Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

MONTIGNAC (200) ... STIL DE VIATA NU DIETA


Recommended Posts

Vreau sa va cer ajutorul, pt ca negressssa e dulcele favorit al fie mi, in forme de briose, cum l as putea monticiza ?

asta e reteta originala:
1 ou
1 cana zahar
jumate cana ulei
1 cana lapte (caldut)
2 cani faina 
1 lingura bicarbonat rasa
3 linguri cu gem ( nu dulceata)
3 linguri cacao

Ce parere aveti, se poate ???  [fri] 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 496
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Darling, crema de zahar ars nu s-a legat pentru ca ai pus prea putine oua, faina nu se pune deloc.Daca pui 1 pu la 100 ml de lichid iese perfect.Deci la 400, trebuiau 4 oua, nu 2/.

 

Cred ca mie imi era adresat mesajul. Eu fac crema de zahar ars cu 1L lapte si 4 oua si de aici proportiile mele si pentru cea Monti. Am pus-o insa pe prima la cuptor si dupa aceea m-am apucat sa caramelizez fructoza si sa o fac pe a mea. Am mai lasat-o putin dupa ce am scris mesajul si s-a inchegat pana la urma. Ori s-a mai evaporat din apa ori a contat ca eu gasesc aici smantana cu 38% grasime. Ideea e ca a iesit pana la urma. Am facut putin caramel din fructoza si nici nu ma incanta gustul. In schimb cu sirop de agave e super buna.

 

Chiar, parca tu Mihaela scriai ca e obtinut siropul de agave intr-un mod ciudat. Eu il am pe acesta si zau ca nu mi se pare nimic dubios din ce srie pe eticheta http://www.wholeandnatural.com/servlet/the-262/Wholesome-Sweeteners,-Organic,-Raw,/Detail

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

sz negresa ta:
- scapa de zahar pune fructoza sau sirop de agave
- faina monti (jumate cantitate fainta integrala jumate tarate- cred ca merge si numai cu tarate!)
- foloseste lapte monti, kefir sau renunta de tot la lapte ca in negresa ta nu vad rostul lui to be honest

- gem pui fara zahar 

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

facut muffinsurile cu fasole neagra, au aterizat direct la gunoi  [vom]  au un gust aspru de ti se ia pielea de pe limba, nu stiu unde am gresit. Nu am avut destula fasole neagra si am adaugat 2 linguri de unt de migdale. Nu prea ma descurc cu masuratorile in cups, dar zic eu ca le-am nimerit, nu cred ca au fost cantitatile de vina. Pacat de ingrediente, cacao, ulei de cocos, xilitol  [q] O fi praful de copt, nu stiu, dar m-am lecuit de incercat retete neprobate. 

 

Caress nu stiam de ce crema de zahar ars vorbeai, noroc cu Oti ca a intervenit  [:-)))]  [:-)))]  [:-)))]

 

Chiftelute le voi face dupa reteta lui Brandu: carne tocata, morcov ras, ceapa rasa, un ou, marar. O sa pun si usturoi. Bilute aplatizate la cuptor pe hartie de copt. Daca le vrei mai colorate da-le prin tarate inainte. Reteta o fac si eu pt prima oara maine, dar merg pe mana Brandusei, sper sa nu umplu gunoiul cu esecurile mele culinare  [alcool]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Otilia, eu pun zece, ca mi place sa fie sticloasa, asa, si sa nu se imprastie cand o scoti din tava.

 

Sz, fructoza sa pui o cana nu foarte plina, e mai dulce decat zaharul, si faina Monti ( o faci cantarind faina integrala si taratele de ovaz, nu in volume), o adaugi la sfarsit, mai putin de 2 cani, lasi 10 minute si apoi mai pui daca mai e nevoie.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Otilia, uite aici un articol in extenso. Înţeleg ca in limita a 25 grame pe zi niciun îndulcitor nu are efecte negative. Articolul recomandă glucoza pură dar Monti spune nu...

http://articles.mercola.com/sites/articles/archive/2010/03/30/beware-of-the-agave-nectar-health-food.aspx#!

 

Am făcut saratelele, bune ca intotdeauna, crema de avocado şi cacao a Claudiei, foarte buna, parcă ar merge şi un pic de zeamă de lămâie. Şi tortul Adrianei, jumătate din cantităţi, am citit însă in graba reteta şi nu am lăsat sa se raceasca blatul in forma, asa ca l-am cam jumulit pe margini, crema este foarte fina, imi place ca nu se coc foi, nici nu se taie blatul in mai multe foi. Creşte ca Fat Frumos din poveste dar se lasă la jumătate când se răceşte, oricum e o reteta rafinată şi simplă, multumim!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hi hi, se pare ca-s singura care prefera crema de zahar ars varianta light, adica putine oua [:I] . Cred ca mai putin de atat nu se poate decat daca's oua foarte mari, poate merg trei. Si culmea de data aceasta n-am avut in casa lapte cu 3.6% grasime, am folosit din cel cu 1.5% si a fost chiar ok. Oricum, fuse si se duse.

