Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Montignac (195) ... STIL DE VIATA, NU DIETA


Recommended Posts

Deci, pentru fetele noi:

Dovleacul nu este permis in F1, in niciun fel.Nici in supa, nici copt, nici placinta , nicicum.In F2  e abatere grava, adica asa numita discrepanta, permisa o data la 2 saptamani.Eu ador placinta cu dovleac si sunt slaba moarta, cum imi zic multi, asa incat si daca ma ingras un kg din cauza ei tot o mananc de cate ori am ocazia!

 

Brindu, am descris bine ,,asumarea''?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 519
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Am facut ieri, pentru prima data taiteii mung cu amestec de branzeturi de la hochland.

Foarte buni, singurul inconvenient este ca, dintr-o punga ar iesi 3 portii, eu nu am putut desparti nicicum taiteii, asa ca i-am fiert pe toti, am papat jumatate ieri si jumatate azi.

Aveti vreun truc sa despartiti taiteii nefierti?

In afara de foarfeca propusa de BRINDUSIK, ca la ai mei trebuia toporul, eventual, foarfeca nu a facut fata.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

mey child...nu sa-i tai cu foarfeca cand is tari ca nu merge nici cu foarfeca de vie asta [:-)))]  [:-)))] ..io ii tai cand deja is moi in apa ii ridic cu o furculita( MOI FIIND) si atunci ii tai

 

colegul thai mi-a dat o idee in caz ca nu vrei sa-i mananci pe toti o data...ii pui in apa calda...sa se moaie...ii tai..iei din iei cati vrei si pe restul ii scurgi si ii lasi sa se usuce iara...asa ii poti folosi cu alta ocazie..mi-o spus ca inghetarea lor nu e o solutie ca se lipesc si devin dupa si prea moi

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Deci iti dai seama ce a fost la mine in bucatarie, nu, BRINDUSIK? Cu foarfeca normala incercam sa tai taiteii, am facut peste tot taitei, doar ca ei nu se taiau...asta cu uscatul ar fi o idee. Eu i-am tinut in frigider, dar asta inseamna sa mananc 3 zile la rand taitei...nu ma vad, oricat mi-ar placea.

Ce am remarcat: tin de foame pentru timp indelungat, asta-mi place tare mult, ca pe mine ma enerveaza sa mananc din 3 in 3 ore.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[:-)))]  [:-)))]  [:-)))]  imi dau seama child [:-)))]  [:-)))] . incerca asa...ti-am spus eu cateodata ii fierb cateodata nu-i fierb..ii pun pur si simplu in apa fierbinte si dupa vreo 10 minute is buni de mancat..ca la cat is de subtiri...

cum i-ai facut cu brinza? ai ras pur si simplu brinza sau? ca mai am si eu un pachet acasa ..poate il hasurez azi cu telemea [il]

si cat de mare e punga ta de iti ajung 3 zile [wow], pe mine ma ajunge una de 80g 2 mese dar asta numai daca pun si ceva carnitza langa ei..

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

BRINDUSIK se gaseste branza rasa de la hochland, are un amestec de ementaler, mozarela, gouda (care, apropo, in olandeza ii zice "hauda", cu accent pe primul a). E cam cleioasa combinatia cu taiteii, dar e gustoasa!

Acum nu stiu cate grame avea punga cu taitei, am aruncat-o, am luat-o din carrefour, de la raionul de specilitati, pe ea scria vermiceli din soia, dar pe descriere aparea fasole mung. Ce o fi fost, Dumnezeu stie, oricum a fost bun, o sa ma uit si in DM sa vad ce au pe acolo, poate e chiar mai ieftin.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

child [pup] [pup] mi-ai dat branciul necesar sa-mi fac taitei cu brinza...buuuuuun rau...am facut jumate cu brinza (feta + un strop de ulei de masline) si celalalta jumate am pus-o pentru maine la prinz cu sosul facut azi [fiesta]

 

asadar azi:

MD: iaurt tarate, fructe uscate(caise, mere) si migdale ciopartite

G: banana, nes cu lapte

P: 2 wasa cu humus, si inca o wasa cu sosul de azi

G: cateva alune de padure, o para

C: taitei mung cu telemea [pofticios]

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am revenit din vizite pe "la tara", 2 zile superbe din toate punctele de vedere, in afara de cel culinar, monti mai precis. Laitmotivul a fost "mamaliga cu tocanita de pui prins din curtea din spate", adica o bunatate maxima!!! Dar m-am abtinut (cu greu)  si in schimb am tot rontait la wasa mea (am fost inspirata si mi-am luat cateva felii la mine, oricum eram sigura ca voi avea ce sa mananc "in deplasare", mi-or da oamenii astia niste carne, oua, ceva combinatii permise...da de unde, si la pranz, si la cina, m-au primit peste tot cu mamaliga cu tocana [alcool] , de treaba neamurile mele, nu? foarte de treaba [:-)))] )

Ajunsa acasa m-am repezit la frigider sa manac si eu ceva bun si permis, mi-am facut o salata din multa varza chinezeasca, juma de avocado, 1 bucatic amica de somon afumat, o feliuta de cascaval, sare si ulei de masline, moama, ce buna a fost [pk] 

Satula, am intrat sa va citesc, evident m-ati omorat cu taiteii mung si m-am dus sa-mi fac cativa cu cascaval ras, asa un pic, de pofta. M-am dus pregatita de nervi la tait, ma gandeam sa-mi iau panza de bonfaier (nu stiu daca asa se scrie), dar surpriza-surpriza: taietii mei sunt taiati (lungimea e cat a pungii) si legati in "snopi" (daca tot vin de la tara... [batcap] ), 4 snopi, probabil 4 portii, punga are 200 grame) . Taiteii sunt cei din DM, din poza postata de Claudia la pag 34. Deci, cine nu are panza de bonfaier, sa-i cumpere pe astia  [pk] 

Ma duc sa-i pregatesc, am intrat doar sa va spun rapid sa cumparati taiteii din DM  [pk] 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...