Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

MONTIGNAC (200) ... STIL DE VIATA NU DIETA


Recommended Posts

Buflea, cuminul este asemanator cu chimenul. Turmericul este un condiment dar te poti lipsi de el.

Laptele monti este smantana dulce de frisca diluata.

 

Roxanaz, multumesc de reteta. Sa vad daca gasesc foite de gelatina.

 

Sz, daca ai unealta de scos miezul la mere, poti pune in mijlocul merelor miez de nuca si apoi le pui la copt.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 496
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Laptele monti e smantana dulce facuta cu apa in proportie de 1 la 4 sau la 5 parca. Ideea e ca laptele dulce e aliment glucidic, deci nu poate fi folosit la dulciuri care contin grasimi. In schimb smantana a fost fermentata sau a trecut printr-un proces de transformare si componenta glucidica s-a transformat si nu mai este importanta, alimentul devine lipidic nu glucidic. Astfel poate fi folosit la prajituri cu grasimi. Eu in schimb in aluaturi de exemplu folosesc cu succes chefir in loc de lapte dulce si merge de minune.

Cuminul e chimen, turmericul e tot un amestec de condimente ceva, poti sa sari peste ele dar probabil ca nu mai e acelasi lucru, iese alta mancare de peste.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bună,

 

Am bucatarist o ciorbita de vită, ciupercute la cuptor, salata de vinete, o focaccia cu măsline, un pilaf cu legume (neconform), briosele cu spanac şi ciuperci. Dupa cum se vede lipseşte carnita de la felul 2, fac maine frigaruile :) şi desertul (ma aleargă fi-miu sa fac un tort, help care e mai uşor de făcut? Ma gândeam sa fac tortul pufos şi cremos dar nu am mascarpone, poate înlocuiesc cu o crema de kefir sau cu lemon curd).

 

Puisoaro, multumim pentru postarile tale pentru fiecare!

 

Chiftele monti nu am făcut dar cu tărâţe de ovăz cred ca ies super.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sz, e smantana lichida UHT, fie de gatit, fie pentru frisca.Cea mai ieftina e  cea la 200 g de la Lidl,cutie rosie, pentru frisca, sau cea proaspata de la ZUZU, in cutie de 500 ml, smantana de gatit.

Mai gasesti si de la La Dorna, tot UHT. dar e f scumpa, eu nu iau niciodata.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salut!

 

Incerc sa fiu si eu conforma, dar am calcat si de mult stramb, asa ca va citesc doar. Plus ca intru de pe telefon si e tare greu cu logatul.

 

Sz, smanrana dulce e smantana de frisca. Eu folosesc Dorna si Zuzu. Faina de migdale mai gasesti si in Kaufland, pungute mici de 100 g parca (sunt cu tot cu coaja). Sau poti face tu faina, gasesti reteta pe blogul Alinei (cea cu briosele:-) ). Eu fac des desertul cu mere felii, ca si faina folosesc ce am. Si combinatie de migdale cu tărâțe de ovaz sau grau si numai tărâțe sau combinatie de faina integrala cu tarate.

 

Mult succes si sper sa ma alatur si eu voua full time.

 

Pupici,

Andrea

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...