Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Montignac (195) ... STIL DE VIATA, NU DIETA


Recommended Posts

XIO am inteles acum....aveam o mare senzatie ca mananci foarte hipocaloric(de la salata de 350 calorii cred ca mi s-a tras impresia [:-)))]  [:-)))] )..ceva de genul tau mananca si sora mea...cu precizarea ca ea are o zi pe sapt in care mananca numai patiserii (de la bulangeria de bloc [il] ..sincer nush cum reuseste ca miroase de lesini cand treci prin scara blocului in fiecare zi!)

 

deci girls oficial nu mai is anemica...de la 6mg/L am venit la 35 [pk]  [pk] (ma rog nu e nici maximu de 322 da nici nu mai sunt sub minimu de 10 [biz]  [biz] )

 

si dulce ca sa iti mai dau stiri de motan..aseara o intrat cu un sobolan in casa!![batcap] ..l-am dat afara si pe el si pe sobolanul mort (e extrem de gretos sa vezi chestii din astea aduse in casa [vom].. ma rog asta i-a dat lu andy motive sa spele podeaua si s-o dezinfecteze [fiesta]..ca tot nu se rupe el cu ordinea [drac]

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 519
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Hello!

Bun venit fetelor noi! Spor la monticizat :)

 

Raportez si eu tot stagnare, 61.5, cu toate ca sambata aveam 61 (si am fost si in perioada x). Ce se intampla in we, nu stiu, dar mereu lunea am mai mult pe cantar. nu-s diferente mari, dar vreau si eu sa vad o scadere, una mica macar. Oricum sunt multumita! Mi-am luat o pereche de blugi din UK si este cu un numar mai mic decat acelasi model, pe care l-am luat in luna mai. yupiii!!!

 

Dulce, confirm ce spune Caress, de la sport ti se accelereaza metabolismul si intarindu-ti muschii...se aseaza carnea altfel pe tine. Eu am aceeasi greutate ca atunci cand am inceput sala, insa diferentele de imagine sunt majore. Pe abdomen mai am putina slaninuta, picioarele s-au tonifiat, am inceput sa descopar ca am biceps, triceps si pectorali! woooow! saracii, erau asa atrofiati, ca nici nu-i zaream.

Cel mai mandra sunt de picioare, nu se mai balangane pulpele cand merg, dar era si cazul, ca imi fac zilnic programul pt picioare (minim 30 minute, la 4 aparate diferite, ca sa lucrez muschi diferiti).

Ca sa nu mai fac hipoglicemii am inceput sa mananc putin mai glucidic, mananc zilnic banane.

De azi incerc sa ma duc la sala mai devreme, sper sa si reusesc...Am fost in we la ore normale si tare bine a mers treaba.

Parerea mea ca 1 ora pe zi este ideal pt sala. Eu mai stau si cate 2 ore uneori, dar de cele mai multe ori intr-o ora termin ce am de facut, hai, 1 ora si jumatate :).

Ma mai uit la "extraplate" pe filmulete cu exercitiile de Pillates...frate, nu-s de mine!!! Caress, iti dau o mare floare [flo2]  ca poti face asa ceva! Eu...mai catinel, prefer lucrul la aparatura aia, d-asta am si ales sala asta, ca e ffff bine dotata si fiind mare nu este aglomeratie pe aparate si am timp sa lucrez in pace, in ritmul meu...lent.

Am reusit sa fac pandispanul, a iesit superb!!!! Am facut si pizza dupa reteta aia de pe blog, dezastru total! a iesit o chestie fara forma, dar macar gustoasa, asa ca mi-am satisfacut pofta. O sa incerc si reteta data de Caress, pare mai "normala".

 

Andanii, mie imi plac pozele si tunsoarea!

 

Xio si eu beau cafea zilnic, dar numai una si sa fie slaba si lungaaaa, dar musai aromata. Am facut unele pauze pe motiv de colecist batut in cap si revoltat, cand am inlocuit cafeaua cu ceai negru cu lapte monti (smantana diluata), metoda sugerata de Brindu, motiv pt care o s-o pomenesc mereu, ca tare delicioasa e combinatia! Am mai bagat si cate un Pepsi light,mai ales in perioadele de expozitie, cand am nevoie de cofeina. In Spania am vazut Pepsi fara zahar si fara cofeina, insa nu am baut, ca eu doar voiam cofeina [batcap] , tare curioasa sunt cum e, ce gust are.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Brindusika, nu, nu mananc hipocaloric la modul anorexic, imi calculez in mare caloriile, sa nu fie mai putin de 1000 dar nici sa nu exagerez.

