Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Montignac (195) ... STIL DE VIATA, NU DIETA


Recommended Posts

Neatza!!!!

Am revenit acasica, dorul mare, inimioara a stat de aseara doar cu mine de gat, asta noapte se tot trezea sa verifice daca mai sunt...ce o fi fost in sufletelul lui cat am lipsit...

 

Oricum, recomand oricui sa viziteze Olanda, nu neaparat Amsterdam, care are farmecul lui, dar e ca orice capitala, aglomerat, cosmopolit, nitel cam murdarel. Dar celalalte orase, Rotterdam, Utrecht, Ede, Arnhem....minunate,curate, arhitectura deosebita, oameni calzi, exagerat de amabili si saritori, toata lumea stie engleza...o experienta de neuitat, o sa-mi revin cam greu.

Singurul inconvenient este mancarea pe acolo, mananca senvisuri multe, mancare calda doar o data pe zi, drept urmare am venit mai rotunjoara.

De azi revin la stilul meu de viata, de dimineata am papat niste pomelo, la vreo ora am mancat sunca cu almette si mai tarziu preconizez niste gogosari/ardei, peste afumat, cascaval si mai vad eu...poate niste caju, migdale, evident crude.

 

BRINDUSIK tu vorbeai de taiteii de fasole? Unde gasesc oare, in Romania? DM? se pot combina cu cascaval?

 

Stevie mai folosesc si eu, la dulciuri sau cand iau tinctura de propolis, in loc de zahar sau miere.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 519
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

codrina e ok cu mazare/fasole cu carne...insa fetele in trecut au vazut ca atunci cand e cu carne le stationeaza..nu le ingrasa dar le stationeaza...oricum...fiecare corp reactioneaza diferit...trebuie sa-ti dai singura seama ce si cum..de exemplu caress a slabit cu dulciuri si fainoase permise...pe cand pe andani o ingrasa treburile astea...

andreea... monti nu e pentru slabit [:-)))] [:-)))] [:-)))] ....daca tu ai voie anumite alimente permise ca sa slabesti...restul familiei poate manca toate alimentele permise sa se mentina...am eu o impresie ca ai luat dieta asta montignac ca pe ceva exclusiv de slabit..nu e... cred ca in afara de mine , toate fetele au copii aici si copii mananca sanatos dupa monti...chiar daca is slabi si vrei sa ii ingrasi..nu cred ca dorinta ta e sa-i imbibi cu fast-food [bib]
meniurile tale is ok: morocovu crud e ff ok in salate..si cel fiert(ca mai toate radacinoasele ) e cu steluta ce inseamna ca are IG mare fiert...dar nu ar trebui sa intervina in digestie
daca iti place sa mananci mult si bine ai ales bine "dieta" desi vad ca o dai pe hipocaloric din meniuri

claudia ...cge a dat exemple de retete la slowcocker nu musai sa le facem ci exemplu..inca o data morcovul fiert e ok..nu insa si cartoful de orice fel.

 

child fetele spuneau ca au gasit taiteii mung la Mega inage parca si cora...dar trebe sa mai reactioneze careva sa-ti raspunda clar.si da merg si cu cascaval..pentru ca daca nu ma insel au IG 25

vai vai ce ciuda imi e ca nu am vazut Olanda [q]

 
Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata aproape de pranz, monti girls  [pl]  va pup si va doresc o zi conforma  [buca]

Ioiii ce-mi place mobilizarea [deziuata] .... de ceva vreme nu am mai avut asa activitate intensa (cred ca atunci cand ai aparut tu caress, carmencat ... si altele care nu mai sunt )..  super, super [floare3]  [floare3]  [floare3] ..... mvaiii cate pagini am de citit  [artif]  ioii viatza mea , si nu am timp acuma pentru ca am de terminat diverse pe aici ..... cum ma eliberez putin revin  [:D]  [:D]  [:D]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

andreea... monti nu e pentru slabit [:-)))] [:-)))] [:-)))] ....daca tu ai voie anumite alimente permise ca sa slabesti...restul familiei poate manca toate alimentele permise sa se mentina...am eu o impresie ca ai luat dieta asta montignac ca pe ceva exclusiv de slabit..nu e... cred ca in afara de mine , toate fetele au copii aici si copii mananca sanatos dupa monti...chiar daca is slabi si vrei sa ii ingrasi..nu cred ca dorinta ta e sa-i imbibi cu fast-food [bib]

meniurile tale is ok: morocovu crud e ff ok in salate..si cel fiert(ca mai toate radacinoasele ) e cu steluta ce inseamna ca are IG mare fiert...dar nu ar trebui sa intervina in digestie

daca iti place sa mananci mult si bine ai ales bine "dieta" desi vad ca o dai pe hipocaloric din meniuri

