Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

MONTIGNAC (200) ... STIL DE VIATA NU DIETA


Recommended Posts

Neatza!

 

PAPELUSCA bine ai venit! Musai sa citesti macar una din cartile lui Montignac, ca sa nu te lamuresti in ce consta stilul acesta de viata si mancatul sanatos.

Asta ca sa nu mori de foame pana iti raspundem noi pe aici la eventualele intrebari. Citeste si prima pagina de aici, acolo ai niste reguli care te vor indruma.

 

Meniul de azi:

- castravete, branza vaci, smantana, expresso

- mamaliga monti, iaurt

- ton cu lamaie, ardei.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 496
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Ciao, fetelor! inca sunt in faza de studiu.... poate de luni ma apuc, mai am inca niste tentatii prin congelator si nu mi-e clar daca sunt admise sau nu:

sarmale de porc in varza ?? carnati de porc si vita ??? 

 

Mai am o prajitura pe care vreau sa incerc sa o fac demult.... aia clar nu e monti  [:-)))]  si ciocolata de casa , maine are si fecioru-meu petrecere de ziua lui si sigur ramane tort. Dati-mi in cap ca va fac pofta, merit! [batcap]

 

Si vroiam sa va rog ceva, la unele dintre voi nu stiu cum sa interpretez meniurile, nu stiu daca sunteti inca la faza I (de exemplu meniul anterior, la Chid, arata f bine),,,, Cum sa imi dau seama? 

 

Inca o intrebare: voi consumati drojdie uscata, asa cum am citit in Montignac pt femei? Mie imi cade parul cam mult si am citit ca e bine sa consumam.  Sau luati vitamine?

Va pup si va doresc o zi usoara!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Brandu, ai dreptate; doar consult si site-ul oficial [flo2] ... din pacate insa in cazul asta ca e 60 sau 70... tot in tabelul rosu este! [fri]

Sunt de acord cu tine ca nu trebuie eliminata deloc (desi eu nu am pus gura de 1 an pe o banana - nici nu ma omoram inainte), poate doar destul de rar - 1 buc/luna? [ascuns]

E adevarat ca eu am devenit stricta la IG din cauza glicemiei mari... [:-@]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Macule, daca inveti regulile iti dai seama de meniu... [:-)))]

 

Child are meniul de F1!

 

Sarmalele din frigider daca au orez nu sunt bune... le poti afce pentru tine doar cu carne si legume sau poti adauga (cum imi plac mie) tarate de ovaz cateva linguri (inlocuiesc foarte bine orezul si le fragezeste) sau quinoa (insa are IG 35 si eu il cam evit - am io pasarele ca ma mentine - insa e conform). Carnatii sunt foarte buni langa o salata de cruditati sau muraturi sau varza murata.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bună,

 

Bun venit fetelor noi! Codul de culori este galben pt Faza 2 şi roşu pentru abateri. Sarmalele dacă sunt cu orez nu sunt Monti, carnatii sunt ok dacă nu au amidon sau vegeta in exces (cred ca are amidon). Mămăligă Monti = mămăligă din tărâţe de ovăz şi făină de naut sau doar din tărâţe de ovăz.

 

Cine a făcut wassa in casa dupa reteta de pe culinar?

 

O zi conforma,

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Claudia nici eu nu mananc banana zilnic..si to pe honest prefer o banana decat sa ma infing intr-o cioco cu lapte (adik nu prefer da e o alegere mai buna buna).. eu cand cumpar le cumpar verzui si mereu am prin birou cate o banana..ma ajuta mai ales dimineata cand creierul meu spune "zahar zahar zahar [mai] "

 

macule noi de obicei cand aveam abateri...scriem cu alta coloare... asta cu faza meniului...hm..daca nu scriu fetele o sa le "mirosi" tu dupa un timp cand o sa te obisnuieste cu alimentele de F1

 

[barfa] ..."incep de luni" e moarte sigura!!!!..tot aud asta la fumatori..ca se lasa de luni...sau de cand termina pachetu... [:-)))]  [:-)))]

 

mihaela ..mai bine incerci painicile lu claudia care nu cred ca is tari..decat wasa

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Saru-mana, multumesc mult!

 

Bine, atunci incep cand temin sarmalele (daca-s cu orez, eu parca as zice ca nu.... daca nu, atunci le pastrez...), ciocolata de casa si prajitura mult vestita! A, si vinul rosu, e inceputa sticla de 2 saptamani...  Pastrez carnatii, ca sunt facuti de mama si ei, deci nu au prostii, doar piper si paprica un pic.  Nu mai incep de luni  [:-)))] Oricum eram cam optimista, sincer as incepe cand imi vor fi clare principiile, degeaba am cartea si pe hartie si pe calculator, tb sa iau si sa conspectez, ca altfel nu pricep. Or asta nu prea pot acum, am ceva de lucru pe langa serviciu si copii, noaptea lucrez asa ca timp liber... de loc, cat mai rup aici pe forum!

Tentatia e sa iau cu copy paste meniurile voastre, dar asta inseamna ca nu voi pricepe cum functioneaza, si ce ma fac daca merg pe undeva la restaurant... repede scriu pe forum?  [:)]

Mi-am facut glicemia azi dimineata, aveam 102 [fal] , ceea ce e cam mult, de obicei aveam cam 90, si ieri nu am mancat dulciuri sau alte prostii, nici macar paine. Voi va monitorizati (cat de cat, nu obsesiv) glicemia?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...