Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

minuni de noiembrie-decembrie 2012-retete bebe


Recommended Posts

  • 2 weeks later...
  • Răspunsuri 202
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

  • 1 month later...

ARROZ 3 DELICIAS.

 

L-a avut in meniu la gradi,prima data si mi-a zis educatoarea ca i-a placut mult,asa ca il are si acasa in meniu.intr-o cratita punem apa la fiert.cand aceasta clocoteste adaugam orezul si putina sare. dupa 10 minute adaugam un morcov ras si o mana de mazare inghetata...mai fierbem aproximativ 10 minute. apoi strecuram si trecem prin jet de apa rece.facem o omleta pe care o lasam la racit si apoi o taiem cubulete sau fasii.intr-o tigaie punem putin ulei de masline si cand e fierbinte punem toate ingredientele si amestecam cateva minute.si gata...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

a mai probat galusca mea clatite americane cu mere rase,cu branza si azi budinca de carne la cuptor.am amestecat carne tocata cu ou,paine,patrunjel si sare si peste urmatoarea compozitie-ceapa calita cu morcov,ardei,ciuperci si rosie. am amestecat totul si am pus in tava.deasupra am uns cu pasta de rosii si am dat la cuptor.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Prajitura cu gris si vanilie  (foaaaarte usoara)

 

3 oua

6 linguri zahar (eu am pus 3zahar, 3sirop artar)

9 linguri gris

375 ml lapte caldut

unt pt uns tava(si pentru cine vrea, -puteti pune si dulceata deasupra, la sfarsit)

E f buna rece, insa si calda e bunaaaaaaaaaaaa

 

-se separa oule

-albusurile se bat spuma pana stau batz [:)]

-galbenusurile se amesteca bine cu zaharul

- peste galbenusuri se adauga 9 linguri de gris (eu nu le-am pus cu varf), apoi albusurile si se amesteca usor, dar se amesteca bine

- se unge o tava de chec (Yena, am folosit eu) cu unt si se presara cu gris

-se adauga compozitia si se da la foc moderat 25 min, pana se rumeneste deasupra.

Scoateti, turnati laptele caldut (in care ati fiert, eventual, un bat de vanilie sau puneti 2 pliculete de zahar vanilat) si mai dati la cuptor 10 minute.

 

:) Ma conformez, le scriu si aici [:)]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

BANANA BREAD

(reteta fara bla bla) [:)] [:)] , vorbareala a ramas in alta pagina [:)]  

 

3-4 banane f.moi (foarte coapte), 175g zahar, 125 g unt moale, 2 oua, 1 praf de sare, 225g faina, praf de copt (sau 1/2 lgta bicarbonat)

50g nuci sau stafide (optional)

 

Se mixeaza toate ingredientele la robot sau se zdrobesc bananele cu furculita, se adauga ouale frecate cu zahar, sare si unt si la urma faina cu praful de copt (stins cu zeama de lamaie).

Se toarna in forma de chec unsa cu unt si tapetata si se coace 1h15min la 180 grade se incearca daca e gata cu o scobitoare).

 

Prepararea la robot dureaza cam 5 minute, mai lung e coptul, dar merita. iese ca un chec foarte moale si pufos si nu se usuca deloc.

Este foarte bun si NU se usuca!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

O chestier de incercat rapid cand nu aveti nimic altceva la indemana...

 

Budinca de mar cu gris

Ingrediente:

• 200 g iaurt simplu
• 1 mar ras
• 1 ou
• 1 lingura de gris
• 1 pliculet de zahar vanilat

Mod de preparare: Se amesteca toate ingredientele si se lasa la cuptor cam 35 minute. Dupa varsta de 1 an se poate folosi oul intreg nu doar galbenusul.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...