Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Montignac (195) ... STIL DE VIATA, NU DIETA


Recommended Posts

caress...eu stiu ca parintii acum au de ales intrec e religie sa invete nu si sa sara peste ora de religie...nici asta cu optiunea parintilor nu is de acord...adik nu pot cere parerea daca alba sau neagra din moment ce galetenii mei de exemplu se duc sa se roage la moaste sa nu mai aiba cutremure sau ploi [batcap]  [batcap] ...cand ma uit cateodata la stiri am senzatia ca citesc legendele olimpului cu aia care aduceau ofrande zeilor sa nu-i mai pedepseasca.. [alcool] 

 

eu ma uit la musulmani...is asa invatati de mici cu fanatismul religios... ca de mici ii tampeste la cap cu coranu...desi mici, tin ramadanu (fara apa si mancare ca se li se purifice sufletul sau what ever...dar e criminal  14-16 ore la ei in desert fara apa!! [smulgpar]  [smulgpar] )

 

cred ca is io prea citez "pacatoasa" [barfa] surorile lu' mama is ff bisericoase si aparent se roaga ele sa ma ierte d-zeu ca nu cred, deci mai am o scapare [pk]  [pk] ..macar nu platesc eu acatistele  [soricel]

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 519
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Buna dimineata montigirls [pl] .... va doresc o zi frumoasa si conforma 

Wawwwww .ce-mi placeee .. cat ati scris ieri dupa ce am plecat . [artif] .. nu am reusit sa mai intru si de acasa .... nu-mi mai ajunge timpul , parca s-a condensat si se tot aduna , aduna, aduna lipsurile si nu ajung la liman cu treaba  [viki]

 

Incep prin a-i multumi RSilviei pentru aprecierile adresate mie [flo2]  ... esti o dulce ... ma bucur ca ai spart gheata si ai venit sa ne apui cateva cuvinte [flor]  te astept sa ne scrii cat mai mult .... e frumos aici la noi nu ????? 

 

Xio mierea are indice glicemic ffff mare, nu e recomandata de montignac ... dar , da ... e cea mai sanatoasa chestie ... si nici mie nu-mi place gustul steviei , prefer fara dulce decat asta  [hot] sau fructoza , eu asta folosesc atunci cand e musai sa pun ceva dulce ... si la baietii mei le dau miere si ceea ce indulcesc tot cu miere , dar nah , ei isi permit ... si tu ai putea sincer , ca doar nu mananci o tona de miere zilnic ca sa-ti faca fff rau nu ? 

Imi place cand aud  ca sunt persoane ca si tine cu metabolism foarte foarte bun .... dar daca spui ca ai inceput sa te ingrasi putin ar trebui sa mananci sanatos ca sa nu ajungi sa depui ... odata inceput sa se roteasca tavalugul e tareeee greu sa il opresti .... eu la 24 ani inainte de a naste aveam 50 kg  [bis]  nu am crezut niciodata ca ma voi face de 95 vreodata  [balcon]  

 

Brandusik cu sobolanul m-ai terminat ... cum doamne sa ai sobolani acolo ???  dar hai ca-i bine ca macar a facut andy curatenie 

 

Claudia daaa , stiu ca esti sincera in afirmatii ....  [deziuata]

Marietutza ai primit id ul si parola pentru shared ??? daca nu inca spune sa ti le dau eu   [ventilator] ... nici eu nu te am pe facebook si vreau sa iti vad puiutii , pleaseeeee  [flo]  [flo]  [flo]  [flo]  [flo]

 

Cge ... te pup .... si noua ne plac migdalele ... si blaturile la eventualul cheescake imi place sa-l fac cu faina de migdale ... desi vorba puisorului sunt caloriceeee  [mai]

 

Caress sa stii ca si pentru mine a fost o provocare "lasatul de fumat" .... din fericire mi-am dorit mult si am reusit ... am deja mai mult 10 ani (nici nu mai stiu exact cati sunt deja ca nu le-am mai tinut evidenta) de cand nu am mai pus tigara in gura si sunt tare mandra de chestia asta ... ma simt teribil stiind ca am fost mai puternica decat tutunul care mi-a creat o dependenta nesanatoasa  [soc]

Nu vointa-ti dispare , nuuu .... tu nu vrei cu adevarat sa lasi tigarile pentru ca daca iti doresti cu adevarat nu exista sa nu poti ..... stii vorba aia "nu exista nu pot ... este doar nu vreau" [trombon]

Daca ai fi din Timisoara sigur te-as insoti la sala ... sunt sigura ca m-ai mobiliza la maxim  [aerob]  [aerob]  as trage linii pe bicicleta si pe stepper 

 

