Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

MONTIGNAC (200) ... STIL DE VIATA NU DIETA


Recommended Posts

  • Răspunsuri 496
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Ptr meniul de sapt. viitoare:

- supa crema de ciuperci, ghiveci de legume cu pui, paste cu sos de rosii si chiftelute marinate cu orez.

Chiftelele n-am apucat sa le fac sapt. asta.

 

Si probabil o prajitura cu mere ptr ceilalti din casa si o prajitura cu fructe monti.(de pe site-ul Alinei)

La un moment dat, o sa completez cu salate: verde si ton.

 

We placut si conform,

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Meniul de sapt viitoare: curry de pui, frigarui, chiftelute de curcan, mancarica de linte, paste bologneze, peste alb la cuptor, salata de brocoli crud, muffins de fasole neagra si poate clatite. 

 

Am pus si eu reteta de tort.

 

Claudia tortul tau arata intr-un mare fel  [il]

E pe lista cu things to do  [flo2]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

claudia...sa stii ca faza cu "adio alunele coapte" .. personal nu mi se pare un sfat bun.. in caz ca te refereai la semintele de bostan a lu carmencarmen. io am slabit cu multe alune fripte dar fara sare (de genu 100g/zi alune normale de la Moggy- imi stapaneau teribil pofta de rontait si atunci nici nu-mi placeau migdalele [batcap] ).

e drept alunele crude au toti nutrientii intacti, dar chiar daca le usuci fara sare  ..le creste poate putin IG-ul (de la 15 la 25 sa spunem).si atat timp cat is mancate ca masa de sine statatoare

[barfa] pe tata l-am parat la cardiolog ca mananca tone de seminte prajite cand mananca...si am ramas [fal]  cand cardio o spus ca ..chiar si asa alea i-au tinut colesterolul in limite bune [fal]

 

io cred ca la inceput daca incerci sa fii mai catolic decat papa o iei pe aratura repede cu abateri MULT MAI grave (gen prajitui cu crema sau felii de tort [soricel]..tii minte claudia abaterea "asumata" de la inceput? ).

 

alunele is ff sanatoase si nu cred ca ar trebui NICIODATA excluse din diete... [flor]  [flor]

URA ! URA! URA!.......................multumesc!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cge, cum faci supa crema? Doar din legume pasate? Ca ma bate si pe mine un gand cu o supa crema de pui si vreau sa incerc s-o ingros cu ceva tarate de ovaz dar nu stiu ce-o sa iasa.

 

Noi am ajuns acasa. M-am bestializat cu un desert pe drumul de intoarcere, noroc ca nu mi-a lasat fi-mea mai mult de trei inghitituri [pofticios]  si nici macar nu poate fi monticizat desertul asta, la naiba!

 

Gata, de maine e musai sa trec la treaba serios ca am stagnat, din punctul asta de vedere vacantele copiilor pe mine ma dau peste cap complet. De-acum speram sa gasesc primavara la bucuresti, cand colo a ramas la moeciu, unde azi au fost 7 grade si senin in timp ce la bucuresti erau  -1, aproape am intrat in depresie cand am gasit nametii nemiscati din parcare de unde i-am lasat, si de pe marginea drumurilor. Mie asa imi place iarna cu zapada la munte si cu cel mult un gerulet asa nu prea aspru si nu prea indelungat la bucuresti, nu invers ca anul asta.

 

Maine fac paine, o sa incerc supa crema de pui si felul doi nu stiu inca, o sa mai fac niste sapaturi prin congelator sa vad ce mai am pe-acolo. Si praji cu mere ca am o sacosa intreaga si se strica daca nu le fac.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Androix, pot da merele pe razatoarele si sa le fierbi cu putina fructoza sau sa le pui la congelator si le ai gata pentru placinta. Eu asa faceam la mama acasa cand era toamna. Si tare bine prindeau pungile congelate.

 

Claudia, ce imaginatie ai. Imi plac retetele tale ca-s practice, cu ingrediente care eu de obicei le am in casa. Acum chiar am un mare avocado desfacut, doar o felie mica a mancat micuta mea. Ma duc sa intind o masina de rufe si ma hotarasc daca fac acum sau maine dimineata. Ca mi s-a facut foame si mi-e ca daca fac o sa mananc.

