Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

MONTIGNAC (200) ... STIL DE VIATA NU DIETA


Recommended Posts

sz ..mie mi se pare de 500 ori mai bune ca cele realae sincer. Aici alea reale is oriibile ca le   pune deasupra o crema care are gust de margarina..bleaaaach [vom]

eu m-am indragostit de ele ca au ce imi place mie...adik cocos si ricotta  [il] ..plus ciocolata aia de deasupra e in contrast ff fain cu interiorul briosei [il]  [il]

 

 

offf ce viata...ma duc la munca [q] [q]

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 496
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Brandusik, bineinteles ca nu am călcat pe la Mc, am rontatit acasă, dar nu 7000 cal/zi, fructe nici nu am mâncat de ex. Spor la muncă!

 

Data viitoare cred ca pun pudră de roscove in crema de avocado a la Claudia, aşa va mânca şi piticul fără probleme. Mie imi place asa cu gust intens de cacao, folosesc cacao neagră dr oetker.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna de dimineata de la patinoar,

 

Ma inscriu si eu pe lista rateurilor cu doua produse de ieri ...

 

1. Am facut falafel dupa reteta pusa de Puisorul ....asta dupa ce am fost la supermarket si am luat si tumeric si chimeon. Ce sa va spun, la gust sunt absolut originale, foarte, foarte bune ...dar mi s-au dezmembrat in tigaie. Mvaiiii ce m-am suparat ...nu imi explic de ce, crd ca lipseste un ingredient care sa le lege, ca ou de ex ...e drept ca in loc de faina am pus tarate de ovaz ...sa fie de la asta ? Nu s-au umflat taratele alea ca sa le tina sub forma de chiftele ? Oricum mi-au supt tot uleiul din tigaie si s-a facut asa o masa compacta ...pe care am tinut-o acolo pana s-au prajit semintele de Susan si am scos-o intr-un castron. Arata asa ca quinoa fiert, cu gust de falafel. Barbatul cand a vazut masa aia fara forma a fost reticent, a gustat si a strambat ...Alex a gustat si a zis "not bad" dar nu a mai vrut. Flavia nici nu a vrut sa guste chestia aia "ca de caca".

Mie sa imi spuneti de ce nu s-au tinut intre ele ca la gust sunt foarte bune si mai vreau sa incerc o data, dar nu pot trai de doua ori aceeasi dezamagire.

 

Al doilea rateu este Diplomatul ...aici stiu ce am facut. Am taiat crema de oua, mai exact am tinut-o prea mult pe foc ...mai departe, frisca s-a pleostit, gelatina am pus doar un plic si nu a inchegat-o ...aseara le-am dat putin si au zis ca e ok ...adevarul ca se simt asa buburele prin ea, nu e smooth ...am mai pus un plic de gelatina si am lasat-o afara peste noapte. Habar n-am ce e cu ea, dar imi vine s-o arunc.

 

Azi vreau sa ma duc la ski ...nu mai stau acasa ca iar ma apuc de gatit si sunt cam scarbita de ieri ...Flavia are un birthday party si o trimit cu ta-sau si eu il iau pe Alex la ski ...vroiam sa ma duc dupa amiaza, cum fac de obicei si cica ninge , asa ca trebuie sa ma duc acum de dimineata, cand e tot poporul pe partie.

 

Sz, mazare am facut si eu ieri ...asta mi-a iesit, tot celebra mancarica romaneasca iese din prima ...

 

Ah ...au vazut si ai mei Nut Job si nu s-au aratat incantati ...voua v-a placut ?

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bufleo daca ai ati de cate ori am aruncat eu tortul diplomat la gunoi, acum imi iese beton :) Ce greseam eu: puneam prea multe fructe tocate si se lasa tot maglavaizul, taiam crema de oua ca nu stateam langa ea s o amestec si cel mai frecvent nu dozam corect gelatina. Cum procedez acum: nu mai fac nicio crema de oua, fac dupa reteta de cheesecake a lui Ariel, adica cu mascarpone si single cream. Bat single cream ul cu fructoza pana se umfla si adaug apoi mascarpone le. Pun fructe tocate cu moderatie si folosesc folii de gelatina. Cu 4 foite incheg 500ml lichid asa ca eu pun vreo 8 sau 9. Pun si vanilie cand fac gelatina, mie nu prea mi se pare ca se simte lipsa gustului de ou.

 

Azi sunt treaza de la 5 jumate din cauza lui Alex care s a trezit cu gainile. Am facut frigarui, chiftele de curcan, muffins cu ciuperci, ardei, masline si cascaval, papanasi. Pe la 10 mi am facut o cafea ca mi se inchideau ochii de somn. Acum zbarnai, nasoala senzatie, ma ia cu tremurat si nu am stare.