Ariel felicitari pentru scadere si pentru pantalonii cu numar mai mic ... si daaaaa, sunt de acord cu tine ... sala face ca sa se aseze altfel carnea pe tine ... stiu din experienta ca stagnam la kilograme si paream din ce in ce mai slaba ... din pacate m-am lasat de sport si o simt cu varf si indesat ... nu gasesc deloc timp si pentru asta , pur si simplu sunt sufocata de treburi si nu am timpul necesar sa bag sportul iar in program ..... recunosc sus si tare ca fara sport nu as fi reusit sa slabesc cat am slabit ... ma motiva, ma mobiliza , ma facea sa ma tin de gura si sa nu am pofte .... datorita lui am reusit si am iesit invingatoare din lupta cu kilogramele  [bicla]

Multumesc pentru ca-ti place de mine ...  [pup]  [pup]  [pup]

 

Gata ... m-ati convins ... ma pun sa fac topic cu retete montignac  [pup]  [pup]

 

Dulcetica cand te aud cat timp iti pierzi cu lectiile copilului imi vine sa plang ... tu mai apuci sa faci si altceva seara ????  ... clar nu lucrezi nimic acasa ... ma refer la ceva ce are legatura cu jobul ca si mine  [bang]

dulce esti the best ..... daaaaa ... acasa ai facut pilatesul da ????

 

Brandusik ce tare esti cu religia ta ... vad ca la copilul meu ii place materia asta  [barfa]  mai imi si povesteste una alta de pe acolo ..... nu suntem o familie prea religioasa , nu avem timp nici de asta  [bang]

 

Carmencat nu te recunosc , pe bune ... totusi niste meniuri cat de cat complete ... bravooo, chiar ma bucur ca ai inceput sa mananci mai mult ... cum sa dau cu rosii ... ai avut totusi mancare acolo 

Offff, ar trebui sa mai scriu si eu meniurile , cred ca de sambata nu le-am scris 

 

Codrina ma bucur sa stiu ca ne citesti de ceva vreme pentru inspiratie si ma bucur si mai mult pentru ca ai venit alaturi de noi .

Bine suna reteta de ciocolata ... si se intareste ??? se poate pune si lapte de cocos ... adica pasta d-aia in conserva ce se topeste sa se faca laptele de cocos  [:p]

Doamne ce probleme ai avut [|)] ... nici nu am mai auzit d'astea ce povestesti tu aici .... acum esti bine da ???

Mda ... cunosc faza asta cu mersul pe jos si tocurile .... eu mai vin si cu pantofi spor de schimb la mine ca sa pot pleca pe jos ... am totusi 5 km de mers si cu toc de 7 cam greu  [:D]  [:D]  [:D]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata Monti girls...Aseara in lupta mind over body , the mind a iesit cam sifonata, am mancat niste orez cu lapte ca nu ma lua somnul de foame... [:-)))] [:-)))]

 

Si eu mi-am luat duminica blugi noi, din aia cu talie f joasa si cu turul putin lasat, nu chiar ca Boyfriend ,dar genul ala.Sunt lesinata dupa ei!N-am avut pana acum modele din astea, mai mult skinny am purtat in ultimul timp...Mi-am luat 38, dar sunt blugi la care imi vine si 36.Cred ca niciodata in viata mea nu am purtat atata la pantaloni, desi 56-57 kg am mai avut...Asa ca da, sportul modeleaza si stimuleaza...dupa ce curg apele de pe tine in halul ala , te gandesti de 10 ori la ce si cat bagi in gura ca sa nu te sabotezi singur...

 

Andanii, eu cred ca si genetica are un rol foarte important in evolutia noastra.Daca nu ai in familie cazuri de persoane supraponderale sau obeze, chiar daca accidental iei mult in greutate e mult mai usor sa revii la o greutate normala si sa te mentii acolo.Eu nu am pe nimeni intre rudele pe care le stiu-pana la bunici inclusiv, care sa fie macar supraponderal, asa ca din punctul asta de vedere sunt favorizata.Plus ca toate femeile din neamul meu au conformatie ginoida, cu talie subtire, care si cand se ingrasa putin o fac pe tiparul asta, care e mai putin periculos.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimi!

 

Ninha, unde esti? 

 

Codrina, super pare reteta ta de cioco. Incerc si eu numai sa cumpar unt de cocos.

 

Marieta, parca noi eram friends si pe facebook? De ce nu am vazut pozele cu minunatii tai? Ma pun pe cautat.

 

Dana, cauta o sala si o prietena cu care sa mergi. Dupa ce iti faci abonament, iti faci si timp, o sa vezi  [flo2]

 

Carmen, ce frumos ca mergeti la karate. Si sotul meu vrea sa o dam pe Stefi dar ar trebui sa fie saptamana de 10 zile si poate am reusi  [fri] Musai sa pui poze de la serbare. 

 

Caress, si eu am o familie de slabi, dar crede-ma ca daca mananc cat vreau si ce vreau ma fac cat casa.

