Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Montignac (195) ... STIL DE VIATA, NU DIETA


Recommended Posts

Repede ca iar sunt pe fuga.

 

Da, reteteta care am pus-o ptr slowcooker e cu cartofi si morcovi, dar eu nu ii mananc.

Fac conopida, brocoli la aburi si asa ii mananc.

 

Mandra mica mananca numai cu cartofi, eu numai cu conopida si restul din casa mananca din doua.

 

Fiecare organism e diferit, depinde si cat ai de slabit si de inaltime.

Pai, la inaltimea mea, cand slabesc 4 kg e ceva diferenta. La fel  si cand le pun.

 

Si la noi in casa, e sarbatoare cand facem mancare de cartofi.

Copiii mei au fost la bunici in Ro anul trecut, si le-a placut ca au mancat paine la masa si cartofi multi :)

 

Pastele pitite prin sos "rosu" nu se vad daca sunt integrale sau normale.

 

O zi buna si conforma,

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 519
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

brandusik ''no problem'' .... mie-mi plac polemicile astea [pk]  [pk]  [pk] .... daca nu am face  (cum spui tu) "teoria chibritului " nu am avea ce discuta  [soricel]  [soricel]  [soricel]

 

Claudia nu prea inteleg sincer unde vrei sa bati [:-)))] .... dar asa subtil simt o urma de ironie (poate ma insel, dar asa se simte virtual [ups] ) si nu imi place deloc .... e ultima mea interventie pe acest subiect, altfel continuam polemicile pana la infinit ..... si inapoi [soc]

In primul rand ..... tu nu erai prezenta atunci cand am slabit eu [soricel] si nu stii cum, cat si de ce am slabit in atata timp si nu ca la carte cum spune Monti [ups] .... daca nu ai fost prezenta si nu ai informatii clare despre ce s-a intamplat atunci frumos ar fi fost sa nu iti dai cu parerea despre perioada aceea ....  [vraji]

In al doilea rand .... sincer a sunat foarte urat sa ma iei la rost pentru ceea ce mananc acuma in conditiile in care eu poate in momentul de fata stau pe forum aici doar sa ajut, nu neaparat sa slabesc .... stiu ca ma plang toata ziua ca vreau sa mai slabesc (urat din partea mea , poate [bla] ) ... dar din cauza ca am zile in care ma simt bine in pielea mea si cateodata ajung la concluzia lui brandusik ca-s ok si nu trebuie sa mai slabesc, normal ca nu-s conforma suta la suta si sigur ca nu slabesc .... dar asta nu ma impiedica ca in alte zile sa am vad grasa si sa imi doresc sa slabesc .... da, aici recunosc ca e vorba de nehotarare din partea mea .... ceva de genul : "ma simt bine in pielea mea dar si as vrea sa mai slabesc "  [ascuns]

In al treilea rand .... intr-adevar sustin ca e conform  mancatul de mazare si fasole la inceputul dietei si am si explicat de ce ... din punctul meu de vedere este ok ca sa le mancam la inceput pentru ca mai apoi dupa un timp adica atunci cand se obisnuieste organismul si exista un platou sa avem la ce renunta si sa dau un boom nou slabirii ....  [buca]

In al patrulea rand ..... hai sa ne intelegem , nu cred ca eu sunt cel mai bun exemplu de dat si mai ales pentru ceea ce fac eu in momentul de fata de nu slabesc, am mai spus-o si-o repet .... eu nu mai sunt la inceput , am slabit o gramada de kilograme cu acest regim  si daaaa confirm inca odata ca la inceput slabeam cu fasole, mazare, paine integrala, clatite cu naut, humus, magiun, fructe fara numar, tarate si tarte iar acuma nu .... de ce ??? pentru ca s-a obisnuit organismul si acuma-l percepe ca pe un stil de viata nu o dieta  [:p] oare de cate ori am spus asta .... ????

