Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Montignac (195) ... STIL DE VIATA, NU DIETA


Recommended Posts

Caress, da nu am de gand sa mananc decat daca musai voi muri de pofta... si atunci cu riscul de a stagna saptamana respectiva! Lintea este altceva... are IG 25! [:)]

Tu ai slabit foarte bine si te mentii, facand si foarte mult sport! [flo2]

Trebuie sa fim realiste si sa fim corecte si sa zicem ca lista pentru F1 - slabire este restrictiva! Eu insa nu pot amagi alte fete care vor sa inceapa Monti; sunt corecta si zic ce anume te tine pe loc sau te ingrasa daca nu ajuti cu nimic organismul sa consume ( gen efort fizic).

Sa fim seriosi, eu am slabit cu Montignac - incet si cu restrictii de IG (nu de cantitate sau de grasimi), Carmen a slabit cu regim hipocaloric, tu ai combinat cu foarte mult sport (1-2 ore de sport intens pe zi este o diferenta), iar celelalte fete mai mult s-au mentinut decat au slabit (in ultimele 8 luni de cand sunt eu pe aici). [flo2]

Pentru mentinere altii sunt termenii problemei...banuiesc insa ca cele nou venite vor sa slabeasca si e bine sa stie adevarul...

 

PS: mai fac si eu humus la 2-3 saptamani, si sincer simt cateva zile cele cateva linguri mancate! [:)] orice este putin fainos...conteaza!

Pai de ce crezi ca se slabeste cu Dukan-ul atat de mult?! Nu pun gura pe fructe si legume, decat foarte putin... desigur ca nu as putea asa, insa e o explicatie! Nu sunt nici pe departe adepta acestui regim...insa am colegi care pur si simplu au slabit enorm in ultimele luni... e deja un curent cu Dukanu-ul...nu stiu insa ce vor face cand vor vrea sa manance altceva?!

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 519
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

claudia..da ia chiar s-o intrebam pe andani daca in cei 5 ani in care a slabit 30kg a mancat sau nu a mancat fasole/linte/mazare deloc sau a scos morcovul din supe [fal]...[vraji] [vraji]

 

meniul meu azi

Md: iaurt , caise uscate,mere uscate, nuci maruntite(ultimele de la mama [q] )

G: nectarina, ceai cu lapte

P: un steak de vita cu mazare la steamer [soricel]

G: am pere la mine

C: orez basmati cu curry de pui (f2)

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Claudia, este mult adevar in ceea ce spui tu, si fiecare persoana este diferita ca reactie la acest mod de viata si la diverse alimente.Important este sa urmaresti cu atentie si sa vezi ce functioneaza si ce nu.Si prietenele mele care nu sunt pe forum au reactionat diferit.Klara de exemplu, tine un F2 foarte relaxat-dupa un F1 DE O STRICTETE MAXIMA de 3 luni, si are mult mai multe abateri decat mine.Si nu a luat un gram.Si nu face sport decat ce face cu copiii-e profa de ed fizica.Corina, care a plecat de la 102 kg a slabit doar 10 kg, a avut stagnari lungi, perioade in care a mai luat 1-2 kg, si mananca extrem de corect, si foarte putin dupa parerea mea.La ea e suficient sa sara peste mese sau sa fie mai stresata si se ingrasa imediat.

 

Sportul da, e important si ajuta enorm.Sfatuiesc pe toata lumea, noi si vechi, sa faca miscare daca au unde, chef si timp.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Brandu, Montignac zice clar ca respectand regulile lui slabesti 1 kg pe saptamana - respectand strict... putine dintre noi am facut asta la modul strict, de asta ne-am si lungit cu kg slabite altfel decat spusese el...de 1 kg pe saptamana!

Morcov si juma de telina pun si eu la oala de ciorba, insa nu il folosesc in altceva... si sigur ca toate aceste mici adaugiri duc la un randament mai mic!

Toate stim ca orice mica abatere aduce dupa sine si stagnare!!! [flo2]

Eu nu mai zic nimic privind restrictiile astea, le stim toate, asa ca fetele noi vor intelege ca nu e usor totusi sa slabesti mancand chiar orice din cele "permise"... [flo2]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hmmm ..... deci  [ups] trebuie sa intervin pentru ca mi s-a cerut parerea  [help]

 

Sustin ceea ce spune caress ... citez : " mazarea proaspata sau congelata are IG mic, deci merge in F1, inclusiv cu carne.Fasolea merge si ea dar are multe calorii si in F1 este recomandabil sa fie mancata rar, si de preferat dimineata sau la pranz.Mananca mazare linistita, dar nu de la conserva.Lintea la fel, e leguminoasa, are calorii, dar are IG mic si nu se precizeaza ca ar fi de evitat.?" 

