Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

MONTIGNAC (200) ... STIL DE VIATA NU DIETA


Recommended Posts

  • Răspunsuri 496
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Masina mea de paine are program pentru paine fara gluten. Si parca la aceasta e mai lipicios amestecul. Poate fac o incercare in we.

 

Carmen, ai ajuns la kilogramele dorite? Te cred cu cascavalul dar pur si simplu n-am pofta de el. In schimb as manca niste telemea de vaca de la mama....

 

Meniul meu azi:

- iaurt 0% grasime cu branza de vaci marunta si jumatate lingurita de stevie

- ceai negru

- somon la cuptor cu mazare, rosii cherie, salata verde, castravete si morcov ras

- ceai negru

- 1 wassa cu branza, conopida si putin ardei

- piept de pui cu salata varza

 

Acum observai ca n-am avut fructe. De fapt aveam in punga dar n-am avut timp, am fost in miscare toata ziua.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

buna dimineata!

aici e grupul de suport? ma primiti si pe mine, va rog frumos?

 

neaparat tb sa dau jos niste kile, si la miscare nu ma bag inca, din cate vad... de luni bune tot zic "in seara asta voi face niste exercitii" dar... mda. Oricum, mancarea e marea problema la mine. 

Am un baietel de 16 luni; de cand s-a nascut am dat iama in dulciuri! Ca a fost alaptatul, oboseala mai ales noaptea, nu stiu... cert e ca am ramas cu obiceiul asta prost, si mananc zilnic cate ceva dulce. nu mult odata, dar de cateva ori pe zi. Inca il alaptez, inca se trezeste noaptea de 3 ori cel putin daca am noroc. Macar acum nu mai mananc noaptea, ca pana acum cateva luni mancam si noaptea. Am avut si alte kestii de "deal with" si am ales sa raman cu mintea intreaga si sa-mi acord placerea de a manca ce/cand/cat vreau, fara restrictii. 

Problema e insa ca sunt supraponderala si conform BMI-ului, sunt la cateva sutimi de obezitate, desi mie nu mi se pare ca-s exagerat de grasa.

 

ce-mi doresc de la acest grup- sa ma invatati ce/ cum/ cat sa mananc. Probabil sunteti satule sa tot repetati, dar am mai vrut sa ma alatur voua in ultimele luni, dar am zis ca tb sa citesc intai, ca asa e frumos. Si m-am dus haaat si am inceput sa citesc, dupa nshpe pagini am renuntat si nu am mai inceput dieta. Nu prea inteleg termenii astia "glucide, lipide etc." Nu inteleg, indicele glicemic daca e 50 de ex., el ramane acelasi pt orice cantitate de mancare? cat am voie sa mananc?

nu vreau sa incep drastic, ca ma deprim rau de tot daca mi-e foame. vreau sa incep sa fac schimbari si incet, incet sa imi ating telul. Am vazut ca M M spune sa vrem sa slabim mai mult; atunci, eu imi doresc sa dau jos 20 kg, dar si cu 15 sunt multumita. deocamdata.

 

nu vreau sa scriu prea mult, sa nu va plictisesc. Apreciez orice ajutor din partea voastra.

 

sa aveti o zi buna si... spor la slabit!

Gabi

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Neata, nici eu nu mai tin pasul cu voi! Ieri am avut multa treaba. doar pe fuga am intrat... [fri]

 

Intreba cineva (scuze ca nu am retinut si nu ma mai intorc sa vad cine) de lipiile  de tarate; reteta este asta: 1 ou batut cu 300 ml apa, sare, o lingura tarate de psyllium, 1 lingura faina din seminte de in (macinate in rasnita), 2 linguri tarate de ovaz, dupa astea lasi cam 10 minute sa se umfle astea si apoi pui tarate de grau cat intra pana se face un amestec nu tare... eu il pun cu lingura pe hartie de copt si presez lipiile cu furculita. Pe langa astea mai adaug cateodata susan sau seminte de floarea soarelui sau mac sau chimen...am facut in toate variantele! Se pot manca la orice, fara restrictie... ies ca wasa, doar ca putin elastice de la ou! Se pastreaza in punga si se mentin moi... daca le lasi 1-2 zile afara, se usuca si poti face pesmet! 

post-1120-0-32337500-1392269914_thumb.jpg

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Gabi, bine ai venit, sa iti traiasca scumpetea sa creasca mare, frumos si destept! [flo2]

M-am nimerit eu prima aici...asa ca incep eu cu cateva observatii la ce ai scris...

