Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Montignac (195) ... STIL DE VIATA, NU DIETA


Recommended Posts

Andanii, cum facusi supa aia buna, buna... adica din carne sau legume...??? eu am facut galustele astea la o supa de gaina de tara... [:)] Sa nu ma certi cu amandina...credeam ca a trecut neobservata  [fri]

 

Codrina, o sa intorc pe toate partile site-ul dat de tine...multumim de codul de reducere...revin dupa ce ma lamuresc cu ce produse au...

Oricum cea lichida de la noi (poza de mai sus) e 9 lei in plafar si tine multtt...

Sper sa nu gresesc prea mult: mazarea e de de faza 2 (in faza 1 trebuie evitata) si fara combinatii cu carne! Are IG 45. Deci nu e bine...

Wasa cumparata are fibre sub 24% - deci teoretic cu grasimi nu prea merge... Caress stie exact, parca ea a gasit cu max 22%/! Mai bine faci lipii de tarate in casa (o sa fac in week si pun reteta si poza in subiectul de retete) - e cea mai buna si comoda varianta si poti manca si cu zacusca si cascaval...cu orice!

 

Cge, am murit de ras cu "cocota" ta pentru sarmale! [:-)))] iar retele alea bagate...hhmmmm cu cartofi si morcov...ce cauta aici??? [ascuns]

 

Ariel, mi-ai facut pofta de mamaliga cu branza si ceapaaaa.... ia niste fructe cu tine, la sala sau mananca 2 mere inainte, sa ai glicemia ok...smochinele au IG mare, mai bine caise uscate!

 

Carmen, iar ai inceput sa mananci putin...umple geanta de legume si fructe pe care sa le rontai intre doua click-uri la servici... muncesti mult si te vitaminizezi putin! [:-@]

 

Acum de mine/noi, aseara am ajuns la 10 acasa...atat a durat spectacolul (festival grecesc), cu mandra mea pe scena dansand si cantand (si altii evident).

 

Meniul de ieri:

md: 2 mere

p: o bucatica de budinca de branza dulce

g: 2patratele de cioco 75%

c1: zacusca cu 2 lipii

c2 (cand am ajuns acasa): niste toba cu branza de burduf, ardei, rosie - nu foarte mult, insa aveam urechile lungi de foame

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 519
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Neata fetelor,

 

doamne cat ati mai scris...

Bun vernit fetelor noi si spor la slabit! [flo2]

 

noi aseara am fost l;a sarbatoarea roadelor, a fost super, copiii au avut emotii... o sa pun poze pe FB m,ai tarziu sa-mi admirati Ceapa si Marul.. [:)]

Am mancat o bucatica de placinta dovleac si am baut un ceai cu lamaie( neindulcit).

 

Meniul de azi:

MD: mar; cafea, iaurt 0.1%+tarate ovaz+seminte in

G: ceai; mar

P: ton in ulei de masline+salata cruditati

G; ceai

C: ciorba de legume+ ceapa verde.

 

In week-end gatesc : iahnie de fasole; rasol alb de vitel cu legume( dovlecei, vinete, conopida), clatite sarate...

Le fac copiilor o negresa iar eu imi fac:http://alinaretetedietetice.blogspot.ro/2009/12/negresa-montignac.html

mai aveam o reteta de briose conforme insa nu o mai gasesc, dar o caut...

Asta ca sa mai atenuez nevoia de dulce, si sa mananc altceva dimineata

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata

 

Fetelor, da ce ati mai scris pe aici .....

 

Eu dupaamiaza nu prea am timp de calculator asa ca azi dimineata m-am "speriat" cand am vazut atatea postari.

 

Ma bucur ca am de unde sa iau atatea informatii.

 

Bine ai venit Andreea si spor la slabit!

