Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

MONTIGNAC (200) ... STIL DE VIATA NU DIETA


Recommended Posts

  • Răspunsuri 496
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Uite SZ, reteta care am incercat-o eu si iese minunata, plus ca nu trebuie framantata cu orele

Painea e facuta exclusiv din faina integrala, apa si drojdie: 1 cana de apa calda (250 ml) 1 lingura drojdie uscata 1 ingurita de sare 1/2 lingurita otet de mere 2 1/4 cani faina de grau integrala o forma de cozonac Turnati apa in castron, presarati drojdia uscata peste apa si lasati-o pana se dizolva, cam cinci minute. Adaugati sarea si otetul. Amestecati bine, pe urma adaugati treptat faina. Amestecati incet pana cand aluatul se intareste si nu se mai lipeste de castron (puteti folosi un mixer). Presarati putina faina pe planseta si puneti aluatul pe ea. Framantati-l bine (cam 5 minute) pana devine elastic. Folositi o forma de paine din Teflon, ca sa nu lipeasca. Puneti aluatul in forma. Acoperiti-l cu un servet si tineti-l sa dospeasca intr-un loc cald,, pana acnd aluatul ajunge la marginea formei (cam 1-2 ore). Incingeti cuptorul la 165 C (330F), puneti painea la cuptor si lasati-o cam 1 ora, pana capata o culoare frumoasa rumena. Painea coapta in casa este mai densa decat cea cumparata din comert, deci pentru a o praji trebuie taiata in felii foarte subtiri. Se pastreaza in frigider.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

buflea... nu ca e de dorit sa imi creasca tensiunea c de vreo cateva ori era sa lesin de la tensiune mica [:-)))]

 

roxana ia arata cum e sa te iei de lume [pup]

 

carmen is foarte foarte ocupata si de asta nu prea am timp sa scriu (sau sa citesc)...da am vazut comentu lu Cge cu privire la pilula aia si am dat in urma si am citit..am ramas [fal]

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Face cineva paine Monti F1 asa, cu mainile ??? [flo2]

Nu lasati o reteta cu cantitati si procedeul facerii ? [fri]

 

Eu fac, dar cu maia si cu gluten. Te pot invata sa-ti faci si maia la o adica. Folosesc echivalentul unui cub de drojdie proaspata, hai un cub jumate ca sa fii sigura. Dar nu mai stiu la drojdie cum e cu timpii, ca la maia trebuie asteptat mai mult.

Uite aici am povestit procesul pe larg, cu tot cu poze, daca te incumeti zi si iti dau cantitatile pe care le folosesc acum cu faina integrala, tarte de ovaz si gluten.

 

Child, aia e paine doar pentru mese glucidice dimineata.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

roxana ia arata cum e sa te iei de lume [pup]

 

 

nu, nu, is cuminte cuminte :)))

 

stiti de ce imi e pofta rau si rau si rau? de chiflele de graham de pe vremuri, care as pune mana in foc ca erau doar din faina integrala si tarate, dupa cum se simteau la gust. si in facultate mancam o gramada. magazinul de paine de pe Kogalniceanu de langa Drept si in statie la Eroilor :))))

Androix, painea ta asa iese la gust?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[:)] nu stiu ca nu am mancat chifle graham. Pe vremea cand erau in voga intre colegele mele de liceu eu mancam ca vaca si eram trasa prin inel si le dadeam cu tifla din fata portiilor de pizza, merdenele, covrigi, shaorme si asa mai departe. Acum m-au ajuns toate blestemele de-atunci.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ioana, e St Dalfour, se găseşte la Carrefour şi Mega Image, e f dulce am luat pt prima data, tot mai buna e cea de cireşe negre :) Se combina doar cu glucide. Mai e o dulceaţa cu fructoza la Kaufland, am cumpărat de coacaze negre.

 

Child, pâinea dupa reteta de mai sus e crescuta precum pâinea albă?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...