 

Adriana, sigur ca o sa mai incercam retete asa neprobate ca altfel cum sa facem descoperiri. Stii ca eu m-am ars cu o reteta fix de ziua mea ca nu mi-a iesit cum vroiam dar iaca din nou sunt in zona de incercari.

Dupa ce am citit mesajul tau m-am apucat sa fac spuma de ciocolata. Aveam in cosul de fructe o portocala coapta bine de tot, avocado, fetele se uitau la un film. Si chiar ma gandeam ca trebuie sa pastram o doza de reticenta in ceea ce priveste cantitatile si ingredientele folosite. Ca sunt diferente intre produse si uneori conteaza. Si mixam de zor avocado cu sucul de la portocala, pun o lingurita de cacao si hop stai asa. Spuma mea era maro deja. Mie imi place ciocolata amaruie, am mai pus jumatate de lingurita si s-a facut neagra. Bine ca n-am pus totul odata. Chiar uitasem ca aici cacao de gatit e concentrata, nu gluma. Am pus sirop de agave. Am incercat sa nu pun prea mult dar nu merge putin ca se simte gustul de avocado. A iesit super buna si maine dimineata am desert. Mersi de reteta!

Spuma aceasta de ciocolata e ca un truc de vreme ce avocado e de baza dar e mascat gustul lui.

Si cred ca merge si ca o crema la torturi.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oti sa stii ca mi-ai dat de gandit cu cacaua.... cred ca ea e vinovata ca nu mi-au iesit muffinsii mei. Cred ca am pus prea multa, la fel m-am gandit si eu ca tine, sa suplimentez putin sa fie mai ciocolatoase, dar eu am o cacao f tare, neagra de la green & blacks. Whatever, o fi si de la praful de copt, nu stiu. Eu cred ca-s campioana la retete neprobate esuate. Am facut in prostie de pe diferite bloguri. Am hotarat sa ma cumintesc, nu de alta dar arunc ingrediente. Astept in umbra si o sa ma risc numai cu cele probate si recomandate de persoane cunoscute  [soricel]

 

Tocmai am terminat Plyometric Cardio Circuit. Nu pot descrie starea de bine care ma incearca  [il] , de 8 zile nu mai facusem sport. Cantarul incepuse sa scada, dar si muschiletii sa dispara. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mersi Mihaela. Articolul se focuseaza pe fructoza si pe procesul de fabricatie care nu stiu cum este la al meu. Bine ca e raw si organic. Mi l-a recomandat o cunostinta care vinde la magazin de produse organice si sper sa fie cat de cat ok. Oricum, il am de cateva luni si nici 5 linguri n-am consumat din el. Tot mai bine continui sa pun la smoothies smochine sau curmale uscate.

 

Eu am facut pana la urma mancare de fasole si nu batuta cu rosii si ceapa calite.Mi s-a terminat uleiul si degeaba m-am dus sa cumpar ca nu mai era ulei de floarea soarelui la magazinul de cartier [alcool]

 

Edit:

Am facut studiu de caz cu ce cacao e pe aici. Am ajuns sa citesc pe forumurile lor. Eu folosesc cacao de copt la prajituri ca asa e logic, nu? Ei bine se pare ca boabele sunt prajite mai mult la acest tip de cacao si de aici gustul mai puternic si coloratura mai puternica. Plus ca in pachet e 100% cacao. Se mai gaseste si cacao pentru facut cacao cu lapte care are se pare 70% cacao si probabil restul e zahar. Si una numita originalkakao dar pe care eu n-am ochit-o prin magazine si ar trebui sa fie de gatit dar din boabe coapte normal.

Si mai mai mir ca foile mele de atunci erau prea negre si putin amare [batcap]  Bifat o reteta care aici nu prea o pot face. Ca daca pun mai putina cacao nu iese grosimea care trebuie, daca pun din cealalta are zahar. Mai am una ecologica in casa dar cam ezit sa fac test.

Bine ca negresle ies bestiale si cremele de ciocolata ies bine mersi.

 

Adriana, eu am folosit aproape 2 lingurite si reteta Claudiei e cu doua linguri si nu asa colorata ca a mea.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...