Si ca sa iti raspund la intrebari:

1. Carnea  o poti manca in combinatie cu orice legume cu IG sub 35

2. Broccoli se poate combina cu grasimi: unt, smantana. Nu lapte, ca laptele nu e monti decat cel delacozat. Sau cel degresat in combinatii glucidice

3. Cu wassa te obisnuiesti, nu trebuie sa iti placa [:)] . Paine monti e jumate-jumate faina integrala si tarate in cantitati, nu volume.

4. Ciocolata e buna daca are peste 75% parca cacao, nu conteaza firma

5. Salata de vinete se poate manca si cu maioneza dar e mai sanatoasa fara. Noi mancam doar cu ceapa, fara maioneza

6. Gasesti multe in supermarketuri sau plafaruri, magazine naturiste

Cred ca ti-a spus si Dana, dar cea mai usoara varianta e sa tineti toata familia dieta. E greu sa gatesti  doua feluri de mancare sau sa ai tot timpul sub nas alimente nepermise. Oricum e un stil de viata sanatos asa ca poate fi extins la toti din casa.

 

Multumesc puisorul.

 

Da cred ca varianta ok ar fi sa tina toata familia, dar nu cred ca se poate. Cei mici sunt cam pretentiosi la mancare. In plus nici baietii si nici sotul nu au probleme cu kg. Unii dintre ei ar cam avea nevoie de cateva kg in plus ca sunt prea slabi  [batcap] .

Oricum, multe din mancarurile conforme sunt ok pentru toti, deci macar la cateva mese vom manca acelasi lucru.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

andreea sa-ti raspund si eu la ultima intrebare ... vad ca ti-a raspuns puisorul punctual la toate intrebarile ... daca vrei explicatii suplimentare nu ezita sa le ceri  [colegi]  ne place cand avem activitate , ne amintim si noi regulile ... in perioada in care nu am avut multa activitate pe aici am avut si abateri multe si ca urmare si kilograme in plus  [V]  [V]  [V]  [V]  [V]

Deci in cladirea unde lucrez eu la subsol sunt niste naturisti ... acolo ma aprovizionez eu cu tot ce-mi trebuie ...  [;)]  [;)]  [;)]  cand vii la shoping macar avem ocazia sa bem o cafea impreuna  [^]  [^]  [^]

 

Da dana, ar fi ok sa am timp sa ajung cat timp esti si tu la birou, dar eu pot sa vin doar dupa 16 cand plec de la servici si atunci tu nu mai esti ......

Cred ca apelez, ca de obicei la varianta Stefan la cumparaturi. Ca el e cel cu timp liber "flexibil".

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am deja 3 zile de tentativa de conformitate.

 

Acum 4 zile cantaream 86 kg iar azi dimineata cantarul arata 82,2. Deci va dati seama ce fericita sunt .... [pk]  Stiu ca s-a dus in special apa, dar arata bine acul cantarului  [usa]

 

Ideea e ca, cel putin pentru inceput, m-am hotarat sa fiu "aproape" conforma iar apoi cand va incepe stagnarea sa incerc conformarea 100% ca sa impulsionez o noua scadere in greutate.

In aceste zile am inceput dimineata  cu un pahar de apa calduta si o lingurita mica de otet de mere iar in timpul zilei am consumat 3-4 cani de ceai din mai multe plante (soc, macese, etc).

 

Nu mai tin minte tot ce am mancat dar meniu de ieri a fost aprox:

MD: 2 oua fierte moi si 2 felii sunculita slaba

G1: 1 banana (nu e in faza 1 stiu ) [:-@]

P: piept de pui la gratar, dovlecei la gratar, vinete la gratar si salata verde

G2: un sandvich ramas de la cei mici (stiu ca nu e ok ......)

C: Salata de varza si o bucatica mica de piept de pui

G3: o bucatica de ciocolata neconforma ....

 

Alaltaieri

MD: sandvich cu sunculita si cascaval

G1: mar si para

P: salata de morcovi, patrunjei, castraveti si piept de pui

G2?