 

Ariel, bravo pt reshaping  [flo2]  Si pentru ambitia cu sala.

 

Claudia, noi nu am reusit sa mancam oasele alea de fel. Sa ii dau la Stefi nici vorba. Trebuie lasati mai mult la cuptor sau cum sa ii fac?

 

Despre ora de religie, sa stiti ca se poate si altfel. La Stefi la scoala, fac doar chestii dragute. Tot felul de pilde frumoase din biblie, ieri le-a spus semnificatia numelor lor, deci se poate si fara indoctrinare.

 

Ieri mi-am facut din nou testul BPN si pt HPV. Daca ies bine oficial am scapat  [pk]

 

Meniu ieri:

MD: avocado, branza de capra

P: ramen miso

C: mancare de curcan cu broccoli

 

Azi:

MD: mozzarela light, gogosar

P: lipie cu pastrav afumat, masline, frunze de spanac

C: quinoa cu pleurotus

 

Va las ca am treaba multa  [pup]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ah, cum naiba raspundeti voi in sir la toata lumea asa??? Ca m-a luat ameteala!

 

Scriu repede pana nu uit! [batcap]

 

Xio, daca nu iti place stevia si vrei ceva care sa semene a miere incearca siropul de agave. E cu IG mic si mult mai potrivit. Chiar seamana la gust cu mierea.

 

Caress, tare imi place ca razi de mine si de cafelele mele [soricel]  , asa ca te spun lu' B, ca ai zis ca ii faci bomboane, nah! Sa vedem cum o scoti la capat cu el! (Il vad brusc in fata ochilor pe Otto cu lacul de bale la picioare si cu ochii care ii ieseau din cap la ceva bun, il mai stii cum facea??)

 

Andanii, perfect de acord cu tine cu lasatul de fumat. La mine motivatia corecta a fost Zara, cel de-al doilea caine. Stateam la bloc, il aveam pe Otto bracul, avea deja 7 ani (ne manca sufletul, nervii, urechile, canapelele, ma rog, tot ce se putea manca) si eu mai vroiam un caine. Dragul de sot s-a gandit sa nu ma refuze pe fata si mi-a zis ca sigur ca da, e de acord daca ma las de fumat. De cum a terminat de pronuntat nu mi-a mai trebuit fumat, a doua zi a fost Zara acasa, o jucarie mica si pufoasa care intr-un an de zile a ajuns o jucarie imensa si pufoasa. Deci... se poate. Trebuie numai sa vrei. Eu clar am vrut-o pe Zara mai mult decat sa fumez.

 

Puisorule, cum sa pun poze de la serbare?? Ai?? Sa va tavaliti de ras??? Am cosmaruri, zau! [:-)))]

 

Dulcetica, bine ca nu am citit cu atentie cat dureaza lectiile mai acu' cateva saptamani... ca poate nu mai faceam un anume pas... va zic eu mai incolo, daca imi iese pana la urma.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Neata fetelor,

 

de abia am terminat de citit...

Pe FB sunt Carmen Popescu( iar ca sa ma identificati usor, am la profil poza cu Kinderii Stefan tinand-o in brate pe Elena cand avea cel mult 2 luni!!)

Sper ca am reusit sa atasez aici poza.

 

Caress tie deja ti-am dat accept.

 

Andanii inca nu am primit parola. Daca ai timp trimite-mi tu te rog.

 

Carmen de ce sa nu pui poze de la serbare??  

 

 

Eu aseara am cazut, m-am urcat pe un scaun sa iau ceva din sifonier si cand am pus piciorul jos am calcat pe o masinuta de metal, care mi-a intrat in talpa.. si m-am dezechilibrat+durerea si am cazut cu spatele de calorifer( bine ca este din asta nou, nu cel vechi cu elementi...) acum ma doare si piciorul si spatele. 

 

Nici eu nu sunt de acord cu religia...

 

Meniul de azi:

MD: tarate de ovaz+ 5 jumatati miez nuca; cafea

cam la 1 ora: branza cu smantana ; ceai

G: gutui

P: ciorba de legume

G: mar

C: pulpe de pui la gratar cu salata de varza.

 

 

post-15404-0-43982600-1382426899.jpg

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dragelor ... am facut subiect nou unde sa postam doar retete montignac , probabil ca l-ati si vazut .... va astept sa postati cand aveti timp cat mai multe retete ...  [pk]  [pk]  [pk]

 

Carmencat pentru mine motivatia a fost "copilul" si "puterea exemplului in fatza lui " [:-)))]  [:-)))]  [:-)))]  [:-)))]  cum puteam eu sa ii spun copilului "nu fuma ca nu e sanatos" eu fiind cu tigara in mana   [fri] .... situatia e acuma alta ... pot sa ii spun "am fumat, a fost greseala vietii mele, sper ca tu sa nu faci la fel" .... dupa propozitia asta si multe asemanatoare e decizia lui ce va face ... la urma urmei nici eu nu mi-am ascultat mama nu ??? 