brindusik

Nu ma refeream in nici un caz la mancare fastfood pentru copii, cu care nu sunt de acord. Ai mei vad mcdonalds sau alte chestii de genul o data la cateva luni. Nu sunt de acord cu aceasta mancare, dar in schimb mancarurile lor preferate sunt pastele cu branza in general, pizza facuta in casa, supele cu taitei adica, din pacate multe fainoase. Cu cel mare nu e chiar asa de greu sa-l faci sa manance si altceva, el mananca si la gradi tot ce se gateste acolo, in schimb cel mic e foarte incapatanat. Daca nu-i place ceva din ce primeste este in stare sa nu manance nimic si 2 zile si sa bea doar apa sau sa manance paine goala. In schimb daca primeste paste sau alte mancaruri care ii plac, mananca si cu lingua si cu pumnul. Noroc ca le plac mult fructele si aici nu avem probleme.

 

Nu ma chinui sa-i ingras deoarece sunt relativ ok, nu arata deloc rau si la randul meu si eu am fost foarte slaba si asta nu a fost o problema pt mine.

 

Te cred ca nu am ales 100% ok regimul doar ca sunt la inceput si acum invat ....

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Brandu, scuze nu e ok deloc mazarea si fasolea cu sau fara carne... pentru F1! Deci fara ele... la F1! Idem si cu morcovul fiert...nici vorba sa fie bun... tu zici doar ca se ridica Ig-ul... [soricel]

Si apropo de ce zicea Cge, de cocota  [:-)))] ... nu dam exemple din astea cu alimente nepermise... [batcap];  pupici! Doar ziceai sa te mai puna si pe tine cineva la punct! [flo2]

 

Taiteii mung i-am luat de la DM... am mai gasit niste taitei de fasole, insa scria ca au amidon de fasole si de porumb...deci nu e bine; astia buni si conformi arata asa (altii nu sunt buni, am studiat toate pungile posibile de prin magazine) [il] :

http://www.ronatura.ro/files/produse/mediu/10157.jpg

Andanii, te asteptam...spor..

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Claudia, mazarea proaspata sau congelata are IG mic, deci merge in F1, inclusiv cu carne.Fasolea merge si ea dar are multe calorii si in F1 este recomandabil sa fie mancata rar, si de preferat dimineata sau la pranz.Mananca mazare linistita, dar nu de la conserva.Lintea la fel, e leguminoasa, are calorii, dar are IG mic si nu se precizeaza ca ar fi de evitat.

 

Eu azi dimineata, dupa ora de tabata de ieri aveam 55.8...nu am mai vazut sub 56 de foarte mult timp... [:)]

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Caress, eu raman la parerea mea ca mazarea si fasolea ingrasa! pe site-ul oficial al lui Monti mazarea fresh(zice acolo) are IG 35, iar eu am vazut ca alimentele cu IG intre 30-35 stationeaza sau chiar ingrasa, mai ales in combinatie cu grasimi! [:)]

 

Si oricum faza cu conserva nu are explicatie... in plus in conserva se pune acidul citric...deci logic ar trebui sa aiba acelasi IG...asa ca raman la parerea de sus! [:-@] Eu nu am gustat macar mazare sau fasole de 9 luni!

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Brandu , hai sa o intrebam pe Andanii care a slabit 30 kg cata fasole si mazare a mancat in faza 1?! [:)] e adevarat ca sunt bune pentru organism...insa nu in faza de slabire...le bagam la mentinere...

asa si fructele sunt plus de vitamine... insa ingrasa..d.eci in F1 mai putine...asa ca...

 

Eu cred mai mult in prima carte scrisa de Monti, era mai stricta si mai exacta... asa am simtit eu! [:)]

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu am citit nicio alta carte in afara de prima, Claudia.Nu zice nimeni sa mananci fasole sau linte, sau naut in fiecare zi.Dar eu iti dau scris ca mazare congelata poti manca in fiecare zi si slabesti la fel cum ai slabi daca ai manca altceva.Pai scuza-ma, la tine , si la altele care au multe kg in plus, mentinerea va incepe dupa foarte mult timp...inseamna ca nu pui gura pe leguminoase 2 ani?E absurd...

Andreea, poti cumpara paste integrale de la Barilla, sunt la fel de bune ca cele normale.Si orez basmati de la scotti, din cel in pungute perforate.Si paine integrala de la Vel Pitar.Singurul lucru de care nu i-as lipsi pe copii ar fi cartoful.E prea bun ca sa nu le dai.Cu zaharul nici nu stiu ce sa zic, sunt atat de ,,inregimentata Monti'' ca nu le as da deloc...dar ca sa faci raul mai putin rau, foloseste si in alimetatia lor stevia, agave, eventual miere si zahar brun, si cat mai putin zahar alb rafinat.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...