Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Spaga si contributiile parintilor la scoala - dezbatere DC


Recommended Posts

De Mos Nicolae am cumparat eu cadourile pt copii si d-na invatatoare. Toata lumea a primit o carte de povesti si dulciuri de la kinder. Kinder pt ca e o marca pe care o fetita alergica de la ei din clasa o suporta. Acelasi cadou l-a primit si invatatoarea (are o nepotica). In seara in care au fost cumparate am pus pe mail poza cu dulciurile si calculul. Bonul de casa e la dosarul cu cheltuieli.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 436
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

De Mos Nicolae am cumparat eu cadourile pt copii si d-na invatatoare. Toata lumea a primit o carte de povesti si dulciuri de la kinder. Kinder pt ca e o marca pe care o fetita alergica de la ei din clasa o suporta. Acelasi cadou l-a primit si invatatoarea (are o nepotica). In seara in care au fost cumparate am pus pe mail poza cu dulciurile si calculul. Bonul de casa e la dosarul cu cheltuieli.

 

Foarte frumos. [:)]

 

O userita intreba de ce trebuie sa dam cadouri invatatoarei de Craciun, ca doar nu este copil. Sincera sa fiu, si eu sunt uimita de practica asta romaneasca. [ups]

 

Mai trebe sa facem cadouri de 1 Martie, apoi de 8 Martie, apoi de Paste... de ma ia cu ameteala. Ce, doamne iarta-ma, s-a ajuns sa se foloseasca de orice sarbatoare mai importanta, pt a baga mana in buzunarul parintilor. Asta in loc sa se gandeasca ca de banii aia cumparam ceva util pt copiii nostri.

Iar primii care cer, sunt cei din comitetul de parinti. :x

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ce sa zic.. si eu sunt in comitet. Nu la clasa cu dulciurile de Mos Nicolae ci la celalalt copil si am facut scandal pt ca p mamica insista sa strangem 150 lei pt cadorisit 13 profi. Nu peste tot comitetul cere cum nici toti profesorii nu sunt motivati doar de cadouri.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

As vrea sa aflu urmatorul lucru : casiera din comitetul de parinti are obligatia de a dovedi, cu facturi sau chitante, cheltuielile facute din banii parintilor  ?

 

Pot sa iti raspund ce se intampla in situatia grupului de parinti in care sunt membru in comitet.

Nu exista nicio obligatie...fiind o activitate "la negru". [fri]

 

Eu insa urmaresc indeaproape ce se face cu banutii, care e soldul, facturile cu care se cumpara diverse consumabile etc. E o mamica desemnata casiera care are un document cu bugetul la zi...

Tot ce se intampla, pentru ca e din banii mai multor parinti, consider ca e important sa fie cu acordul si stiinta majoritatii, foarte transparent.

Am organizat un grup yahoo - la prima sedinta cu parintii am strans toate mailurile - si discutam in grup.

E o forma  in care ne-am organizat si prin care, cei care dam banii - intotdeauna au fost sume de bun simt, rezonabile, in mod optional - avem control asupra gestionarii acestora. Si categoric, sunt folositi in marea lor majoritate pentru actiuni si logistica necesara activitatii copiilor (cadou de Mos pt copii, rechizite pt toti la fel - asta la gradi...etc)

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 Anya,vorbeam strict de o invatatoare,la vremea aia copilul era intr-a 4-a.La vremea aia n-a fost alta varianta,lasand deoparte faptul ca-l marginaliza,invatatoarea lucra la clasa.N-a cerut spagi,dar n-am avut alta varianta,ca sa-mi scutesc copilul de suferinte gratuite.

Acum e-ntr-a 7-a,invatatoarea respectiva e "istorie" din punctul nostru de vedere,acum toate sunt in regula.Are profesori seriosi,muncim ca sa facem performanta in continuare,mai cu seama ca ii place matematica si mai nou si fizica,deci nu e dificil...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si eu sunt in comitet... si am participat si la sedintele comitetului de parinti pe scoala.

Cum se practica la noi...