 

Andanii, cand eram in liceu am baut mai mult de 1 an de zile DOAR Cola, apa nu beam decat rar, cred ca o data pe saptamana. Cateva luni am mancat zilnic la pranz cartofi prajiti cu cascaval si telemea. Si nu se vedea nimic. Bun, dupa un an se vedea un inceput de celulita, dar nu era de mirare. Asa ca ingrasarea asta chiar si intr-o perioada asa lunga mi-a dat de gandit... si de atunci nu mai mananc exagerat de nesanatos.

Cand am chef de dulce spre exemplu incep cu banane si alte fructe si inchei cu ceva dulce, ceva care e evident in cantitate mai mica decat daca ar fi fost mancat fara fructe inainte.

La lucru am mancat pana sa ma apuc de cura, mancarea normala plus 2 sau 3 deserturi. Acum mananc jumate de portie si daca imi trebuie, desert.

 

 

Cress, nu cred ca sunt mai slaba, tu cat esti de inalta?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Andanii, fii sigura de sinceritatea mea; daca nu voiam nu scriam, asa cum mai fac cateodata, pentru a nu pune mai multe paie pe foc...  [:)]

 

Xio, asa este , mananc de toate numai ig<30 sa aiba! slabesc incet si bine... sincer eu sunt multumita asa... pentru ca nu mi-am propus un numar de kg pe an, ci scopul principal a fost sa tin glicemia la normal numai din alimentatie... si tine cu varf si indesat [:)]  (am avut dosar de diabetica cu glicemie repetata in jur de 200-250); acum parca mi-e si teama sa zic ca mai mare de 105 nu o am niciodata - fara medicamente! Sper din suflet ca am reusit sa opresc moartea pancreasului meu, la timp! [fri]

AM INTELES CA ESTI MEDIC?! am nevoie de o consultatie [flo2] ... fii-mea a lesinat dupa niste analize acu 2 saptamani; a cazut cu fata de ciment, a avut buza si ochiul sparte... nu am reusit sa pun in timp util gheata la buza... asa ca acum dupa ce s-a desumflat de tot, a ramas o umflatura cat o unghie pe barbie! Nu o doare, insa stiu ca acest hematom se poate infecta si trebuie curatata acolo, daca nu se va resorbi in timp! stii cumva vreun unguent sau vreo metoda prin care sa eliberez zona de hematom??? Multumesc anticipat! [flo2]

 

Ariel, bine ai venit! care e reteta de pandispan? - trebuie sa facem un "caiet" cu retete... [batcap]

 

Am fost la lidl si mi-am luat forme de silicon: una pentru bomboane (asa ca voi face rafaello - cu migdale... made by Caress  [:)] ), 9 forme de stelute frumoase si o forma cu 6 forme. [clo]

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Claudia, dupa ce am dat jos branula am avut ditai hematomul la mana si am luat de la un magazin de naturiste o crema pe baza de extract de lipitoare, Hirudinaria se numeste. Mi s-a retras tot hematomul in 3 zile (si era cat o cireasa de mare).

 

Reteta de pandispan: 8 albusuri, 7-8 linguri de fructoza, o fiola de esenta de vanilie sau orice altceva sau deloc, 130-140 de grame de faina integrala amestecata cu tarate de ovaz, jumatate de lingurita de praf de copt stins in putina zeama de lamaie, fulgi de migdale, nuci sau fructe uscate (caise, smochine). Se bat albusurile spuma impreuna cu fructoza, se adauga apoi restul de ingrediente. In tava se pune hartie de copt, se pun fructe (eu am facut cu ananas prima data, a 2 a oara cu mandarine), se tine 5 minute la cuptor, apoi se adauga compozitia si se mai tine 15 minute la cuptor, la foc mic.

A iesit tare bun si imi place ca se face rapid si-l pot hapai inainte de sala :))

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna!

