Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Montignac (195) ... STIL DE VIATA, NU DIETA


Recommended Posts

  • Răspunsuri 519
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Xio, draga mea, iti raspund aici la ceva ce ai scris pe un alt topic, la cel despre Maria Kang, care , btw, mi se pare o persoana absolut deosebita.Am tot citit de pe blogul ei, si cu cat o citesc, mai mult imi place...

 

Sa stii ca sunt multe persoane care mancand hipocaloric nu slabesc un gram.O avem aici pe Carmencat, care inainte de Monti ajunsese la 700 kcal/zi si se ingrasa macar jumatate de kg /luna.Adica manca 1 iaurt degresat la MD, o jumatate de pulpita dezosata la pranz, si un alt iaurt seara,Plus cafelele ei vesnice.

 

Si exista dieta care iti da voie sa mananci zilnic ciocolata.Iar la ce metabolism ai tu, si la cat esti de subtirica, daca ai manca Monti ti ai putea face toate poftele fara sa iei un gram.Eu am abtin 3 zile de la 7 clatite la miezul noptii-cu crema de ciocolata cu alune, eventual, si slabesc 2 kg...

 

Brindusik, iata sectiunea.Are migdala intreaga dar am taiat-o cu cutitul si nu se vede foarte bine:

post-79951-0-51487700-1382215921_thumb.jpg

 

In alta ordine de idei, daca mai fac multe placinte cu dovleac pentru altii, chiar sar calul rau de tot...Si azi am mancat, facuta cu foaie cumparata-una- si fructoza, am incercat un aluat dar a iesit o panarama, cred ca fac pizza maine din el, ca de intins foaie subtire nici nu se punea problema...Dar sa stiti, simt eu ca dovleacul nu ingrasa deloc...:)))))

 

Meniul meu de zi [batcap] [batcap] [batcap] [alcool] [alcool] [batcap] [batcap]

MD-12.00 un ciorchine de struguri

P omleta cu ciuperci si branza afumata, o bomboana raffaello

P2-dupa sala, mancarica de linte

G orez basmati cu lapte si fructe deshidratate-19.00

C 2 bucati de placinta cu dovleac, cu fructoza(ca doar aia era Monti din toata placinta...), cu o cana de lapte 1.8 %, o bucata de placinta cu dovleac normala,

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Neata. Minunata e foarte matinala azi. A dat desteptarea la 6 si cum ieri am bolit toata ziua... e randul meu sa ma trezesc...

Andanii si eu cred ca arati foarte bine [flo2]

Mai trimiteti-mi si mie odata pe pm intrarea pe mail, va rog.

Eu sunt ceva mai bine azi

Meniul de ieri, la gramada, ca nu pot sa separ pe mese: 3 feliute de paine grau intreg cu 2 cani de ceai de menta de dimineata pana pe la vreo 5, pe la 7 seara eram mai bine, am putut manca 3 sandviciuri si inca o cana de ceai.

Azi nu stiu...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Caress, si eu credeam ca daca mananci putine calorii slabesti. Fals. Am vazut o emisiune cu o nutritionista  care spunea ca daca mananci sub 1000 de calorii pe zi nu slabesti deoarece corpul are nevoie de mai mult si tu oferindu-i doar atat el se apuca sa stocheze ca nebunul pt ca are nevoie de nutrienti de tot felul.

Avem la spital o nutritionita care vin si vbc u pacientii care au nevoie de diete speciale. Evident e slaba :)))) i-am spus ca tin regimul asta pe calorii si ca mananc cam 1200 pe zi, a cascat ochii mari si a spus ca e mult prea putin, ar trebui sa mananc 1800.

MI-a povestit ca initial a inceput dieta asta cu 500 de calorii si apoi au trecut la 1000, ca era un dezastru, si s-a stabilit ca sub 1800 e ok.

 

Ma rog, pe mine m-a ajutat pt disciplina, canu o mai tin de mult timp, dar cand mananc ceva tot ma gandesc la cate calorii are ca sa stiu sa nu mananc intr-o zi pizza si gogosi si paine cu cascaval :)))))

 

Monti mi se pare prea complicat :P

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna!

Aveam o conversatie cu Xio si o postez si aici,continuare a conversatiei cu poze bune si proaste:

Ce oglinda,Xio? Uneori ma vad si eu accidental si imi dau seama ca postura nu e corecta. Adica indiferent unde te afli,nu uita:nasul pe sus ,suge burta ,indreapta cocoasa. Oglinda poate sa te induca putin in eroare ,mai ales daca hainele-s alese sa te puna in valoare,dar un filmulet nu minte.

Eu ieri m-am uitat la niste inregistrari si asa am vazut cum arat defapt. In unele poze arat mai bine ,dar filmuletul m-a dat pe spate. Trebuie sport si dieta ,dar de urgenta.

Faceti experienta si sper sa va declarati multumite.

Pup si o zi perfecta!