- fondul clasei - 20 lei / semestru - se chletuieste pe markere, xerox pentru diverse materii, s-au luat podoabe de craciun pentru a impodobi clasa (asta si-au dorit copiii) - obligatoriu banii se justifica cu chitanta

- fondul scolii - nu se strange intotdeauna - spre exemplu in semestrul II al anului trecut s-a strans fondul scolii (20 lei de familie - cei cu mai multi copii dadeau tot 20 de lei) cu acordul parintilor pentru a renova grupurile sanitare. 

Directorul prezinta in fata parintilor care sunt fondurile pe care le are de la primarie si pentru ce. Anul trecut s-a schimbat acoperisul, s-a asfaltat curtea, pentru grupurile sanitare in cauza nu s-au dat bani, pentru ca exista si alte grupuri sanitare (cele in cauza erau incuiate). Parintii au hotarat ca 20 de lei nu reprezinta un efort prea mare ca sa renovam si grupurile sanitare incuiate, mai ales ca numarul de copii a crescut odata cu clasa zero. 

Nici fondul clasei, nici al scolii nu este obligatoriu... il dai numai daca vrei.

Au fost voci de genul "daca am copilul in clasa a VIII-a ... de ce sa mai dau bani?". Eu nu sunt de acord cu asta... este vorba de comunitate... si cand copilul meu nu va mai fi in scoala eu imi doresc o scoala buna/dotata in cartier. Asta atrage vecini buni/elevi la scoala dornici de a invata. Eu insami cand mi-am luat apartamentul (eram insarcinata) am facut-o in primul rand pentru scoala. 

 

Si la noi se duc cadouri la profesori (cam greu sa se renunte la ideea asta) dar modice, de genul o cafea, o ciocolata.

 

Nici un profesor nu a conditionat actul de invatare si nici nu a favorizat/defavorizat vreun copil.

 

Profesorii fac pe timpul lor cercuri de informatica/matematica/romana/chimie fara sa ceara nimic in plus... decat rezultate  [:)] , pe care de altfel le-au si obtinut. [flo2]

 

Eu sunt foarte multumita de scoala si de calitatea profesorilor.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cine spala rusinea sistemului de invatamant dupa povestea aceasta cu atitudinea incalificabila a invatatoarei care se plangea de cadouri?

..oameni ca cei despre care povesteste Filofteia (te rog sa ne spui numarul scolii) mai sus, oameni ca educatoarea Mela de la Gradinita 197 (pe care o cunosc si a fost educatoarea lui Teo), oameni ca invatatoarea pe care o are acum de la scoala 117 ....si alti oameni ca ei, care isi fac meseria de dascal adevarat

 

http://www.gandul.info/reportaj/manifestul-unui-profesor-de-tara-dupa-scandalul-spagii-din-scoala-de-fite-11767123

 

si, da, as dori sa vorbim si despre ei!!

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mie fondul scolii si reparatiile wcurilor din banii parintilor mi se par de domeniul fantasticului. E treaba scolii sa gaseasca si administreze fonduri, nu a parintilor sa puna perdele si sa cumpere tabla pentru clasa. 

 

Noi aici stringem cam 10 lei de copil si cumparam cadouri de ei pentru craciun si zile de nastere. Sau cind pleaca o educatoare/ invatatoare, ca la noi se schimba destul de des. Cadourile sunt simbolice, un buchet de flori, niste praline, cam la 25 euro de caciula de profesor, si asta din partea clasei. Si nu sunt asteptate, sunt apreciate insa. De mos niculaie a organizat scoala un mos si a umplut sacul cu ciocolate, nu parintii. Consumabile se consuma in draci, ca astia maninca acuarele pe paine, dar tot scoala le aczitioneaza din fondurile lor. Noi platim in plus doar mincarea copiilor.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am putea sa ii ajutam pe oamenii de valoare din invatamant, ca cei mentionati aici, ca sistemul sa nu ii marginalizeze.

 

Sa ii respecte, sa le dea inapoi...daca nu financiar, macar recunoasterea pe care o merita!!

 

Si o campanie in care sa ii mentionam si sa le spunem povestile ... e binevenita :)

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...