Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

I love mamaliguta


Recommended Posts

  • 1 month later...
  • Răspunsuri 92
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Eu fac maliguta cu barabule. Cel putin  o data pe saptamina.  Bucovinence stiu ce e, traducere: mamaliga cu cartofi. In apa la fiert sa pun cubelete de la doi -trei cartofi. 

 Uneori cind fac mamaliga, pun numai putina faina si iese un cir, si il servesc cu  un pic de lapte sau iaurt si zahar, sau dulceata si smintina :) .

 Din restul de la mamaliga, impreuna cu tarite, seminte, faina de griu, un cartof ras, morcov ras, fac paine de casa.  Asa ne facea mama pe vremurile ....antice :)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ador mamaliga cu branza si smantana, cu lapte, sau paturi cum se face in Ardeal. Imi place sa aiba o consistenta mai moale. Nu-mi place varianta tare care se poate taia cu ata. Trebuie sa fac mamaliga zilele urmatoare ca n=am mai mancat demult si mi-ati facut pofta :)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

mi-ati facut pofta, asa ca diseara voi executa o mamaliguta moale, cu branza si smantana.

eu o fac intr-o cratita de teflon, in apa pun sare si ulei, cand se incalzeste apa torn malaiul si il amestec sa nu se formeze cocoloase, apoi pun capac si las mamaliga sa fiarba la foc mic. daca mi se pare ca incepe sa se lipeasca mai adaug putin ulei si o amestec energic, se curata toate resturile de pe cratita.

nu pot sa spun ca am incercat toate sortimentele de malai de pe piata, insa cel mai gustos pana acum mi se pare malaiul marca proprie cora, iese o mamaliguta fina, cremoasa, gustoasa, aurie.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...
  • 3 months later...
  • 3 weeks later...
  • 2 months later...

Si mie imi place mult de tot mamaliguta, in special cea calda,dupa ce se raceste nu o mai consum.Imi place sa o am alaturi de branza, smantana, unt, ciorbita, sarmale, lapte si cam atat, dar o consum cu mare pofta, sotul meu cand face mamaliguta pune in ea ulei , asa i se pare lui ca e mai buna. [:-)))]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...