 

Eu tot o zi foarte incarcata am avut. Cantarul meu a tot oscilat in ultima saptamana intre 62.1 si 62.6 dar de dimineata mi-a aratat 62 in cap. Asta era targetul meu de paste. Trebuie sa trec la 60 acum.

Ieri aveam 5 minute pauza si mi-am luat un buchet de brocoli din frigider pe care l-am mancat cu wassa cu branza in fata calculatorului citind mailuri. Ei, m-am simtit exact cum spunea Buflea, rumegatoare. Bine ca n-a intrat nimeni peste mine sa ma vada asa.

 

Am mancat in ultima saptamana mult peste. Vroiam sa scriu ca pestele e prietenul meu dar cum eu il mananc, deci avem o relatie prada-pradator, trebuie sa reformulez. Sunt mare fan peste. Mananc dimineata, pranz si seara.

Azi:

7:30 - putina nectarina si cred 2 felii banana

9:00 - ceai negru fara nimic altceva

9:30 - 2 clementine

10:30 - un iaurt mic 0% cu fulgi ovaz si ceva fucte uscate printre fulgi

12:30 - o pulpa pui cu ardei verde/galben/rosu crud, felii gulie cruda si 2 frunze de salata verde

13:00 - ceai verde

17:00 - o felie de paine neagra cu seminte cu salata de ton cu praz. Cred ca avea si ceva maioneza.

18:30 - somon la cuptor cu capere si un buchet de conopida, vreo 3 bete de ardei rosu

 

Dupa cum vedeti eu mananc nu gluma. Am fost cuminte si am ignorat prajitura de la firma dar si cea de la cantina. Cred ca necesarul meu sare de cele 2500 de calorii ale lui Montignac. Si mananc si mai mult cand sunt stresata dar cel putin ma bucur ca am scos-o cat de cat la liman cu cateva proiecte. Mesele dese ma fac sa fiu mai eficienta. Daca mananc mult la pranz imi cam vine sa dorm dupa aceea si e fix ce nu trebuie sa fac cand sunt in criza de timp.

 

Am facut crema de zahar ars, una normala ca am musafiri maine si una Monti. Cea monti nu prea s-a legat desi am pus si o lingurita de faina de naut. Mai bine nu puneam ca se simte gustul. Am facut crema din 2 oua, 200 ml smantana dulce si 200 de ml apa.

 

Nu stiu ce sa gatesc maine. Am un dovlecel stinger si cred ca incerc sa-l dau pe razatoare si la tigaie prajit cu ou omleta. Si am cam multa conopida, fac ceva cu ea, poate o budinca. Am pofta de un humus.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata!

 

Se pare ca anul asta lovesc rau depresiile, si pe forum si in real life. Eu sunt ok inca dar cei din jur cad rapusi ca mustele. Cand mai eram si noi in pase proaste ne ajuta o iesire la Ramada Aquaworld de obicei, cu papa bun, apa calda, rasfat. Dar mai e un pic si vine primavara, stati ferme pe pozitii  [pup]

 

Buflea, eu cu naut fac asta http://www.culinar.ro/forum/continut/Dieta-Montignac/20644/Reteta-Montignac-Mermez-pui-cu-naut-/?do=findComment&comment=608716  sau mai fac o mancare cu piept de curcan bucatele, ciuperci, ardei, naut si rosii.

 

Dana, uite aici reteta de falafel http://www.culinar.ro/forum/continut/Retete-in-imagini/19085/Falafel-Sihab/ si neaparat sa lasi compozitia sa stea la frigider.

 

Sz, ma bucur ca inca esti pe baricade alaturi de noi  [pup]  M-ai molipsit si pe mine cu frigaruile. Poate maine sa fac.

 

Gabriela, arati intr-un mare fel  [vampa]  Te mai asteptam la povesti.

 

Otilia, dovlecelul il mai poti pune ras intr-un sos de rosii pt spaghete. Ii da sosului un gust foarte bun si consistenta. Cu spaghete integrale ai asigurat o cina. Parca tu ai luat ulei de susan, dar nu e bun pt hummus. Il poti folosi la preparate chinezesti dar la hummus trebuie pasta de susan sau tahina.