 

Puisorule in cautarea prietenei cu care sa merg am fost intotdeauna ... nici data trecuta nu am gasit si am mers singura ... mi-am facut acolo prietene de sala cum s-ar spune la cineva cu care te intelnesti si vorbesti doar acolo  [pk]  [pk]

De azi se apuca iar copilul de mers la sala .... chiar i-am dat aseara banii sa-si faca abonament .... de cateva luni a devenit un sedentar convins din sportivul care era si nu-mi place cum se deformeaza ... dupa cateva sedinte de discutii cu el vad ca s-a hotarat sa ia masuri  [alcool]  ma bucur ca l-am convins.....bine ca inca mai am influenta asupra lui  [il]

 

Marietuta ti-am trimis invitatie pe FB ... pupp

trimit acuma si id +parola 

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Incep prin a-i multumi RSilviei pentru aprecierile adresate mie [flo2]  ... esti o dulce ... ma bucur ca ai spart gheata si ai venit sa ne apui cateva cuvinte [flor]  te astept sa ne scrii cat mai mult .... e frumos aici la noi nu ????? 

 

E frumos, da, sa vezi oameni preocupati de alimentatie, de sanatate - e un fel de educatie in nutritie pe care incercam sa ne-o facem singuri, pentru ca in scoala nu exista asa ceva (ca tot se discuta de religie). Am si eu copii si vreau sa-i invat sa manance sanatos, sa aleaga ce e mai bun pentru ei.

Eu l-am descoperit pe Monti acum vreo 9-10 ani cand am slabit vreo 10 kg, apoi tot cu regimul asta am slabit dupa fiecare sarcina si m-am mentinut in jur de 50 de kg (+/-2 kg), greutate la care ma simt eu bine, avand in vedere si inaltimea de 1,62. In ultimele luni am luat-o rau in sus, am mancat multe fainoase si alte orori nemonti, ajunsesem aproape de 56, asa ca m-am reapucat de cateva saptamani si vreau sa-l tin forever. Adevarul e ca de cand mi-am restabilizat glicemia ma simt super (nu mai am palpitatii, mi s-a limpezit capul, am energie, am rabdare mai multa, nu mai am cravings-urile alea nebune dupa dulce) si cred ca asta e cel mai mare merit al dietei - sa te faca sa elimini alimentele cu indice glicemic ridicat.

As recomanda oricui sa incerce ca si experiment chestia asta, pentru ca odata ce ti-ai scos din sistem ca exista paine, fainoase, dulciuri (din cele cu IG ridicat), descoperi ca exista o gama foarte larga de alimente pe care le poti consuma. Intr-un fel cred ca se reeduca si papilele gustative. Stiu ca voi de-aici de la subiect stiti asta, vreau doar sa arat cum m-am simtit eu dupa o perioada de mancat aiurea.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

girls cu fete karatiste [aerob]  [aerob] ...va spun din experienta ca e si nu e un sport ok pentru fete...eu am facut in cls5-9..si nu va spun ca am ditamai picioarele acu(parte si din genetica dar parte si de la pozitiile de la karate..care se bazeaza ff mult pe musculatura picioarelor)..sau ca m-am latit in umeri(asta nu mai e genetica ca ma uit la sor'mea e pui de boda'prostii pe langa mine desi aveam aceeasi conformatie)..ca sa nu mai spun ca desi pana atunci aveam predispozitie spre ingrasare dupa ce m-am lasat am ajuns de 83kg(in a 9-a pe la sfarsit... [ascuns] )..deci mare grija cu sporturile fetitelor

 

andani...mno io si religia mea..is nascuta ortodox..dar am ceva cu toate religiile sa fiu sincera, mai ales cand vad cum se comporta oamenii...prefera sa se roage in biserica sa ii ajute d-zeu sa nu le mai inunde casele in loc sa gandeasca si sa munceasca sa-si construiasca ei ca si comunitate baraje/diguri...dar mno...asta e...

sa stii ca sobolanul era vanat de pe afara...stau la curte si mno..in spate am padurice...plus is tomberoane la fiecare casa..unde e tomberon e si sobolan zic io..da le vine Mushi a meu de hac [vampir]  as prefera numai sa nu-l aduc si in casa [vom]

 

 

meniul meu azi:

MD: paine de tarate cu brinza si ceva muschi taranesc (gasit unu polonez fara prostii)

G: lapte cu ceai, banana

P: stir-fry nuddles (cu taitei din fasole mung)

G: neste alune de padure

C: supa de n-am mancat-o ieri

 

nu am dormit nici un minut azi noapte deci "d-zeu cu mila" [zirea]  [zirea]

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...