In ultimul rand  ..... corect ceea ce spui ... si noi la fel [si-eu]  spunem ce credem .... cred ca toate avem acest drept   [|)] ... si regula de baza este ca "nu ne suparam una pe alta"  ... ca aici nu asta urmarim .... nu ?

 

Hmmm ...... nu inteleg nici batuta ce ai vrut sa imi spui cu asta : "tu vorbesti de 2 abateri in termen de cel putin 2 luni! "

Conzluzie finala ..... suntem diferite si nu toate slabim la fel .... nu toate reactionam la fel la aceleasi alimente .... altele slabim mancand fructe, altele slabim mancand carne ... altele slabim mancand briose ....  am mai spus-o de multe ori , trebuie sa ne analizam corpul si reactiile lui .... 

AM o prietena care de o luna mananca doar legume, leguminoase, fructe ... mananca zilnic boabe ... linte, naut, fasole ..... fructe multe ... a slabit 5 kg  [soc]  [soc]  [soc] 

 

Deja am ametit ... gata, am plecat  [RO]  ce n-am scris azi dimineata am recuperat acuma  [bum] 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna!

Cita armonie ! Incepe sa ma relaxeze subiectul asta.

Azi:

Md-wassa cu zacusca

p-linte cu castraveti murati ,conopida (gata ,le-am terminat)

G-struguri

C-wassa cu zacusca

Miine am o petrecere si sper sa nu ma ating de nimic si duminica plec in delegatie ,pina miercuri.Acolo iar mese ,gustari,probabil tentante ,dar eu care inteleg ca nu-s monti, nu vad de ce m-ar atrage. [:-)))]

Child ,bine ai revenit! Eu am fost in Amsterdam ,Roterdam si Haga si cred ca mi-ar place sa si locuiesc acolo.? [:-)))] As fi discordanta in peisaj ,dar daca mai tin vreo 2 ani monti strict sau vreo 7 relaxat ,poate ma confunda cineva cu vreo olandeza.

Azi am tras un frig intepenitor afara si cred ca ma paste o raceala. Daca aveti de stat pe afara ,treceti la cizme. Eu eram in pantofi,ma durea si-un genunchi si nu m-am simtit mai bine decit dupa vreo 10 min ,in masina ,cu caldura pe maxim.

Pup!

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ce polemica!

Hm, trebuie sa imi exercit si eu dreptul la replica.

Claudia, eu de cand m-am apucat de monti, am tinut monti. Inainte de monti am incercat diverse diete care nu au mers. Repet inca o data, ca se pare ca nu m-am facut inteleasa. Eu mananc putin de fel. Daca as manca atat cat mancati voi, trecand peste faptul ca nu ar incape la mine in stomac la modul propriu, nu ca nu as da jos un gram, ci as pune, indiferent cat de monti ar fi ce mananc. Prin urmare kilele mele nu au plecat tinand hipocaloric si mancand nepermise, ci mancand monti, chiar daca in cantitati mai mici decat mancati voi, pentru ca eu asa sunt.

Da, toate suntem diferite. Uite, nu reactionam doua la fel.

Eu in prima perioada de tinut monti dadeam jos aproape 2 kile pe saptamana, dupa aia a scazut la 1 jumate, dupa aia la 1, si tot intr-o scadere sunt. Dar iata ca in 10 luni de dieta, si mai precis in vreo 7 luni de monti am dat jos destul de bine, vreo 17 kile.

Nu am avut abateri, altele decat cateva lingurite de inghetata in concediu.

Destul de rar, cate un pahar de vin la cina, care de altfel este permis.

Am incercat sa mananc si legume, si fructe, sa am un meniu destul de variat. Cand nu am mai avut timp o perioada de fructe si alte alea m-ati tras repede de urechi si mi-am revenit vrand-nevrand.

Nu mi-am asumat niciodata ca mananc ceva nepermis sub nicio forma.

 

Eu zic sa nu o luam asa litera de lege, daca monti a zis ca slabesti un kil pe saptamana, apoi un kil pe saptamana trebe musai sa slabesti, ca daca nu, inseamna ca faci ceva gresit.

