Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Montignac (195) ... STIL DE VIATA, NU DIETA


Recommended Posts

Eu cred ca vinovata e perioada ingrata. Inainte de perioada ingrata bateam iar in 63, acu' imediat dupa am 61 curat. Ori in cateva zile, fara nicio motivatie... greu de crezut, basca am mancat destul de onorabil in delegatie.

Bine, nu puneti la socoteala cele doua zile de indigestie in care traiesc cu ceai si un pic de paine conforma.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 519
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Buna fetelor,

 

Va urmaresc din umbra de ceva timp, dar sunt taaare lenesa cand e vorba de scris. Am tinut Monti mai demult, acum vreo 2-3 ani, cu rezultate bune (nu ma intrebati de kg, cate am pierdut, ca nu stiu, nu posedam si nu posed nici acum cantar, ma bazez pe haine-daca-mi sunt sau nu bune), si atunci v-am "urmarit" si m-am inspirat din meniurile voastre. Acum am 60 de kg (m-am cantarit la doctor [:)] ) si 1,67, arat bine (foarte bine dupa parerea altora), dar am pantaloni/fuste care nu ma mai incap, comparativ cu primavara 2013. SI nu-mi place asta [fri] Asa ca vreau sa slabesc, poate vreo 4 kg? [alcool]  Sau...? Habar n-am, pana ma incap hainele [pk] E posibil sa am si retentie de apa (am avut o dereglare in primavara si beam cate 5 litri/zi de apa, in conditii de racoare, nu canicula, nu cardio  si urinat putin fata de cat beam), incerc sa tratez si asta, posibil sa ma ajute la slabit.Dar oricum, e si ceva grasime pe acolo.

Regulile de baza le stiu, mi se par ok de tinut, dar am vreo 2 intrebari.

Care e faza cu cola/pepsi? Stiu ca nu sunt sanatoase, dar ramasesem cu ideea ca light/zero e ok dpdv al slabitului cu Monti. Si beau cam 3 litri/saptamana(am avut perioade cu si mai mult). Ideea e ca nu beau cafea, deci automat am "sarit" peste capitolul cu cafea din carte/mentionarile cafea cofeinizata/deco din postarile voastre. Pana cand mi-a sarit in ochi ca prea mentionati chestia cu decofeinizat si pe undeva cineva zicea "de rau" [batcap]  despre cola/pepsi. Ce-am pierdut? Cofeina din cola/pepsi duce la ingrasare??

Inca una: la micul dejun mancam iaurt degresat+fulgi ovaz, totalmente sec [alcool]  Nu-mi place iaurtul ala degresat de nicio culoare. SI acum am mancat cateva dimineti altfel: iaurt gras (cedra-napolact)+tarate ovaz+alune/migdale/seminte dovleac/floarea soarelui crude+cateva picaturi de stevia(uneori stevia cu flavour), puse la inmuiat de seara. SUnt absolut dementiale la gust. E ok, nu? Adica painea din 50% faina integrala+50% tarate e ok cu grasimi, deci doar tarate cu grasimi clar e ok.Nu?

Sunt foarte curioasa daca reusesc sa slabesc. Din primavara pana acum am incercat dieta Rina, 3 saptamani cu rezultate 0; lowcarbs, high protein, high fat, rezultate 0; juddd diet (o chestie interesanta, o zi f jos caloric-600 max, cealalta normal 2000-3000, fiecare cat e obisnuit, una jos, una sus - e ideea ca daca sunt doar 24 de ore cu calorii putine organismul nu intra in starvation mood) nici asta n-a mers, dupa 2 sapt-nimic. Miscare fac destula (nu cardio intens ca din anumite motive nu pot acum, dar o bicicleta normala o ora de 3-4 ori/sapt, + plimbare o ora zilnic), si n-a ajutat la nimic, dar fac in continuare. Monti mi se pare usor de tinut, dar nu voi renunta la dulce (evident, dulce Monti), desi e indicat primele 3 luni fara dulce. De fapt, cam Monti mancam si inainte in ceea ce priveste combinarea alimentelor, cu abateri de genul dulciuri nemonti (cate o praji din cand in cand, rar; cate o cioco dulce; si 2-3 capucino/zi-astea ma omoara; si cola/pepsi).