C: piept de pui la gratar, dovlecei la gratar, vinete la gratar

 

Pentru azi am in plan

MD: salata de vinete cu paine integrala

G1:  1 mar si o para

P: supa crema de conopida; mancare de varza cu carne la cuptor

Mai departe vedem ......

 

 

Oricum cred ca ma indrept pe calea cea buna ..... sau e doar o impresie?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Andreea, nu cred ca e bine ca in prima perioada sa fii,aproape conforma'', pentru ca scopul principal in F1 nu este neaparat slabirea cat asa numita ,,resetare a organismului'' si scaderea reactivitatii pancreasului la glucoza.Daca tu consumi zilnic alimente cu IG MARE, care stimuleaza puternic secretia de insulina, nu vei atinge acest scop.Si chiar daca acum slabesti, pentru ca mananci relativ putin, cu siguranta ai redus numarul caloriilor, nu este ceea ce trebuie...cum vei manca putin mai mult vei pune inapoi cele cateva kg date jos.Eu imi atinsesem targetul de 57 kg intr-o luna si o saptamana...totusi am tinut F1 curat mai mult de doua luni, de am ajuns la 54.5, abia ulterior am bagat cateva mese de F2, DAR NU AM PUS GURA PE ALIMENTE CU IG MARE decat dupa mai mult de 4 luni.Mesele acelea de F2 contineau glucide cu IG MEDIU COMBINATE CU GRASIMI.

 

Si acum, eu mancand Monti de la inceputul lui martie, abaterile cu alimente cu IG mare le poti numara pe degete.Sunt atat de putine ca mi le pot aduce aminte pe toate.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Andreea, nu cred ca e bine ca in prima perioada sa fii,aproape conforma'', pentru ca scopul principal in F1 nu este neaparat slabirea cat asa numita ,,resetare a organismului'' si scaderea reactivitatii pancreasului la glucoza.Daca tu consumi zilnic alimente cu IG MARE, care stimuleaza puternic secretia de insulina, nu vei atinge acest scop.Si chiar daca acum slabesti, pentru ca mananci relativ putin, cu siguranta ai redus numarul caloriilor, nu este ceea ce trebuie...cum vei manca putin mai mult vei pune inapoi cele cateva kg date jos.Eu imi atinsesem targetul de 57 kg intr-o luna si o saptamana...totusi am tinut F1 curat mai mult de doua luni, de am ajuns la 54.5, abia ulterior am bagat cateva mese de F2, DAR NU AM PUS GURA PE ALIMENTE CU IG MARE decat dupa mai mult de 4 luni.Mesele acelea de F2 contineau glucide cu IG MEDIU COMBINATE CU GRASIMI.

 

Si acum, eu mancand Monti de la inceputul lui martie, abaterile cu alimente cu IG mare le poti numara pe degete.Sunt atat de putine ca mi le pot aduce aminte pe toate.

 

Caress, cred ca ai dreptate cu reglarea pancreasului, dar mi-e frica ca daca am sa reduc brusc totul am sa cedes foarte repede. Nu am redus cantitatea de mancare. Portiile sunt la aceiasi dimensiune ca si pana acum.

Am redus insa painea si dulciurile si incerc cat mai mult sa fiu atenta la combinatiile alimentare. Adica, sunt oarecum intr-o combinatie de faza 1 cu faza 2.

 

Din pacate, mie imi place sa mananc bine si mult ...... Asa am mancat toata viata si pana nu foarte demult nu am avut probleme 

 

Mi-am facut de curand niste teste si principala cauza a kg in plus sunt niste dereglari hormonale si in special glanda tiroida. Acum urmez un tratament naturist/ homeopat pentru curatirea ficatului (faza 1 - 3 saptamani) dupa care tratamentul efectiv pentru reglarea glandei tiroide. Sa vedem, poate ma ajuta si astea. 

 

Ideal pt mine ar fi sa scad aprox 4 kg pe luna ca sa nu fac alte probleme....