Desi mi-am propus ,n-am facut nici un sport ,ca ne-am lungit cu lectiile. Nu le-am terminat nici acum si nu trag nadejde sa le termin. Avem de invatat "Crezul",la religie.

Azi:

MD-cascaval ,2 castraveti

P-linte cu castraveti murati ,broccoli fiert

G-struguri

C- pastrama de piept de pui cu castraveti murati ,broccoli si conopida fierte la abur,niste seminte ,o cioco sly.

Am fost superocupata la servici si acasa.Am avut o zi obositoare.

Claudia ,deci tu papi tot sub IG30? Deci trec pe varza ,conpopida ,broccoli si carnita.

Bine de stiut,ca sa urnesc si eu putin cintarul.

Pastrama aia mi-a picat greu. Poate-ti calc pe urme ,Carmencat.

Caress ,ce-as mina niste bomboane,dar nu cred ca pot aborda ceva asa complex ,plus ca nu mi-e clar ce-i cu nuca de cocos.

Da ,votez sa feceti topicul de retete.Nu contati prea mult pe mine,dar poate ma inspir.

Tot va aud cu smintina monti,asta care-o iau eu cu grasime 12 % nu e buna? Sa nu-mi ziceti ca pina acum am mincat aiurea,ca turbez?

Pup si noapte buna !

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ariel, multumec, maine cumpar; am luat deja un unguent cu arnica, o sa il alternez cu Hirudinaria... sper sa scapam, ca am deja un stress mare pe cap! [fri] am notat reteta... [flo2]

 

Puisorule, scumbia se mananca cu tot cu oase (mai putin coloana); e pestele meu preferat, il fac la cuptor pana se patrunde bine, prajit in uleiul lasat de el! cu lamaie este bestial!

 

Dulce, in ce clasa e frumoasa??? Crezul trebuie invatat atunci cand copilul intelege ce spune... mi se pare greu pentru un copil pana la 15 ani! [:)] Religia trebuie sa fie o "materie" plina de poveste, pilde, invataturi despre viata, divin si sentimente fata de cei aproape noua, despre bunatate si fapte bune si din suflet... nu recitarea, pe de rost a rugaciunilor [ph34r] . apropo de religie, anul trecut - clasa a 2-a a Ioanei, au discutat la religie despre pacate... si profesoara (o tipa habotnica rau de tot) le-a prezentat copiilor pacatele in forma horror, printre altele ajungand si la fumat - pacatul suprem, zicandu-le ca cei care fumeaza ajung in iad si ard in flacari... un baietel din clasa s-a dus acasa urland si socat le-a spus parintilor ca el nu vrea ca tatal sa moara, sa ajunga in iad ... plansete si crize... din cauza desteptei de profesoare... asa ca directoarea scolii, s-a dus la biserica din colt si a intrebat preotul daca doreste sa vina, sa tina benevol ore copiilor, fara caiet, fara invatat, sa le povesteasca intamplari din biblie, sa le capteze atentia in mod placut si educativ... am avut norocul sa accepte si acum ioana are mereu ceva de zis despre ora de religie! [flo2]

 

pun si eu meniul de azi daca tot ma invart pe aici:

 

md: 1 pruna si 2 mere pe strada alergand spre servici (merg pe jos de o saptamana)

p:cascaval, masline, ardei rosu si castravete

c (ora 16:30): ciorba de vita, un cub cioco 85%

g: 1 mar si guacamole - cateva linguri

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Claudia, sunt mari sansele sa ramana asa. Hematoamele se pot infecta atunci cand sunt  mar, unul cat un varf de unghie nu se infecteaza. :)

POti incerca cu crema, dar 2 saptamanai e cam la limita, sa nu ai cine stie ce sperante.

Exista si crema Hepathrombin, e speciala pt hematoame, dar pt cele proaspete.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Xio, multumesc de raspuns... ufff chiar e tarziu?! oricum voi incerca cu de toate... nu m-am gandit ca ramane ceva acolo... a fost umflat pana zilele astea din week, nu m-am gandit deloc ca va ramane acolo ceva  [:(] .

 

Dulce, scuze ,,, mereu te incurc cu puisorul (care are fetita)... din pacate asta este sistemul, insa cateodata putem schimba cate ceva! [:)]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...