Cred ca mult mai importanta e reglarea organismului si aici ar trebui sa lucram cu mai multa atentie, adica fara bum-uri de nepermise (prajituri, patiserie, etc).

Si mai cred ca daca ii scoti cuiva de la bun inceput si mazare si fasole si naut si morcovii din ciorba, greu gaseste ceva de mancat si frustrarea e cam mare.

Eu tocmai pe fasole verde si mazare m-am bazat in prima parte a dietei. Nu am zis ca mananc numai produse cu IG mai mic de 30, ci am avut grija ca pe cele cu IG mediu sa le mananc ca atare, fara sa le combin cu grasimi, iar pe cele cu IG mic le-am combinat linistita.

Si totusi... eu sunt acuzata ca sunt intr-o mare cursa pentru slabire, in timp ce tu o iei usor. Eu sunt conforma, tu ba esti mai catolica decat papa, ba mananci neconforme, asumate spui tu, ca ai decis sa o iei incet si sigur, dar acum te repezi in fetele astea noi de le merg fulgii.

Daca mi-ai fi scris asa la inceputurile mele de monti... renuntam sigur!

Sper sa nu te superi pe mine, chiar ai fost mult mai virulenta decat era cazul.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dulcetica nu-i asa ca-i relaxant azi aici ??? ma bucur ca iti place atmosfera  [bicla]

In alta ordine de idei  ca sa fim in trend ... wassa , linte, struguri in aceeasi zi ??? [batetoba] ... esti cam relaxata .... vezi ca nu o slabesti ca la carte in ritmul asta  [bis]

La noi sunt 26 grade ... e lumea in tricou pe strada  [balcon]  [balcon]  [balcon]  [balcon]

 

Carmencat te pup  [i]  [i]  [i]

 

Child bine ai revenit ... te-ai cantarit ??? ai pus ceva in Olanda ??? 

Eu doar Amsterdamul l-am vazut .... sunt sigura ca celelalte imi plac mai mult ... data viitoare nu le mai ratez  [|)]  [|)]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dulcetica, nu mai pot de ras!!!!!! [:-)))] [:-)))] [:-)))] [:-)))] [:-)))] [:-)))] [:-)))]

,,As fi discordanta in peisaj ,dar daca mai tin vreo 2 ani monti strict sau vreo 7 relaxat ,poate ma confunda cineva cu vreo olandeza.''??????

 

Agitatie multa pe aici, speriem fetele noi...ca nu ne am incontrat atata parca niciodata.Fiecare are dreptatea ei, si totul este subiectiv.Ceea nu e subiectiv, ci doar uneori interpretabil, e litera cartii.Aia trebuie promovata ad literam.Tot ceea ce este in afara ei trebuie inceput cu ,,in cazul meu'', ,,parerea mea este'', ,,eu am observat ca'', etc.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eh, hai sa va zic ce am observat eu la meniul meu de azi:

 

-cafea cu cofeina - monti nu recomanda cafeaua cu cofeina, aviz fetelor noi

MD: 2 clatite monti ramase de aseara, una goala, una cu dulceata fara zahar

G: ness fara cofeina

P: 2 bucatele de ceafa porc la gratar (nu am avut salata, nici alta garnitura, ca nu am avut timp sa cobor sa imi iau, friptura era de acasa)

G: fresh de portocale (intre timp am terminat treaba si m-am dus 5 minutele pana la mega, ca lesinam dupa un fresh de portocale, de mult nu am mai poftit la ceva)

C: parca vad ca iar clatite monti (copchil si sotz au facut o obsesie, v-am mai zis, nu??)

 

Am editat si adaugat monti la clatite, sa nu se inteleaga altceva

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor, vreau o idee de un desert nou, bun, si fara prea multa faina...daca se poate deloc, e perfect.Un tort diplomat a facut cineva?Ceva cu crema multa, dar nu grasa...

 

Sau un tort de ciocolata fara faina...dar altfel...

Si nu unul care se face in 5 ore , ca nu am timp...

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...