Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

MONTIGNAC (200) ... STIL DE VIATA NU DIETA


Recommended Posts

Buna seara fetele Monti,

Va citesc si eu cuminte...din umbra, deocamdata, pentru ca nu reusesc sa scap de "abateri"...incerc sa-mi schimb meniul, dar mi-e foame tot timpul:)

 

pe scurt as avea asa vreo 7 kg de scazut (3 ramase dupa sarcina si 4 s-au pus pe

nesimtite cu varsta...), dar dincolo de slabit mi-as dori sa iau masuri si sa ma pot tine de mancat conform (macar de F2...) cred ca e  o optiune sanatoasa pentru toata familia care ma va impiedica sa o iau si mai tare...la deal.

Prefer optiunea Monti decat sa ma bag diete care me fustreaza ca nu le pot tine si apoi sa dau iama in dulciuri...

 

asta e hotararea, sincerc sa nu-mi pun presiune f mare, si sa ma tin incet-incet de traba, sa ma pun pe gatit, care sa ma ajute cand intru in criza, de aceea sfaturile voastre sunt f pretioase si

sunt f bucuroasa ca v-am gasit pe DC, daca ma primiti [flo2]

 

o sa mai scriu si eu meniurile mele, daca puteti sa va mai dati cu parere daca sunt corecte,mi-am dat seama ca am incurcat borcanele...am mancat mozzarela cu oua si smantana si nu cred ca e ok la aceeasi masa,

 

am facut ordine in dulapuri/frigider: inca mai mananc mamaliga,am renuntat la paine, cartofi, paste dar mamaliguta e preferata mea, am eliminat si orezul, mi-am cumparat wassa (dar cam mananc din ea cu de toate la fiecare masa,,,)

 

maine ma apuc de budinca, mamaligutza Monti n-am facut ca n-am faina de naut, am numai tarate de ovaz,merge si asa?

 

meniul de maine:

MD budinca de ovaz

G un pumn de fructe uscate (merisoare) asociate cu caju, nuci, migdale

P: friptura de vita la cuptor cu quinoa

G 2 pat cioco neagra

C:somon cu wassa

in caz de foame adaug cate un grapefr, mandarina la distanta de mese.

 

multumesc mult de ajutor [:)]

noapte buna tuturor

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 496
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Buflea, nu te lua dupa Carmencat. Ne-a lamurit demult ca ea e o exceptie, care nu pofteste la nimic si traieste foarte bine fara sa manance. Restul fetelor mancam portii normale si nu suferim de foame. Falafelul s-a imprastiat probabil pt ca nu ai macinat suficient nautul, ma gandesc. Si mai poti pune eventual un pic de apa ca sa se lege mai bine compozitia. Eu il fac de obicei la cuptor dar iese mai uscat decat prajit.

 

Ioana, bine ai venit alaturi de noi [flo2]  Meniul tau mi se pare ok. Nu renunta la orez, inlocuieste-l cu orez basmati. La fel pastele, gasesti paste integrale.

 

Aseara am facut briose cu ciuperci si ardei pt pachetul de servici.

Meniu azi:

MD: avocado, paine integrala

P: briose, kefir

C: inca nu stiu

 

O zi usoara [pup] [pup] [pup]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Neata,

 

Ioana bine ai venit!

Pai Sabina, te asteptam la Monti... macar sa beneficiezi si tu de sfaturile noastre! [flo2]

 

Sz, fa un tort monti pentru Valentina, ala cu caise sau cu crema de visine... [:)] O sa fie super incantata si de tine nu mai zic [il] .

 

Ieri:

md: 1 lipie cu icre

p: conopida cu cascaval

g: portocala

c: ciorba, piftelele la cuptor [soricel]  si crema de cioco avocado (nu ma mai satur de ea [il] )

 

In rest multa munca, mers pe jos, incercat eliminat lactate cu grasimi, o fi monti nu o fi io o dau pe sana cu 0,9% grasime si pe branza 0% Lacteea - asta o mancam cu tona acu un an si slabeam 1 kg pe saptamana! [:-@]

Cand imi zicea Andanii ca a avut perioade si de 3 luni de stagnare... ziceam ca eu nu, nu voi avea asa... [ascuns]  [afro] ...bine ca nu sunt disperata inca... [vaca]

 

O zi frumoasa

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Neataaaa [flor]

Sunt poaspata, m-am lesinat de tot la sala si azi, am si uitat sa mananc la 7 asa ca seria mea de mancat din trei in trei ore incepe la 10 azi si se termina la 19 si o sa vad cum ma simt asa ca eu cel mai bine dau jos cand fac miscare pe stomacul gol.

 

Ioana, bine ai venit si spor la slabit!  Din meniul tau mi-au atras atentia merisoarele, ia verifica pe eticheta si vezi sa nu aiba zahar si daca nu au spune-mi si mie de unde le-ai luat si ce marca sunt ca eu n-am gasit fara zahar drept care le-am inlocuit cu coacaze negre uscate.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ioana bine ai venit. Meniul tau mi se pare conform dar si variat [:)]

Claudia, cascavalul nu il inlocuiesti cu o branza slaba? Eu de cand m-am apucat cat de cat de Monti, n-am mai consumat cascaval dar nici nu sufar deloc dupa el. Deocamdata.

Buflea, asa zic si eu ca mai conteaza si caloriile. Una e sa mananci o lingura de sirop de agave, alta e sa bagi trei. Sa fim seriosi. Ideea e sa respectam combinatiile dar si sa fie cantitati normale.

 

Ce am observat ca functioneaza la mine. E la pagina 11 in cartea lui Monti un tabel, "O Clasificare a Lipidelor, Glucidelor, Glucido-Lipidelor si a Fibrelor Alimentare". Eu incerc sa consum ce e pe ultima coloana, mai putin fructele dulci si bune. Daca aleg legumele de aici se cunoaste. Cu boabe de fasole, naut, linte ma mentin dar nu vreau sa renunt la ele. Acum incerc sa menin greutatea la care am ajuns, am o portie de mancare de fasole in program.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...