Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Montignac (195) ... STIL DE VIATA, NU DIETA


Recommended Posts

  • Răspunsuri 519
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Pe scurt,

 

Silvia, eu folosesc la greu extract de stevia... cred ca sunt singura indragostita de el; mi se pare foarte mult sa pui cu lingura.... eu la un kg de branza, 2 oua si 3 linguri de smantana, coacaze uscate si cateva caise uscate taiate,  pun cam 25 picaturi de stevia! Iese foarte buna! Nu folosesc lingura ca mijloc de masura, ci picaturile.

 

Andreea, bine ai venit! Dupa cum vezi, io sunt cea mai grea dintre toate! Desi Brandu ma mai cearta ca sunt prea relaxata, eu am ales metoda asta "incet si sigur", dupa zeci de retete de slabire stricte si frustrante... si pentru ca nu vreau sa renunt, am ales sa fiu relaxata, sa ma satisfac culinar si sa slabesc incet si bine! [flo2]  Deci, metoda mea este, mananc orice cu IG <30 ; scoti o lista de pe net si pui in practica combinatii; totodata nu am scos deloc grasimile, mananc si smantana, mascarpone, unt, branza telemea, cascaval.... nu consum deloc lapte si mai nou nici iaurt sau lapte batut... doar chefir si sana! [:)]  Am slabit asa cum arata si semnatura in 9 luni - 21 kg!Eu sunt foarte multumita si ma simt bine asa incet; deja am alta garderoba si pana la primavara mai schimb una! [soricel]  Poti lua subiectele din urma si afli mai multe despre noi! Te asteptam sa ne impartasesti din meniurile tale!

Abateri am facut foarte rar si atunci, cel putin 2 zile, am redus cantitatile la jumate si am mers pe jos! [:)]

 

Brandu, in week, o varza as manca...sa vedem, ca suntem mai mult prin vizite! [:)]

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pe scurt,

 

Silvia, eu folosesc la greu extract de stevia... cred ca sunt singura indragostita de el; mi se pare foarte mult sa pui cu lingura.... eu la un kg de branza, 2 oua si 3 linguri de smantana, coacaze uscate si cateva caise uscate taiate,  pun cam 25 picaturi de stevia! Iese foarte buna! Nu folosesc lingura ca mijloc de masura, ci picaturile.

 

 

 

 

Claudia, mersi de raspuns! Aveam eu o banuiala ca am pus cam mult. Gasisem undeva pe culinar ca se echivala 100 grame zahar cu o lingura extract stevie. Intr-adevar in ceai pun si eu 7-8 picaturi. Deci daca 7-8 picaturi ar fi cam o lingurita de zahar, 25 de picaturi ar fi cam 3 lingurite de zahar. Ori eu la budinca puneam cam 4-5 linguri de zahar.

De curiozitate, tu dai si fetitei tale dulciuri cu stevie sau sunt doar pt tine?

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Silvia, mancam toti; Ioana mea nu are parte de zahar (decat rar din dulciuri cumparate), mananca doar miere si ce fac eu cu stevia! Retine ca este extract natural, nu are absolut deloc vreun chimical sau vreo prostie in el (extractul lichid); este foarte sanatos si e foarte indicat pentru a inlocui zaharul! Gustul amar ramane cand este prea multa solutie pusa! Eu mi-am format deja gustul...plus ca pun cateva picaturi, mai gust... si tot asa pana mi se pare ca este ok! [:)] Nu mai echivala cu zaharul...gustul e regele! [pk]

 

Normal ca aveam dreptate, ca doar de 9 luni nu am pus gura pe zahar! [:-)))]

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Andreea, bine ai venit! Dupa cum vezi, io sunt cea mai grea dintre toate! Desi Brandu ma mai cearta ca sunt prea relaxata, eu am ales metoda asta "incet si sigur", dupa zeci de retete de slabire stricte si frustrante... si pentru ca nu vreau sa renunt, am ales sa fiu relaxata, sa ma satisfac culinar si sa slabesc incet si bine! [flo2]  Deci, metoda mea este, mananc orice cu IG <30 ; scoti o lista de pe net si pui in practica combinatii; totodata nu am scos deloc grasimile, mananc si smantana, mascarpone, unt, branza telemea, cascaval.... nu consum deloc lapte si mai nou nici iaurt sau lapte batut... doar chefir si sana! [:)]  Am slabit asa cum arata si semnatura in 9 luni - 21 kg!Eu sunt foarte multumita si ma simt bine asa incet; deja am alta garderoba si pana la primavara mai schimb una! [soricel]  Poti lua subiectele din urma si afli mai multe despre noi! Te asteptam sa ne impartasesti din meniurile tale!