 

Sustin si ceea sce a spus brandusik  ... citez : "morocovul crud e ff ok in salate..si cel fiert(ca mai toate radacinoasele ) e cu steluta ce inseamna ca are IG mare fiert...dar nu ar trebui sa intervina in digestie" siiii  "ducem iar teoria chibritului cu nepermisul..toate fetele TOATE...au mancat mazare si fasole in F1... is f buna pentru corp si sanatate....mazarea are ig 35..si fasolile au in jur de 15-35....nush de ce spui ca nu permisa in F1..  [smulgpar]   [smulgpar]

 

 

Si acuma ca sa raspund la intrebare .....daaaaa , am mancat in plin procesul meu de slabire si fasole verde / uscata si mazare verde / uscata , linte , naut , nu zilnic, in general dimineata sau la pranz , cu carne si fara carne ... ceea ce nu combinam cu grasimi erau intr-adevar conservele care au indice mai ridicat dar in rest am mancat de toate .. drept este ca acuma dupa n'spe ani de mancat in acest stil nu mai slabesc mancand fasole uscata si restul dar asta pentru ca probabil organismul meu este setat deja pe un platou de mentinere , ii place aici unde sunt cu kilogramele (asta ca sa ii dau apa la moara lui brandusik ca nu trebe sa mai slabesc  [:-)))]  [:-)))]  [:-)))] ) si trebuie sa reduc mult mai mult pentru a slabi (nu aveam nevoie daca nu ma rasfatam pe alocuri si nu puneam la loc astea cateva kilograme din primavara pana in prezent )... dar voi cele de la inceput nu trebuie sa faceti restrictie de acestea ... o sa aleaga singur organismul la ce raspunde si ce nu in timp si e bine sa aveti de unde elimina ... daca eliminati  de la inceput tot nu e prea bine .... zic io  [alcool] 

 

Claudia te rog sa nu te superi pe mine , stii ca toate imi sunteti la fel de dragi [i] .... dar asta e parerea mea si de data asta trebuie sa le sustin pe fete pentru ca ceea ce spun, sincer, de data asta spun bine  [bis] 

Si fie vorba intre noi [batetoba]  ....  mi se pare ca totusi nu esti constanta in afirmatii [:-/] ..... deci, cateodata esti mai catolica decat papa nemancand fasole si mazare,  altadata iti propui sa mananci tort cu cateva zile inainte ... mai ieri ai mancat si putina amandina ..... sincer, cred ca mai mult rau iti face dulcele asta nepermis suta la suta decat fasolea cu indice ok din punct de vedere monti ... dulcele , parerea mea este ca te da peste cap dar fasolea nu poate sa iti faca mai mult rau decat sa te stagneze eventual o zi  [cit] 

 

cam atata am avut de spun acuma .... la altele raspund mai incolo  [colegi] 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

www.montignac.com pentru cele care vor sa verifice indicele alimentelor

 

cat despre sport-monti... maya...o fatuca draga mie care din pacate nu a mai intrat a avut performante mult mai spectaculoase decat andani..o plecat de la 113kg  si o  slabit 45kg in 1 an..mancand monti si fara sport...punea morcov si alte radacinoase la supa...eu cred ca atunci cand ai multe kg de dat jos e de ajuns sa mananci ordonat si conform regulilor monti si slabesti...chiar daca pui din cand in cand cate o masa de f2...

 

cand ai mai putin de dat jos..trebuie sa reduci anumite chestii pe care le observi tu ca-ti tin organismul pe loc..poate grasimi...poate carbohidrati

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cand am slabit 10 kg intr-un an, am mancat si mazare, si fasole, si naut. Ok, nu mananci toata ziua dar cel mult te tin pe loc. Acum, recunosc ca eu vad Monti ca pe un stil de viata pt tot restul vietii, deci nu am motive sa fiu asa restrictiva pt ca m-as satura intr-o zi si as pune punct. Mie mai degraba mi se par ingrasatoare dulciurile.