 

Puisor mai stii reteta aia de blat cu fasole?? Eu tot nu m am linistit cu reteta asta, am s o mai incerc o data. Imi plac ingredientele, trebuie sa iasa ceva bun, poate inlocuiesc cacaua cu carob.

 

Brandu reteta ta suna tentant, din categoria too good to be true sau mananci fara sa te mai opresti iar eu incerc sa evit sa fac asa ceva tocmai din motivele astea. O sa incerc sa transform totul intr un tort care sa fie servit de mai multe persoane la o zi mai mare. Deja salivez cand ma gandesc la combinatia cocos, ciocolata, frisca ..... No way!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Diplomat ... aoleu ... Am avut de sarbatori.

Draling, papanasi Monti ?????

Buflea, fi mea ar fi fost incantata de film ... daca nu vedea avanpremiera la ceva cu Tinkerbel ... asa ca a zis ca fu ok. Mie mi a placut  [:)]

Am mancat mazare.

Apoi am facut mar copt la mw dar miss n a vrut, asa ca ea a mancat compot de mere din lipsa de inspiratie.

Mai tarziu fac chiftelele, sa mi tineti pumnii sa fie mancabili  [fri]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

sz marul copt la micro nu iese prea uscat? poate de asta nu i-a placut mandrei

 

darling cred ca merge reteta aia transofrmata in tort..insa  o sa ramana cruduta partea cu brinza..ca la tort blatu o sa se coaca numai de jos nu si din parti ca la briose..dar give it a try [il]

cum ti-au iesit chiftelele?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am cuptor electric care coace la fel din toate partile iar bilutele pot fi date putin la cuptor inainte sa torni compozitia de blat. Sunt sanse mari sa ajunga la gunoi si asta dar merita incercat, nu ma potolesc  [batcap]

 

Chiftelele au iesit super, multumesc de reteta. Le-am presarat cu seminte de susan, foarte bune si dietetice. Eu nu pot manca chiftele deloc, mi se face greata numai la mirosul de prajeala, tocatura, usturoi. Mi s-a aplecat odata de la ele si nu le mai suport. Astea au fost ok, Au mancat si motanii, nu au fost in extaz dar au mers. In schimb au ras frigaruile, cu tot cu ceapa. Le-am tinut vreo 3 ore intr-o marinada din zeama de lamaie, ulei masline, usturoi, cimbru, sare. 

 

Incerc sa pun poze cu chiftelele si muffinsii sarati. La muffins am pus tarate de ovaz, faina integrala si faina de naut. Au iesit mult mai bine cu faina de naut.

 

Sz da papanasi monti, of course. Reteta pusa de Caress in capitolul trecut. Nu le-am mai facut poze la astia ca nu-s prea fotogenici, dar de gustosi sunt gustosi.

post-61688-0-48632400-1391956655_thumb.jpg

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Week plin de bunataturi, si la voi si la mine! [flo2]

 

Noi nu ne mai saturam de crema de avocado cu cacao!

Ieri am avut diplomat de portocale, pe post de tortul de week; printre astea am gatit limba cu sos, ciorba de vita, icre, conopida cu cascaval la cuptor... toate bune, dar miscare zero...

Oti, la crema de avocado am pus 2 linguri de cacao, probabil la noi este mai putin concentrata... oricum imi place cu multa cacao! Apropo de ce ziceai tu ca eviti cacaoa la fete, eu zic ca nu strica sa le dai si lor, e un antioxidant perfect si plus ca din 2 lingurite ati fi mancat toate... repartizarea pe persoana ar fi fost mica... [flo2]

 

Diplomatul meu a iesit perfect (poza mai jos), am pus asa: 

cam 400 ml suc de portocala proaspat, 500 ml smantana lichida de gatit 10% Pilos - a aparut nou la Lidl, 2 oua, stevia, esenta vanilie si razatura de portocala, 2 plicuri de gelatina si 1 lingura de tarate de psyllium; am mixat oualele cu smantana si pe bain-marie, pana s-a ingrosat, am dizolvat gelatina in sucul de portocale si am incalzit pe foc... cand s-a racorit amestecul de oua, am amestecat cu sucul de portocale si toate aromelesi impreuna cu psyllium am bagat blenderul in compozitie si s-a facut o crema fina... am captusit cu portocale o forma de tort si am turnat compozitia... si la frigider! Peste 2 ore mancam cel mai bun diplomat [flo2] .

post-1120-0-97910900-1391959377_thumb.jpg

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...