Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

MONTIGNAC (200) ... STIL DE VIATA NU DIETA


Recommended Posts

Buna dimineataaa [pk]  E weekend [pk]

Happy Valentine`s Day tuturor [deziuata]

 

Eu ieri am chiulit si am mers la film (Lego) si am fost cuminte [:-)))]  cola zero si arahide.

Apoi seara m am trezit ca n am ce manca si am mancat 2 mere coapte, apoi cana mea de lapte prins, fara efecte secundare [:D]

 

Azi am asa: apa cu lamaie, cafea; rontaim arahide

la pranz mancam cu totii pui grill cu salata si mujdei, ca au vrut pizza colegii si am facut rascoala si revolutie si razboi [hot] 

la cina inca nu stiu ...

 

De gatit am asa in program:

sarmalute cu varza murata, carne de curcan, ciuperci

tocanita de pui cu mazare

frigarui, hahaha [:p]

muffins cu ciuperci si spanac

brioseee reteta Claudiei

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 496
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Salutare, fetelor!

Raportez tot o glicemie de 102 :(  ceea ce incepe deja sa ma ingrijoreze...

Azi dimineata am avut o tentativa de mic dejun care sa semene cu monti, o felie de paine neagra (nu imi sunt prea clare diferentele intre neagra si integrala, dar o sa aprofundez) prajita cu gem nemonti, fiindca e cu zahar, nu mult ca e pt copii, dar totusi....si un ceai de tei slab. De obicei miercurea si vinerea sar peste mic dejun si mananc ziua prostii, covrigei, alune, etc, mai beau o cola.... si seara bag o portie mare de cartofi prajiti cu mujdei sau salata, din lipsa de timp. Urat, condamnabil... stiu!!!! De-asta trebuie sa schimb multe, inclusiv mentalitatea mea. Adica le fac sotului si copiilor de mancare, iar mie... ioc, si uite asa recurg la cartofii prajiti. [batcap] Chestiile astea tb schimbate, clar. O sa imi monitorizez glicemia si dupa ce incep monti, sunt sigura ca se va regla. Acum mi-am amintit ca bunica-mea materna avea diabet, dar nu mai stiu de care, e f demult si ea era in alt oras oricum, nu tineam legatura prea intens. 

Astea fiind spuse, multumesc pt rabdare 9daca ati citit, desigur [:)] ) si va doresc un weekend minunat! noi avem party la gradi azi [pk]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Floare, du te la diabetolog si gata.

Eu nu iti inteleg framantarile astea ... si raspunsurile le gasesti la medic, nu in alte parti.

 

 

edit sa ti mai spun ceva: cand tatal meu s a prezentat la diabetolog cu glicemiile matinale de 90, 95, a fost certat. trebuie sa le aibe 100+, pana la 120, asa i s a spus si i s a redus doza de pastile.

 

deci zau ca nu vad niciun rost sa te stresezi, cand raspunsul e la medic.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salut!

 

Daca trec cu bine si de week-end acesta (eu in week-end resist cu greu tentatiilor) de luni vin in mod regulat la voi.

 

Pana atunci vreau sa va cer o parare. Am gasit pe site official aceasta retata:

 

http://montignac.com/en/lemon-mouse/

 

si pare super. Doar ca este cu lapte. Si eu stiam ca nu avem voie lapte. Ce credeti?

 

O zi frumoasa,

Andrea

 

PS Ieri am fost cuminte asa ca va pot spune meniul

ora 9 - cascaval, pastrama, carnati de casa, ardei

12 - un mar

15 - pulpe de pui la gratar cu salata de varza

17 - o patratica de ciocolata neagra

19 - briose cu spanac si ciuperci (sotul meu a spus ca ar fi in stare sa manance numai asa ceva, de bune ce sunt [:)] )

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

amiro ai voie lapte!!! [barfa] eu personal as muri , ar cadea ceru vb lu SZ ar fi rascoala si revolutie si razboi daca mi-ar fi interzis laptele ( m-o amuzat cumplit sintagma  [:-)))]  [:-)))] )

 

desertul asta e de F1 ..si e desert lipidic deci merge sa-l mananci numai dupa masa lipidica

+ ma repet...indiferent ce se spune aici (sau pe culinar unde calculeaza ele IG-uri la alimente..cum?n-am nici o idee..da ele calculeaza)...daca e pe site-ul monti oficial atunci nu ar trebui sa te indoiesti ca informatia e corecta

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

corecta, mey, nu eronata [:)]

 

Si in cartea mea de retete aparuta la noi hat in 2003 fiind o traducere a celei originale aparute in 1995 sunt retete de desert cu lapte si cu branza dulce de vaci, desert cu abatere foarte mica, deci permise o data pe saptamana in F1.

 

Probabil isi masoara glicemia dupa ce consuma alimentele, altfel nu vad cum pot calcula.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

corectat androix...sar'na de observatie [:D]

 

nush cum calculeaza...dar am vazut de multe ori...cand cautam retete...ca spuneam ca nush ce chestie e buna ca asa or calculat Ig-ul...

nush daca isi iau glicemia dupa fiecare aliment..ar inseamna sa fie prea fara ocupatie:))

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu am inlocuit laptele din prajituri cu lapte de migdale. Nici nu se simte la gust.

Am facut aseara negresa de pe site-ul Alinei ...a iesit minunata.Am facut si glazura de ciocolata din ciocolata neindulcita, topita cu fructoza si lapte de migdale.

 

Si am facut si mousse-ul ala de ciocolata din avocado ...absolut bestial. Ah, si in loc de suc de portocale, am pus tot lapte de migdale.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...