Abateri am facut foarte rar si atunci, cel putin 2 zile, am redus cantitatile la jumate si am mers pe jos! [:)]

 

 

Multumesc Claudia.

Felicitari pentru kg pierdute. E o reusita. Tine-o tot asa. Sper sa am si eu ambitia ta .....

 

Deocamdata, la meniuri cele clasice si simple, pana imi dau seama exact ce si cum. De ex azi la pranz am mancat piept de pui la gratar cu dovlecei si vinete la gratar si o salata de salata verde. Acum ma gandesc ce voi pregati la cina ....

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

andreea bine ai venit...si silvia la fel ca nu cred ca ti-am urat bun venit, sper sa ajungeti la kg dorite si sa va fiti bucuroase de realizare

 

acum andreea... tickerul il faci singurica(o idee venita de la andani..care a fort si brilianta la faza asta [flo]) am descoperit ca e mai usor sa selectezi cu copy-paste o semnatura deja creata de una din noi si sa o pui la semnatura ta peste care sa faci adaugirile dorite(schimbat kg si schimbat iconite dupa dorinta)

 

am mancat iara treburile alea cu ardei jalapeno si brinza de care va spueneam acum ceva vreme...or fost buni..mai ales ca au fost numai 5 bucatele cat  piftelutele rotunde...da mno..si am mancat si ceva nepermis de care nu o sa vb [batcap]

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor, am o multime de intrebari.......

Incep cu o parte din ele:

1.       Am vazut ca multe gatiti diverse retete de varza cu carne la cuptor, carne de porc cu ..., piure de brocoli. Sunt ok aceste mancaruri in faza 1?

2.       Pentru piure, eu in cel de varianta clasica folosesc unt si lapte pentru a-l face mai cremos. Pentru piureul de brocoli ok pt faza 1 ce se foloseste sa fie mai cremos?

3.       Cum e wasa? Are gust ok? O folositi pentru a inlocui painea?

4.       Painea facuta din faina integrala si tarate e ok in faza 1? Cu ce se poate asocia?

5.       Ciocolata cu minim 70% e ok de oricare sau doar anumite tipuri. Eu de regula cumpar Heidi, e conforma?

6.       Cum faceti salata de vinete? Adica eu in mod normal pun maioneza in ea, dar in varianta conforma ce se pune?

7.       Pentru Andanii sau alte fete din Timisoara: de unde cumparati produse conforme, de ex cioco sly, wasa, paste conforme, etc exceptand varianta online

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hellooo, helooo.... la mine zi portocalie rau  [fri]  [fri]  [fri]  ... nu am apucat deloc sa intru pana acuma  [batcap]

 

Andreea iti doresc bun venit alaturi de noi . [floare3]  [floare3]  [floare3] .... ma bucur mult sa te vad si aici  [flo]  [flo]  [flo]  .... o sa vezi ce gasca faina de fete sunt aici ..... cu asa sustinere nu ai nici o sansa sa nu slabesti  [floare3]  ..... brandusik are si un bici  [mai]  si cand avem abateri multe ne fugareste [dra]  .... ai vazut ca si claudia a amintit de ea in mesaj  [soc]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

andreea bine ai venit...si silvia la fel ca nu cred ca ti-am urat bun venit, sper sa ajungeti la kg dorite si sa va fiti bucuroase de realizare

 

acum andreea... tickerul il faci singurica(o idee venita de la andani..care a fort si brilianta la faza asta [flo]) am descoperit ca e mai usor sa selectezi cu copy-paste o semnatura deja creata de una din noi si sa o pui la semnatura ta peste care sa faci adaugirile dorite(schimbat kg si schimbat iconite dupa dorinta)

Multumesc brindusik

 

Am constatat ca deocamdata nu pot sa-mi fac semnatura ca sunt prea noua pe forum. Trebuie sa mai scriu cateva mesaje pana cand mi se pa permite.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...