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da, iherb-ul are multe promotii, in sectiunea de specials in fiecare sapt. au oferta cu 20% reducere la 2-3 branduri, plus reduceri pe termen mai lung (cum au de ex. la stevia aia cu flavour de cateva luni au pret bun), plus la fiecare comanda se poate alege un produs din sectiunea freebies si mai pun si ei cate un plic de ceai/mostra de crema/mostra de vitamine+pila de unghii/pix/marker/oglinda inscriptionate iherb. In RO, din fericire, nu se vamuieste, ultimul meu pachet a ajuns cam cu 3-4 saptamani in urma si tot la posta de cartier a venit.

 

Claudia, m-ai pus pe ganduri cu mazarea...Eu asa stiam ca mazarea (boabe, verde, congelata), fasolea  boabe uscata, nautul, lintea sunt ok combinate cu carne. Daca nu e asa, am dat-o in bara rau de tot [bang]   

Cu wasa mea oare nu m-am exprimat corect? Eu wasa ii spun la feliile de paine facute din 50%faina integrala si 50% tarate, de pe culinar am luat reteta cu mult timp in urma, ar trebui sa-i spun paine monti? SI e ok combinata cu lipide. Lipiile de care zici tu, alea mi se par greu de facut, feliile de paine mai usor (desi nu eu le fac, ci mama  [pk] )

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Codrina, e foarte simplu daca consulti lista cu indici glicemici... daca ti-ai propus faza 1, deci cauta o lista cu alimente cu IG<35 (eu merg pe varianta IG<30). Tot ce este in aceasta lista din f1 se poate combina in orice varianta! Referitor la wasa, credeam ca este vorba de cei din comert... ce zici tu de 50% faina integrala si 50% tarate (sper ca te referi la gramaj si nu la masura - adica 1 cana faina, o cana tarate ci corect este ex.: 200 gr faina+200 gr tarate - deoarece tarata este mai usoara si o cana de tarate nu este egala cu o cana de faina...intelegi tu); daca faci asa atunci e ok pentru combinatii!

Desi ti-am spus ca eu merg pe ideea orice < 30 IG, si nu folosesc deloc faina, decat faina de nuci, migdale, soia si naut! [:)]

 

Andreea, e ok ca ti-ai propus 4 kg pe luna, insa ai grija si la realizari... in prima faza 1-2 luni vei slabi asa, cu regulile monti si fara abateri deloc, insa dupa vreo 3 luni, corpul se invata cu alimentatia asta si ii trebuie un stimul, ori miscare multa, ori reduci din grasimi, ori reduci cantitati, ori mai scoti din alimentele pe care le-ai observat ca te stagneaza.... va veni si aceasta perioada cand vei avea impresia ca nu mai dai deloc... totul se intampla in timp... e adevarat ca slabitul de la inceput te ridica pana la cer de incantare...insa, apoi vei slabi mai incet, desi respecti regulile... important este sa nu intri in panica si sa fii constienta ca poti avea praguri de 2-3 saptamani (asa am patit eu) sau ca vei ajunge sa dai 0,5 kg la 2 saptamani (cum am eu acum o perioada)! Trebuie sa iei regimul ca pe un stil de viata, pe termen lung si sa fii convinsa ca la un moment dat tinand asa, vei ajunge acolo unde ti-ai propus!!  [:)]

 

In ceea ce priveste gatitul in casa, e foarte simplu sa manance si cei din casa ce gatesti pentru tine... ce trebuie sa faci? sa aplici principiul ca trebuie sa nu mai cumperi: faina, alba, cartofi, orez si paste never si apoi ai sa vezi ca raman foarte multe variante pe care sa le oferi familiei si sa mananci si tu! [flo2]  Nu e greu... eu nu gatesc separat, nici Andanii care repeta mereu ca si ai ei mananca monti de ani de zile! Pana la urma nu e nimic gresit ca ii hranesti si pe ei la fel, oricum alimentele eliminate sunt rele pentru orice organism, indiferent daca persoanele sunt slabe sau grase...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...