Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

MONTIGNAC (200) ... STIL DE VIATA NU DIETA


Recommended Posts

Bună,

 

Bun venit fetelor noi! Codul de culori este galben pt Faza 2 şi roşu pentru abateri. Sarmalele dacă sunt cu orez nu sunt Monti, carnatii sunt ok dacă nu au amidon sau vegeta in exces (cred ca are amidon). Mămăligă Monti = mămăligă din tărâţe de ovăz şi făină de naut sau doar din tărâţe de ovăz.

 

Cine a făcut wassa in casa dupa reteta de pe culinar?

 

O zi conforma,

 am facut eu aseara. 100 g faina integrala, 100 g, tarate de ovaz, 100 ml. apa, la mine a mai mers o lacrima , sare.  super buna !!!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 496
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Helloooo,

trebuie neaparat sa schimb drumul spre servici...nu mai pot asa [soricel] ; e o gogoserie din aia veche, buna care a imbibat miros in toate cladirile din jur de cand exista, de vreo 20 ani o stiu eu...ufff...

Asa ca in week voi incerca niste gogosi monti cu faina slabesti mancand! [il] Sper sa creasca aluatul si sa ma satisfaca...

 

ieri:

md: ceai, lipie, telemea

p: piftele, masline, rosie

g: potocala

c: fasole verde+piftele, budinca de branza 1 patratel si o lingura crema de avocado cu cacao

 

Iar e week [pk] , ce gatiti?

Eu am in plan praz cu ficatel de pui si masline, bame cu rosii si gogosi pe care le voi face dimineata si le voi servi in locul pranzului. [:)]

 

O zi frumoasa

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Neata!

 

Meniul meu ieri:

- 3 clementine

- iaurt 0% cu fulgi ovaz

- somon cu legume la cuptor si ceva cruditati: spanac, felii de gulie

- 3 wassa cu cruditati: conopida, brocoli si ridichie alba

- chiftele cu mancare de fasole

 

Chiftelele cumparate cred ca au ceva cartof in compozitie, n-am recitit ambalajul dar asa tin minte. Ah, si am gustat si piure de la fete. Cantarul a fost la fel de dragut precum ieri.

La mine nu mai tine figura. Treuie sa la fac ceva dulce si bun ca e we si nu mai am scuze. Eu deja am savurat putin cheesecake la servici [:I] .

 

Pe lista mea de posibile incercari sunt clatite Monti (macar de test) si o prajitura la masina de paine unde se pun ingredientele si gata prajitura. La cea veche faceam asa un pandispan cu fructe uscate, sper ca si la masina aceasta noua sa fie variatiune pe aceeasi tema. Si poate mai avem timp si de niste biscuiti dar vreau sa fac una din retetele originale care a venit cu masina de biscuiti. Le las pe fete sa se joace cu formele.

 

Am cumparat pasta din curmale, fara samburi, fara coji. Sper ca merge ca indulcitor pus la smothies in caz de nevoie. Am luat si tahini.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bună,

 

Unde aţi dispărut, sarbatoriti Valentine's Day? :)

 

Claudia, eu am făcut lipii dupa reteta ta direct pe aragaz, in tigaia de clătite şi au ieşit bine, doar ca trebuie sa fie bine incinsa tigaia, nu am rabdare sa stau dupa ele sa se facă la cuptor. Pifele = chiftele sau ceva mai sofisticat? :d

 

As încerca sa fac nişte sarmale Monti in week-end, tortul cu nuci, salata de vinete, orez basmati şi un sos roşu pe baza de linte şi roşii ca merge la orez, supă crema de roşii, lipii şi ma tentează rău un cheesecake :) Blatul pot sa-l fac din făină de migdale amestecată cu unt? La reteta clasica îl făceam din biscuiţi digestivi măcinati amestecati cu unt, puneam doar crema de brânză, nu îl făceam cu fructe.

 

Otilia, curmalele au ig 70, nu-s chiar indicate. Smochinele sunt ok, cred ca ar merge făcut gem din smochine cu extrem de puţină fructoza ca sunt dulci, dar trebuie smochine proaspete şi nu am de unde sa cumpar, şi la un preţ rezonabil.

 

O zi buna,

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mihaela, eu chiar am sarit peste blat la ultimul cheesecake. Musafirii erau nerabdaori si au zis ca vor asa, fetele mele nu mananca blatul asa ca am sarit peste el si s-a dat gata imediat.

Eu puneam 7-8 biscuiti digestivi si unt 50 de grame si tot mi se pare putin gretos. Nu mai zic ce greu munceste mixerul meu la amestec.

Variante sunt multe dar parerea mea e ca fara blat e si mai bine.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Otilav clarrrr fara blat e mai bine pentru noi ;-) cred ca pentru noi ar fi bun un blat subtirel cu faina de migdale .... simplu si bun 

Ai topit untul inainte de a-l amesteca cu biscuitii maruntiti ???? .... eu topesc, amestesc si asez cu mana asa presez nu stiu cum sa spun 

Nici mie nu imi place .... dar la copil da  [batcap]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...