Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

MONTIGNAC (200) ... STIL DE VIATA NU DIETA


Recommended Posts

Neata! Cat ati scriiiiiiiiiiiiis!!!

Ioanales, bine ai venit!

Otiliav, cascavalul e ok. Eu nici macar nu am stagnat de la el.

Caress, eu ti-am zis ca nu ai de ce sa iti faci griji!, Oricum arati f bine!

Sabina, bine ai venit. Poti sa gatesti destul de simplu, nu e nevoie de mancaruri elaborate, si totusi sa fii conforma. Nici eu nu sunt mare fan facut chestii complicate.

Floaredemac, bine ai venit! Daca esti mai vegetariana, te ajuta Caress cu idei.

Myhaella, felicitari!

Andanii, hai ca incet-incet se deblocheaza si la tine. Felicitari!

Marietutza, sanatate multa pentru Stefan.

Buflea, tot citesc pe la voi de falafel, ce e, cum e? Nu se slabeste cu foame, sa stii. Eu nu mancam mai nimic si aveam aproape 80 de kile la 1.50m. De cand cu monti cred ca mananc nu dublu, ci de 4 ori mai mult decat mancam inainte, si am ajuns la 56 kile. Daca nu mananci si faci foamea, corpul tau o sa treaca pe facut depozite si acumulat. Eu zic sa mananci conform, cat iti trebuie si sa scazi treptat cantitatile, daca tu crezi ca totusi sunt prea mari.

a_alinta, bine ai venit. Hai in hora. Caietelul de retete il umpli pe parcurs. Eu pentru scoala fac briose in variantele: briose pizza (cu sunca, branza, cascaval, ardei gras) si briose dulci (pentru astea am mai multe posibilitati: din reteta de tort cu nuci de la Caress, adaptata cu cacao, fara cacao, cu ciocolata, fara ciocolata), biscuiti, saratele, sandviciuri cu paine monti. Painea monti se face cu faina monti, adica amestec de faina integrala cu tarate rasnite, 1:1 in grame. Daca faci painea numai din faina integrala, are un indice glicemic mediu si este cam de F2, poate fi mancata numai la mese glucidice.

Androix, zi cum e dulcele ala ca il adaptam imediat! Perfect de acord cu tine, mai ales cu suratele in plus la kilograme.

Sz, faci progrese incredibile! Felicitari! Tare mult imi place cum explici ca mananci.

Brindusik, chiar ma intrebam unde esti! Total si absolut de aceeasi parere cu tine in legatura cu pastilele.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 496
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Neata,

 

Otilia, spune-mi cum ai monticizat cordon bleu ăla ca mor de poftă, e unul dintre felurile mele preferate. Numai ca aici nu găsesc wassa cu 24% fibre, doar cu 22%, nu cred ca e ok pentru a inlocui pesmetul.

 

Meniul de ieri:

MD: clasic, mix omega 3, dulceaţa de smochine

P: 2 briose cu ciuperci şi spanac, frigaruie de pui

C: kefir, 1 briosa ca mai sus, puţin caşcaval, ardei roşu, frigaruie de pui (mult, dar prânzul a fost cam inconsistent pt mine :))

 

Continui cu Insanity, dar am constatat ca e ultima masa trebuie sa fie cu minim 2 ore înainte de sport!

 

Ma înscriu in lista semi-reuşitelor culinare cu frigaruile, le-am făcut la cuptor pe un gratar cu tavă cu apa dedesubt, nu le-am lăsat la bait cu ulei înainte si carnea e prea uscată.

 

O zi conforma,

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Otilia ce imi place cat peste mananci.. super!

 

Bufleo nu te mai prosti. adica iti zic sa citesti macar mesele exemplu ca sa iti usurez munca si cica ti-o iei? nici nu stii cum e cand ti-o iei :)))

 

azi mi-am preluat exemplul (hahahaha :))) ) si mi-am facut pranz glucidic la pachet: spaghete integrale, rosii proaspete, busuioc, ardei iute si 3 stropi de ulei EV.