 

Claudia, felicitari pt achizitie. Esti o curajoasa, mie mi se pare o treaba tare migaloasa asta cu gelul. Cum reusesti sa ti le pilesti sa nu fie groase? Azi trag si eu o fuga la Kaufland, mersi de tip.

 

Caress, big hug for you. Scoate capul din butoi  [pup]

 

Cristina, LMA pt hazband  [s]

 

Dulce, hai mai ca nu ii rau la 57. O sa scada cantarul si mai tare nu te descuraja  [pup]

 

Androix, cu mere poti face clafoutis http://www.culinar.ro/forum/continut/Dieta-Montignac/28354/Reteta-Montignac-Clafoutis-cu-mere-visine/ . E grozav  [pofticios]  Iar supa crema nu are rost sa o faci cu pui, parerea mea. Mai bine il folosesti intr-un alt fel de mancare si supa o faci doar din legume. Eu in supa crema mai pun vegeta de casa sau cuburi de gaina bio de la DM.

 

Ariel, dar nu poti rezolva definitiv problema bilei? Ai pietre? Ca mi se pare ca faci crize foarte des. Sanatate multa  [pup]

 

Aalinta, ai primit cartile?

 

Bun venit celor doua Carmen  [flo]

 

Carmencat, cum Doamne rezisti cu 3 ore de somn pe noapte? As fi constant zombi. Mie si 6 ore mi se pare putin ca sa functionez la parametrii normali. Targetul de 50 mi se pare realizabil si cum esti ambitioasa sigur o sa il atingi.

 

Brandusiko, citisem parca mai demult( sper sa nu ma aberez) ca, kalele astea, sunt ceva superfoods. La noi nu am vazut inca.

 

Roxanaz, cum faci jeleurile? Cred ca fiica-mea ar fi interesata  [:-)))]

 

Olo, asa ii zic si eu fiica-mi  [:-)))] Machiajul e doar pt mamici.

 

Mihaela, si eu zic ca solutia e sa nu iti mai tai cuticulele. Incearca numai sa le impingi cu betisoare de lemn de portocal si sa pui un ulei special. In cateva luni or sa fie tot mai mici.

 

Darling, super arata tortul. LMA si pt sotul tau, cu mare intarziere. Am avut si eu o perioada cand ma uitam la seriale pe net. Abia astept sa reinceapa Anatomia lui Grey.

 

Si eu in clubul mignionelor cu 1.59 m. Greutatea e in stationare deocamdata, 54 kg.

 

Pe saptamana viitoare am in plan mancare de linte cu carne afumata( e in congelator deja), mancare de piept de curcan cu ciuperci si ardei, ardei umpluti pt sot si copil, orez basmati cu scoici si calamari. Azi o sa fac familionului crema de zahar ars normala ca am multe oua. O sa o fac cu zahar brun.

 

Azi sper sa imi cumpar kindle  [pk]  Me happy  [:)]

 

Un weekend linistit sa aveti si fara butoaie cu melancolie  [flo2]  [flo2]  [flo2]

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Neata! Am pus de paine si am pus o masina la spalat. Si acum sunt iar in pat la caldurica. Idiotii mei de vecini au avut iar o defectiune la caldura, banuim noi chiar din noaptea dinaintea plecarii noastre si dupa ce au remediat i-a durut in fund sa faca si aerisirea coloanei asa ca am gasit casa si caloriferele bocna.Aseara la 10 noi aeriseam caloriferele. 

 

Supa o s-o fac de pui ca am niste spinari si din alea oricum nu iese altceva decat o ciorba sau supa ca nu prea alegi din ele multa carne. Dar ma gandeam sa fac ceva nou. Oricum deocamdata mi-e lene sa ma apuc de gatit, chit ca nu stiu ce pun pe masa la pranz. Mai am niste dovlecei prin frigider poate fac si eu o budinca sau ceva.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Puisor, ff usor se fac jeleurile: suc de fructe fiert cu zahar ori fructoza dupa gust, apoi foi de gelatina puse inauntru (2 foi la 500 ml suc), turnat apoi in forme individuale daca ai sau in tava intinsa si le tai patratele dupa ce sunt inchegate bine. Si merg cu orice suc de fructe.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...