 

Micul tau dejun nu este ok... nu ai precizat daca faci tarate de ovaz cu lapte... doar astea sunt ok... fulgii ii lasi pentru F2 (faza de mentinere); in dieta Monti fructele nu se amesteca cu altceva, decat daca sunt coapte, fierte... Banana are IG mediu spre mare (45 cruda si 70 coapta)...deci trebuie exclusa de tot...

 

In primul rand IG-ul nu are legatura cu cantitatea! Daca taratele au IG 20, poti manca si o punga odata!

Trebuie sa citesti prima carte Monti "Slabesti mancand", sa ai salvat un tabel de indici glicemici pe care il studiezi mereu (in timp ai sa le inveti); metoda mea a fost sa-mi salvez o lista cu toate alimentele cu IG<35, care nu presupun atentie la combinatii, adica se pot combina oricum si oricat...

Poti folosi tabelul de pe site-ul oficial:

 

http://www.montignac.com/en/search-for-a-specific-glycemic-index/#s_

 

sau poti salva, ordona in ordinea IG-ului si ce este <35, e pentru F1, intre 35-50 F2, >50 niciodata!:

 

http://www.dietamontignac.ro/tabel-indice-glicemic-complet

 

Daca alegi varianta cu IG<35 pentru F1, poti combina oricum alimentele; daca alegi sa mananci si alimente din F2 dar in F1, trebuie sa respecti ca nu se combina cele cu 35<IG<50 cu grasimi/lipide (uleiuri, lactate >0%, carneturi).

Regulile mai detaliate sunt pe prima pagina a subiectului! [:)]

Spor la slabit! [flo2]

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bine ai ajuns, Papelusca !

Buna dimineata tuturor !

 

Io`s bine, raportez o noapte furtunoasa [:-)))]  din cauza unei combinatii fatale mazare-lapte prins [:-)))]

Meniul meu pe azi:

500 ml apa rece cu lamaie

branza dulce cu indulcitor

pt pranz am adus omleta cu spanac si muraturi - castraveti umpluti cu varza

apoi ... voi merge la film si mi am luat o cola zero [ph34r]

la cina inca nu stiu ce voi manca, vad diseara

la nevoie am pe birou vreo 4 kg de portocale [:-)))] [:-)))]  ca au tot adus si colegii [pk]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

papelusca banana are Ig 45 mai verzui ...si coapte coapte 60 (claudia de unde ai scos 70 la banana?). eu nu as scoate banana din alimentatie ..as manca-o mai rar, dar nu as elimina-o

 

fulgii de ovaz (au Ig 40) ii poti manca cu lapte ..insa sa nu faci poridge(adik sa nu ii fierbi)..la micul dejun ala la care mananci ovaz..laptele sa fie zero grasime [barfa] cand am inceput eu monti dimineata numa asta mancam! fulzi de ovaz cu lapte/iaurt zero de acu abea ma mai pot uita la fulgii aia!

 

 

monti are site oficial englez/francez

http://montignac.com/en/search-for-a-specific-glycemic-index/#tab_

 

Din lIsta verde poti sa mananci cat vrei, cea portocalie nu ai voie sa amesteci cu grasimi, si rosu de evitat.

 

Glucide= zaharuri (eg fructe , fainoase, lactate 0% grasime,)...adik intelegi tu..trebe sa fie dulci..insa sunt glucide bune (cele cu Ig mic)..si glucide mai putin bune (din lista rosie)

 

Lipide= grasimi (carne, lactate, oua, peste, uleiuri)

 

 

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...