 

dimineata am mancat la micul dejun branza telemea cu ardei si castraveti, la gustare am pomelo.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Neatza!

 

Am facut ieri niste biscuiti sarati, foarte gustosi, am vrut sa-i fac pentru micul dejun, dar bine-nteles ca au ajuns si cina si gustare.

Foarte usor se fac: o cana de apa, jumatate de cana de ulei, 1 lingura de sare, chimen, 2 cani faina integrala, 2 cani tarate ovaz.

Daca i-as ambala frumos, i-as vinde ca painea calda.

 

Meniul de azi:

- biscuiti monti, cafea

- muschi porc la gratar, ardei copti, sfecla coapta

- branza vaci cu smantana.

 

CARMEN tu intotdeauna mananc doar fructe la micul dejun? Asa faceam si eu intr-o perioada si chiar era fain, dar numai vara pot chestia asta, fructele de iarna nu prea-mi plac si nu pot manca doar mere.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

buna dimi,

asa e, prima tendinta cand ma uit la colacei in oglinda e sa ma infometez, ca sa dispara repede-repede, dar apoi ....ce fac?

si monti e o disciplina, pentru ca daca stii ca poti manca oricat din x feluri, mai putin cartofi! e, doar la cartofi te gandesti...

si la mine functioneaza sa am mult de lucru, ca sa nu stau sa calculez si sa am timp sa poftesc la retete, dar apoi nu mai am timp sa-mi gatesc conform...greu

pentru zilele in care o sa mananc numai legume, e ok sa adaug pe zi o felie de paine de faina integrala cu ovaz/secara ? (am masina de paine si mi-ar fi mai usor. altfel, voua v-a iesit painea la masina, programul paine integrala, cu amestecul de 1:1 cu tarata?

si meniul meu:

MD: pateu de ficat cu wassa, castravete, ceapa

G: gref

P: friptura de vita cu quinoa (a ramas de ieri, nu am mai putut manca dupa budinca, care a fost super satioasa , de cate ori e recomandat sa o mancam pe saptamana?)

G: mand, gref (sper...)

C: somon  afumat cu ...wassa?

Myhaellea, de unde ai luat dulceata de smochine? eu nu am decat magiun de prune

o zi buna si conforma

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Myhaela, nu vreau sa te dezamagesc dar eu la pranz mananc la cantina. Sigur nu erau conforme cu tot cu crusta asa ca bine ca se poate da intr-o parte si gata. Nu imi iau mancare de acasa si uneori n-am de ales decat ce e prin frigider. Din fericire gasesc peste afumat, marinat (nu prea iau ca e dulce asa ca sigur are zahar), pun macrou cu sos de rosii, sardine in ulei. De aceea pranzurile mele sunt cel mai des ceva peste si legume crude sau la cuptor. Legumele la cuptor sunt pentru vegetarieni facute dar mai iau si eu daca n-au prea mult orez peste ele ca nu pot sa stau sa iau boaba cu boaba orezul si sa le pun deoparte.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salutare fetelor,

 

eu aseara am ajuns la 18.00 acasa, am luat mancarea pt matusa si am alergat catre spital( la propriu pt ca de la Big pana la Bagdasar Arsenni am alergat!!! ).

Deja am renuntat la scarile rulante si merg in ritm mai alert..

 

Aseara cand am ajuns la 21.30 am mancat 6 felii de wassa cu cascaval puse la microunde... nu stiu daca a fost ok dar asa am simtit....

 

Meniul de azi:

MD: branza 0.1+iaurt 0.1+ magiun prune( pe saturate!!!)

G: ceai musetel+fructe padure

P: ciorba de pui+ salata de cruditati cu seminte de dovleac si canepa

G: ceai

C: pulpe la gratar + mancare de spanac.

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...