Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Montignac (195) ... STIL DE VIATA, NU DIETA


Recommended Posts

  • Răspunsuri 519
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

hai ca ma bag si eu repejor ca imi astept sotul sa ma ia pe sus sa ma duca la sala. m-a mancat undeva ieri sa introduc exercitii noi pt picioare si acum am febra musculara de merg ca un pinguin...

 

eu am tinut de 3 ori monti, prima data am slabit 13 kg, a 2 a data 10 kg, probabil slabeam si mai mult insa am dat cu bata in balta si am abandonat, iar acum, a 3 a data am dat jos 14 kg si am de gand sa raman monti mereu. de fiecare data am mancat mazare, culmea ca datile trecute am mancat mazare din borcan, fara sa stiu ca nu e ok, dar poate ca din cauza faptului ca nu o combinam cu nimic altceva decat suc de rosii, nu a fost o problema pt regim. acum mananc numai mazare congelata, cu suc de rosii si ulei de masline. cred ca mananc de 4-5 ori pe luna, deci destul de frecvent. 

la fel si morcovi fierti, am zilnic in supa, ciorba...

 

despre panna-cotta, este un desert superb!!!! poate fi facut in n-spe variante, cu sos de fructe, de ciocolata, de vanilie, cu jeleu sau chiar cu legume. se face ffff usor si repede. secretul este in folosirea gelatinei, mai exact a momentului cand se adauga. se hidrateaza bine, cam 15 minute, apoi se adauga in smantana aia topita, exact in momentul in care temperatura ei este suportabila pt deget, sa nu friga. si se topeste, se amesteca si voila!!!! apoi, trebuie sa stai bine cu rabdarea, ca se tine cateva ore bune la frigider.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

aoleu, ce-am starnit cu mazarea mea [batcap]  am avut ce citi [:)]  multumesc de sfaturi.

ma gandesc eu asa (si asta in dreptul meu, ca fiecare face cum vrea): o sa pastrez la inceput mazarea, fasolea, nautul in combinatii cu carne, daca trece timpul si nu dau jos sau ma blochez, o vreme nu le mai combin, daca iar ma blochez, le elimin o vreme. Ca mi-e teama exact cum zice Andanii, sa nu renunt la prea multe de la incept si apoi sa nu mai am "greutati de aruncat din balon". Eu oricum s-ar putea sa stagnez acum, ca printre dietele incercate a fost si lowcarbs si acuma am cam bagat "very high carbs" [:-)))] cu atatea tarate si paine. si chiar daca o s aincep sa dau jos, cum am de dat jos putin, sigur o sa ajung tare repede la platou, ca stiu ca kg putine sunt alea care se duc al naibii de greu...

inca mai analizez ce si cum...si mai citesc inca o data ce ati scris azi ca m-ati zapacit la cat de mult ati scris [alcool]

va pupacesc

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ariel multumescccccc ..... am citit reţetele , suna foarte bine si pozele sut minunate .... toate suna bine si la ce foame imi este miamiiiiiiiiiii

 

Puisorule iti multumesc si tie pentru retete ..... lipia arata super

 

Brându ce sa zic ..... mai bine tacem nu ? Tot timpul când vin fete noi ne apuca certurile, polemicile si dupa se face liniste ......

 

Corina in esenta noi defapt suntem niste dragute si acuma nu, nu ne certam , doar vorbim in contradictoriu ...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

buna seara  [ph34r]

 

va urmaresc si eu din umbra si ma inspir/ invat de la voi. oscilez intre 57, 58 kg la 170 cm nu-mi doresc sa mai slabesc mult, doar un kg de pe burta daca se poate...

 

sport fac, in valuri. adica am perioade de o luna doua in care sunt consecventa si apoi ma opresc pentru cateva saptamani din diverse motive apoi reiau iar.

 

imi place monti desi nu-i respect intotdeauna principiile din pacate. azi am facut supa de pui cu galuste cu cascaval si budinca de branza a lui Andanii care e delicioasa, eu am mai adaugat seminte de chia si fructe de gojimaine as vrea sa fac un tort de mere in combibatie cu prune, ce reteta de blat sa folosesc? 

 

vroiam s-o mai intreb pe Branusik de unde cumperi taiteii aia mung si stevia?

 

dupa discutiile de aici despre stevia am descoperit ca stevia mea nu prea era...stevia  [mai]  chiar ma miram cand spuneati ca are gust rau. Mie mi se parea super la gust si mirosul absolut superb. 

 

o seara frumoasa  [dual]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Darling eu iau Stevia din Morrisons... dar am vazut-o si in Saynsbury.e ori la borcanel(unu cu capac verde brontocel) ori pliculete sa le poti lua in geanta la nevoie.
Borcanelul nu mai tin minte de cate grame e si asa scrie pe borcan Stevia...e la vreo 5lire(l-am gasit la juma de pret atunci)..dar am borcanelul de...vreun an ca de obicei dimi beau energizant [ascuns]  (NU FACETI CA MINE!!!) si in ceaiul cu lapte nu pun zahar...dar cand imi fac cafea folosesc stevia asta si mi se pare f ok la gust..Cred ca si tu tot din asta foloseai..ca si a mea miroase fain..a.vanilie parca desi scrie ca e facuta din extract d stevia

 

cat despre taiteii mung ii iau de la supermarchetu chinezesc 

post-87792-0-00598700-1382728326_thumb.jpg

post-87792-0-30737100-1382728341_thumb.jpg

 
 
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...