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata fetelor, va anunt in mod oficial ca dovleacul slabeste [soricel] , si ca eu oricum nu mai inteleg nimic...In we trecut aveam 58,5 kg, am avut o saptamana cu 3 abateri mari-Mc Donalds, placinta cu dovleac, si iar placinta cu dovleac, toate la ore f tarziii si cantitati considerabile, iar azi am 55.8 kg [fal] [fal] [fal] ...Bine, asa ma si simt, supla si plata...dar poate sa mi spuna cineva de ce?La sala am fost in fiecare zi, e adevarat, dar asta nu e nimic special...ca si saptamana trecuta am fost...

 

Singurele modificari din meniu au fost:

-am mancat fructe dimineata , pe stomacul gol

-nu am avut nici macar o feliuta de wasa

-am avut 4 mese glucidice (paste si orez)-ceea ce nu se intampla de mult...

 

Dulcetica, postura este foarte importanta.Doar ca pentru mentinerea unei posturi frumoase si corecte ai nevoie de o musculatura bine dezvoltata, in special mijlocul-abdomen, spate.Trebuie sa stii si sa simti cum sa ti tii,,abdomenul strans'', nu ,,supt'', din transversul abd, nu din drepti, fara sa faci un efort mare si fara sa constientizezi in permanenta asta...Sa ai psoasii decontracturati, nu stransi de la statul la birou,fara asta niciodata nu vei putea mentine ,,posteriorul'' un pic in spate...Deci, oricat de slaba ai fi, un pic de sport tot iti trebuie!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

!

name="caress" post="7819868" timestamp="1382259834"]

 

nu ,,supt'', din transversul abd, nu din drepti, fara sa faci un efort mare si fara sa constientizezi in permanenta asta...Sa ai psoasii decontracturati, nu stransi de la statul la birou,fara asta niciodata nu vei putea mentine ,,posteriorul'' un pic in spate...Deci, oricat de slaba ai fi, un pic de sport tot iti trebuie!

 

De la transversul abd si psoasii decontracturati m-ai pierdut si ma simt confuza!Tu chiar zici sa nu mai maninc nimic aiurea?[:-)))] [:-)))]

Eu multi muschi ii am atrofiati sau deloc.[:-)))]

Tu cred ca retii lichide. Eu imi dau seama ,ca aveam inelele fixe ,nu le pot scoate,inele care-mi erau lejere. Deci asta e un indiciu, ca retin apa,cred. 2,7 kg in 3 zile, la raportul greutate /inaltime care-l ai tu e imposibil.

Pina faceti toate muschii citati mai sus ,bagati autocontrol la postura,ceva tocuri inalte si o sa ne simtim mai bine.

Azi maninc foarte subtirel ,c-am tras tare ieri!

Meniul zilei:

MD-un ochi cu castravete murat

P-broccoli ,linte cu castraveti murati ,niste ciuperci cu usturoi,niste seminte

G- struguri

C-broccoli ,linte cu castraveti murati

Minunatul e la o petrecere ,asa ca eu o sa ma uit la un film.

Sportul propus azi :30 minute pilates la domiciliu si poate stepper.

Pup!

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu draga mea, in afara de grasime pe burta nu retin nimic...Imi cad inelele de pe degete si seara inca imi cuprind glezna cu mana.Deci nu e asta, crede ma...

 

Parerea mea este ca mi s-a activat metabolismul ,din cauza sportului, intr-un mare fel.Pe cantarul minune (doamne, de ce nu am ascultat, la ce mi o fi trebuit???) nu vad nicio modificare notabila, gen ca mi ar fi crescut procentul de masa musculara, dar clar arderile mele sunt rapide si necesarul caloric foarte mare.Eu cred ca acolo trebuie umblat in primul rand...la activarea metabolismului si stimularea balantei catre catabolism(slabire) si nu acumulare de rezerve...

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da,interesant! Deci tu zici ca de la mult sport se superactiveaza metabolismul? E sustinuta teoria asta de vreun studiu,ca sa nu ma apuc de sport de pomana?[:-)))] [:-)))]

Posibil sa fii deshidratata?2.7 kg in 3 zile?Oau! Zi exact cum ai facut ,ca vreau si eu.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dulcetica, tu , avand in vedere ca nu ai timp sa mergi la sala cu orele, ar trebui sa faci workout uri de tip tabata, scurte si foarte intense.Incepi cu 4 minute, apoi 8, apoi 12, daca simti ca poti.Ti as filma un fragment din ora asta la sala, dar nu stiu daca imi dau voie, o sa incerc saptamana viitoare...

 

Citeste aici ce face acest tip de antrenament:

http://tabatatraining.org/?p=44

 

PS-sunt deshidratata pe naiba...Apa nu beau eu, ca nu mi place, dar intake ul de lichide este suficient, iti garantez...poate nu 2 l /zi, ca nu mi trebuie atat de mult, dar undeva peste 1,5 ajung sigur...Si e o saptamana la mijloc, nu 3 zile...si am fost si in perioada ingrata, dar eu nu am variatii mai mari de 500 g din acest motiv...

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...