Sper ca de data asta sa slabesc, ca apoi mentinutul mi se pare foarte usor [pk] 

 

Codrina 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

codrina bine ai venit [flo] [flo]

 

-ce ai vazut tu cu cafea normala/deco au fost meniurile lui carmen care uita sa manance si bea cafea (care e nepermisa!); insa cred ca regula asta mai toate o incalcam [fri]

-nu ingrasa cafeaua , dar te tine pe loc ca excita pancreasul sa secrete insulina(de asta diabeticilor nu le e prea recomandata cafeaua).

-pepsi/cola pe langa faptul ca au cofeina , is bauturi acidulate care is de evitat(nu ma intreba de ce..dar monti le interzice)

- e ok si iaurtul gras cu taratea

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Codrina, Bine ai venit!

Avand atat de putin de dat jos eu te sfatuiesc ca macar o luna sa fii stricta, cu desert doar in we, fara cola si pepsi, fie ele si 0, fara cafea cu exceptia celei de dimineata, cu cine usoare si nu foarte tarzii.E important sa ai un start bun si sa vezi rezultate, mai ales ca ai incercat cam multe in ultimul timp si nimic nu a functionat...

 

Meniul meu de azi:

MD o para, struguri

G un iaurt mic cu tarate, germeni de grau, chia si putina branza de vaci afumata

P fasole batuta cu salata de varza murata (e ultima data cand incerc fasolea, dar eram in Auchan si efectiv nu aveam ce sa mananc,,,)

C putin sufleu de conopida , o bucatica de conopida pane conforma.

 

G un ceai, un ciorchine de struguri albi

 

Observ ca exact in perioadele in care sunt la limita de jos cu greutatea nici nu mi-e foame, nici pofte nu am...Am o gramada de lucruri bune si tentante, nu mi trebuie nimic...nici eu nu ma mai inteleg... [batcap] [batcap] [batcap]

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Neata. Ieri tot cu meniu de indigestie. Nu mai zic ce, ca nu are rost. Azi raportez 61. Nu schimb inca in semnatura nimic pana nu revin la normal cu mancatul (ma rog, cat de normal pot eu manca).

 

Codrina, nu te lua dupa meniurile mele, te rog, eu nu sunt un exemplu bun. Ma stradui, cu ajutorul fetelor, dar inca sunt departe de ceea ce ar trebui sa fie un mancat normal si sanatos.

 

Cofeina, asa cum ti-a spus si Caress, nu e de dorit in dieta monti. Renunta mai ales la pepsi/cola, indiferent cat de zero sunt si la orice alte bauturi cumparate. Daca nu poti si nu poti fara cofeina (asa ca mine) lasa-ti o cafea slaba dimineata, la distanta de micul dejun propriuzis.

Si nu cred ca ti se intampla nimic daca renunti o perioada la dulciuri, chiar si monti.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata, sunt tare pe fuga... nu am ami intrat de vineri si ati avut zeci de discutii, fete noi... [il] treaba multa intr-un cuvant!!! [:-)))]

 

Andanii, arati foarte bine (si sincer nu vreau sa te mangai in nici un fel), tunsoarea ai mai avut-o si in trecut (am vazut in pozele cu sacoul larg...) deci nu e nimic foarte nou; imi place cum iti sta, imi place fata ta; e foarte normal sa inceapa sa apara ridurile, nu mai avem 20 ani, nici macar 30  [fri]  - si oricum nu era subiectul intrebarii tale - deci imi place tunsoarea, imi place cum sta; ufff vremea asta, ce mai trece... dar important este sa ne simtim bine in pielea noastra!  [flo2]

 

carmen, bine ai revenit acasa, imi pare rau de indigestia ta si poate incepi sa mananci normal! [:)]

 

Brandu, mama ta arata foarte bine, o ajuta si genele ei, cu siguranta! [:)]

 

Caress, mi-au placut bombonele tale tavalite in cioco; mor dupa dulceee... [flo2]

 

Codrina, bine ai venit; ce probleme ai avut de beai 5 litri de apa pe zi?? ai grija cu rinichii... e bine sa bei apa, insa nu mai mult de 2-3 litri/zi! Extremele sunt periculoase.

Elimina cola/pepsi, sunt criminale, distrugi rinichii si nu numai: ficatul, pancreasul... bea inka sau orzo... incet ai sa vezi ca se poate! Daca nu poti manca dimineata iaurtul cu tarate, incerca mic dejun lipidic sau micul dejun compus din fructe (doar atat si numai dimineata - fructele ingrasa, insa mancate dimineata asimilarea este spre zero, din cauza digestiei lor pana in ora pranzului). In rest regulile le stii! Spor la eliminat chimicalele si vei slabi cu siguranta! [flo2]

 

Eu anunt azi stationare (desi cateva sute de grame oscileaza - insa nu mai raportez pana nu am 1 kg fix scazut - sper lunea viitoare). [:)]

 

In week am mancat conform: ciorbita de vita, pastrama de oaie, tarta cu prune, guacamole, salata de legume cu branza.. im mare cam astea!