 

Andreea, incet o sa vezi ca se pot inlocui si faci monti sau de F2 toate mancarurile. Poti folosi paste integrale pt macaroane cu branza, poti face blat de pizza din faina integrala sau chiar monti, orez folosesti doar basmati, dulciuri cu zahar brun sau miere pt copii, etc. Variante mai sanatoase sunt foarte multe.

 

Diana, dragul de el, sigur i-a fost tare dor de tine  [il]  Deci trecem pe lista de vazut si Olanda.

 

Claudia, stevia dintr-asta lichida folosesc si eu. Dar in dulciuri am incercat doar din cea pudra si nu mi-a placut.

 

Lipiile nu sunt greu de facut. Este o reteta pe culinar, unde mi-am adus si eu aportul  [:I]  si dau detalii cum le fac eu.

 

Meniu azi:

MD: avocado, cascaval

P: sandvis din doua lipii intre care am pus mozzarela, ardei si doua felii transparenta de sunca dintr-aia uscata spaniola, imi scapa acum cum ii zice

C: ciorba de fasole uscata cu afumatura si ceapa

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

puisoaro cred ca e hamon [:D]

poti pune reteta de lipii si pe forumul de retete? ca mereu mereu uit sa salvez...si tare mi-ar placea sa-mi fac neste shaworma (pe care refuza sa o mai cumpar dupa ce am auzit cat de mult jeg e in shawormerii si mai ales cand am auzit cata lipsa de igiena e pe acolo [batcap]  [batcap] )

 

desi azi mananc stake de vita...mi-am luat neste cotlete de [porc] vreau sa mananc gratar (imi place super grillul de la aragaz )

 

si cred ca din restul de carne(ca is feliate vreo 6-8 bucati nu mai stiu) o sa iau exemplu lu cge si o sa fac cu ceva sos sa manac cu legume

 

tot au intrebat fetele daca is buni taiteii mung cu brinza si parca mi-a venit o pofta teribila de taitei cu brinza de veci si fructoza si mie [pofticios]

 

sapt viitoare joi m-o invitat o colega la cina, o sa pregatesc un cheesecake , si o sa ma inspir din retetele lu ariel care e mare experta in asa ceva [flo]

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Andanii, ok iti raspund acum ca un drept la replica... insa sunt foarte constanta in declaratii... nu am zis ca bucatica de amandina sau tortul propus a fi mancat cu o zi inainte e cel care ma slabeste...nici vorba... tu vorbesti de 2  abateri in termen de cel putin 2 luni! Eu vorbesc de mancat saptamanal fasole, naut, mazare... scuze... eu sunt constanta in declaratii si mereu am zis ca mananc IG<30, si exact asa si este... iar tu stii destul de bine in cat timp ai slabit 30 kg...tu ai zis ca in 3 ani (parca?!), da? deci nu te-ai incadrat in ce zicea Monti ca se slabeste 1 kg pe saptamana... deci, despre ce vorbim... tu ai slabit ca mine, in timp, cu mici abateri, cu mancat aceste leguminoase (desi au totusi un IG nu tocmai neglijabil de 35, in exprimare de mazare proaspata/congelata). [flo2] Nu sunt mai catolica decat papa, spun doar ce cred... si nimic altceva! Caress are dreptate ca suntem diferite... asa cum si tu zici ca e ok cu fasole si mazare, dar stagnezi sau te ingrasi cu taratele de ovaz in preparate dulci (tarte, briose...). Cine este sau nu este constant aici?!

 

Brandu , trebuie sa iti amintesc ca acum cateva zile mi-ai dat-o exemplu pe Maya care a slabit 45 kg, insa tinea foarte corect si la nivel de grasimi si la nivel de IG. Tu ai spus ca a fost foarte stricta si ambitioasa si corecta...

 

Eu raman la parerea mea ca daca cineva vrea sa slabeasca cu Monti ca la carte: 1 kg/saptamana, trebuie restrictie maxima - fara grasimi, fara leguminoase din astea cu IG maricel, fara faina - fie ea si integrala.... [flo2]  Si repet asa cum stiti eu nu sunt nici mai catolica decat papa, ca drept dovada stiti ca am ales variata incet si sigur! [:)]

Eu nu mai zic nimic de asta... 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...