic!)) sunt invechite. Ar cam fi timpul sa le inlocuim: bye, bye, hello, baga mare, sa traiesti, hasta la vista, hai noroc, sal'tare.
Caci nu e asa, nimeni nu este atat de neinsemnat incat sa nu merite un salut fie el si baga mare.
"

 

Eu am spus saru'mana numai bunicii mele pana la un moment dat. Adica pana la 14 ani cand bunicul meu mi-a spus ca s-a terminat cu asta imi saruta mana spunandu-mi domnisoara.

Apropo,  se saruta numai mana doamnelor respectabile si numai la intrarea in casa. Nu pe strada, sala de spectacol, etc.

Si buzele abia ating pielea, e mai mult un gest diafan.

In cariera mea de doamna respectabila nu mi s-a intamplat sa-mi picure vreodata lichidul vascos pe mana.

 

 

Pe fii-mea nu am invatat-o  sa zica saru'mana.  Ba, chiar i-am interzis - venise Celcesforaie cu ideea sa-i spuna mamei lui asa da' i-am tinut un amplu speech referitor la sexul ei  primitor si nu dadator de sarutari. De maini.

Oricum mamei mele ii zice pe numele mic.

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu sunt sub aceeasi firma ca AdiS si Ziki. Intr-o parte de familie se spune formula magica, iar parintii, matusile, bunicii, soacrele nu se tutuiesc, dar nici cu "dumneavoastra" nu se trateaza, ci cu "matale", "dumneata". Si asta si de maniera indirecta nu-i spun mamei "rochia ta", ci "rochia matale". (Ziki, la voi e la fel ?)

 

La Adi mi-au placut foarte tare vorbele bunicii ei : "spui "Saru'mina" ca nu conteaza ca e dimineata-prinz-seara".

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

Stiu ca subiectul e cat se poate de serios, insa mi-am amintit - nu stiu cum am reusit, da' uite ca se poate - de un subiect identic deschis in 2008.

Ziceam eu atunci:

"Buna ziua, la revedere, saru'mana (ma calca pe nervi si nu l-am mai folosit de ani de zile si nici nu-mi doresc sa-mi spuna cineva saru'mana (sic!)) sunt invechite. Ar cam fi timpul sa le inlocuim: bye, bye, hello, baga mare, sa traiesti, hasta la vista, hai noroc, sal'tare.

Caci nu e asa, nimeni nu este atat de neinsemnat incat sa nu merite un salut fie el si baga mare."

 

 

 Aha...si eu care credeam ca daca au trecut 5 ani de atunci ti-i schimbat parerea... [:)]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu i-am zis bunicii mele sarut-mana pana a decedat acum cativa ani.Si ei si parintilor le-am spus "sarut mana si mata" intotdeauna.Pe vremea mea (ranjet ) nu se concepea sa le spui "tu".

 

Cred ca daca ma duceam la bunica mea materna ,care era o olteanca mica si iute genul de om care parca sta mereu bagat in priza si avea o limba ascutita de care ma feream ,si ii tranteam un"baga mare mamaie"...cred ca mi se uscau urechile si cadeau de cate imi spunea "de bine".:))

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

A agrea sau nu sa fii salutata astfel, ca femeie matura, e o chestie de alegere, nu exista gresit si corect.

Ce mi se pare insa oribil este sa impui cuiva acest salut, pe post de dovada implacabila de respect si pretuire cerute cu forta. In general, cuiva perceput ca fiind inferior, copii si...nurori. :) Ma refer aici la soacre care fac alergie daca nu li se spune "saru' mana, mama", la "doamne" de la coltu' blocului care considera din start needucati copiii care spun "buna ziua" si la bunici, matusi si alte neamuri care fac instructajul la juniori, "pe mine trebuie sa ma saluti asa". Ei bine, un copil nu TREBUIE sa nimic mai mult decat un adult, singura lui datorie e sa fie politicos, in aceeasi forma ca si adultii. Respectul se castiga, nu e acolo by default, doar pt ca cineva s-a nascut cu 50 de ani inainte si cu siguranta nu zace intr-o formula de salut. Si mi se pare odios sa ceri cuiva sa te salute intr-un anumit fel ca daca nu...iti cade rangul.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...