 

O saptamana frumoasa si usoara! [flo2]

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata montigirls  [pl]  va pup si va doresc o zi conforma suta la suta .

Cantarul meu a fost bun cu mine azi .... 68.3 ... am inceput sa scad ceea ce e foarteeeee de bine .... la halul in care am luat-o in sus va dati seama ca-s fericita si pentru cele 600 grame in jos de la ultima cantarire  [artif] ...... 

carmencat vad ca si la tine e scadere ... iupiiii  [sap]  azi e zi cu noroc pentru toata lumea .... sa-ti spun un secret: si eu beau cafea cu cofeina in ultima vreme , altfel nu pot sa exist [viki]  ai grija de tine cu indigestia ... asa de mult te tine ??? ce doamne ai facut de te-ai dereglat asa ??

dulcetica .... stiu ca am spus ca nu ma mai cantaresc doua saptamani dar crezi ca am putut ????  [ascuns]

claudia helouuu ... pe unde esti ??? ce faci ??? ... tocmai ai scris in timp ce scriam si eu .... la 8 m-am apucat de el si abia acuma l-am trimis .... asta e viteza mea la scris , cu mii si mii de intreruperi 

''' multumesccccc pentru aprecierile ... sper ca-s sincere ... te pupp

 

child cum mai stai cu mancatul ??? te descurci ??? 

 

codrina bine ai venit alaturi de noi  [flo]  [flo]  [flo] ma bucur cand persoane care ne citesc in umbra o perioada ne scriu si  ni se alatura  [floare3]  [floare3]  [floare3]

 

ce ziceti fetelor ???? va aduceti aminte cand va spuneam ca sunt multe persoane care ne citesc din umbra, se inspira din ceea ce vorbim noi si din meniurile noaste ...... de aceea trebuie sa fim corecte si explicite  [ventilator]

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Codrina, bine ai venit [flo2]  Eu sunt mai radicala de felul meu asa ca eu zic sa renunti la Cola de orice fel. Daca nu are zahar, are indulcitori si alte chimicale nocive. Mai bine bei cafea sau ceai.

 

Caress, probabil ca e din cauza meniurilor low carb. Si clar sportul conteaza la maxim. In doua saptamani cat am fost la sport am slabit 1.7 kg, de doua saptamani de cand nu merg stationez. Dar de azi reincep sportul asa ca sper sa ma pot lauda cu ceva saptamana viitoare.

 

Prajitura cu portocale e buna si mai usoara decat tortul cu ciocolata a lui Caress. Dar cred ca are un milion de calorii din cauza migdalelor [fri]

 

Meniu ieri:

MD: paine integrala cu salata de vinete, ardei

P: supa cu galuste integrale

G: praji cu portocale

C: varza de Bruxelles gratinata cu pastrav la cuptor

 

O saptamana usoara si insorita sa avem [pup] [pup] [pup]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata dragelor.Raportez si eu, 56.0 azi.

Puisorul, am facut aseara tortul cu ciocolata, in varianta light, fara ulei-am marit cantitatea de chefir, fara faina, doar cu tarate, cu stevia in blat si doar o lingura de fructoza in glazura, doar cu jumatate de ciocolata, nu una intreaga in blat, si a iesit o nebunie si asa...

Nu cred ca as putea sta nici macar o saptamana fara sport...cum ai rezistat 2??

Carmen, eu cred ca ai avut o enteroviroza, ti a adus o minunata de la gradi, eu stiu inca 3 persoane care au avut acelasi lucru in we ul asta...Trece cam in 3 zile..Felicitari pentru scadere, anyway.

Claudia, tocmai ma pregateam ,,sa te strig'', aveam impresia ca nu ai intrat de o vesnicie...

Andanii, ma bucur ca esti in ,,cadere libera'', tine-o tot asa! Cu sportul cum mai stai?Mi-e dor de Timisoara de nu mai pot...tare as vrea sa ajung pe acolo cateva zile...

 

Iata tortuletul ,,dietetic'':

post-79951-0-36280000-1382342700_thumb.jpg

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...